Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Γεια σας,

    θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει με τη νέα σύνδεσή μου στη Wind.

    Έχω 24άρα γραμμή adsl.

    Αυτή τη στιγμή έχω internet αλλά όχι σταθερό τηλέφωνο. Ρώτησα τη Wind και μου είπαν ότι η γραμμή μου δεν είναι Voip και πρέπει να συνδέσω απευθείας το τηλέφωνο στην πρίζα τηλεφώνου.

    Το πρόβλημά μου είναι ότι το τηλέφωνό μου δεν λειτουργεί. Αν συνδέσω μόνο τη συσκευή τηλεφώνου στην πρίζα (χωρίς φίλτρο) και έπειτα καλέσω τον αριθμό μου το τηλέφωνο χτυπάει αλλά δεν μπορώ να απαντήσω. Αν καλέσω από το σταθερό μου προς οποιοδήποτε αριθμό δεν χτυπάει το τηλέφωνο του αριθμού που κάλεσα. Αν βάλω φίλτρο τότε το τηλέφωνο νεκρώνει εντελώς. Οπότε σε αυτή την περίπτωση αν καλέσω τον αριθμό μου από το κινητό μου τότε το σταθερό δεν χτυπάει καθόλου.

    Στη Wind ο τεχνικός που είπε ότι έχουν πρόβλημα τα καλώδια του διαμερίσματός μου οπότε να καλέσω ηλεκτρολόγο.

    Παρόλα αυτά εγώ έχω πολύ μεγάλες επιφυλάξεις. Πώς γίνεται να έχω internet (ταχύτητα 6 mpps) και το σταθερό τηλέφωνο να μπορεί να δεχτεί κλήσεις αλλά χωρίς να μπορώ να απαντήσω. Αν ήταν κάποιο καλώδιο κομμένο τότε ίσως το internet να συγχρόνιζε χαμηλά αλλά το τηλέφωνο δεν θα έπρεπε να μπορεί να χτυπήσει καθόλου όταν κάνω κλήση στον αριθμό μου.

    Να ενημερώσω ότι η συσκευή του σταθερού τηλεφώνου είναι καλή (τη δοκίμασα σε άλλο σπίτι και δουλεύει κανονικά.

    Ξέρει κανείς να μου προτείνει τι μπορεί να συμβαίνει;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Υπάρχει μια περίπτωση κάπου να μην κάνουν επαφή σωστά και τα δυο καλώδια της γραμμης, σε τέτοιες περιπτώσεις το internet δουλεύει σε χαμηλές ταχύτητες και συνήθως δεν δουλεύει το τηλέφωνο.

    Δεν ανεβάζεις μια στατιστικά απο την γραμμή

  3. #3
    Τα στατιστικά της ταχύτητας είναι:

    Latency 143.1 ms
    Download 6.14 Mbps
    Upload 0.22 Mbps
    IPv6
    Provider WIND

    Πάντως από την κεντρική πρίζα του σπιτιού βγαίνουν 4 καλώδια. Οποιοδήποτε συνδυασμό δύο καλωδίων και αν συνδέσω στην πρίζα του τηλεφώνου το αποτέλεσμα είναι να έχω internet αλλά όχι τηλέφωνο. Βέβαια με κάποιους συνδυασμούς έχει 6 mpps και με άλλους 2 mpps.

    Η ταχύτητα 6 mpps σε 24 γραμμή (μένω στο κέντρο πόλης) μπορεί να θεωρηθεί τόσο χαμηλή ώστε να θεωρείται πιθανό το κομμένο καλώδιο?

  4. #4
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, πιθανότατα έχεις βλάβη. Και εγώ όταν έκανα νέα σύνδεση στη Wind το τηλέφωνο δεν δούλευε και το Internet συγχρόνιζε σε απαράδεκτες ταχύτητες. Μας είπαν ότι υπάρχει βλάβη και την έφτιαξαν. Δώσε στατιστικά από το μενού του ρούτερ (192.168.1.1 ή 192.168.1.254 στον browser και τους κωδικούς που έχει κάτω ή πίσω από τον ρούτερ. Αν δεν έχει κωδικούς δοκίμασε τα username:admin/password:admin)

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manos81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα στατιστικά της ταχύτητας είναι:

    Latency 143.1 ms
    Download 6.14 Mbps
    Upload 0.22 Mbps
    IPv6
    Provider WIND

    Πάντως από την κεντρική πρίζα του σπιτιού βγαίνουν 4 καλώδια. Οποιοδήποτε συνδυασμό δύο καλωδίων και αν συνδέσω στην πρίζα του τηλεφώνου το αποτέλεσμα είναι να έχω internet αλλά όχι τηλέφωνο. Βέβαια με κάποιους συνδυασμούς έχει 6 mpps και με άλλους 2 mpps.

    Η ταχύτητα 6 mpps σε 24 γραμμή (μένω στο κέντρο πόλης) μπορεί να θεωρηθεί τόσο χαμηλή ώστε να θεωρείται πιθανό το κομμένο καλώδιο?
    Κάτι συνδέεις λάθος τότε, Θα πρέπει να βρεις πιο ζευγάρι έχει το σήμα

  6. #6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, πιθανότατα έχεις βλάβη. Και εγώ όταν έκανα νέα σύνδεση στη Wind το τηλέφωνο δεν δούλευε και το Internet συγχρόνιζε σε απαράδεκτες ταχύτητες. Μας είπαν ότι υπάρχει βλάβη και την έφτιαξαν. Δώσε στατιστικά από το μενού του ρούτερ (192.168.1.1 ή 192.168.1.254 στον browser και τους κωδικούς που έχει κάτω ή πίσω από τον ρούτερ. Αν δεν έχει κωδικούς δοκίμασε τα username:admin/password:admin)

    Τα στατιστικά από το μενού του router είναι

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  statistika.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  32,8 KB 
ID: 217758

    να δώσω και άλλη μία πληροφορία. Αν έχω ανά δύο ενωμένα τα 4 καλωδιάκια της πριζας τηλεφώνου τότε μόνο το τηλέφωνο μπορεί να δεχτεί κλήσεις χωρίς φυσικά να μπορεί να απαντήσει. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση το τηλέφωνο γράφει ελέξτε την τηλεφωνική γραμμή.

    Υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να είναι από τη wind ή είναι από μένα? Πώς μπορώ να το διαπιστώσω? Το κουτί της πολυκατοικίας γράφει ποιο είναι το καλώδιό μου σε ένα χαρτάκι αλλά πώς μπορώ να συνδέσω ένα σταθερό τηλέφωνο για να κάνω κλήση απευθείας από το κουτί της πολυκατοικίας?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  κουτί.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  353,3 KB 
ID: 217759

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα στοιχεία είναι χάλια. Κατ' αρχήν εκτός από το Down δεν μπορεί να έχεις τόσο χαμηλό Up.

    Στον κατανεμητή απαγορεύεται κανονικά να επεμβαίνεις, μόνο τεχνικοί των εταιριών επιτρέπεται και με την παρουσία του διαχειριστή.

    Πάμε τώρα στο θέμα μας, αν έχεις την άδεια των υπολοίπων και φυσικά ξέρεις τι κάνεις χωρίς να υπάρχει πιθανότητα να χαλάσεις κάποια άλλη σύνδεση, βγάζεις το ζευγάρι της γέφυρας από την δική σου οριολωρίδα και συνδέεις μία πρίζα εξωτερική, βάζεις το ρούτερ για να δεις τα στοιχεία και το τηλέφωνο για να τσεκάρεις αν λειτουργεί.

    - - - Updated - - -

    Φαντάζομαι να ξέρεις ότι θα χρειαστείς ένα τέτοιο εργαλείο για να μπορέσεις να καρφώσεις πάλι τα καλώδια στην οριολωρίδα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω πως το θέμα είναι η συνδεσμολογία στην πρίζα, γιατί μάλλον δεν έχεις καταλάβει πώς να τα συνδέσεις. Γίνεται να ανεβάσεις κάποια φωτό από την πρίζα και τα καλώδια όπως είναι τώρα; Εκτός και αν έχεις πραγματικά εξαντλήσει κάθε πιθανό συνδυασμό, αλλά πρέπει να ελεγχθεί και αυτό γιατί εκεί μπορεί να είναι η ζημιά.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-06-2020
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γιατί δεν καλείς την εταιρία, να έρθει τεχνικός σπίτι να δει τι παίζει χωρίς να παιδεύεσαι???

  10. #10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggartzos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν καλείς την εταιρία, να έρθει τεχνικός σπίτι να δει τι παίζει χωρίς να παιδεύεσαι???
    Τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Ήρθε ηλεκτρολόγος και έκανε έλεγχο στην καλωδίωση με γεννήτρια σήματος. Δεν βρήκε ζευγάρι καλωδίων που από το διαμέρισμα να φτάνει κάτω στο κουτί της πολυκατοικίας. Προφανώς είχα internet με ένα καλώδιο και το άλλο ήταν κομμένο ή βραχυκύκλωνε.

    Το internet μάλλον μπορεί να δουλέψει με ένα καλώδιο αλλά με χάλια συγχρονισμό αλλά το τηλέφωνο και η δοκιμή με τη γεννήτρια προφανώς χρειάζεται δύο καλώδια.

    Άρα μάλλον κάπου εκεί ήταν το πρόβλημα.

    Περάσαμε καινούρια γραμμή εξωτερική και το πρόβλημα λύθηκε. Το αναφέρω έτσι ώστε και άλλοι που τους τύχει παρόμοια περίπτωση να ακολουθήσουν την ίδια διαδικασία (με έλεγχο γεννήτριας σήματος).

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας