Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Αγαπητοί συνφορουμίτες,

    Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις εξελίξεις των δεδομένων για ψηφιακή υπογραφή σε έγγραφα.


    1. Τα διάφορα USB dongle που κυκλοφορούν, έχουν πάρα πολύ διαφορετικές τιμές, υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που αξίζει να προσέξει κάποιος πριν αγοράσει κάποιο από τα διαθέσιμα USB dongle?
    2. Ποια είναι η διαδικασία κατά την χρήση μιας τέτοιας συσκευής; Έστω πως θέλω να υπογράψω ψηφιακά ένα έγγραφο. Πως το χρησιμοποιώ;
    3. Εκδίδω μια φορά για πάντα ένα ψηφιακό πιστοποιητικό που μου ανήκει ή λήγει, θέλει επανέκδοση, ταυτοποίηση του φυσικού προσώπου κτλ.
    4. Μπορώ να υπογράψω σε οποιονδήποτε κειμενογράφο; (Word, Acrobat, libra office κτλ)
    5. Η χρήση ΑΔΔΥ είναι αποκληστικά για ψηφιακές υπογραφές ή υπάρχει και κάποια άλλη χρησιμότητα;
    6. Γιατί γίνεται αναφορά στους διάφορους browsers και την συμβατότητα τους; Δεν μπορώ να υπογράψω ψηφιακά αν δεν έχω πρόσβαση στο internet?
    7. Η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου, τι αποθηκεύει στην ψηφιακή υπογραφή του εγγράφου η διαδικασία; Π.χ. φαίνεται η έκδοση των windows ή το serial της CPU? Φαίνεται το κλειδί του λειτουργικού ή του κειμενογράφου; Μας ψεκάζουν; Μας παρακολουθούν; Illuminati? Ποιος νίκησε την Χαβάη 5-0…?


    Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους, όσοι μπουν στην διαδικασία να μας απαντήσου για να μας διαφωτίσουν.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katsoulinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί συνφορουμίτες,

    Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις εξελίξεις των δεδομένων για ψηφιακή υπογραφή σε έγγραφα.


    1. Τα διάφορα USB dongle που κυκλοφορούν, έχουν πάρα πολύ διαφορετικές τιμές, υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που αξίζει να προσέξει κάποιος πριν αγοράσει κάποιο από τα διαθέσιμα USB dongle?
    2. Ποια είναι η διαδικασία κατά την χρήση μιας τέτοιας συσκευής; Έστω πως θέλω να υπογράψω ψηφιακά ένα έγγραφο. Πως το χρησιμοποιώ;
    3. Εκδίδω μια φορά για πάντα ένα ψηφιακό πιστοποιητικό που μου ανήκει ή λήγει, θέλει επανέκδοση, ταυτοποίηση του φυσικού προσώπου κτλ.
    4. Μπορώ να υπογράψω σε οποιονδήποτε κειμενογράφο; (Word, Acrobat, libra office κτλ)
    5. Η χρήση ΑΔΔΥ είναι αποκληστικά για ψηφιακές υπογραφές ή υπάρχει και κάποια άλλη χρησιμότητα;
    6. Γιατί γίνεται αναφορά στους διάφορους browsers και την συμβατότητα τους; Δεν μπορώ να υπογράψω ψηφιακά αν δεν έχω πρόσβαση στο internet?
    7. Η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου, τι αποθηκεύει στην ψηφιακή υπογραφή του εγγράφου η διαδικασία; Π.χ. φαίνεται η έκδοση των windows ή το serial της CPU? Φαίνεται το κλειδί του λειτουργικού ή του κειμενογράφου; Μας ψεκάζουν; Μας παρακολουθούν; Illuminati? Ποιος νίκησε την Χαβάη 5-0…?


    Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους, όσοι μπουν στην διαδικασία να μας απαντήσου για να μας διαφωτίσουν.
    Ξέχασες το "Ποιος θα δείρει τον Σουγκλάκο".

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν μιλάμε για την υπογραφή που έχει υποχρεώσει το κράτος μηχανικούς, συμβολαιογράφους κλπ
    έχει εδώ κάποιες απαντήσεις
    http://www.aped.gov.gr/


    Στο 7, αυτό που μπαίνει είναι το certificate το public που έχεις εκδώσει για εσένα, δεν μπαίνουν στοιχεία όπως Ip/serial
    6 Ναι μπορείς να υπογράψεις, πρόσβαση θα χρειαστείς για την έκδοση του certificate στην αρχη και στην ανανέωση, αλλά και για να τσεκάρεις πως η υπογραφή είναι valid όταν θα πάρεις κάποιο άλλο έγγραφο με την υπογραφή.
    5. Στην συγκεκριμένη περίπτωση μέσω της aped είναι μόνο για την υπογραφή και μόνο για ενα άτομο

    Για word, acrobat ξέρω πως το υποστηρίζει, έχω ακούσει και για το Libre office
    3. Θέλει ανανέωση νομίζω κάθε 1 χρόνο για τα προσωπικά

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας