Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 58
  1. #16
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Black3539 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς τα 2€ να φανταστώ ασύμφορο ποσό;;
    Γιατί και τα πακέτα είναι 30€ το 100άρι. Δεν πρέπει να τα σιγοντάρουμε όλα πλέον σε αυτή την χώρα...
    30€ με επιδοτηση για 2 χρονια, μετα πας με τιμη καταλογου.
    Επισης δεν καλυπτομαστε ολοι απο τη δραση sfbb.

    Εν τελει δεν μπορω να καταλαβω που εκανα λαθος - ο ΟΤΕ σκοπιμως δεν ανακοινωνει τις ενεργες γραμμες οπτικων ινων.
    Βαζει ολες τις γραμμες (VDSL, οπτικες ινες) στην ιδια κατηγορια για να κρυψει την (μη) προοδο στις οπτικες ινες.

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι αλλες τοσες μπορει να βαλει η Inalan με τις περιοχες που καλυπτει.
    Απο το "μπορουν" μεχρι την εγκατασταση ειναι μεγαλη αποσταση.
    Το νουμερο εγκατεστημενων ινων απο τον ΟΤΕ ειναι τοσο τραγικο που ακομα κι οι ιδιοι ντρεπονται να το ανακοινωσουν.
    Ο ΟΤΕ (και οι άλλοι μεγάλοι) όταν ανακοινώνει σε τόσους μπορούν να βάλουν σημαίνει πραγματικά αυτό, έχει μπει και η υποδομή, η Inalan Και η HCN δεν έχουν καμία σχέση στον τύπο εγκατάστασης.

    Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείς να συγκρίνεις.

  3. #18
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    30€ με επιδοτηση για 2 χρονια, μετα πας με τιμη καταλογου.
    Επισης δεν καλυπτομαστε ολοι απο τη δραση sfbb.

    Εν τελει δεν μπορω να καταλαβω που εκανα λαθος - ο ΟΤΕ σκοπιμως δεν ανακοινωνει τις ενεργες γραμμες οπτικων ινων.
    Βαζει ολες τις γραμμες (VDSL, οπτικες ινες) στην ιδια κατηγορια για να κρυψει την (μη) προοδο στις οπτικες ινες.
    Μπα, δεν το κάνει για να το κρύψει. Τα παλιά χρόνια έδινε ξεχωριστά στοιχεία ανά τεχνολογία σε χονδρική και λιανική. Έχει σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια. Σίγουρα πάντως οι ενεργοί συνδρομητές σε FTTH είναι μικρό κλάσμα των υποψηφίων.

    Μου κάνει εντύπωση που λες ότι δεν καλύπτονται όλοι από το SFBB. Οι μόνοι που ήξερα ήταν αυτοί με επαγγελματικές συνδέσεις και αυτό άλλαξε.

  4. #19
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα, δεν το κάνει για να το κρύψει. Τα παλιά χρόνια έδινε ξεχωριστά στοιχεία ανά τεχνολογία σε χονδρική και λιανική. Έχει σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια. Σίγουρα πάντως οι ενεργοί συνδρομητές σε FTTH είναι μικρό κλάσμα των υποψηφίων.

    Μου κάνει εντύπωση που λες ότι δεν καλύπτονται όλοι από το SFBB. Οι μόνοι που ήξερα ήταν αυτοί με επαγγελματικές συνδέσεις και αυτό άλλαξε.
    Ξέρουμε πολύ καλά πως αν ηταν σοβαρό το νούμερο θα έπαιζε ακόμα και στις διαφημίσεις. Αν είναι 50 νοματαιοι δεν έχει νόημα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #20
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ (και οι άλλοι μεγάλοι) όταν ανακοινώνει σε τόσους μπορούν να βάλουν σημαίνει πραγματικά αυτό, έχει μπει και η υποδομή, η Inalan Και η HCN δεν έχουν καμία σχέση στον τύπο εγκατάστασης.

    Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείς να συγκρίνεις.
    Αυτο που εθιξα απο την αρχη ειναι οτι ο ΟΤΕ δεν ανακοινωνει τις ενεργες οπτικες ινες και τις ανακατευει σκοπιμως.
    Την συγκριση δεν την εκανα εγω - αυτο που αντεκρουσα στο επιχειρημα του συμφορουμιτη ειναι οτι αλλο πραγμα ειναι το να υπαρχει καλυψη (δηλαδη το να μπορει καποιος να συνδεθει με οπτικη ινα) κι αλλο πραγμα η ενεργη οπτικη ινα.
    Δεν τα εμπλεξα εγω ουτε εκανα εγω τετοια συγκριση.

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που εθιξα απο την αρχη ειναι οτι ο ΟΤΕ δεν ανακοινωνει τις ενεργες οπτικες ινες και τις ανακατευει σκοπιμως.
    Την συγκριση δεν την εκανα εγω - αυτο που αντεκρουσα στο επιχειρημα του συμφορουμιτη ειναι οτι αλλο πραγμα ειναι το να υπαρχει καλυψη (δηλαδη το να μπορει καποιος να συνδεθει με οπτικη ινα) κι αλλο πραγμα η ενεργη οπτικη ινα.
    Δεν τα εμπλεξα εγω ουτε εκανα εγω τετοια συγκριση.
    Έχω πάροχο την HCN ο λογαριασμός που στέλνει έχει και τον αριθμό της απόδειξης παροχής η διαφορά απο μήνα σε μήνα είναι κοντά στα 4000 νούμερα.
    Οπότε ναι 200.000 για την Inalan ούτε με σφαίρες

  7. #22
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρουμε πολύ καλά πως αν ηταν σοβαρό το νούμερο θα έπαιζε ακόμα και στις διαφημίσεις. Αν είναι 50 νοματαιοι δεν έχει νόημα.
    Και 100% να ήταν τι θα έβγαζε σε διαφήμιση; 180 χιλιάδες συνδέσεις; Επέτρεψε μου να διαφωνώ. Η καλύτερη διαφήμιση είναι το SFBB για την συγκεκριμένη υπηρεσία. Στα οικονομικά στοιχεία δεν τους νοιάζουν αυτά αλλά τα οικονομικά.

  8. #23
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και 100% να ήταν τι θα έβγαζε σε διαφήμιση; 180 χιλιάδες συνδέσεις; Επέτρεψε μου να διαφωνώ. Η καλύτερη διαφήμιση είναι το SFBB για την συγκεκριμένη υπηρεσία. Στα οικονομικά στοιχεία δεν τους νοιάζουν αυτά αλλά τα οικονομικά.
    Εντάξει ας μην το βαλουν στην διαφήμιση. Σε ένα pdf με τόσα νούμερα μια χαρά χωράει κι αυτό. Το ζήτημα είναι απλό. Είμαστε καμιά δεκαετία πίσω σαν χώρα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #24
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Έχουμε αυτό που μας αξίζει ή χρειαζόμαστε. Και δεν το λέω εγώ αλλά η μικρή ζήτηση που καταγγέλετε.

  10. #25
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα, δεν το κάνει για να το κρύψει. Τα παλιά χρόνια έδινε ξεχωριστά στοιχεία ανά τεχνολογία σε χονδρική και λιανική. Έχει σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια. Σίγουρα πάντως οι ενεργοί συνδρομητές σε FTTH είναι μικρό κλάσμα των υποψηφίων.

    Μου κάνει εντύπωση που λες ότι δεν καλύπτονται όλοι από το SFBB. Οι μόνοι που ήξερα ήταν αυτοί με επαγγελματικές συνδέσεις και αυτό άλλαξε.
    Τι εννοείς όλοι καλύπτονται; Ρωτάω διότι καλύπτονται ελάχιστα ΤΚ. πχ το δικό μου δεν καλύπτεται αν και υπάρχει θέμα με την ταχύτητα.

    ("Θέμα" εννοώ πως πιάνω max 44 πλέον, από 50, και ενώ θα πήγαινα για παραπάνω αυτό δεν είναι δυνατόν μέχρι να μπει οπτική ίνα, καθώς ο σχεδιασμός που έχει γίνει για τα καφάο είναι αστείος για μια "νέα" περιοχή. Πριν 2 χρόνια περίμενα να ελευθερωθεί γραμμή για να συνδεθώ στο δίκτυο, σε καφάο που βρίσκεται 3 μεγάλα τετράγωνα μακριά)
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  11. #26
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Όπου υπάρχει δίκτυο γεωγραφικά, καλύπτεται. Όταν λέει δεν καλύπτονται από το κουπόνι είναι σαν να υπάρχουν προϋποθέσεις για τον πελάτη. Η μόνη που ήξερα ήταν ότι άφηναν εκτός τους επαγγελματίες και αυτό άλλαξε.

  12. #27
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Inalan παιζει να εχει περισσοτερους συνδρομητες οπτικων ινων απο τον ΟΤΕ.
    Βάσει των ΙΡ διευθύνσεων που έχει η Inalan, δεν ξεπερνά τις 6000 συνδέσεις και ούτε στα όνειρά της 5ψήφιο νούμερο.
    Σε παλαιότερη σχετική κουβέντα, αναφέρθηκε ο SfH.

  13. #28
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάσει των ΙΡ διευθύνσεων που έχει η Inalan, δεν ξεπερνά τις 6000 συνδέσεις και ούτε στα όνειρά της 5ψήφιο νούμερο.
    Σε παλαιότερη σχετική κουβέντα, αναφέρθηκε ο SfH.
    Γιατι ο ΟΤΕ ποσες εχει δηλαδη; 200.000; Σοβαρευτειτε μερικοι

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω πάροχο την HCN ο λογαριασμός που στέλνει έχει και τον αριθμό της απόδειξης παροχής η διαφορά απο μήνα σε μήνα είναι κοντά στα 4000 νούμερα.
    Οπότε ναι 200.000 για την Inalan ούτε με σφαίρες
    Εχεις κολλησει στην καλυψη.
    Εγω ποτε δεν αναφερθηκα σε καλυψη, αλλα σε ενεργες συνδεσεις οπτικων ινων.

    Ο ΟΤΕ αναφερει με δελτιο τυπου τα εξης

    Λειτουργικά στοιχεία
    Β’ τρίμηνο
    2020
    Β’ τρίμηνο
    2019
    +/- %
    Β’ τρίμηνο
    2020
    +/-(000)
    Συνδέσεις Λιανικής
    2.670.242
    2.647.850
    +0,8%
    19.379
    Ενεργές Ευρυζωνικές Συνδέσεις λιανικής
    2.080.113
    1.950.765
    +6,6%
    44.003
    εκ των οποίων συνδέσεις οπτικών ινών*
    840.383
    645.614
    +30,2%
    52.938
    Συνδρομητές τηλεόρασης
    563.197
    543.683
    +3,6%
    6.501
    Συνδρομητές κινητής
    7.208.393
    7.629.576
    -5,5%
    (135.026)
    *ΣυμπεριλαμβανομένωνVDSL, FTTH, Vectoring & Super Vectoring
    Λεει δηλαδη ο ΟΤΕ οτι εχει 840.000 ενεργες συνδεσεις οπτικων ινων.
    Και σε αστερισκο αναφερει οτι σε αυτες τις 840.000 συνδεσεις συμπεριλαμβανει VDSL, Vectoring και Super Vectoring.
    Δηλαδη κανονικοτατο δουλεμα και ψεματα μεσα στα μουτρα μας.
    Αυτο εθιξα εγω κι εσυ κολλησες στην καλυψη.

    ΥΓ: Μια απο τις περιοχες που εχει καλυψει πληρως η Inalan ειναι η Κυψελη. Η Κυψελη απο μονη της ειναι 65.000 κατοικοι. Καθολου ασχημα για μια εταιρια που δινει πραγματικη οπτικη ινα και δεν πηρε καμια επιδοτηση. Στην Ελλαδα, επιδοτουμε τους ψευτες και τους κατσαπλιαδες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 07-08-20 στις 22:32.

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι ο ΟΤΕ ποσες εχει δηλαδη; 200.000; Σοβαρευτειτε μερικοι

    - - - Updated - - -



    Εχεις κολλησει στην καλυψη.
    Εγω ποτε δεν αναφερθηκα σε καλυψη, αλλα σε ενεργες συνδεσεις οπτικων ινων.

    Ο ΟΤΕ αναφερει με δελτιο τυπου τα εξης


    Εγω προσωπικα θεωρω οτι τα ανωτερω απευθυνονται σε αγραμματους και ασχετους.
    Τι σχεση εχει η οπτικη ινα με τη VDSL;

    ΥΓ: Μια απο τις περιοχες που εχει καλυψει πληρως η Inalan ειναι η Κυψελη. Η Κυψελη απο μονη της ειναι 65.000 κατοικοι.
    Δεν μπορεί να δώσει vdsl χωρίς οπτική ινα, FTTC

    Δεν έχει καλύψει πλήρως την κυψέλη, πλήρη κάλυψη είναι έχει βάλει σε όλες τι οικοδομές, σε όλους τους ορόφους αναμονές όπως βάζουν οι άλλοι, κάτι τέτοιο δεν κάνει η Inalan - HCN
    Συγκεκριμένα για να καλύψουν την οικοδομή απέναντι απο εμενα (η HCN) κάνανε μόνο 1 χρόνο, κουτί υπήρχε στην δικιά μου πλευρά

    O OTE όπου έχει βάλει οπτική, όπως πχ στο κέντρο της πόλης είναι έτοιμος να δώσει με μια απλή αίτηση την επόμενη μέρα

    ΥΓ τα νούμερα για την Inalan τα δίνει πιο πίσω ο Jkoukos, τα 4000 είναι ενεργά της HCN, Κάποια μάλιστα μέσω coaxial, αλλά οκ στα δίνω όλα σε οπτική

  15. #30
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί να δώσει vdsl χωρίς οπτική ινα, FTTC
    Ναι αλλα δεν ειναι ενεργη συνδεση οπτικης ινας - στον πελατη καταληγει ο ιδιος χαλκος, με ολα τα μειονεκτηματα του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει καλύψει πλήρως την κυψέλη, πλήρη κάλυψη είναι έχει βάλει σε όλες τι οικοδομές, σε όλους τους ορόφους αναμονές όπως βάζουν οι άλλοι, κάτι τέτοιο δεν κάνει η Inalan - HCN
    Συγκεκριμένα για να καλύψουν την οικοδομή απέναντι απο εμενα (η HCN) κάνανε μόνο 1 χρόνο, κουτί υπήρχε στην δικιά μου πλευρά
    Η HCN δινει κατα βαση cable. Μιλαμε για αλλη τεχνολογια, αλλες απαιτησεις και διαφορετικη πολυπλοκοτητα στην κατασκευη νεας συνδεσης.
    Εγω ομως δεν μιλησα για HCN αλλα για Inalan.
    Η οποια εχει καλυψει ολες τις περισσοτερες κεντρικες αρτηριες της Κυψελης κι απο κει και περα, αν εισαι εντος 150-200 μετρων απο τον κορμο, παιρνεις ημερομηνια συνδεσης (οπως εγινε και με μενα σε προσφατη μου αιτηση).
    Πρακτικα, ολα τα στενα της Κυψελης απεχουν το πολυ 150 μετρα απο κεντρικη οδικη αρτηρια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    O OTE όπου έχει βάλει οπτική, όπως πχ στο κέντρο της πόλης είναι έτοιμος να δώσει με μια απλή αίτηση την επόμενη μέρα
    Αυτο που λες φυσικα και δεν ισχυει, καθως ο ΟΤΕ πρεπει να κανει το ιδιο σκαψιμο, να τραβηξει την ινα απο τη καμπινα, να εγκαταστησει το κουτακι εξω απο την οικεια του πελατη κοκ.
    Πρεπει να κανει δηλαδη καινουργια κατασκευη, κι αρα δεν ειναι απλα μια αιτηση - παιρνει χρονο κι απαιτειται νεα κατασκευη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ τα νούμερα για την Inalan τα δίνει πιο πίσω ο Jkoukos, τα 4000 είναι ενεργά της HCN, Κάποια μάλιστα μέσω coaxial, αλλά οκ στα δίνω όλα σε οπτική
    Μονο που εγω δεν αναφερθηκα σε HCN αλλα σε Inalan. Και δεν αμφισβητω τις 4000 συνδεσεις της Inalan, αυτο που αμφισβητησα εξ' αρχης ειναι οι ενεργες συνδεσεις οπτικων ινων του ΟΤΕ.
    Και γνωριζοντας τον ΟΤΕ και σαν πελατης αλλα κι εκ των εσω, εγω θεωρω οτι δεν δινει σκοπιμως το νουμερο προς τα εξω για λογους μαρκετινγκ.
    Για να μην μιλησω για τις τιμες, που εγω για 1 Gbps συνδεση οπτικης ινας δινω 25€ χωρις δεσμευση στην Telekom κι ο ΟΤΕ ζηταει 56€ για 200 Mbps (χωρις την επιδοτηση απο το κρατος).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 07-08-20 στις 23:27.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας