Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα. Η γυναίκα μου έχει στο μαγαζί ένα OTE Speedport Entry 2i της ZTE για την Cosmote ADSL γραμμή της. Επειδή περνάει κόσμος, ζητάει τον κωδικό του wifi για να εξυπηρετηθεί (υποτίθεται προσωρινά) αλλά ψιλιάζεται ότι της ρουφάνε το bandwidth από την γειτονιά, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να ορίσει περιορισμένη πρόσβαση για τους επισκέπτες. Για να να μην αλλάζει κάθε τρεις και λίγο κωδικό (που πρέπει μετά να τον αλλάζουμε και στις δικές μας συσκευές), ούτε να ορίζει μέσα από το web interface του router πρόσβαση μόνο σε συγκεκριμένες MAC addresses, ήθελα να ξέρω αν γίνεται να ορίσει κάτι σαν hotspot, με ξεχωριστό SSID στο οποίο να δίνει περιορισμένο bandwidth.

    Ιδανικά μέσω του ίδιου του router, εναλλακτικά με την προσθήκη κάποιας εξτρά συσκευής (μιλάμε για κάτι σχετικά οικονομικό πάντα).

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To καλύτερο είναι ένα ρουτεράκι με Bandwidth Control, το ρυθμίζεις μία φορά οπότε και modem/router να αλλάξεις απλά το συνδέεις πάλι πάνω στο καινούργιο.

    π.χ. TP-LINK Archer C20

    https://www.tp-link.com/gr/support/faq/1725/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Η γυναίκα μου έχει στο μαγαζί ένα OTE Speedport Entry 2i της ZTE για την Cosmote ADSL γραμμή της. Επειδή περνάει κόσμος, ζητάει τον κωδικό του wifi για να εξυπηρετηθεί (υποτίθεται προσωρινά) αλλά ψιλιάζεται ότι της ρουφάνε το bandwidth από την γειτονιά, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να ορίσει περιορισμένη πρόσβαση για τους επισκέπτες. Για να να μην αλλάζει κάθε τρεις και λίγο κωδικό (που πρέπει μετά να τον αλλάζουμε και στις δικές μας συσκευές), ούτε να ορίζει μέσα από το web interface του router πρόσβαση μόνο σε συγκεκριμένες MAC addresses, ήθελα να ξέρω αν γίνεται να ορίσει κάτι σαν hotspot, με ξεχωριστό SSID στο οποίο να δίνει περιορισμένο bandwidth.

    Ιδανικά μέσω του ίδιου του router, εναλλακτικά με την προσθήκη κάποιας εξτρά συσκευής (μιλάμε για κάτι σχετικά οικονομικό πάντα).

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Μπορείς να βάλεις ένα ΑΡ πχ ΜΤ ή ubi (προτιμότερο το πρώτο) και να κάνεις bw management.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βάλεις ένα ΑΡ πχ ΜΤ ή ubi (προτιμότερο το πρώτο) και να κάνεις bw management.
    Καλημέρα. Θα υποθέσω ότι με το "ΜΤ" εννοείς MikroTik. Επί της ουσίας όμως, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για τον οποίο είναι καλύτερα να προτιμήσω ένα Access Point όπως αυτό:
    https://www.skroutz.gr/s/7461708/Mik...41-2nD-TC.html
    ή αυτό:
    https://www.skroutz.gr/s/11725563/Mi...-hAP-mini.html

    από ένα router όπως το TP-Link που έβαλε ο φίλος παραπάνω;

    Έκατσα και είδα 2-3 βιντεάκια για τις διαφορές ανάμεσα στα 2, αν τα κατάλαβα καλά, τα Access Points προσφέρουν πιο εύκολη διαχείριση αφού γίνεται κεντρικά μέσω του router, αλλά αυτό έχει πραγματικό κέρδος αν έχεις πολλά, αν έχεις ένα όπως στην περίπτωσή μου δεν έχει μεγάλη διαφορά. Επίσης, το Access Point δεν έχει DHCP σε αντίθεση με το router (στην περίπτωσή μου δεν ξέρω τι διαφορά κάνει σε πρακτικό επίπεδο), το Access Point δεν έχει firewall σε αντίθεση με το router (πάλι στην περίπτωση μου δεν ξέρω αν έχει ουσιαστική διαφορά). Μου διαφεύγει κάτι άλλο; Υπάρχει κάποια διαφορά ως προς την ευκολία στο να στήσω/ρυθμίσω την όλη φάση;

    Στην τελική, αν μπορώ να κάνω την ίδια δουλειά και με τα 2, υπάρχει κάποιος λόγος να ΜΗΝ προτιμήσω το TP-Link router;

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα AP έχουν επιπλέον λειτουργίες(repeater, κ.λ.π.) που τις πληρώνεις χωρίς να τις χρειάζεσαι για την συγκεκριμένη δουλειά που το θέλεις.

    Τα Dual Band ΑP είναι ακριβότερα από τα single, αυτά που έχεις στο Link είναι single.

    Το ρούτερ μπορείς να το ρυθμίσεις να είναι σε διαφορετική υποομάδα από το Speedport και να κάνει δική του κλήση.

    Τα TP-LINK έχουν πολύ απλό μενού και στήνονται πιο εύκολα.

    Έχω βάλει αρκετά τέτοια σε αντίστοιχες περιπτώσεις και λειτουργούν χωρίς πρόβλημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Με κάλυψες απόλυτα. Ευχαριστώ.

    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, το νέο router θα δημιουργεί ένα νέο SSID μέσω του οποίου θα συνδέονται οι υπόλοιπες συσκευές, έτσι; Και με άλλο password από ό,τι αυτό στο "κύριο" router...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sadako : 06-08-20 στις 10:55.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ρούτερ σαν AP με διαφορετικό SSID που θα δίνεις στους πελάτες και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν ρούτερ με διαφορετικό SSID και διαφορετικό υποδίκτυο από το κύριο ρούτερ, θα μοιράζει αυτό διευθύνσεις χωρίς να μπλέκεται το κύριο ρούτερ.
    Στην πρώτη περίπτωση η σύνδεση είναι LAN με LAN και στην δεύτερη LAN με WAN.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας