Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    24-04-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Εδώ και 3 μήνες σχεδόν, έχω συνεχή σποραδικά προβλήματα με την παροχή ιντερνετ στην οικιακή μου σύνδεση (vodafone).

    Χρησιμοποιώ πάντοτε FRITZ!Box και το τελευταίο που έχω προσαρμόσει είναι το 7490. Σε κάποια φάση (και ενώ μέχρι τότε δούλευε μέρα-νύχτα χωρίς προβλήματα), άρχισε να χάνει την σύνδεση στο ίντερνετ. Μετά από ενδελεχή έρευνα, διεπίστωσα ότι το ρούτερ δεν είχε IP address από την vodafone (ούτε IPv4 ούτε και IPv6). Μόλις αποκτούσε IP address, αμέσως το ίντερνετ δούλευε πάλι χωρίς πρόβλημα.

    Το πρόβλημα είναι αρκετά παράξενο. Μόλις συνδέσω το ρούτερ που μου δίνει η vodafone, η σύνδεση ίντερνετ δουλεύει κανονικά. Μόλις γυρίσω στο FRITZ!Box, δεν παίρνω IP address πάλι και έτσι χάνω το ίντερνετ.

    Σημειωτέα τα παρακάτω (καθόσον έχουν γίνει πολλές απόπειρες να αποκατασταθεί το θέμα με την τεχνική υποστήριξη της vodafone):

    (1) Το πρόβλημα συνεχίζει και μετά από πολλά reboot του ρούτερ αλλά και μετά από πολλά reset (ή αλλιώς, Load Factory Settings).
    Πάντοτε συγχρονίζεται επιτυχώς το ρούτερ με την vodafone, αλλά δεν παίρνω ποτέ IP address.

    (2) Έχω δοκιμάσει και την αυτόματη επιλογή "Vodafone" από το ρούτερ (που χρησιμοποιεί όλα τα defaults για την σύνδεση με την vodafone) αλλά και manual setup (όπου έβαλα εγώ ρητά όλες τις ρυθμίσεις) - καμμία απολύτως βελτίωση.

    (3) Η τηλεφωνία VOIP που έχω στο πακέτο μου με την vodafone δουλεύει καλά σε κάθε περίπτωση.
    Εδώ λοιπόν υπάρχει ένα παράξενο: όταν συνδέω το FRITZ!Box, η τηλεφωνία VOIP (που βασίζεται στο ίντερνετ) δουλεύει καλά αλλά το ίντερνετ αυτό καθαυτό δεν δουλεύει. ΟΚ, μπορεί να είναι ξεχωριστά υλοποιημένες συνδέσεις αλλά παρά ταύτα, μου φαίνεται κάπως παράξενο.

    (4) Μέχρις πρότινος, το ίντερνετ δούλευε καλά και χωρίς σφάλματα, και ξαφνικά σταμάτησε, χωρίς να έχω πειράξει το παραμικρό στο ρούτερ.
    ΟΚ, έτσι συμβαίνουν πάντα οι βλάβες που οφείλονται σε κάποια αστοχία του υλικού αλλά οφείλω να το αναφέρω για πάσα σαφήνεια.

    Μήπως έχει κανείς καμμία φαεινή ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει και καταλήγω να μη έχω ίντερνετ με το FRITZ!Box; (που είναι καί το ρούτερ της καθαρής προτιμήσεως μου. Ή πιθανόν και κάποια λύση να προτείνει;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τι ρυθμίσεις έχεις βάλει εσύ στις συνδέσεις;

    Συνήθως ο κόσμος έχει πρόβλημα για να δουλέψει το voip, να και κάποιος που έχει το αντίθετο

  3. #3
    Εγγραφή
    24-04-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Οι ρύθμισεις για το Ίντερνετ είναι οι ερήμην που περιέχονται στην επιλογή Vodafone.

    Το username/password είναι: guest@adsl.gr/guest.

    Αυτές χρησιμοποιώ ανέκαθεν.

    Ναι, και ο τεχνικός της vodafone που με επισκέφτηκε για το πρόβλημα μου είπε το ίδιο πράγμα: οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα με το VOIP και όχι με το Ίντερνετ. Επίσης, ρώτησα την τεχνική υποστήριξη αν μπλοκάρουν όλα τα τρίτα ρούτερ και μου είπαν όχι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lamda : 09-08-20 στις 21:21.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lamda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ρύθμισεις για το Ίντερνετ είναι οι ερήμην που περιέχονται στην επιλογή Vodafone.

    Το username/password είναι: guest@adsl.gr/guest.

    Αυτές χρησιμοποιώ ανέκαθεν.

    Ναι, και ο τεχνικός της vodafone που με επισκέφτηκε για το πρόβλημα μου είπε το ίδιο πράγμα: οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα με το VOIP και όχι με το Ίντερνετ. Επίσης, ρώτησα την τεχνική υποστήριξη αν μπλοκάρουν όλα τα τρίτα φούτερ και μου είπαν όχι.
    Δεν νομίζω πως οι ρυθμίσεις που δίνει για vodafone είναι για την δικιά μας
    Θα έλεγα να πας με κάποιο generic Και να περάσεις εσυ τα στοιχεία, vlan id Κλπ

  5. #5
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    δοκίμασε με
    username
    otenet@otenet.gr
    password
    otenet

  6. #6
    Εγγραφή
    24-04-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Εντάξει, αν αυτό όντως δουλεύει μπορώ να δημιουργήσω μία νέα σύνδεση για Ίντερνετ και να της δώσω τις ρυθμίσεις που θέλω.

    Όμως, ποιες είναι αυτές οι ρυθμίσεις;...

  7. #7
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Μηνύματα
    291
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    8(dB) / 39(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lamda Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ναι, και ο τεχνικός της vodafone που με επισκέφτηκε για το πρόβλημα μου είπε το ίδιο πράγμα: οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα με το VOIP και όχι με το Ίντερνετ. Επίσης, ρώτησα την τεχνική υποστήριξη αν μπλοκάρουν όλα τα τρίτα ρούτερ και μου είπαν όχι.
    Αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω, ότι δεν μπλοκάρουν τρίτα ρούτερ, χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή το FritzBox 7560 σε γραμμή Vodafone ADSL και λειτουργεί απροβλημάτιστα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω πως οι ρυθμίσεις που δίνει για vodafone είναι για την δικιά μας
    Θα έλεγα να πας με κάποιο generic Και να περάσεις εσυ τα στοιχεία, vlan id Κλπ
    Οι ρυθμίσεις που δίνει είναι για την Vodafone Ελλάδας. Αν κάνει κάποιος export το configuration file φαίνεται ξεκάθαρα ότι περνάει ρυθμίσεις για ελλάδα, και μεταξύ άλλων περνάει και ρυθμίσεις για IPTV.

    @Lamda Εμένα με τις εξ' ορισμού ρυθμίσεις της Vodafone λειτουργεί σωστά. Θα συνιστούσα να ρίξεις μια ματιά στα System Logs (System > Event Log > Internet Connection) μήπως βρεις κάποιο στοιχείο από εκεί για το λόγο που δεν παίρνει ΙΡ.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-04-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zafx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Δεν νομίζω πως οι ρυθμίσεις που δίνει για vodafone είναι για την δικιά μας
    Θα έλεγα να πας με κάποιο generic Και να περάσεις εσυ τα στοιχεία, vlan id Κλπ
    Οι ρυθμίσεις που δίνει είναι για την Vodafone Ελλάδας. Αν κάνει κάποιος export το configuration file φαίνεται ξεκάθαρα ότι περνάει ρυθμίσεις για ελλάδα, και μεταξύ άλλων περνάει και ρυθμίσεις για IPTV.

    @Lamda Εμένα με τις εξ' ορισμού ρυθμίσεις της Vodafone λειτουργεί σωστά. Θα συνιστούσα να ρίξεις μια ματιά στα System Logs (System > Event Log > Internet Connection) μήπως βρεις κάποιο στοιχείο από εκεί για το λόγο που δεν παίρνει ΙΡ.
    Στα System Logs για το Internet Connection δεν υπάρχει κανένα μήνυμα, παρότι το FRITZ!Box δεν έχει IP address (ούτε IPv4 αλλά ούτε και IPv6). Δεν ξέρω μήπως υπάρχει τρόπος να γίνει πιο λεπτομερές logging και να μπορέσω να δω κάτι. Αυτό βέβαια δεν φαίνεται να είναι κάτι που μπορεί να καθοριστεί από το interface του ρούτερ. Πάντως, δεν έχω κανένα μήνυμα λάθους από το ρούτερ για το θέμα που αντιμετωπίζω.

    Να σημειώσω ότι η αστοχία του ίντερνετ δεν είναι συνεχής, σε κάποιες στιγμές παίρνω IP address (και τις δύο) και το ρούτερ τότε δουλεύει κανονικά και έχω πρόσβαση στο ίντερνετ. Αυτή τη στιγμή που γράφω το μήνυμα, επικοινωνώ με την ιστοσελίδα μέσω του ρούτερ και όλα καλά. Όμως, κάποια στιγμή θα πάψω να έχω IP address και έτσι θα χάσω την σύνδεση μου το ίντερνετ. Ἐτσι πάει το πράγμα: έχω ίντερνετ κανονικά (με IP address και όλα) και κάποια στιγμή θα χαθούν τα IP addresses και τέρμα το ίντερνετ. Όταν χαθεί το ίντερνετ, αρχίζουν τα reboot... κάνω συνεχόμενα reboot μπας και πάρω πάλι IP address και αποκατασταθεί το ίντερνετ. Μιλάμε για πολλά reboot! 1 και 2 και 3 και ... και ίντερνετ δεν έρχεται. Βέβαια, σε κάποιες περιπτώσεις κάνω π.χ. 2 reboot και στο 2ο reboot, το ίντερνετ αποκαθίσταται. Να σημειώσω επίσης ότι το reboot συνίσταται σε πλήρες σβήσιμο του ρούτερ (τραβάω το πριζάκι του ρεύματος) και επανεκίννηση μετά από ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 λεπτά.

    Πιθανολογώ λοιπόν ότι δύο είναι οι αιτίες για το πρόβλημα:

    (1) Κάπου στην καλωδίωση εκτός του σπιτιού μου, υπάρχει αστοχία υλικού ή κάποιο άλλο θέμα
    Βέβαια, εδώ δεν μπορώ να επέμβω καθόσον είναι θέμα vodafone. Η vodafone έχει έρθει 3-4 φορές και έχει κάνει μετρήσεις και όντως έχει βρει σφάλματα στην γραμμή μου (εκτός του σπιτιού μου). Μέχρι και ο ΟΤΕ ήρθε σε κάποια φάση (όταν σοβάρεψε το πράγμα).
    Οπότε αν υποθέσουμε ότι όντως κάποιο θέμα υπάρχει εκτός του σπιτιού μου, τι μπορώ να κάνω; Υπάρχουν περαιτέρω πληροφορίες για τέτοια θέματα και πως μπορεί κανείς να τα χειριστεί ή να τα διευθετήσει;

    (2) Το FRITZ!Box 7490 απλά έφτασε στο τέλος της ζωής του
    Δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο να τα έχει παίξει και το ρούτερ και να πρέπει να το αντικαταστήσω. Βέβαια, μιλάμε για μια μερική αστοχία υλικού (κάποιες φορές δουλεύει και κάποιες όχι) και όχι καθολική.

    Αν κάποιος/α έχει περαιτέρω ιδέες ή προτάσεις εν όψη των παραπάνω, θα με βοηθούσε πολύ.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    990
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπορείς να μας βγάλεις ένα screenshot με τις ρυθμίσεις και τι μπορείς να πειράξεις; πχ vlan VCI/VPI στις ρυθμίσεις PPPoE.
    Θα πρέπει λογικά βέβαια να μην βάλεις vodafone αλλά Other internet service provider σαν προφίλ στην αρχή.

    Τα guest@adslgr.gr:guest είναι οκ πάντως για login αν και ότι να βάλεις δεν νομίζω ότι έχει σημασία.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lamda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και 3 μήνες σχεδόν, έχω συνεχή σποραδικά προβλήματα με την παροχή ιντερνετ στην οικιακή μου σύνδεση (vodafone).
    Ερώτηση: Εχεις VODAFONE FTTH ??

    .

  11. #11
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    990
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λες να έχει ffth και εμείς να ψάχνουμε γιατί δεν δουλεύει η xdsl?

  12. #12
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες να έχει ffth και εμείς να ψάχνουμε γιατί δεν δουλεύει η xdsl?

    Δεν νομίζω, αλλά είναι κλασικό σύμπτωμα στο FTTH να έχει VOIP με κομμένο το internet....
    Το παθαίνω και εγω.
    .

  13. #13
    Εγγραφή
    24-04-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα στους συνέδρους και ευχαριστώ για τα σχόλια/ερωτήσεις σας.

    Τελικώς, το πρόβλημα τακτοποιήθηκε κατόπιν "αλλαγής ορίου" από την vodafone. Πρέπει να ήρθε τεχνικός τους 5 φορές;... Κάθε φορά έπαιρνε τις ίδιες μετρήσεις και μου έλεγε τα ίδια πορίσματα, χωρίς να επιλύεται το πρόβλημα.

    Τελικά, τους έτριξα τα δόντια (αν δεν γίνεις μωβ από θυμό, δεν καταλαβαίνουν καμμία φορά) και ανέθεσαν την υπόθεση σε έναν υπάλληλό τους στο δευτεροβάθμιο τμήμα. Εκεί τα πράγματα ήταν σαφώς πιο στρωτά, και μπόρεσα να συνεννοηθώ πολύ καλά μαζί του (μιας και ξέρω πλέον τα ρούτερ πολύ καλά). Ήταν σαφώς θέμα γραμμής, η οποία δεν είχε σταθερό σήμα, παρότι συγχρονιζόταν χωρίς θέμα. Μόλις έγινε η αλλαγή ορίου, η σύνδεση απεκαταστάθη και λειτουργεί χωρίς το παραμικρό πρόβλημα από τότε. Και όλα αυτά, με την χρήση του Fritz!Box 7490! Στην πορεία μου επιβεβαίωσαν ότι δεν απαγορεύουν πουθενά τα ρούτερ 3ων εταιρειών και έτσι δεν υπάρχει κανένα θέμα αν ο πελάτης θέλει να βάλει δικό του ρούτερ. Βέβαια, στην περίοδο που είχα το πρόβλημα, το ρούτερ της vodafone δούλευε αισθητά καλύτερα - είχα σταθερό Ίντερνετ για μέρες, αλλά σε κάποιος φάση και αυτό άρχισε να μην δίνει Ίντερνετ. Οπότε, τελικά το πρόβλημα αποδείχτηκε ότι ήταν καθολικό και για τα 2 ρούτερ και έτσι οδηγήθηκαν τελικά στο θέμα με την γραμμή τους.

    Αυτά από την περιπέτειά μου, που με ταλαιπώρησε περίπου 3 μήνες. Εύχομαι αυτά που ανέφερα να βοηθήσουν τους επόμενους.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας