Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Καλησπέρα σας,

    έχω στο μυαλό μου ιδέα για σύσταση εταιρίας παροχής ίντερνετ μέσω οπτικών ινών. Μικρού μεγέθους βέβαια. Οι ερωτήσεις μου γενικά είναι πολλές, καθώς μπορεί να δουλεύω στον τηλεπικοινωνιακό κλάδο, αλλά έχω ελλείψεις όσον αφορά το θέμα.
    Είναι δύσκολή η σύσταση τέτοιας εταιρίας λόγω κόστους της δημιουργίας του δικτύου;
    Πως μοιράζει Broadband, χρειάζεται να νοικιάσει γραμμή απο κάποιον άλλο πάροχο Εθνικού ή Παγκοσμίου επιπέδου;
    Οι εκσκαφές για τις οπτικές ίνες ειναί χρονοβόρες και έχει πολύ γραφειοκρατεία η διαδικασία;
    Υπάρχει όριο στο πόσες εκσκαφές μπορούν να γίνουν μέσα σε ένα έτος;
    Για τον εξοπλισμό(router, ίνες, καφάο, boxάκια κλπ.) είναι καλύτερο να γίνει ανάπτυξη απο την ίδια την εταιρία ή να υπάρξει συνεργασία με εξωτερική εταιρία;

    Αυτές είναι οι ερωτήσεις που μου έρχονται στο μυαλό προς το παρον δεν τις λες και λίγες

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να ξεκινησουμε απο τα βασικα ?

    Τι κεφαλαιο υπαρχει για να ξεκινησεις ? θεωρω οτι 200.000 € ειναι ενα καλο ποσο για να ξεκινησεις αλλα ενδεχεται να ξεπερασεις κατα πολυ αυτο το ποσο .
    Οπως επισης θα αργησεις πολυ να κανεις αποσβεση και να εχεις κερδοφορια.

    Κτιριακες εγκαταστασεις υπαρχουν ?

    Με τι θα στελεχωσεις τα τμηματα ? Γραμματεας , τεχνικο , πωλησεις , λογιστηριο , δικαστικο κλπ κλπ και σαφως εξωτερικος τεχνικος ?

    Απο που θα προμηθευτεις την προσβαση ? τα ποσα που παιζουν εκει εχεις ιδεα τι ταξεως ειναι ?

    Επισης σε ποια περιοχη θες να δραστηριοποιηθεις ? Τι πακετα και με τι κοστος θα εχεις ? εξοπλισμος CPE ?

    Χωρις να θελω να σε απογοητευσω .... απλα ΔΕΝ ειναι βιωσιμο ενα τετοιο "ονειρο" .

    Απαιτει πολυ μεγαλο κεφαλαιο εναρξης , με πολλες επισφαλειες .
    The gr81 .

  3. #3
    Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Όχι, όχι, καμία απογοήτευση, έτσι κι αλλιώς απλά πληροφορίες ψάχνω, για να ξέρω ακριβώς τι είναι αυτό που έχω στο μυαλό μου.
    Οπότε, μιλάμε για πολύ μεγάλο κόστος με αργά αποτελέσματα απόσβεσης.
    Κτιριακές εγκαταστάσεις δεν υπάρχουν, το ενοίκιο θα είναι η μία λύση υποθέτω...
    Όσον αφορά την πρόσβαση, όχι, δεν ξέρω τι ποσά παίζουν, για αυτό ρωτάω έτσι κι αλλιώς, διότι τις τελευταίες μέρες, μόνο τις λάθος ερωτήσεις έκανα στην μηχανή αναζήτησης του google...
    Σε νησί θα είναι η δραστηριοποίηση, πολύ τουριστικό, 7 μήνες τον χρόνο δέχεται τουρίστες (αν παραβλέψουμε την εποχή κορονοϊού). Τα πάγια απο ξενοδοχεία θα προσφέρουν αρκετά καλές επιστροφές στην εταιρία, αν εννοείται δεν παραμείνουν στις υπηρεσίες που προσφέρει ο ΟΤΕ.
    Το ξέρω ότι είναι επισφαλή, αλλά στα πλαίσια της συζήτησης ωραίο είναι να τα λέμε αυτά

  4. #4
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Δεν ξεκινας να δεις πρωτα ποιος θα σου "φερει" ιντερνετ σε νησι και με τι κοστος (για τον ογκο που υπολογίζεις) ?

    επίσης δες και εδώ για μεγεθη για εταιρια με δικο της δικτυο.

    https://www.inalan.gr/financialdata

    δεν ξερω αν μπορείς να νοικιασεις απο τους 3 μεγάλους, αλλα και να μπορείς πρέπει πρωτα να ξεκινησουν και να ολοκληρωσουν τα εργα στο νησι.

    - - - Updated - - -

    Παντως business plan με συμβουλες στο internet δεν γινεται.

    ή έχεις λεφτα και πλάτες για τέτοιες επενδύσεις ή απλά κανεις πλάκα για να γεμιζουμε σελιδες.

    δεν μιλαμε για κοστος να ανοιξεις ένα internet cafe.

    επίσης ποσους πελάτες θα έχεις στο νησι και με τι εσοδα απο αυτούς ετησίως ?

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Ψάξε και για wireless isp, ίσως είναι πιο εύκολα τα πράγματα εκεί.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας