Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H χαμηλότερη τιμή που σε όλο τον πλανήτη μπορεί να ορισθεί το SNR είναι το 6. Κάτω από αυτό κανείς δεν το κατεβάζει.
    Ωστόσο οι περισσότεροι πάροχοι δεν φθάνουν σε αυτή την τιμή, αλλά επιλέγουν μεγαλύτερη (π.χ. 9) για λόγους σταθερότητας της σύνδεσης.
    Ο ΟΤΕ για παράδειγμα αρνείται να κατέβει κάτω από 8-9, όποιον μπάρμπα κι αν έχεις από την Κορώνη. Άλλοι πάροχοι κατεβαίνουν στο 6, αλλά πρέπει να το ζητήσεις και αν το κάνουν, εξαρτάται την περίπτωση αν είναι σταθερή η σύνδεση.
    Με απλά λόγια, δεν είναι στο χέρι μας, αλλά καθαρά απόφαση της εταιρείας. Δεν χάνεις κάτι πάντως να το ζητήσεις.

  2. #17
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    H χαμηλότερη τιμή που σε όλο τον πλανήτη μπορεί να ορισθεί το SNR είναι το 6. Κάτω από αυτό κανείς δεν το κατεβάζει.
    Ωστόσο οι περισσότεροι πάροχοι δεν φθάνουν σε αυτή την τιμή, αλλά επιλέγουν μεγαλύτερη (π.χ. 9) για λόγους σταθερότητας της σύνδεσης.
    Ο ΟΤΕ για παράδειγμα αρνείται να κατέβει κάτω από 8-9, όποιον μπάρμπα κι αν έχεις από την Κορώνη. Άλλοι πάροχοι κατεβαίνουν στο 6, αλλά πρέπει να το ζητήσεις και αν το κάνουν, εξαρτάται την περίπτωση αν είναι σταθερή η σύνδεση.
    Με απλά λόγια, δεν είναι στο χέρι μας, αλλά καθαρά απόφαση της εταιρείας. Δεν χάνεις κάτι πάντως να το ζητήσεις.
    Αυτες οι αποφασεις των εταιρειων ειναι που μας πανε απο το κακο στο χειροτερο.
    18 μερες στην wind απο τις οποιες τις 12 χωρις τηλεφωνο κ ιντερνετ.κ τωρα που μου το εφτιαξαν κ εχω ακομα χαμηλοτερη ταχυτητα.
    Ολες αυτες τις μερες τους εχω κανει απειρα τηλεφωνηματα κ ολο το ιδιο πραγμα ακουω,μην ανησυχητε το τεχνικο τμημα ασχολειται το θεμα σας κ συντομα θα επιλυθει.ολο επιλυεται κ ολο το προβλημα παραμενει.
    Ειλικρινα κουραστηκα,θα πληρωσω την οποια ποινη κ θα φυγω.Σκεφτομαι να παω ΙΝΑΛΑΝ μιας κ υπαρχει διαθεσημοτητα στην περιοχη μου κ απο οσα διαβαζω εδω μεσα θεωρειται καλυτερη σαν εταιρεια.
    Αυτα και χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν σημερα.

  3. #18
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brainmasterx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνω με αυτο που λες,
    ομως απο την στιγμη που υπαρχει η δυνατοτητα να ριξουν το snr margin κ μετα να δω εγω αν εχω αποσυνδεσεις ή οχι γτ να μη το κανουν?
    κ αν εχω αποσυνδεσεις πολυ απλα τους κανω παλι ενα τηλεφωνημα κ μου το ξαναπανε εκει που ηταν πριν οπου δεν υπηρχαν οι αποσυνδεσεις.
    αν ομως η γραμμη μου το αντεχει? τοτε δεν θα ειμαι κ εγω ικανοποιημενος που ζητησα κτ απο την εταιρεια μου κ αυτη με εξυπηρετησε αλλα κ αυτοι θα εχουν εξυπηρετησει εναν πελατη τους με τον καλυτερο δυνατο τροπο?
    Τι να σου πω...
    Δεν έχω απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #19
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω...
    Δεν έχω απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς...
    Δε τρέχει κάτι...
    Είπα μπας και...

  5. #20
    Εγγραφή
    07-09-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    ZXHN H108L
    SNR / Attn
    6(dB) / 19.6(dB)
    Κι εγώ με Wind σε παρόμοια φάση είμαι... δες αυτό (πριν περίπου 2 μήνες συγχρόνιζε στα 12mbps).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-10-23 231025.png 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  9,9 KB 
ID: 219972
    ...Stairway to Heaven...

  6. #21
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από remalipasas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ με Wind σε παρόμοια φάση είμαι... δες αυτό (πριν περίπου 2 μήνες συγχρόνιζε στα 12mbps).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-10-23 231025.png 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  9,9 KB 
ID: 219972
    Με snr6 θα πας πρπ εκεί που ήσουν πριν.. Αν βέβαια η γραμμή σου είναι σταθερή και δεν έχει errors η αποσυνδέσεις..
    Έτσι γίνεται η αντιστάθμιση.. Τι να κάνουμε..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    H χαμηλότερη τιμή που σε όλο τον πλανήτη μπορεί να ορισθεί το SNR είναι το 6. Κάτω από αυτό κανείς δεν το κατεβάζει.
    Ωστόσο οι περισσότεροι πάροχοι δεν φθάνουν σε αυτή την τιμή, αλλά επιλέγουν μεγαλύτερη (π.χ. 9) για λόγους σταθερότητας της σύνδεσης.
    Ο ΟΤΕ για παράδειγμα αρνείται να κατέβει κάτω από 8-9, όποιον μπάρμπα κι αν έχεις από την Κορώνη. Άλλοι πάροχοι κατεβαίνουν στο 6, αλλά πρέπει να το ζητήσεις και αν το κάνουν, εξαρτάται την περίπτωση αν είναι σταθερή η σύνδεση.
    Με απλά λόγια, δεν είναι στο χέρι μας, αλλά καθαρά απόφαση της εταιρείας. Δεν χάνεις κάτι πάντως να το ζητήσεις.
    Και όχι τπτ άλλο, ξεθάφτηκε που ξεθάφτηκε το νήμα, ας βάλω κ αυτό..
    Για κανα σχόλιο..
    https://www.google.gr/search?source=...4dUDCAY&uact=5
    https://www.ispreview.co.uk/index.ph...and-lines.html
    Όχι ίσως η καλύτερη πρακτική.. Βλέπω ορισμένοι γκρινιάζουν, αλλά όχι μόνο με αυτό αλλά και με το dlm που έχουν εκεί και κάνει ότι θέλει στις γραμμές τους.. Αν κατάλαβα καλά πάντως το 3αρι το δίνουν σε fttc γραμμές..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #22
    Εγγραφή
    07-09-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    ZXHN H108L
    SNR / Attn
    6(dB) / 19.6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με snr6 θα πας πρπ εκεί που ήσουν πριν.. Αν βέβαια η γραμμή σου είναι σταθερή και δεν έχει errors η αποσυνδέσεις..
    Έτσι γίνεται η αντιστάθμιση.. Τι να κάνουμε..
    Έτσι ακριβώς... μετά από chat με τεχνικό της Wind ανέβηκε στα 11mbps, ρίχνοντας το SNR margin στο 6. Ο άνθρωπος μου έφτιαξε τη μέρα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-10-24 012346.png 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  3,3 KB 
ID: 219985
    ...Stairway to Heaven...

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας