Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    καλησπέρα, σε τηλεφώνημα που δέχθηκα και στην προσπάθεια της πωλήτριας να προχωρήσω σε αναβάθμιση απο 24Mbps σε 50Mbps μου πρότεινε να μετρήσει την ταχύτητα της γραμμής μου. Έτσι μετά απο 5-10 δευτερόλεπτα με πληροφόρησε ότι αν προχωρήσω σε αναβάθμιση η ταχύτητα μου θα είναι 35-40Mbps (απο 14Μbps) που είναι τώρα.

    Η ερώτηση μου είναι: πόσο αξιόπιστο είναι αυτό το τηλεφωνικό τεστ της ταχύτητας της γραμμής;
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έως και καθόλου, γιατί έχουμε ακούσει και τρελά νούμερα και δεν ξέρω αν φταίει το τέστ ή αυτός που το κάνει.

    Κάνε το παρακάτω για να έχουμε μια εικόνα
    Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Line Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Η αλήθεια είναι πως δεν είναι να το πολυεμπιστεύεσαι. Ειδικά το ψηλότερο νούμερο που σου λένε δύσκολα να το πιάσεις, αν δεν είναι καλή και η γραμμή σου.

    Πχ πριν αναβαθμίσω για 100αρα, μου έλεγα από 84 μέχρι 94. Το 84 ήταν το υψηλότερο που είδα, με αρκετά ασταθή γραμμή και πολλά σφάλματα όμως. Τελευταία κλείδωνα περίπου 75 και με υποβάθμισαν ατελώς μετά από αίτημά μου (έπειτα από παραδοχή τεχνικού τους ότι η απόσταση του καλωδίου είναι τόσο μεγάλη που είναι αστείο το ότι μου έδωσαν 100άρα.

    Οπότε, κράτα μικρό καλάθι

  4. #4
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έως και καθόλου, γιατί έχουμε ακούσει και τρελά νούμερα και δεν ξέρω αν φταίει το τέστ ή αυτός που το κάνει.

    Κάνε το παρακάτω για να έχουμε μια εικόνα
    μια εικόνα της γραμμής μου (πληρώνω για ADSL 24Mbps)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2020-08-05 at 07.39.58.png 
Εμφανίσεις:  117 
Μέγεθος:  79,7 KB 
ID: 217622
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχεις περιθωρια να πας καλα. Τεχνικα η μετρηση δεν ειναι μετρηση, ειναι απλα μια εκτιμηση βασισμενη κυριως στην αποσταση (δλδ το attenuation). Επειδη παιζουν και αλλοι παραγοντες, (κυριως το crosstalk, αλλα και η εσωτερικη καλωδιωση) ειναι αδυνατον απο πριν να σου ο οποιοσδηποτε κατι.
    Οπως και ναναι, οι διαφορες σου θαν ειναι τεραστιες, ειδικοτερα στο upload

  6. #6
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις περιθωρια να πας καλα. Τεχνικα η μετρηση δεν ειναι μετρηση, ειναι απλα μια εκτιμηση βασισμενη κυριως στην αποσταση (δλδ το attenuation). Επειδη παιζουν και αλλοι παραγοντες, (κυριως το crosstalk, αλλα και η εσωτερικη καλωδιωση) ειναι αδυνατον απο πριν να σου ο οποιοσδηποτε κατι.
    Οπως και ναναι, οι διαφορες σου θαν ειναι τεραστιες, ειδικοτερα στο upload
    τι σε κάνει να καταλήγεις σε αυτά τα συμπεράσματα;
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tempo Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια εικόνα της γραμμής μου (πληρώνω για ADSL 24Mbps)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2020-08-05 at 07.39.58.png 
Εμφανίσεις:  117 
Μέγεθος:  79,7 KB 
ID: 217622
    To Line Attenuation(Down) δείχνει ότι απέχεις κάτω από χιλιόμετρο από το AK, οπότε είναι καλά τα πράγματα. Να έχεις υπ' όψιν ότι το VDSL είναι πιο ευαίσθητο σε θορύβους και κακή καλωδίωση, γι' αυτό θα πρέπει να έχεις και καλή εσωτερική εγκατάσταση καθώς και σωστή συνδεσμολογία στις πρίζες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    μπορώ να καταλάβω απο τα στατιστικά αν συνδέομαι απευθείας με Αστικό Κέντρο (ΑΚ) ή με κάποιο "κουτί" ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ που να βρίσκεται στην γειτονιά μου;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tempo : 05-08-20 στις 11:06.
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από αστικό κέντρο είναι η σύνδεση. Δεν δίνεται ADSL από νέα υπαίθρια καμπίνα FTTC.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αστικό κέντρο είναι η σύνδεση. Δεν δίνεται ADSL από νέα υπαίθρια καμπίνα FTTC.
    sorry αν ρωτήσω χαζομάρα....αν κάνω αναβάθμιση σε VDSL (όπως προτείνουν) απλά θα έχω μια σύνδεση VDSL απο Αστικό Κέντρο και πάλι....δηλαδή ότι σύνδεση και να έχω (adsl/vdsl) to Αστικό Κέντρο δεν το γλυτώνω. Σωστά τα λέω;
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις, αν δεν γνωρίζεις και θέλεις να ενημερωθείς. Γι' αυτό είναι τα φόρουμ.

    Σύμφωνα με τον κανονισμό καμπίνες FTTC (άρα VDSL Vectoring) δεν τοποθετούνται έως 550 μέτρα απόσταση περιμετρικά του αστικού κέντρου.
    Οι περιοχές αυτές καλύπτονται με απλό VDSL και έως 50άρι πακέτο. Φυσικά εξαρτάται από την ποιότητα και την κατάσταση του χάλκινου δικτύου (εξωτερικού του ΟΤΕ και εσωτερικού δικού μας).
    Οι περιοχές αυτές θα καλυφθούν μελλοντικά με FTTH που σημαίνει οπτική ίνα μέχρι το σπίτι μας και ακόμη μεγαλύτερες ταχύτητες. Ήδη γίνονται έργα και ενεργοποιούνται αρκετές περιοχές της χώρας.

    Ήμαστε και οι δύο στην ίδια περίπτωση και τα στοιχεία που δείχνεις είναι παρόμοια με τα δικά μου, όταν είχα ADSL.
    Τώρα πιάνω 42-45Mbps και με πείραγμα του SNR τερματίζω το 50άρι. Απλά λόγω βλάβης της γραμμής, με κλείδωσαν σε 38/5 αλλά βαριέμαι να ζητήσω να το αφήσουν πάλι ελεύθερο, διότι προς το παρόν δεν με καίει άμεσα.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις, αν δεν γνωρίζεις και θέλεις να ενημερωθείς. Γι' αυτό είναι τα φόρουμ.

    Σύμφωνα με τον κανονισμό καμπίνες FTTC (άρα VDSL Vectoring) δεν τοποθετούνται έως 550 μέτρα απόσταση περιμετρικά του αστικού κέντρου.
    Οι περιοχές αυτές καλύπτονται με απλό VDSL και έως 50άρι πακέτο. Φυσικά εξαρτάται από την ποιότητα και την κατάσταση του χάλκινου δικτύου (εξωτερικού του ΟΤΕ και εσωτερικού δικού μας).
    Οι περιοχές αυτές θα καλυφθούν μελλοντικά με FTTH που σημαίνει οπτική ίνα μέχρι το σπίτι μας και ακόμη μεγαλύτερες ταχύτητες. Ήδη γίνονται έργα και ενεργοποιούνται αρκετές περιοχές της χώρας.

    Ήμαστε και οι δύο στην ίδια περίπτωση και τα στοιχεία που δείχνεις είναι παρόμοια με τα δικά μου, όταν είχα ADSL.
    Τώρα πιάνω 42-45Mbps και με πείραγμα του SNR τερματίζω το 50άρι. Απλά λόγω βλάβης της γραμμής, με κλείδωσαν σε 38/5 αλλά βαριέμαι να ζητήσω να το αφήσουν πάλι ελεύθερο, διότι προς το παρόν δεν με καίει άμεσα.
    δηλαδή στην φάση που είμαι μπορώ να πάω μέχρι 50Mbps (στην ιδανική περίπτωση) και θα συνεχίσω να εξυπηρετούμαι απο το Αστικό Κέντρο. Δεν με καλύπτει πλέον το 14Μbps (με 2 παιδιά και τηλεόραση μέσω net). Απλά ψάχνω αν θα έχω όντως καλύτερες ταχύτητες ή μόνο θα πληρώνω παραπάνω!

    Η υποδομή FTTH είναι έτοιμη, η οπτική ίνα είναι στην είσοδο της πολυκατοικίας και περιμένουμε πότε θα μπορούμε να κάνουμε αίτηση....

    Όταν λες "πείραγμα" του SNR τι ακριβώς έκανες;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tempo : 05-08-20 στις 13:04.
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σύμφωνα με τα στοιχεία που δείχνεις, θα πιάσεις τουλάχιστον αυτό που σου λένε και ίσως παραπάνω.
    Άρα είσαι έτοιμος για FTTH και είναι θέμα χρόνου (θα πάρει τουλάχιστον 3μηνο) να βγουν οι προσφορές για το κουπόνι και να ολοκληρωθεί η εσωτερική εγκατάσταση. Σε εμάς δεν φαίνεται τίποτα στον ορίζοντα προς το παρόν.

    SNR ονομάζουμε την ένδειξη Noise Margin που σε σένα είναι 8. Χοντρικά όσο χαμηλότερη είναι αυτή η τιμή, τόσο μεγαλύτερο συγχρονισμό επιτυγχάνουμε, αλλά ενδέχεται να έχουμε αστάθεια στην σύνδεση.

    Κάθε πάροχος έχει μία ελάχιστη τιμή που δέχεται να ορίσει (είναι το 6) και μόνο στον ΟΤΕ είναι 8-9 (όσο έχεις εσύ). Ωστόσο υπάρχουν μερικά DSL Router (των παρόχων δεν είναι σε αυτά) που έχουμε δυνατότητα να ρυθμίσουμε χειροκίνητα αυτή την τιμή, παίζοντας μέχρι να βρούμε το ιδανικό σημείο όπου θα έχουμε την μέγιστη δυνατή ταχύτητα αλλά και σταθερό συγχρονισμό. Προϋπόθεση να μην είναι κλειδωμένη η γραμμή ή η ρύθμιση στο DSLAM του παρόχου (συνήθως δεν είναι).

  14. #14
    Εγγραφή
    15-02-2013
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΥΛΩΝΑ
    την παραπάνω σελίδα που την εκτύπωσες;;; (με ενδιαφέρει διότι θέλω να βάλω Vdsl αλλά είμαι επιφυλακτικός για την πραγματική ταχύτητα)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας