Σελ. 9 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 478910111419 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 395
  1. #121
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Η Κίνα πλέον δίνει τρελούς μισθούς και επιδόματα κλπ σε Κινέζους της διασποράς που θέλουν να γυρίσουν πίσω, ειδικά για specialized θέσεις. Σε συνδυασμό με την πρόσφατη εχθρική πολιτική των ΗΠΑ προς τους Κινέζους στην επικράτεια της άνετα παίρνει πίσω ότι προσωπικό χρειάζεται. Γνωρίζω ατομα που φύγαν απο Google και Spotify (R&D θέσεις και οι δύο) για να πάνε να δουλέψουν Κίνα. Τα software είναι άλλου παππά ευαγγέλιο.

  2. #122
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51000/5500
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας σταματαγε την παιδικη εργασια και διαφορα αλλα περι εργασιας και ελα να δουμε πσο θα εξαγει η κινα
    Πάλι με καλή διάθεση.
    Παιδική εργασία δεν έχουν μόνο στην Κίνα αλλά και σε πολλά άλλα μέρη.
    Αν σταμάταγε η παιδική εργασία στις χώρες που κάνει exploit ο Καναδάς και ΣΙΑ, θα χρειαζόταν να ζεις εσύ με τα μισά.
    Spare us με τα δάκρυα και την Canadian version of human rights.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως καταλαβες μια χαρα ειναι η δημοκρατια, με τον λαο να εκλεγει τους βουλευτες του και τα λεφτα να μοιραζονται σε ολους
    Στο Καναδά ειδικότερα, ο λαός εκλέγει κυβέρνηση η όποια για να αποφασίσει ή να εφαρμόσει οτίδηποτε ουσιαστικό, πρέπει πρώτα να πάρει την άδεια του Λευκού Οίκου και μετά του Μπάκινγκχαμ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pany07 : 13-08-20 στις 15:51.

  3. #123
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pany07 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Στο Καναδά ειδικότερα, ο λαός εκλέγει κυβέρνηση η όποια για να αποφασίσει ή να εφαρμόσει οτίδηποτε ουσιαστικό, πρέπει πρώτα να πάρει την άδεια του Λευκού Οίκου και μετά του Μπάκινγκχαμ.
    Μα γιατί, αφού ως γνωστό και το Μπακινγκχαμ αδεία απο τον λευκό οίκο δεν παίρνει; οπότε ο Καναδάς ζητάει απλά την άδεια απο τον Λευκό Οίκο για οτιδήποτε ουσιαστικό, για όλα τα αλλά την ζητάει απο το Μπακινγχαμ

  4. #124
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα γιατί, αφού ως γνωστό και το Μπακινγκχαμ αδεία απο τον λευκό οίκο δεν παίρνει; οπότε ο Καναδάς ζητάει απλά την άδεια απο τον Λευκό Οίκο για οτιδήποτε ουσιαστικό, για όλα τα αλλά την ζητάει απο το Μπακινγχαμ
    ξεχασες το παρισι, μιας και μιλανε και γαλλικα τα παιδια...
    αν και κανονικα θε επρεπε να κανω quote τον pany07, σορρυ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος calcvita : 13-08-20 στις 16:58.

  5. #125
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pany07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι με καλή διάθεση.
    Παιδική εργασία δεν έχουν μόνο στην Κίνα αλλά και σε πολλά άλλα μέρη.
    Αν σταμάταγε η παιδική εργασία στις χώρες που κάνει exploit ο Καναδάς και ΣΙΑ, θα χρειαζόταν να ζεις εσύ με τα μισά.
    Spare us με τα δάκρυα και την Canadian version of human rights.

    - - - Updated - - -



    Στο Καναδά ειδικότερα, ο λαός εκλέγει κυβέρνηση η όποια για να αποφασίσει ή να εφαρμόσει οτίδηποτε ουσιαστικό, πρέπει πρώτα να πάρει την άδεια του Λευκού Οίκου και μετά του Μπάκινγκχαμ.
    Δεν ειναι καθολου ετσι το θεμα.
    Βλεπω οτι εχετε γνωμη για το παντα και για κρατη στα οποια δεν μενετε να δειτε πως λειτουργει ενα κρατος
    και απο την αλλη εχετε θεοποιηση ενα κρατος σαν την κινα οπου ουτε δημοκρατικο ειναι αλλα ουτε εχετε το παραμικρο απο θεμα κουλτουρας
    Ισως θα επρεπε ο καθενα απο εμας να ασχολειτε περισσοτερο με το κρατος με το οποιο ζουμε για να λυσουμε τα τοπικα προβληματα
    και να κανουμε καλυτερο τις συνθηκες ζωη μας

  6. #126
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.912
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι καθολου ετσι το θεμα.
    Βλεπω οτι εχετε γνωμη για το παντα και για κρατη στα οποια δεν μενετε να δειτε πως λειτουργει ενα κρατος
    και απο την αλλη εχετε θεοποιηση ενα κρατος σαν την κινα οπου ουτε δημοκρατικο ειναι αλλα ουτε εχετε το παραμικρο απο θεμα κουλτουρας
    Ισως θα επρεπε ο καθενα απο εμας να ασχολειτε περισσοτερο με το κρατος με το οποιο ζουμε για να λυσουμε τα τοπικα προβληματα
    και να κανουμε καλυτερο τις συνθηκες ζωη μας
    Σωστά, ο μόνος που δικαιούται να έχει γνώμη για τα πάντα και για κράτη στα οποία δεν μένει φαίνεται πως είσαι εσύ.

    Με την τελευταία σου παράγραφο συμφωνώ πάντως. Για αυτό καλό θα είναι αμερικανοι, Καναδοί και όποιοι άλλοι αντί να κατηγορούν άλλους για τα δικά τους προβλήματα να κοιτάξουν να τα λύσουν.

  7. #127
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, ο μόνος που δικαιούται να έχει γνώμη για τα πάντα και για κράτη στα οποία δεν μένει φαίνεται πως είσαι εσύ.

    Με την τελευταία σου παράγραφο συμφωνώ πάντως. Για αυτό καλό θα είναι αμερικανοι, Καναδοί και όποιοι άλλοι αντί να κατηγορούν άλλους για τα δικά τους προβλήματα να κοιτάξουν να τα λύσουν.
    Να σου υπενθυμισω κατι εδω. Πριν λιγο ειχατε γνωμη για τον καναδα και δεν μενετε εδω παρολα αυτα ειχατε γνωμη. Εγω τουλαχιστον ελεγα για το κρατος στο οποιο μενω.
    Δευτερον εχετε γνωμη για ενα κρατος σαν την κινα στην οποια η κουλτουρα η ελληνικη ειναι εντελως διαφορετικη και δευτερον αμφιβαλω εαν εχετε δει κινεζο ζωντανο και να μιλησετε μαζι του.
    Εγω εαν κανω μια βολτα εδω θα βρω 5 κινεζους απο την κινα εισαγομενους και οχι γεννημενους εδω
    Η δουλεια μου ειναι chip design και εχω δουλευψει σε καποιες σχετικες εταιριες για το οποιο θεμα μιλαμε (Qualcomm, AMD) και γνωριζω παρα πολυ περισσοτερα για το θεμα
    ενω εσεις δεν ασχολειστε με το θεμα, ουτε ξερετε για το chip design, ουτε εχετε μιληση με κινεζο που ασχολειτε με το chip design και παρολα αυτα εχετε μια τεραστια γνωμη
    Τωρα ποιος θεωρητε ποιο σχετικος με το θεμα ας το αφησουμε να το κρινει το κοινο

  8. #128
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51000/5500
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι καθολου ετσι το θεμα.
    Βλεπω οτι εχετε γνωμη για το παντα και για κρατη στα οποια δεν μενετε να δειτε πως λειτουργει ενα κρατος
    και απο την αλλη εχετε θεοποιηση ενα κρατος σαν την κινα οπου ουτε δημοκρατικο ειναι αλλα ουτε εχετε το παραμικρο απο θεμα κουλτουρας
    Ισως θα επρεπε ο καθενα απο εμας να ασχολειτε περισσοτερο με το κρατος με το οποιο ζουμε για να λυσουμε τα τοπικα προβληματα
    και να κανουμε καλυτερο τις συνθηκες ζωη μας
    Seriously τώρα...are you taking the piss?

    Ποιός θεοποιεί τη super δημοκρατία του Καναδά..., αν μη τι άλλο;

    Η Κίνα του millennia έχει θέματα κουλτούρας..., σε σχέση με τον Καναδά ας πούμε;

    Όποιος έχει ανοίξει κανένα βιβλίο δεν είνα απαραίτητο να βρεθεί και κάπου δια ζώσης.

    Να μιλάς για τον Καναδά λοιπόν. Be my guest.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pany07 : 13-08-20 στις 20:43.

  9. #129
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.912
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου υπενθυμισω κατι εδω. Πριν λιγο ειχατε γνωμη για τον καναδα και δεν μενετε εδω παρολα αυτα ειχατε γνωμη. Εγω τουλαχιστον ελεγα για το κρατος στο οποιο μενω.
    Δευτερον εχετε γνωμη για ενα κρατος σαν την κινα στην οποια η κουλτουρα η ελληνικη ειναι εντελως διαφορετικη και δευτερον αμφιβαλω εαν εχετε δει κινεζο ζωντανο και να μιλησετε μαζι του.
    Εγω εαν κανω μια βολτα εδω θα βρω 5 κινεζους απο την κινα εισαγομενους και οχι γεννημενους εδω
    Η δουλεια μου ειναι chip design και εχω δουλευψει σε καποιες σχετικες εταιριες για το οποιο θεμα μιλαμε (Qualcomm, AMD) και γνωριζω παρα πολυ περισσοτερα για το θεμα
    ενω εσεις δεν ασχολειστε με το θεμα, ουτε ξερετε για το chip design, ουτε εχετε μιληση με κινεζο που ασχολειτε με το chip design και παρολα αυτα εχετε μια τεραστια γνωμη
    Τωρα ποιος θεωρητε ποιο σχετικος με το θεμα ας το αφησουμε να το κρινει το κοινο
    Στην Κίνα μένεις δηλαδή και ξέρεις τα πάντα για το πολίτευμα και για τους φυσικούς πόρους ή στην Ελλάδα που φτάνεις σε σημείο να μας δίνεις και συμβουλές;

    Κατά τα άλλα βλέπω μια τεράστια υποκρισια στα γραφόμενα σου. Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις. Ο μόνος που δικαιούται να έχει γνώμη για άλλες χώρες είσαι εσύ από ότι φαίνεται. Και όχι μόνο αυτό αλλά γνωρίζεις τα πάντα και για τους συνομιλητές σου. Ξεκαβαλα λίγο.

  10. #130
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    βρε παιδια @pany07 & famous_walker, εφοσον δεν γουσταρετε την ευρωπη και τις δημοκρατιες της, γιατι ειστε ακομα εδω? ειληκρινα το εχω απορια , δεν ειναι τρολλαρισμα. νομιζετε οτι θα αλλαξετε το πολιτικο συστημα της ευρωπης γραφοντας σε ενα (ή και περισσοτερα) φορουμ? η δημοκρατια δεν χαριστηκε στους ευρωπαιους, αποκτηθηκε με αγωνες. το γεγονος οτι γραφετε εδω και εκφραζεστε ελευθερα εναντια στην δημοκρατια και τις αξιες της ειναι αποδειξη οτι ασκειται ενα απο τα θεμελιωδη δικαιωματα της δημοκρατιας, την ελευθερια του λογου. εγω θα σας παραδεχτω αν βγειτε και μου πειτε δεν γουσταρω εδω (για τον χψ λογο) και κανω οτιδηποτε μπορω για να φυγω απο εδω. επαναλαμβανω, δεν ειναι τρολλαρισμα, ειληκρινη απορια ειναι.

  11. #131
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51000/5500
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    η δημοκρατια δεν χαριστηκε στους ευρωπαιους, αποκτηθηκε με αγωνες
    Και δεν έχει απομείνει τίποτα ούτε στις λεπτομέρειες.
    Ακριβώς γι' αυτό γράφουμε.

  12. #132
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

    Οποιος πιστεύει ότι τα sanctions έγιναν επειδή υπάρχει παιδική εργασία στην Κίνα, είναι το λιγότερο αφελής.
    Οποιον τον πειράζει τόσο πολύ το κινέζικο μοντέλο, μπορεί πολύ απλά να κάνει απο μόνος του εμπάργκο κινεζικών προιόντων, και να επιλέγει αποκλειστικά ηπανικά ή έστω βορειοαμερικανικά, για να μην θίξω και τους καναδούς του φόρουμ. Ειμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν κάποια θεματάκια με κάτι τέτοιο όμως, πως λένε θες να αγιάσεις και δεν σ'αφήνουν; Ειναι σχεδόν αδύνατο να αποφύγεις τα κινέζικα προιόντα, εκτος εαν ζείς ερημίτης. Ασε δε που θα πρέπει μάλλον να έχεις αρκετά μεγαλύτερο εισόδημα για τα ακριβότερα ισοδύναμα δυτικά προιόντα. Oπως επίσης να δίνει το μισό εισόδημα του για τα πεινασμένα παιδιά της Αφρικής (και αλλού) που πεθαίνουν κυριολεκτικά απο την πείνα.

  13. #133
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.912
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε παιδια @pany07 & famous_walker, εφοσον δεν γουσταρετε την ευρωπη και τις δημοκρατιες της, γιατι ειστε ακομα εδω? ειληκρινα το εχω απορια , δεν ειναι τρολλαρισμα. νομιζετε οτι θα αλλαξετε το πολιτικο συστημα της ευρωπης γραφοντας σε ενα (ή και περισσοτερα) φορουμ? η δημοκρατια δεν χαριστηκε στους ευρωπαιους, αποκτηθηκε με αγωνες. το γεγονος οτι γραφετε εδω και εκφραζεστε ελευθερα εναντια στην δημοκρατια και τις αξιες της ειναι αποδειξη οτι ασκειται ενα απο τα θεμελιωδη δικαιωματα της δημοκρατιας, την ελευθερια του λογου. εγω θα σας παραδεχτω αν βγειτε και μου πειτε δεν γουσταρω εδω (για τον χψ λογο) και κανω οτιδηποτε μπορω για να φυγω απο εδω. επαναλαμβανω, δεν ειναι τρολλαρισμα, ειληκρινη απορια ειναι.
    Αρχίσαμε και το πατρονάρισμα τώρα ασχέτως που εσείς σε κάθε θέμα που αφορά την Κίνα έρχεστε και γράφετε κάθε φορά ιστορίες για αγρίους. Τι φοβάστε ρε παιδιά, αφού εδώ ειναι καλύτερα.

    Αθλιότητα επίσης το να λες πως ειμαστε κατά της ελευθερίας και της δημοκρατίας και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Αυτό που λέμε είναι πως δεν υπάρχει στην Δύση αυτό το πράγμα. Τουλαχιστον όχι για όλους. Οπότε εμείς μπορεί να καθομαστε για να παλέψουμε και αυτό είναι που μας βρίσκει απέναντι σας.

    Άλλωστε εσύ που είσαι υπέρ της ελευθερίας του λόγου και το θεωρείς θεμελιώδες δικαίωμα της δημοκρατίας μπορείς να μου εξηγήσεις τι γυρεύει ο Ασάνζ στην φυλακή;

    Αλλά και σε αυτό το θέμα έχετε αποδείξει πως δεν σας νοιάζει η αλήθεια, ενώ η ελευθερία λόγου για σας ειναι να σπέρνετε ψευδή και προπαγανδα χωρίς κανέναν καταλογισμό ώστε να διαιωνιζετε το δικό σας βόλεμα εις βάρος των άλλων ή ακόμα χειρότερα για ψιχουλα και με την υπόσχεση πως θα βολευτείτε.

    Υποκρισία και τίποτα άλλο.

  14. #134
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51000/5500
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω θα σας παραδεχτω αν βγειτε και μου πειτε δεν γουσταρω εδω (για τον χψ λογο) και κανω οτιδηποτε μπορω για να φυγω απο εδω
    Δεν είναι τρολάρισμα. Είναι εγκληματική αφέλεια.

  15. #135
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pany07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δεν έχει απομείνει τίποτα ούτε στις λεπτομέρειες.
    Ακριβώς γι' αυτό γράφουμε.
    συγνωμη, αλλα δεν μπορεις να ψηφισεις οποιον θελεις ωστε να ακουστει η φωνη σου στα κοινοβουλια?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχίσαμε και το πατρονάρισμα τώρα ασχέτως που εσείς σε κάθε άσχετο θέμα που αφορά την Κίνα έρχεστε και γράφετε κάθε φορά ιστορίες για αγρίους. Τι φοβάστε ρε παιδιά, αφού εδώ ειναι καλύτερα.
    ποιο πατρωναρισμα? μια ερωτηση εκανα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλωστε εσύ που είσαι υπέρ της ελευθερίας του λόγου και το θεωρείς θεμελιώδες δικαίωμα της δημοκρατίας μπορείς να μου εξηγήσεις τι γυρεύει ο Ασάνζ στην φυλακή;
    ο ασανζ μπορει να ειναι στη φυλακη, αλλα εχεις καθε δικαιωμα να βγεις στους δρομους και να διαμαρτυρηθεις γι αυτο.
    εσυ μπορεις να μου εξηγησεις γιατι αυτος ο ανθρωπος συλληφθηκε? "παραβιασε" το νομο?
    https://www.youtube.com/watch?v=UJpasEmuWtM

Σελ. 9 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 478910111419 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας