Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 50
  1. #16
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99.999/9.999
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγαπητέ μου φίλε κάπου έχεις μπερδευτεί

    το NETFLIX είναι μια STREAMING υπηρεσία

    δεν είναι μια εφαρμογή κινητού ή παιχνίδι που υπάρχει στα MOBILE APP STORES
    Καλά λέει τουλάχιστον για την apple, δεν ξέρω για το android
    https://techcrunch.com/2018/12/31/ne...l-ios-revenue/

    Δεν μπορείς πλέον να αγοράσεις συνδρομή μέσω του store

  2. #17
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγαπητέ μου φίλε κάπου έχεις μπερδευτεί
    το NETFLIX είναι μια STREAMING υπηρεσία
    δεν είναι μια εφαρμογή κινητού ή παιχνίδι που υπάρχει στα MOBILE APP STORES
    Και τι διαφορά έχει μια "streaming" υπηρεσία από μια εφαρμογή ή ένα game? Και τα 2 προσφέρουν κάποιου είδους "υπηρεσία" και μεταφέρουν κάποιου "δεδομένα".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνώμη αλλά είσαι λάθος
    εγώ νομίζω ότι η EPIC θα χάσει και απέναντι από την GOOGLE και απέναντι από την APPLE
    όταν δέχεσαι να συμμετέχεις σε ένα "app store" όπως είναι το "Google Play Store" για τις Android συσκευές ή όπως είναι της "Apple store" για τις IOS συσκευές
    συμφωνείς με τους όρους χρήσης και κανονισμούς λειτουργίας
    δεν μπορείς να τους παρακάμψεις και να απαιτείς από τους χρήστες να μην πληρώνουν μέσω των επίσημων store αλλά να πληρώνουν στην ιστοσελίδα σου.
    Τονίζεις τις λέξεις Epic, Google και Apple σαν να θες να θίξεις μεγέθη. Σημασία έχει να μην σε βάλουν οι διοικούντες στο μάτι. Όπως στην Αμερική εναντίων μεγάλων εταιρειών Huaway ή TikTok όπως επίσης και στην Ευρώπη εναντίων της Microsoft με τον Internet Explorer ή της Google με το Right to be forgotten (από έναν απλό πολίτη, και μάλιστα εγκληματία).
    Ο λόγος που ο Οπαπ δεν είναι στο official Play store της google είναι γιατί η google θα ήθελε 30% από τον ΟΠΑΠ κάθε φορά που κάνεις κατάθεση.
    Σκέψου τώρα ότι το BOD της google ξυπνούσε μια μέρα και αποφάσιζε ότι όλες οι πληρωμές θα έπρεπε να γίνονται μέσω της πλατφόρμας τους. Οπότε αν ήθελες να πληρώσεις τον λογαριασμό ΔΕΗ σου ή COSMOTE σου, από τα 100€ που θα πλήρωνες να ήθελε η Google αμανάτι τα 30€ μόνο και μόνο που έκανες μια εφαρμογή για android.
    Τόσο παράλογη είναι αυτή η "απαίτηση".
    Πόσο μάλλον που για να βάλεις εφαρμογή και στα 2 store πρέπει να πληρώνεις. Και μάλιστα στην apple ετήσια συνδρομή.

    Μιλάμε για την Apple που δεν δίνει εναλλακτική σε store για τα κινητά της και μιλάμε για την Google που έρχεται με προεγκατεστημένο το Playstore στα δικά της. Και τα 2 δίνουν άδικο δικαίωμα στις 2 εταιρείες να πράξουν μονοπωλιακές πρακτικές, και τα 2 μπορούν να οδηγήσουν σε καμπάνες ή ακόμα καλύτερα σε υποχρέωση αλλαγής πρακτικών ή υπηρεσίών.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iLLiCiT : 16-08-20 στις 09:45.
    Working from home

  3. #18
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogeta01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά λέει τουλάχιστον για την apple, δεν ξέρω για το android
    https://techcrunch.com/2018/12/31/ne...l-ios-revenue/

    Δεν μπορείς πλέον να αγοράσεις συνδρομή μέσω του store
    ούτε στο Android αγοράζεις συνδρομή μέσω του Store για το NETFLIX και ο λόγος είναι αυτός

    δεν είναι app είναι υπηρεσία streaming για να κάνεις εγγραφή και πληρωμή συνδρομής πρέπει να μπεις στην ιστοσελίδα τους.

    δεν παραβιάζει κανέναν κανόνα

    εκτός αν έχετε την εντύπωση ότι η GOOGLE ή APPLE δεν θα κυνηγούσαν το NETFLIX ή το SPOTIFY ή το AMAZON PRIME VIDEO ή παρόμοιες εφαρμογές...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iLLiCiT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι διαφορά έχει μια "streaming" υπηρεσία από μια εφαρμογή ή ένα game? Και τα 2 προσφέρουν κάποιου είδους "υπηρεσία" και μεταφέρουν κάποιου "δεδομένα".



    Τονίζεις τις λέξεις Epic, Google και Apple σαν να θες να θίξεις μεγέθη. Σημασία έχει να μην σε βάλουν οι διοικούντες στο μάτι. Όπως στην Αμερική εναντίων μεγάλων εταιρειών Huaway ή TikTok όπως επίσης και στην Ευρώπη εναντίων της Microsoft με τον Internet Explorer ή της Google με το Right to be forgotten (από έναν απλό πολίτη, και μάλιστα εγκληματία).
    Ο λόγος που ο Οπαπ δεν είναι στο official Play store της google είναι γιατί η google θα ήθελε 30% από τον ΟΠΑΠ κάθε φορά που κάνεις κατάθεση.
    Σκέψου τώρα ότι το BOD της google ξυπνούσε μια μέρα και αποφάσιζε ότι όλες οι πληρωμές θα έπρεπε να γίνονται μέσω της πλατφόρμας τους. Οπότε αν ήθελες να πληρώσεις τον λογαριασμό ΔΕΗ σου ή COSMOTE σου, από τα 100€ που θα πλήρωνες να ήθελε η Google αμανάτι τα 30€ μόνο και μόνο που έκανες μια εφαρμογή για android.
    Τόσο παράλογη είναι αυτή η "απαίτηση".
    Πόσο μάλλον που για να βάλεις εφαρμογή και στα 2 store πρέπει να πληρώνεις. Και μάλιστα στην apple ετήσια συνδρομή.

    Σαν να έβγαινε μια μέρα η Microsoft και να έλεγε στα Windows θα χρησιμοποιείτε μόνο Internet Explorer, και για να ανοίξει η σελίδα που δέχεστε πληρωμές θα πρέπει να δίνετε το 30% στην Microsoft από κάθε συναλλαγή. Θα την είχαν σκίσει.
    έχει διαφορές φίλε μου το NETFLIX όπως και το SPOTIFY όπως και το AMAZON PRIME VIDEO όπως και πάρα πολλές άλλες εφαρμογές που δεν τις έχουν κυνηγήσει από ένα παιχνίδι όπως το FORTNITE της EPIC.

    επίσης να ξέρεις ότι η EPIC θα χάσει το όποιο δικαστήριο.

    εταιρείες σαν την EPIC που "αντιγράφουν" άλλες εταιρείες (θυμίζω Bluehole --> PUBG) δεν μου αρέσουν

    επίσης την EPIC άρχισα να μην την γουστάρω όταν κυκλοφόρησε το GTA V εντελώς δωρεάν στο EPIC GAMES STORE με αποτέλεσμα το κορυφαίο παιχνίδι της ROCKSTAR να γεμίσει με TROLLS που δεν ξέρουν να παίζουν καν ROLE PLAY έτσι στο FIVE M έχουμε γεμίσει με άχρηστους/άσχετους παίκτες που το μόνο που κάνουν είναι να γεμίζουν τις BANlists των game servers.

  4. #19
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το οτι θα χάσει στο δικαστήριο προκύπτει απο το ότι εσύ δεν τους συμπαθείς?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #20
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι θα χάσει στο δικαστήριο προκύπτει απο το ότι εσύ δεν τους συμπαθείς?
    όχι

    βάση ότι διάβασα στο διαδίκτυο λέω ότι θα χάσει και τις δύο δίκες.

    βέβαια με στεναχωρεί το γεγονός ότι πολύ συνομιλητές μας δεν καταλαβαίνουν μερικές απλές έννοιες

    π.χ τι σημαίνουν τα λογότυπα PS4 (SONY) XBOX (MS) ANDROID (GOOGLE) IOS (APPLE)

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ούτε στο Android αγοράζεις συνδρομή μέσω του Store για το NETFLIX και ο λόγος είναι αυτός

    δεν είναι app είναι υπηρεσία streaming για να κάνεις εγγραφή και πληρωμή συνδρομής πρέπει να μπεις στην ιστοσελίδα τους.

    δεν παραβιάζει κανέναν κανόνα

    εκτός αν έχετε την εντύπωση ότι η GOOGLE ή APPLE δεν θα κυνηγούσαν το NETFLIX ή το SPOTIFY ή το AMAZON PRIME VIDEO ή παρόμοιες εφαρμογές...

    - - - Updated - - -



    έχει διαφορές φίλε μου το NETFLIX όπως και το SPOTIFY όπως και το AMAZON PRIME VIDEO όπως και πάρα πολλές άλλες εφαρμογές που δεν τις έχουν κυνηγήσει από ένα παιχνίδι όπως το FORTNITE της EPIC.

    επίσης να ξέρεις ότι η EPIC θα χάσει το όποιο δικαστήριο.

    εταιρείες σαν την EPIC που "αντιγράφουν" άλλες εταιρείες (θυμίζω Bluehole --> PUBG) δεν μου αρέσουν

    επίσης την EPIC άρχισα να μην την γουστάρω όταν κυκλοφόρησε το GTA V εντελώς δωρεάν στο EPIC GAMES STORE με αποτέλεσμα το κορυφαίο παιχνίδι της ROCKSTAR να γεμίσει με TROLLS που δεν ξέρουν να παίζουν καν ROLE PLAY έτσι στο FIVE M έχουμε γεμίσει με άχρηστους/άσχετους παίκτες που το μόνο που κάνουν είναι να γεμίζουν τις BANlists των game servers.
    Ειδικά το prime να δεις πως το κυνηγήσανε, το παρακαλούσανε να έρθει στο store τους! κατεβάσανε και σώβρακα μάλιστα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι

    βάση ότι διάβασα στο διαδίκτυο λέω ότι θα χάσει και τις δύο δίκες.

    βέβαια με στεναχωρεί το γεγονός ότι πολύ συνομιλητές μας δεν καταλαβαίνουν μερικές απλές έννοιες

    π.χ τι σημαίνουν τα λογότυπα PS4 (SONY) XBOX (MS) ANDROID (GOOGLE) IOS (APPLE)
    Μάλλον διαβάζουμε άλλα πράγματα

    https://www.theverge.com/2020/8/15/2...-antitrust-war

  7. #22
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά το prime να δεις πως το κυνηγήσανε, το παρακαλούσανε να έρθει στο store τους! κατεβάσανε και σώβρακα μάλιστα

    Μάλλον διαβάζουμε άλλα πράγματα

    https://www.theverge.com/2020/8/15/2...-antitrust-war
    Μάλλον διαβάζουμε άλλα πράγματα , από διαφορετικές πηγές τώρα ποια πηγή είναι αξιόπιστη θα δείξει στην πορεία φίλε sdikr

  8. #23
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγαπητέ μου φίλε κάπου έχεις μπερδευτεί

    το NETFLIX είναι μια STREAMING υπηρεσία

    δεν είναι μια εφαρμογή κινητού ή παιχνίδι που υπάρχει στα MOBILE APP STORES
    Κάπου τα έχουμε μπλέξει τα πράγματα.
    Υπάρχει το 30% που πληρώνουν οι εταιρίες για το Store, εδώ δε μιλάμε για αυτό αλλά για τη (παράλογη) απαίτηση που τίθεται από google και apple να συμμετέχουν στα in-app purchases.
    Η epic σε κάνει redirect (και καλά κάνει) στο Web site της για in app purchases, έτσι γλυτώνει το 30% google/apple.
    Η Netflix δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να έβαζε νταβατζή τις γνωστές εταιρίες στα κέρδη της ως streaming provider, και εννοείται δεν τους έβαλε.
    Ουτε η Amazon τους έχει βάλει, ουτε η Disney θα τους βάλει, ούτε η HBO.

    Καλά σου λένε,τα έχεις μπλέξει.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  9. #24
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου τα έχουμε μπλέξει τα πράγματα.
    Υπάρχει το 30% που πληρώνουν οι εταιρίες για το Store, εδώ δε μιλάμε για αυτό αλλά για τη (παράλογη) απαίτηση που τίθεται από google και apple να συμμετέχουν στα in-app purchases.
    Η epic σε κάνει redirect (και καλά κάνει) στο Web site της για in app purchases, έτσι γλυτώνει το 30% google/apple.
    Η Netflix δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να έβαζε νταβατζή τις γνωστές εταιρίες στα κέρδη της ως streaming provider, και εννοείται δεν τους έβαλε.
    Ουτε η Amazon τους έχει βάλει, ουτε η Disney θα τους βάλει, ούτε η HBO.

    Καλά σου λένε,τα έχεις μπλέξει.
    εγώ τα έχω μπλέξει?

    καμία υπηρεσία από αυτές που έχεις αναφέρει δεν έχει πληρωμή μέσω των "store" αντιθέτως πληρώνεις μέσω των ιστοσελίδων τους και δεν βλέπω να έχουν καμία επίπτωση
    αντιθέτως την EPIC και οι δύο εταιρείες GOOGLE/APPLE την τιμώρησαν και έβγαλαν την εφαρμογή τους
    γιατί έχεις αναρωτηθεί.

  10. #25
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Αυτο ακριβως ειπα και εγω. Και η Epic, αλλα και η Netflix αποφάσισαν οι πληρωμές να γινεται μεσω web. Στη μια δεν ανοιξε ρουθούνι, αλλα την αλλη την εβγαλε απο το AppStore. Εγω πανω σε αυτο δεν καταλαβα πως και γιατι εχουν δυο ταχυτητες

  11. #26
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ τα έχω μπλέξει?

    καμία υπηρεσία από αυτές που έχεις αναφέρει δεν έχει πληρωμή μέσω των "store" αντιθέτως πληρώνεις μέσω των ιστοσελίδων τους και δεν βλέπω να έχουν καμία επίπτωση
    αντιθέτως την EPIC και οι δύο εταιρείες GOOGLE/APPLE την τιμώρησαν και έβγαλαν την εφαρμογή τους
    γιατί έχεις αναρωτηθεί.
    Ξαναδιάβασε αυτά που γράφεις. Γιατί έχεις διαχωρίσει έτσι τις εφαρμογές streaming με τις εφαρμογές gaming? Γιατί η μία να μπορεί να παρακάμψει ενώ ή άλλη όχι?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #27
    Εγγραφή
    20-01-2010
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19300/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ZYXEL P-660HW-Τ3
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχουν άπειρα pay to win παιχνίδια , που έχουν δυνατότητα μέσω του site τους να κάνεις αγορές και να παρακάμψεις τα store και των δύο εταιρειών
    Αλλά εδώ υπάρχει μεγάλη κίνηση σε χρήμα ,κακά τα ψέματα πουλάει,τα κέρδη είναι τεράστια
    Νταβαδες οι Apple /google, Ελπίζω να κερδίσει η epic

  13. #28
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναδιάβασε αυτά που γράφεις. Γιατί έχεις διαχωρίσει έτσι τις εφαρμογές streaming με τις εφαρμογές gaming? Γιατί η μία να μπορεί να παρακάμψει ενώ ή άλλη όχι?
    Εγώ ξέρω πολύ καλά τι έχω γράψει δεν χρειάζεται να τα διαβάσω ξανά

    υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ streaming υπηρεσιών και gaming.

    το γιατί θα πρέπει να το εξηγήσουν οι εταιρείες google/apple.

  14. #29
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ξέρω πολύ καλά τι έχω γράψει δεν χρειάζεται να τα διαβάσω ξανά

    υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ streaming υπηρεσιών και gaming.

    το γιατί θα πρέπει να το εξηγήσουν οι εταιρείες google/apple.
    Νόμιζα οτι εσύ κάτι είχες διαβάσει που το εξηγούσε. Έτσι έγραψες παραπάνω. Δώσε κανένα λινκ.

  15. #30
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Όλο το forum έχει καταλάβει λάθος, ο Zer0c00L έχει δίκιο.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας