Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Καλημέρα,ψάχνω για έναν fully enclosed 3d printer ως 400 ευρό των θέλω για να εκτυπώνω μινιατούρες και διάφορα αντικείμενα για το σπίτι,θα χρησιμοποιηθεί σίγουρα pla,abs,tpu μετά από ψάξιμο κατέληξα σε αυτόν Flashforge Dreamer NX βγαίνει περίπου 380 με δωρεάν μεταφορικά.
    Το κακό με τον dreamer nx από όσο έχω ψάξει είναι ότι δεν έχει και δεν μπορείς να βάλεις filament detector,επίσης δεν έχει resume from power loss λειτουργία αν και θα των έχω απάνω σε ups αυτό δεν λέει κάτι όταν θέλω να τυπώσω κάτι που κάνει 2-3+ώρες,δεν είναι και open source οπότε ούτε εκεί μπορώ να κάνω τίποτα.
    Eχετε κάτι άλλο να μου προτείνεται? η αυτός είναι ότι καλύτερο μπορώ να αγοράσω για τα λεφτά μου οπότε συμβιβάζομαι με τα μειονεκτήματα του.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-04-2004
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    καλημέρα, αν σε ενδιαφέρουν οι μινιατούρες και τα μοντελάκια τότε ίσως σκέψου και την λύση του resin 3D printer.
    Από εκεί και πέρα αν θέλεις να μείνεις στους παραδοσιακούς τότε δεν υπάρχει λόγος να σε ανησυχεί κάτι όπως το filament detector μιας προσωπικά θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην είσαι σε θέση να καταλάβεις οτι τελειώνει το filament.
    Το σημαντικότερο πάντως που νομίζω οτι πρέπει να προσέξεις είναι να έχει κάποια διαδικασία αυτόματου bed leveling μιας και η συγκεκριμένη διαδικασία είναι ότι ποιο ενοχλητικό και σπαστικό υπάρχει στο όλο "παιχνίδι".. προσωπικά έχω εναν ender 3 και η διαδικασία του bed leveling ήταν κάτι σαν μαύρη μαγεία ειδικά στις αρχές.. Φαντάζομαι και ελπίζω τώρα να κυκλοφορούν εργαλεία που το κάνουν αυτόματα.
    Επίσης να ξέρεις ότι γενικά θα ξαφνιαστείς αν δείς πχ οτι μια εκτύπωση πχ 10 πόντων μπορεί να κάνει και 8 ώρες ..... θέλει χρόνο το χομπυ.. όρεξη και φυσικά χρήμα
    Γενικός αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο https://all3dp.com θα βρείς αρκετές πληροφορίες.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Δεν λέω ο resin είναι τρομερός αλλά η διαδικασία του ξεπλύματος και ότι χρειάζεται μετά την εκτύπωση με απωθεί,το bed leveling σε αυτόν δεν είναι θέμα ίσα ίσα που όσο έχω ψάξει είναι θέμα 1-2 λεπτών,σε ευχαριστώ για της πληροφορίες

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας