Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Καλήμερα στη παρέα,
    θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν με βάση τα στατιστικά που φαίνονται στην φώτο που έχω η ταχύτητα μου είναι σωστή?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  internet status 4.png 
Εμφανίσεις:  92 
Μέγεθος:  75,0 KB 
ID: 217822

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Για adsl καλά είσαι.
    Αν έχεις δυνατότητα για vdsl κάνε το χωρίς άλλη σκέψη.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα για vdsl.
    Είμαι από τους "τυχερούς" που τα έργα στην περιοχή μου τα έχει αναλάβει η wind.
    Είπες ότι γι ADSL έχω καλή ταχύτητα,σύμφωνα όμως με το line attenuation που είναι στα 27,5 db δεν θα έπρεπε να ήταν πιο ανεβασμένη η ταχύτητα?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θεωρητικά θα έπιανες 14+ αλλά με 6 SNR και καλό χάλκινο δίκτυο στα 2 χλμ.. Εσύ έχεις 9,5 SNR οπότε λογική ταχύτητα είναι 10-11.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Καλημερα jkoukos κ ευχαριστω για την απαντηση.
    το γνωριζω αυτο με το SNR που αναφερεις.Ομως το 9 που δινει η wind ως ελαχιστο δεν αντιστοιχει στο 6 που δινει η 4θνετ ως ελαχιστο? (αναφερω την 4θνετ γτ σε αυτη ημουν πριν παω wind)
    κ ακομα μια απορια,μιλωντας με το 13700 της wind μου ανεφεραν οτι με εχουν σε κλειδωμενο profile (12-1-1 ετσι μου το ανεφερε ο υπαλληλος).μου ειπε μαλιστα οτι το εβαλε σε ελευθερο profile (24 μου το ονομασε) κ δεν υπηρξε καμια μεταβολη στην ταχυτητα (παλι στο 9 κατι εμεινε) ουτε το SNR αλλαξε εμεινε στο 9.1
    βασικα δε θα επρεπε να ανεβει η ταχυτητα κ αν δεν την αντεχε η γραμμη μου να υπαρχουν αποσυνδεσεις?

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brainmasterx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα jkoukos κ ευχαριστω για την απαντηση.
    το γνωριζω αυτο με το SNR που αναφερεις.Ομως το 9 που δινει η wind ως ελαχιστο δεν αντιστοιχει στο 6 που δινει η 4θνετ ως ελαχιστο? (αναφερω την 4θνετ γτ σε αυτη ημουν πριν παω wind)
    κ ακομα μια απορια,μιλωντας με το 13700 της wind μου ανεφεραν οτι με εχουν σε κλειδωμενο profile (12-1-1 ετσι μου το ανεφερε ο υπαλληλος).μου ειπε μαλιστα οτι το εβαλε σε ελευθερο profile (24 μου το ονομασε) κ δεν υπηρξε καμια μεταβολη στην ταχυτητα (παλι στο 9 κατι εμεινε) ουτε το SNR αλλαξε εμεινε στο 9.1
    βασικα δε θα επρεπε να ανεβει η ταχυτητα κ αν δεν την αντεχε η γραμμη μου να υπαρχουν αποσυνδεσεις?
    Δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό στις τιμές των snr από πάροχο σε πάροχο.
    Δηλαδή... με το 9 στον Χ-πάροχο θα πιάνεις το ίδιο και με τον Υ.
    Επίσης... το ελεύθερο προφίλ σημαίνει ότι αν η γραμμή σου είναι σταθερή και ο πάροχος δίνει ελάχιστο snr το 6, τότε κάποια στιγμή θα σε πάει εκεί το dslam.
    Αν πάλι έχεις αποσυνδέσεις θα σε πάει παραπάνω πχ 9, 11, 13 κλπ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό στις τιμές των snr από πάροχο σε πάροχο.
    Δηλαδή... με το 9 στον Χ-πάροχο θα πιάνεις το ίδιο και με τον Υ.
    Επίσης... το ελεύθερο προφίλ σημαίνει ότι αν η γραμμή σου είναι σταθερή και ο πάροχος δίνει ελάχιστο snr το 6, τότε κάποια στιγμή θα σε πάει εκεί το dslam.
    Αν πάλι έχεις αποσυνδέσεις θα σε πάει παραπάνω πχ 9, 11, 13 κλπ.
    Ναι οκ,αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γτ απο την στιγμη που μου αφησαν ελευθερο το profile δεν ειδα καμια διαφορα ουτε στην ταχυτητα ουτε κ αλλαγη στο snr.κανονικα η ταχυτητα δεν θα επρεπε να ανεβει (εστω κ αν εγω μετα ειχα αποσυνδεσεις σε περιπτωση που η γραμμη μου δεν αντεχε)?
    και επισης κ το snr δε θα επρεπε να αλλαζε αφου το profile αλλαξε?

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάθε πάροχος έχει μια στάνταρτ ελάχιστη τιμή για το SNR, που αποτελεί το κάτω όριο αυτού. Σε ελεύθερο προφίλ, θα έχει τιμή σχετική με την απόσταση ώστε να πιάσει το μέγιστο δυνατόν.

    Αυτό με απλά λόγια, στην ίδια γραμμή θα έχουμε (σε ADSL) μεγαλύτερο συγχρονισμό όταν έχουμε μικρότερη τιμή SNR.
    Άρα είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχεις τώρα στη Wind μικρότερο συγχρονισμό, έναντι αυτού που είχες στην Nova. Αν ζητήσεις να σου το κατεβάσουν στο 6, θα αυξηθεί η ταχύτητα.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε πάροχος έχει μια στάνταρτ ελάχιστη τιμή για το SNR, που αποτελεί το κάτω όριο αυτού. Σε ελεύθερο προφίλ, θα έχει τιμή σχετική με την απόσταση ώστε να πιάσει το μέγιστο δυνατόν.

    Αυτό με απλά λόγια, στην ίδια γραμμή θα έχουμε (σε ADSL) μεγαλύτερο συγχρονισμό όταν έχουμε μικρότερη τιμή SNR.
    Άρα είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχεις τώρα στη Wind μικρότερο συγχρονισμό, έναντι αυτού που είχες στην Nova. Αν ζητήσεις να σου το κατεβάσουν στο 6, θα αυξηθεί η ταχύτητα.
    Πριν κανενα 30 λεπτο ηρθε ο τεχνικος του οτε.οταν ηταν στο καφαο του ζητησα αν μπορει να βρει καποιο ελευθερο ζευγος οπου να πιανω πιο ψηλη ταχυτητα κ να με βαλει σε αυτο.
    μου εξηγησε οτι κτ τετοιο δε μπορει να το κανει αφενως μεν επειδη δεν ηρθε για αυτη την βλαβη κ μαζι του δεν εχει φερει οργανο για μετρησεις (ειχε μονο μαζι του κατι σαν τηλεφωνο)
    και αφετερου μου ειπε οτι αν ημουν στον οτε θα μπορουσε να κανει παραπανω ενεργειες που τωρα δεν του επιτρεπεται.
    του ειπα οτι πριν μου αλλαξουν ζευγος καλωδιων επιανα γυρω στα 11.5GHz κ μου απανταει οτι αυτο που θα μπορουσε να κανει ειναι να με ξαναπαει στο παλιο ζευγος ωστε απο τα 9.5GHz που ειμαι τωρα να ξαναπαω τουλαχιστον στα 11.5GHz.οντως κ το εκανε.
    μπαινω στην συνεχεια ξανα στο interface του router μου κ βλεπω κολλημενο στα 9,5GHz.σκεφτομαι οτι θα εχει μεινει ετσι απο οταν ημουν στο παλιο ζευγαρι.κανω reset,δεν αλλαζει κατι.σκεφτομαι οτι επειδη θα ειναι κλειδωμενο δεν υπαρχει καποια αλλαγη.επικοινωνω με τον παροχο κ του ζηταω να με βαλει στο ελευθερο profile,το κανει ο υπαλληλος κ παλι τπτ,κολλημενο στο 9,5-9,6GHz.
    βαζω αλλο ρουτερ μπας και,παλι τπτ.κ το παραξενο ειναι οτι ουτε το SNR βλεπω να αλλαζει.κολλημενο στο 9.1-9.2.
    τι μπορει να φταιει?

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα το επαναλάβω. Το ότι είσαι σε ελεύθερο προφίλ δεν σημαίνει ότι θα κατέβει το SNR κάτω από τον 9, που είναι η ελάχιστη τιμή που έχει ορίσει η Wind. Και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει, όσα reset κι αν κάνεις, ότι καλώδιο κι αν αλλάξεις ή οτιδήποτε άλλο.
    Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις να σου το κατεβάσουν στο 6. Και αυτό είναι άσχετο με το ελεύθερο προφίλ που συνεχώς αναφέρεις.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το επαναλάβω. Το ότι είσαι σε ελεύθερο προφίλ δεν σημαίνει ότι θα κατέβει το SNR κάτω από τον 9, που είναι η ελάχιστη τιμή που έχει ορίσει η Wind. Και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει, όσα reset κι αν κάνεις, ότι καλώδιο κι αν αλλάξεις ή οτιδήποτε άλλο.
    Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις να σου το κατεβάσουν στο 6. Και αυτό είναι άσχετο με το ελεύθερο προφίλ που συνεχώς αναφέρεις.
    Επικοινωνησα μαζι τους κ τους ζητησα να μου κατεβασουν το snr στο 6.η κοπελα στην τεχνικη εξυπηρετηση μου ειπε οτι δε ξερει αν αυτο μπορουν να το κανουν κ εστειλε το αιτημα στο αρμοδιο τμημα.
    Οψομεθα

  12. #12
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brainmasterx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επικοινωνησα μαζι τους κ τους ζητησα να μου κατεβασουν το snr στο 6.η κοπελα στην τεχνικη εξυπηρετηση μου ειπε οτι δε ξερει αν αυτο μπορουν να το κανουν κ εστειλε το αιτημα στο αρμοδιο τμημα.
    Οψομεθα
    Αν έχουν 9 ως βασικό... δεν θα σου το κάνουν.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #13
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχουν 9 ως βασικό... δεν θα σου το κάνουν.
    Γιατί να μη το κάνουν;

  14. #14
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brainmasterx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να μη το κάνουν;
    Γιατί αυτή είναι η πολιτική τους.
    Εσύ μπορεί να τους ζητήσεις να σου το ρίξουν και στο 1.
    Δεν σημαίνει ότι θα το κάνουν.
    Να φανταστείς ότι παλιότερα μπορούσες με διάφορα util σε κάποια ρούτερ να ορίσεις εσύ το snr που ήθελες.
    Από ένα διάστημα και μετά έκλειναν τα dslam ώστε ακόμα και αν έκανες τις σχετικές δηλώσεις από την πλευρά σου,
    να μην είχαν καμία απολύτως επίπτωση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #15
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αυτή είναι η πολιτική τους.
    Εσύ μπορεί να τους ζητήσεις να σου το ρίξουν και στο 1.
    Δεν σημαίνει ότι θα το κάνουν.
    Να φανταστείς ότι παλιότερα μπορούσες με διάφορα util σε κάποια ρούτερ να ορίσεις εσύ το snr που ήθελες.
    Από ένα διάστημα και μετά έκλειναν τα dslam ώστε ακόμα και αν έκανες τις σχετικές δηλώσεις από την πλευρά σου,
    να μην είχαν καμία απολύτως επίπτωση.
    Δεν διαφωνω με αυτο που λες,
    ομως απο την στιγμη που υπαρχει η δυνατοτητα να ριξουν το snr margin κ μετα να δω εγω αν εχω αποσυνδεσεις ή οχι γτ να μη το κανουν?
    κ αν εχω αποσυνδεσεις πολυ απλα τους κανω παλι ενα τηλεφωνημα κ μου το ξαναπανε εκει που ηταν πριν οπου δεν υπηρχαν οι αποσυνδεσεις.
    αν ομως η γραμμη μου το αντεχει? τοτε δεν θα ειμαι κ εγω ικανοποιημενος που ζητησα κτ απο την εταιρεια μου κ αυτη με εξυπηρετησε αλλα κ αυτοι θα εχουν εξυπηρετησει εναν πελατη τους με τον καλυτερο δυνατο τροπο?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας