Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    10-08-2020
    Ηλικία
    79
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25500/5496
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    speedport
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 15.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σε όλους. Πριν από λίγους μήνες ενεργοποιήθηκε νέα σύνδεση vdsl2.
    Να τονίσω ότι η οικοδομή είναι κεντρική και σύμφωνα με παλιό υπάλληλο της δεκαετίας του 1970 και σημερινό συνταξιούχο το παλιό ΚΑΦΑΟ με βάση παλιά σχέδια που βρίσκεται πλησίον της εισόδου της οικοδομής κατασκευής 1980 και η καλωδίωση απέχει από τις κεντρικές εγκαταστάσεις του οργανισμού 240μέτρα.
    Άλλα 25 μέτρα απόσταση από το παλιό ΚΑΦΑΟ μέχρι τις ρεγκλέτες που βρίσκονται στην είσοδο της οικοδομής.

    Δεν γνωρίζω πόση είναι η κάθετη που φεύγει από τα καλώδια της οικοδομής μέχρι τον τρίτο όροφο και πόσα μέτρα οριζόντια είναι τα καλώδια μέχρι το διαμέρισμα.

    Έχω δοκιμάσει και το entry2i και το plus η μέγιστη ταχύτητα που έχω είναι μέχρι τα 28000mbps. Τα στατιστικά της γραμμής είναι snr 10.2 και attainable 14.5. και η ταχύτητα δεν ξεπερνά τα 25500mpbs.

    Μιλώντας με την τεχνική υποστήριξη έχω δηλώσει την βλάβη και μετέβη τεχνικός για έλεγχο.Όταν ήρθε και μέτρησε στην κεντρική πρίζα δεν μας έδειξε ούτε μας ανακοίνωσε ποια ταχύτητα έδειξε το μηχάνημα. Μας είπε ότι θα μεταβώ στον πίνακα της οικοδομής για να δω τι γίνεται και θα περιμένετε για 2 λεπτά. Μας καλεί από το θυροτηλέφωνο της οικοδομής και κατεβαίνοντας μας έδειξε στο μηχάνημα που είχε μαζί του ότι στην είσοδο ο συντονισμός αγγίζει τα 47000mpbs.

    Μπορεί να κάνω λάθος αλλά έχω έντονη δυσπιστία ότι την στιγμή που κατέβηκε στον πίνακα μπορεί να τηλεφώνησε σε συνάδερφο εντός του οργανισμού για να αυξήσουν τεχνητά την ταχύτητα στην γραμμή. Μόλις κατεβήκαμε είδαμε τα 47000mpbs αλλά μας είπε ότι έχει πρόβλημα η καλωδίωση σας και πρέπει να επέμβει ηλεκτρολόγος.

    Από την θυγατρική του ομίλου αναφέρομαι στον ΓΕΡΜΑΝΟ μας είπαν ότι με τα βίας οι 50άρες συντονίζουν από 27000-28000mpbs. Με φίλους που έχω συζητήσει για το θέμα μου είπαν ότι όταν υπάρχει παλιό ΚΑΦΑΟ καλό θα ήταν να χρησιμοποιείται το προφίλ 8a ή 8b για να τερματίσει η γραμμή στα 50000mpbs (δούλευε το vdsl πρώτης γενιάς) και όχι το 17a που δουλεύει σε μεγαλύτερες συχνότητες και έχει ως αποτέλεσμα μεγαλύτερη μείωση της ταχύτητας στην γραμμή.

    Διευκρίνηση παλιότερα είχαμε pstn μεταβήκαμε σε adsl over pstn και τώρα στην vdsl2 (βλέπω να είναι over isdn)

    Να τονίσω ότι πριν από 1 μήνα ανακοινώθηκε απο την COSMOTE ότι θα πραγματοποιηθούν έργα για τοποθέτηση οπτικών ινών και νέων καμπινών ftth τα οποία θα ολοκληρωθούν σε διάστημα 6 μηνών. Όντως τα έργα προχωρούν με γρήγορο ρυθμό. Στην ανακοίνωση συμπεριλαμβάνεται και η οδός που στεγάζεται η πολυκατοικία. Η οδός φαίνεται στο κουπόνι sfbb.gr χωρίς διαθέσιμες προσφορές. Αυτό όπως φαίνεται θα γίνει την καινούργια χρονιά.

    Το ερώτημα που τίθεται
    Να φωνάξω ηλεκτρολόγο για να διορθώσω την καλωδίωση ή να αφήσω την κατάσταση ως έχει,να υποβάλω την αίτηση για το κουπόνι και να περιμένω για προσφορά?

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν θέλεις να περιμένεις το χρονικό διάστημα που θέλεις, κάνε αίτηση, αλλιώς κάνε πρώτα μέτρηση μόνος σου στον κατανεμητή και μετά ανάλογα τι θα δείξει ασχολήσου με την εσωτερική εγκατάσταση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας