Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2014
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Vodafone H-300s
    SNR / Attn
    15.8(dB) / 13.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Την 1/8/2020 κάλεσα το 13731 γιατί η ταχύτητα συγχρονισμού του ADSL έπεσε από περίπου 4700 kbps στα 3700. Το σπίτι μου απέχει 3.5 χιλιόμερα από το Α/Κ και έχω attenuation 39.1 dB. Ο υπάλληλος με τον οποίο μίλησα στο τηλέφωνο έκανε τους γνωστούς ελέγχους και μου είπε ότι το σύστημα βγάζει ότι η ταχύτητα συγχρονισμού είναι εκτός αποδεκτών ορίων. Μου είπε ότι θα έρθει τεχνικός αλλά, αν βρεθεί βλάβη στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού μου, θα υπάρξει χρέωση 20 Ευρώ.

    Ο τεχνικός ήρθε στις 4/8/2020 και αφού έλεγξε τη γραμμή, ισχυρίστηκε ότι δεν υπάρχει καμία βλάβη στην εσωτερική ή εξωτερική καλωδίωση και η γραμμή είναι καθαρή. Πριν υπογράψω το σχετικό έγγραφο για την επίσκεψη ρώτησα αν υπάρχει χρέωση και απάντησε "Δεν σας το είπαν αυτό;" Του είπα ότι το 13731 μου είπε ότι υπάρχει χρέωση αν βρεθεί βλάβη στην εσωτερική καλωδίωση και δεν βρέθηκε. Μου απάντησε ότι αν δεν βρεθεί βλάβη ούτε στην εσωτερική ούτε στην εξωτερική καλωδίωση, υπάρχει χρέωση. Του είπα ύστερα ότι ο υπάλληλος του 13731 μου είπε ότι η ταχύτητα είναι εκτός αποδεκτών ορίων, και σε κάθε περίπτωση η ταχύτητα δεν άλλαξε μεταξύ 1/8/2020 και 4/8/2020, οπότε αν η ταχύτητα ήταν εντός αποδεκτών ορίων, κακώς έστειλαν τεχνικό.

    Φυσικά δεν υπέγραψα το έγγραφο της επίσκεψης. Ο τεχνικός μού είπε να ξαναπάρω το 13731 και να τους πω για τη χρέωση. Ο νέος υπάλληλος του 13731 μου είπε ότι ίσως δεν άκουσα καλά τον άλλο υπάλληλο όταν είπε ότι η ταχύτητα είναι εκτός αποδεκτών ορίων και διάφορα άλλα. Στο τέλος είπε ότι δεν βλέπει ακόμα να έχει γίνει χρέωση.

    Πέρα από το προφανές πρόβλημα που έχει η υπηρεσία που λαμβάνω με 3700 kbps για απόσταση 3.5 χιλιόμετρα και 39.1 dB attenuation, το οποίο η Nova δεν λύνει (νομίζω και τα 4700 kbps είναι χαμηλά), κινδυνεύω και να χρεωθώ 20 Ευρώ την επίσκεψη του τεχνικού που δεν βρήκε κανένα πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού μου και επιβεβαίωσε την ταχύτητα συγχρονισμού που, σύμφωνα με αυτά που μου είπε ο πρώτος υπάλληλος του 13731, είναι εκτός αποδεκτών ορίων.

    Αν τελικά χρεωθώ τα 20 Ευρώ, θα κάνω διαμαρτυρία και, αν χρειαστεί, καταγγελία, και θα δω και τι μπορώ να κάνω με το θέμα της χαμηλής ταχύτητας.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    29.6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απ' όσο γνωρίζω πράγματι υπάρχει χρέωση για την επίσκεψη εάν βρεθεί θέμα στην εσωτερική καλωδίωση αλλά προχωράει χωρίς χρέωση το θέμα εάν το πρόβλημα είναι εξωτερικό. Στη δική σου περίπτωση πιθανότατα πάει να χρεωθεί σαν άσκοπη μετάβαση επειδή δεν βρέθηκε θέμα ούτε εσωτερικά ούτε εξωτερικά σύμφωνα με τον τεχνικό που έκανε τον έλεγχο, όπως περιέγραψες κι εσύ ο τεχνικός πεδίου βρήκε πως η ταχύτητα είναι εντός ορίων.

    Τώρα η πτώση ταχύτητας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αλλά για να δοθεί βλάβη σε ΟΤΕ αν η δική σου καλωδίωση είναι οκ, πρέπει να αποδεχτεί και ο ΟΤΕ ότι πράγματι ισχύει το πρόβλημα. Αν τα εργαλεία δείξουν πως τα 3.7Mbps είναι εντός ορίου τότε ο πάροχος σου είναι με δεμένα τα χέρια, κάθε αίτηση για έλεγχο από τον ΟΤΕ θα απορριφθεί. Το μόνο που μένει είναι έλεγχοι και δοκιμές στο κομμάτι που μόνος υπεύθυνος είσαι εσύ και ο πάροχος, μέχρι το πρόβλημα να βγει εκτός ορίων.

    Τα 3.7Mbps είναι πράγματι προς την κατώτερη μεριά των αποδεκτών ταχυτήτων για την απόσταση σου αλλά μπορεί πέρα από οριακή φυσιολογική φθορά να είναι και κανένα προφίλ που έχει περαστεί, δεν γνωρίζω τι SNR σου δείχνει το ρούτερ σου. Σίγουρα όμως σου προτείνω να μιλήσεις και να επιμείνεις με τον πάροχο σου επειδή ξεκίνησες την όλη διαδικασία με τη λογική πως η ταχύτητα σου ήταν εκτός ορίων, αν η τεχνική εξυπηρέτηση τη βλέπει εκτός ορίων και ο τεχνικός πεδίου εντός δεν είναι πρόβλημα που πρέπει να το χρεωθείς εσύ, ειδικά αν και ο δεύτερος στην εξυπηρέτηση επιβεβαίωσε την εκτός ορίου ταχύτητα. Ένα πρόβλημα είτε υφίσταται είτε όχι, δεν παίζουν και τα δύο ταυτόχρονα.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την 1/8/2020 κάλεσα το 13731 γιατί η ταχύτητα συγχρονισμού του ADSL έπεσε από περίπου 4700 kbps στα 3700. Το σπίτι μου απέχει 3.5 χιλιόμερα από το Α/Κ και έχω attenuation 39.1 dB. Ο υπάλληλος με τον οποίο μίλησα στο τηλέφωνο έκανε τους γνωστούς ελέγχους και μου είπε ότι το σύστημα βγάζει ότι η ταχύτητα συγχρονισμού είναι εκτός αποδεκτών ορίων. Μου είπε ότι θα έρθει τεχνικός αλλά, αν βρεθεί βλάβη στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού μου, θα υπάρξει χρέωση 20 Ευρώ.

    Ο τεχνικός ήρθε στις 4/8/2020 και αφού έλεγξε τη γραμμή, ισχυρίστηκε ότι δεν υπάρχει καμία βλάβη στην εσωτερική ή εξωτερική καλωδίωση και η γραμμή είναι καθαρή. Πριν υπογράψω το σχετικό έγγραφο για την επίσκεψη ρώτησα αν υπάρχει χρέωση και απάντησε "Δεν σας το είπαν αυτό;" Του είπα ότι το 13731 μου είπε ότι υπάρχει χρέωση αν βρεθεί βλάβη στην εσωτερική καλωδίωση και δεν βρέθηκε. Μου απάντησε ότι αν δεν βρεθεί βλάβη ούτε στην εσωτερική ούτε στην εξωτερική καλωδίωση, υπάρχει χρέωση. Του είπα ύστερα ότι ο υπάλληλος του 13731 μου είπε ότι η ταχύτητα είναι εκτός αποδεκτών ορίων, και σε κάθε περίπτωση η ταχύτητα δεν άλλαξε μεταξύ 1/8/2020 και 4/8/2020, οπότε αν η ταχύτητα ήταν εντός αποδεκτών ορίων, κακώς έστειλαν τεχνικό.

    Φυσικά δεν υπέγραψα το έγγραφο της επίσκεψης. Ο τεχνικός μού είπε να ξαναπάρω το 13731 και να τους πω για τη χρέωση. Ο νέος υπάλληλος του 13731 μου είπε ότι ίσως δεν άκουσα καλά τον άλλο υπάλληλο όταν είπε ότι η ταχύτητα είναι εκτός αποδεκτών ορίων και διάφορα άλλα. Στο τέλος είπε ότι δεν βλέπει ακόμα να έχει γίνει χρέωση.

    Πέρα από το προφανές πρόβλημα που έχει η υπηρεσία που λαμβάνω με 3700 kbps για απόσταση 3.5 χιλιόμετρα και 39.1 dB attenuation, το οποίο η Nova δεν λύνει (νομίζω και τα 4700 kbps είναι χαμηλά), κινδυνεύω και να χρεωθώ 20 Ευρώ την επίσκεψη του τεχνικού που δεν βρήκε κανένα πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού μου και επιβεβαίωσε την ταχύτητα συγχρονισμού που, σύμφωνα με αυτά που μου είπε ο πρώτος υπάλληλος του 13731, είναι εκτός αποδεκτών ορίων.

    Αν τελικά χρεωθώ τα 20 Ευρώ, θα κάνω διαμαρτυρία και, αν χρειαστεί, καταγγελία, και θα δω και τι μπορώ να κάνω με το θέμα της χαμηλής ταχύτητας.
    Καλά δεν βαρέθηκες να ασχοληθείς για μια "απόκλιση" 1000 kbs στην ταχύτητα σου με καλώδιο μήκους τεσσάρων (4) χιλιομέτρων?
    Χαρά στο κουράγιο σου και καλή τύχη !!!
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  4. #4
    Εγγραφή
    11-03-2014
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Vodafone H-300s
    SNR / Attn
    15.8(dB) / 13.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να ενημερώσω για τις εξελίξεις στο θέμα. Καταρχάς, ζήτησα βοήθεια από το Nova Support στο forum αλλά δεν με εξυπηρέτησαν. Ισχυρίστηκαν ότι έχω ενημερωθεί από το αρμόδιο τμήμα και δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο, ενώ επέμεναν αφού τους είπα ότι κανείς δεν επικοινώνησε μαζί μου.

    Ύστερα έστειλα γραπτή καταγγελία στο info@nova.gr, έτσι ώστε να μπορώ να κάνω καταγγελία στην EETT μετά από 20 μέρες. Μίλησα τηλεφωνικά με το 13731, το οποίο διαπίστωσε πάλι ότι η ταχύτητά μου είναι εκτός ορίων και έστειλε τεχνικό. Ήρθε ο ίδιος τεχνικός με πριν, αλλά αυτή τη φορά διαπίστωσε ότι η ταχύτητα είναι εκτός ορίων (δεν υπήρχε κάποια διαφορά στην ταχύτητα σε σχέση με την πρώτη επίσκεψή του) και δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ.

    Ο ΟΤΕ άλλαξε ζεύγος, αλλά δυστυχώς το νέο ζεύγος είναι πάλι προβληματικό. Έχει χρονικά μεταβαλλόμενη ποιότητα. Κάποιες στιγμές συγχρονίζει μέχρι και 4800 kbps αλλά αυτό δεν κρατάει πολύ, αποσυνδέεται και ξανασυγχρονίζει γύρω στα 2400 kbps, δηλαδή πολύ χαμηλότερα από τα 3700 kbps που είχα πριν την αλλαγή του ζεύγους.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο 2020-09-03, 5.54.32 μμ.png 
Εμφανίσεις:  66 
Μέγεθος:  244,4 KB 
ID: 218496


    Επικοινώνησα πάλι με το 13731 και ανέφερα το πρόβλημα. Επικοινώνησαν μαζί μου από το τμήμα παραπόνων (λόγω της καταγγελίας που είχα στείλει στο info@nova.gr) και μου απάντησαν και μέσω email. Η απάντηση έγραφε μεταξύ άλλων: "Τέλος, θα θέλαμε να σας αναφέρουμε ότι η υπηρεσία σας παραμένει υπό την εποπτεία της τεχνικής υποστήριξης και μόλις ολοκληρωθεί ο έλεγχος θα λάβετε σχετική ενημέρωση”. Δεν έχω λάβει καμία ενημέρωση. Προσπάθησα να τηλεφωνήσω πάλι στο 13731 χωρίς αποτέλεσμα. Απάντησα στο email λέγοντας ότι αν δεν δρομολογήσουν την επισκευή της βλάβης, θα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Εκεί βρισκόμαστε τώρα.

    Τουλάχιστον μου πίστωσαν την πρώτη επίσκεψη του τεχνικού, μετά από δεύτερο email που έστειλα στο info@nova.gr. Όπως μου είχαν πει και στο 13731, η επίσκεψη χρεώνεται μόνο αν βρεθεί βλάβει στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, και στη δική μου περίπτωση δεν είχε βρεθεί.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δεν βαρέθηκες να ασχοληθείς για μια "απόκλιση" 1000 kbs στην ταχύτητα σου με καλώδιο μήκους τεσσάρων (4) χιλιομέτρων?
    Χαρά στο κουράγιο σου και καλή τύχη !!!
    Νομίζω ότι μία απόκλιση 1000 kbps από μία ταχύτητα 4700 kbps είναι πολύ μεγάλη ποσοστιαία και έχει αισθητή επίπτωση στην ποιότητα εικόνας σε εφαρμογές video streaming. Και εφόσον το 13731 διαπίστωσε ότι η ταχύτητά μου είναι εκτός ορίων, γιατί να μην ζητήσω επισκευή; Πληρώνω την ίδια τιμή με κάποιον που έχει VDSL 50.

    Πάντως, μετά την πρώτη επίσκεψη του τεχνικού, αν απλώς μου έλεγαν το γνωστό τροπάριο (παλιές γραμμές, απόσταση από το αστικό κέντρο, κλπ) πιθανότατα δεν θα είχα ασχοληθεί περαιτέρω, αλλά αφού ήθελαν να με χρεώσουν την επίσκεψη του τεχνικού χωρίς να έχει βρεθεί βλάβη στην εσωτερική καλωδίωση και αφού είχε διαπιστωθεί από το 13731 ότι η ταχύτητα ήταν εκτός ορίων, ήμουν υποχρεωμένος να διαμαρτυρηθώ.

    Παρεμπιπτόντως, είδα μία σημερινή ανάρτηση στο Nova Support από έναν φίλο από την ίδια πόλη με εμένα, ο οποίος περιγράφει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια πράγματα. Δήλωσε βλάβη για χαμηλή ταχύτητα, ήρθε ο τεχνικός, δεν διαπίστωσε βλάβη ούτε στην εσωτερική, ούτε στην εξωτερική καλωδίωση, ισχυρίστηκε ότι η ταχύτητα είναι εντός ορίων και τον χρέωσε την επίσκεψη. Δυστυχώς κάτι δεν πάει καλά με την τεχνική υποστήριξη της Nova.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ioa1 : 03-09-20 στις 18:23.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η ταχύτητα είναι απαράδεκτα χαμηλή για το Line Attenuation(Down) που έχεις. Υπάρχουν περιπτώσεις από συνδρομητές που πήγαν στον ΟΤΕ από άλλες εταιρίες που δήλωναν αδυναμία επίλυσης του προβλήματος και ως δια μαγείας γινόταν διόρθωση στο ζεύγος και τον συγχρονισμό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.900
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δεν θυμάμαι, πόρτα του έχουν αλλάξει;
    Για να δω πάνω..
    Μάλλον όχι ε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #7
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταχύτητα είναι απαράδεκτα χαμηλή για το Line Attenuation(Down) που έχεις. Υπάρχουν περιπτώσεις από συνδρομητές που πήγαν στον ΟΤΕ από άλλες εταιρίες που δήλωναν αδυναμία επίλυσης του προβλήματος και ως δια μαγείας γινόταν διόρθωση στο ζεύγος και τον συγχρονισμό.
    Προφανως γιατι ο ΟΤΕ κραταει τα καλα ζευγη για τους δικους του πελατες και τα οξειδωμενα τα δινει στους αλλους! Γι αυτο λενε οτι πληρωνεις παιρνεις ή το φτηνο το κρεας δεν το τρωνε ουτε τα σκυλια!!!
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2014
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Vodafone H-300s
    SNR / Attn
    15.8(dB) / 13.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά, η Nova δεν έδειχνε διάθεση να ασχοληθεί με το θέμα της γραμμής, οπότε έκανα την καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Μετά από μερικές μέρες έλαβα απάντηση από τη Nova όπου ανέφερε το ιστορικό χωρίς να παραδέχεται ότι εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα μετά την αλλαγή του ζεύγους. Στο τέλος όμως έγραφε ότι αν υλοποιηθεί φορητότητα προς άλλον πάροχο, θα φροντίσουν να μην επιβαρυνθώ με τέλη διακοπής για τις τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες.

    Πρόσφατα η Vodafone άρχισε να δίνει διαθεσιμότητα VDSL από δικές της καμπίνες στην περιοχή μου, οπότε έκανα αίτηση φορητότητας προς εκεί. Μακάρι να πάω από τα 2.4 Mbps στα 50! Με τη Nova έχω υπηρεσία 3Play, οπότε η σύμβαση είναι ενιαία για τηλέφωνο, ADSL και τηλεόραση, οπότε με την υλοποίηση της φορητότητας διακόπτεται και η τηλεόραση, και σύμφωνα με αυτά που μου έγραψαν, δεν θα πρέπει να υπάρχει ποινή, έτσι δεν είναι;

    Πάντως μου κάνει εντύπωση που η Nova προτιμά να με χάσει από πελάτη αντί να ασχοληθεί με το πρόβλημα στη γραμμή. Δεν πιστεύω να περίμεναν να παραμείνω στη Nova με τα 2.4 Μbps όταν το έκαναν σαφές ότι δεν πρόκειται να ασχοληθούν με το πρόβλημα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας