Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Καλησπέρα,
    Μετακομίζω στη Βάρη, και το σπίτι μου θα είναι σε καλωδιακή απόσταση 400μ (250μ ακτινικά) από το Αστικό Κέντρο του ΟΤΕ στην περιοχή.

    Μιλώντας με τον ΟΤΕ μου είπαν ότι προσφέρουν VDSL σε full ταχύτητες 50ΜΒps.

    Μιλώντας με Nova (τρέχων πάροχος) για μεταφορά του πακέτου μου VDSL50, μου είπαν ότι στην Βάρη προσφέρουν μόνο ADSL 24ΜBps. Τους ρώτησα για ποιο λόγο δεν μου δίνουν VDSL αφού παρέχεται από τον ΟΤΕ και λαμβάνω τη θεϊκή απάντηση: "Ο ΟΤΕ είναι μονοπώλειο και δεν δίνει στους άλλους"

    Έχει βάση αυτό που μου λένε; Τί πρέπει να κάνω;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Οχι δεν έχει, έχει υποχρέωση ο ΟΤΕ να δώσει στους άλλους, οι άλλοι όμως δεν έχουν υποχρέωση αγοράς

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.745
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και με περισσοτερα λογια, ενας παροχος για να αγορασει εστω και μια γραμμη χονδρικως, πρεπει να κανει καποιες επενδυσεις στο σημειο διασυνδεσης οπου θα παραλαβει την κινηση του πελατη του.
    Εαν οι πελατες ειναι λιγοι, η επενδυση δεν συμφερει και προτιμαει να μην την κανει.
    Ειδικοτερα με τη forthnet οπου για μεγαλο διαστημα ηταν στα σκοινια, με ουσιαστικα μηδενικη χρηματοδοτηση, συνεβαινε συχνα.
    Δεν ξερω τωρα που μπηκε νεο χρημα αν θα αλλαξει πολιτικη, χρειαζεται χρονος η ενεργοποιηση σε καθε περιοχη.

    Προφανως αυτα δεν λεγονται σε πελατες... Οποτε επιλεγεται η ευκολη λυση του "φταιει ο οτε" και οτι πιασει.
    Βεβαια για να λεμε και του στραβου το δικιο, σε περιοχες χωρις κτηριακες υποδομες οτε, οπου αναπτυχθηκαν οικιστικα τα τελευταια χρονια, μπορει να μην υπαρχει καν χωρος για την φυσικη συνεγκατασταση του εξοπλισμου που απαιτειται. Οποτε αν η φαση ειναι οτι πρεπει ο οτε να μεγαλωσει το κτιριο για να βαλει ο παροχος τον εξοπλισμο.
    Αν υπαρχει χωρος. Αλλιως πιας το αυγο και κουρευτο.

    Να πας να αναψεις μια λαμπαδα αφου καποιος μπορει να σου προσφερει vdsl50 στη βαρη. Παραδοσιακα αυτες οι περιοχες δεν ειχαν καν τηλεφωνα, εδω για δρομους , παιζοταν.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Αφου εισαι 400μ καλωδιακα αν βαλεις 24αρα θεωρητικα θα πιανεις πανω απο 20,δεν σου φτανουν?

  5. #5
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου εισαι 400μ καλωδιακα αν βαλεις 24αρα θεωρητικα θα πιανεις πανω απο 20,δεν σου φτανουν?
    Αν με ρωτούσες στις αρχές του έτους θα σου έλεγα φτάνει και περισσεύει. Τώρα, ένας να βλέπει Netflix και ένας άλλος να προσπαθεί να δουλέψει από το σπίτι λόγω κορονοϊόυ, η κατάσταση είναι δράμα. (Φαντάσου τώρα να δουλεύουν 2 από το σπίτι+Netflix...)

    edit: Τελικά απ' ό,τι βλέπω ενώ θα ήθελα πολύ να παραμείνω πελάτης της Forthnet/Nova, τελικά με βλέπω να πηγαίνω OTE. Πάει η Νοva να βγάλει 1-2 ευρώ, τώρα θα χάσει και τα υπόλοιπα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hyperspaced : 07-08-20 στις 16:05.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας