Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 57
  1. #16
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπόψη ότι οι αγγλική πρίζα που δείχνεις έχει πλέον καταργηθεί για συνδέσεις DSL και υπάρχουν μόνο για απλές τηλεφωνικές συνδέσεις.

    Η γερμανική που δείχνεις, δεν έχει κανένα κύκλωμα στην πλακέτα, παρά μόνον κατάλληλες συνδέσεις για τις διαφορετικές υποδοχές.
    Εκεί η F υποδοχή χρησιμοποιείται αποκλειστικά από απλές τηλεφωνικές συσκευές ενώ η Ν από modem, αυτόματους τηλεφωνητές κλπ.

    Δεν το έχω ακούσει αυτό για τις αγγλικές μπρίζες.

    Όσο για την γερμανική ναι δεν είναι καλή φωτογραφία γιατί δεν δείχνει το πίσω μέρος το link το πήρα απο εκει που πωλείται πάντως και στην περιγραφή (αν θυμάμαι καλά και στον τίτλο) αναφέρει αντικευρανική προστασία επιπλέον απο μπρίζες σε διαμέρισμα που έμενα στην γερμανία ξέρω πως είχαν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχασα να προσθέσω πιο πάνω ότι η πρίζα της SCHNEIDER που έχω στο Link είναι με Keystone, αφού δεν τα πας καλά με τα καλωδιάκια.
    Αυτή που πήρα εγώ ειναι (τουλάχιστον όσο αφορά το θέμα τοποθέτησης των βυσμάτων και τις προσωπικές μου προτιμήσεις) καλύτερη ειναι ένα pcb πάνω στο rj11 socket με τιποτα άλλο παρά γραμμές που οδηγούν στην κλέμα και απλά βιδώνεις εκει τα βύσματα .

  2. #17
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @sweet dreams
    τι μου θύμισες Δημήτρη ,ωραία χρόνια ..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή που πήρα εγώ ειναι (τουλάχιστον όσο αφορά το θέμα τοποθέτησης των βυσμάτων και τις προσωπικές μου προτιμήσεις) καλύτερη ειναι ένα pcb πάνω στο rj11 socket με τιποτα άλλο παρά γραμμές που οδηγούν στην κλέμα και απλά βιδώνεις εκει τα βύσματα .
    Ποια είναι τα βύσματα;;

    Το keystone είναι το πιο σωστό, γι' αυτό το χρησιμοποιούμε και στα δίκτυα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπες πιο πάνω

    και πάνω σ' αυτό σου απάντησα ότι οι πρίζες είναι μια χαρά και ας είναι με "καλωδιάκια" όπως λες.
    Η σκέτη πρίζα και με ανεξάρτητο αντικεραυνικό είναι πιο σωστή και διαχειρίσιμη σε μια εγκατάσταση. Δεν μπερδεύεις πολλά πράγματα μαζί και μπορείς ανά πάσα στιγμή να κάνεις έλεγχο και να αντικαταστήσεις αυτό που φταίει.
    Αν έχεις προβλήματα με την γραμμή σου, πως θα ξέρεις αν φταίει η πρίζα ή το κύκλωμα που έχει πάνω;; θα πρέπει να την βγάλεις και να βάλεις μια σκέτη στην γραμμή για να τσεκάρεις τι γίνεται.
    Το κύκλωμα του αντικεραυνικού ξέρεις αν είναι εντάξει ποιοτικά ή βάλανε δύο εξαρτήματα πάνω της κακιάς ώρας για να λένε ότι υπάρχει και προστασία;;

    Γι' αυτό λοιπόν λέμε ότι μπορείς να πάρεις μια ποιοτική πρίζα και να βάλεις μετά ένα ποιοτικό αντικεραυνικό(π.χ. APC) για να ελέγχεις πιο εύκολα την εγκατάσταση σου και να είσαι σίγουρος για την ποιότητα των εξαρτημάτων που έχεις πάνω.

    Παράδειγμα
    https://www.kafkas.gr/diakoptes-foti...uminio_164755/
    Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες αλλά όταν μιλάμε για σπίτι δεν είναι ιδανικό να έχεις κλαπατσίμπαλα

    για παράδειγμα εγώ αγόρασα αυτό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  61WZ34l4veL._AC_SL1001_.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  55,0 KB 
ID: 217909

    Τα υπόλοιπα μπορεί να διαφέρουν λίγο στην εμφάνιση αλλά το τρόπος συνδεσμολογίας ειναι ο ίδιος...

    και τώρα για να δουλέψει θα πρέπει να βάλω καλώδιο στην μπρίζα και να το συνδέσω στο (In ) του αντικεραυνικού μετά δεύτερο καλώδιο να το βάλω στο (out) του αντικεραυνικού και μετά στο router

    επίσης θα πρέπει τα καλώδια να ειναι αρκετά μακριά για να φτάνει το αντικεραυνικό σε σημείο του σπιτιού που να υπάρχει γείωση και εκει θα πρέπει να κάνω τρύπα και να βιδώσω αυτό το καλωδιάκι του αντικεραυνικού που πετάγεται όπως βλέπειςι την φωτό

    και ειναι αντιαισθητικό και πολλά κλαπατσίμπαλα όπως είπα ενώ αν είχες μπρίζα με όλα έτοιμα μέσα της ναι μεν θα ήταν δυσκολότερο το tourbleshooting όπως ανέφερες αλλά θα ήταν μια χαρα όμορφα στο τοίχο και θα σύνδεα καρφωτά το ρούτερ στην μπρίζα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είναι τα βύσματα;;

    Το keystone είναι το πιο σωστό, γι' αυτό το χρησιμοποιούμε και στα δίκτυα.
    μην κολλάς στις λέξεις το κόκκινο και το άσπρο καλώδιο του ΟΤΕ εννοώ τι άλλο θα μπορούσε κανείς να συνδέσει στην μπρίζα; :P

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να το κάνεις πιο απλό και με προστασία και από την γραμμή του ρεύματος, γιατί βλέπω να ενδιαφέρεσαι μόνο για την προστασία της τηλεφωνικής γραμμής.
    Σου έχω πιο πάνω σε Link πολύπριζο της APC(κορυφαία εταιρία) που έχει και προστασία της τηλεφωνικής γραμμής και δεν έχεις να μπλέκεις με γειώσεις, κ.λ.π., πλήρης προστασία και από την γραμμή του ρεύματος και από την τηλεφωνική.

    https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...-1-83m_162764/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να το κάνεις πιο απλό και με προστασία και από την γραμμή του ρεύματος, γιατί βλέπω να ενδιαφέρεσαι μόνο για την προστασία της τηλεφωνικής γραμμής.
    Σου έχω πιο πάνω σε Link πολύπριζο της APC(κορυφαία εταιρία) που έχει και προστασία της τηλεφωνικής γραμμής και δεν έχεις να μπλέκεις με γειώσεις, κ.λ.π., πλήρης προστασία και από την γραμμή του ρεύματος και από την τηλεφωνική.

    https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...-1-83m_162764/
    To έχω αυτό (το λιγο μεγαλύτερο με τις 8 μπρίζες) αλλά δεν κάνει καλή δουλειά πέφτει πολύ η ταχύτητα του Internet με αυτό (μάλλον θα κάνει "παράσιτα" απο το ρεύμα)

  7. #22
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είχα κάνει παλιότερα δοκιμή για το συγκεκριμένο θέμα, ρίξε μια ματιά. Αν κάνει παράσιτα συσκευή της APC, τότε οι άλλες θα πιάνουν και Κάιρο.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...91#post6407391
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα κάνει παλιότερα δοκιμή για το συγκεκριμένο θέμα, ρίξε μια ματιά. Αν κάνει παράσιτα συσκευή της APC, τότε οι άλλες θα πιάνουν και Κάιρο.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...91#post6407391
    Σε εμένα δεν είναι τόσο καλά τα πράματα πάνω απο 10mbps χασούρα.

    Αλλά δεν ειναι και ακριβώς το ίδιο.

    Εγώ εχω VDSL 50 (μπορεί να κάνει θόρυβο που να επηρεάζει τις συχνότητες που δίνουν ταχύτητες πάνω απο 30Mbps που είναι η δική σου σύνδεση)

    Επίσης δεν έχω ακριβώς αυτό το μοντέλο της APC έχω αυτό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20161123170150_apc_pmf83vt_gr.jpeg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  10,7 KB 
ID: 217911

    Και τέλος μπορεί να παίζει ρόλο ότι το χρησιμοποιώ κυρίως σαν πολύμπριζο δηλαδή έχω συνδεδεμένες συσκευές στις περισσότερες απο τις 8 μπρίζες (που ίσως αυξάνει τον θόρυβο) εσύ μπορεί να έκανε μετρήσεις με μια μπρίζα μόνο συνδεδεμένη ή κάτι τέτοιο

  10. #25
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα κάνω μια καινούργια δοκιμή σε 50αρα με αυτό και με ένα ΕΑΤΟΝ που έπεσε στα χέρια μου ώστε να τσεκάρω και τις διαφορές.

    Είσαι στο όριο από attainable και σου κόβει από το Actual;; αλλιώς δεν υπάρχει πρόβλημα. Ανέβασε αν θέλεις τα στοιχεία της γραμμής σου αφού θα έχεις κάνει επανεκκίνηση στο ρούτερ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #26
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κάνω μια καινούργια δοκιμή σε 50αρα με αυτό και με ένα ΕΑΤΟΝ που έπεσε στα χέρια μου ώστε να τσεκάρω και τις διαφορές.

    Είσαι στο όριο από attainable και σου κόβει από το Actual;; αλλιώς δεν υπάρχει πρόβλημα. Ανέβασε αν θέλεις τα στοιχεία της γραμμής σου αφού θα έχεις κάνει επανεκκίνηση στο ρούτερ.
    Λοιπόν

    με το έξτρα αντικεραυνικό

    Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά της γραμμής

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  354f90caf5d5da954c688efb803c195f.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  38,4 KB 
ID: 217946

    Και αυτό το αποτέλεσμα του speedtest (κάνοντας 2 speedtest πριν απο το συγκεκριμένο για "ζέσταμα" :P το ίδιο θα κάνω και με τις υπόλοιπες δοκιμές :P )

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  9929996530.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  19,2 KB 
ID: 217947

    Εδώ με το router καρφωτά στην πρίζα χωρίς τιπτοα ενδιάμεσα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  eb80dee4f97125d740c373d471bbd97a.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  39,8 KB 
ID: 217948

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  9930020336.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  20,0 KB 
ID: 217949

    Απο εδώ προκύπτει πως η χρήση (του συγκεκριμένου τουλάχιστον αντικεραυνικού - και με την παλιά μπρίζα που είχε προστασία πριν καεί ) δεν επιδρά αρνητικά στον συγχρονισμό ή στην ταχύτητα όπως αναφέρθηκε πιο πίσω απο τον χρήστη jkoukos (που επίσης έλεγε πολύ καλά κάνουμε και δεν έχουμε πια μπρίζες με προστασία για αυτόν τον λόγο) αυτό που παρατήρησα ειναι πιο γρήγορο peak στο download ενώ με το αντικεραυνικό ήταν πιο σταδιακό αλλά πρακτικά και αυτό έπιασε top speed μέσα σε λίγα δεύτερα και λίγο μεγαλύτερο upload χωρίς αντικεραυνικό αλλά οι διαφορές ειναι μικρές που μπορεί απλά να έτυχαν.

    Και ναι άνοιξα το αντικεραυνικό για να δω αν όντως έχει κάτι μέσα και δεν ειναι απλά ένα γυμνό pcb βαριέμαι να βγάλω φωτό και να την σηκώσω απο το δικό μου αλλά έχει πυκνωτές ασφάλειες (fuse) και μοιάζει περίπου με αυτό που βρήκα μέσω googleι:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  zrCZp00.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  26,5 KB 
ID: 217950


    και με το APC με διάφορες συσκευές να παίρνουν ρεύμα απο αυτό και να είναι ανοιχτές την ώρα της μέτρησης:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  a84bc1f0f04fb2668e878f475525b2f9.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  38,5 KB 
ID: 217951
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  9930075775.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  19,3 KB 
ID: 217952

    Ομολογουμένως δεν είναι τόσο χάλια όσο την πρώτη φορά που το δοκίμασα αλλά πιθανολογώ ότι μπορεί 2 παράγοντες να επηρέασαν αυτό

    1) Τα καλώδια που δοκίμασα τώρα είναι κοντά και τα έβαλα ίσα ίσα για κάνω την μέτρηση ενώ την πρώτη φορά είχα χρησιμοποιήσει καλώδια μεγαλύτερου μήκους (αλλά όχι πολύ μακριά ~ στο 1,5 με 2 μέτρα το καθένα) έτσι ώστε να μπορώ να έχω το πολύμπριζο σε μια θέση που δεν θα φαίνεται και δεν θα κρεμιούνται καλώδια σαν λατέρνα απο το ρούτερ προς αυτό κτλ

    επίσης να σημειώσω ότι τα μεγαλύτερα καλώδια ειναι εντάξει δοκίμασα το καθένα ξεχωριστά συνδέοντας με αυτά το ρούτερ καρφωτά στην μπρίζα και είχα τα ίδια καλά αποτελέσματα με μικρότερα συνδεδεμένα καρφωτά στην μπρίζα.

    Πιστεύω όμως ότι ίσως να παίζει και αυτό ρόλο γιατί αν και δουλεύουν το καθένα καλά ξεχωριστά συνολικά και τα δύο ειναι μεγαλύτερη απόσταση με διαφορά (κοντά στα 4 μέτρα) και αν ήδη υπάρχει θέμα θορύβου(πείτε όπως θέλετε μην κολλάμε σε ορολογίες) τότε το επιπλέον μήκος ίσως επιδρά αρνητικά και ας μην έχουν κάποιο φυσικό πρόβλημα/φθορά.

    2) Δεν λειτουργούν όλες οι συσκευές μου (πχ η 2η μου οθόνη είναι τώρα σε standby ) και αυτό ίσως επέδρασε θετικά στο θέμα του θορύβου/ταχύτητας.


    Το ρεζουμέ όπως και να έχει είναι ότι πολύ κακώς δεν πουλάνε οι έλληνες καταστηματάρχες ηλεκτρικών ειδών μπρίζες με προστασία παρά μόνο ψευτοπράματα για να έχουν παραπάνω κέρδος (και αυτά περι καταργήθηκαν στην αγγλία κτλ δεν τα έχω ξανακούσει ούτε διάβασα τιποτα σχετικό οπότε φοβάμαι ειναι απλά επίτηδες φήμες ατόμων με συμφέρον) τα αντικεραυνικά πέρα ότι επιβάλλονται ειδικά στην επαρχία που σκάει μια βροχή και τρέμει το φυλλοκάρδι σου μην γίνει κάνα μπλακ ουτ δεν προσδίδουν ιδιαίτερα σε κόστος (αντίστοιχες μπρίζες σε άλλες χώρες τις βρήκα με 5,6 ευρώ) οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην τα διαθέτουμε πέρα απο την απληστία...

    Και έτσι ταλαιπωρούνται όσοι δεν το σκέφτονται καν (το 90%+ του πληθυσμού) με το να προσπαθούν να κάνουν RMA καμένα router και τηλέφωνα ή να αναγκάζονται να αγοράζουν καινούργια και όσοι ψάχνουν να βρουν να αναγκάζονται σαν εμένα να ταλαιπωρούνται με έξτρα αγορές και εγκατάσταση κλαπατσίπαλων στο σπίτι αντι να έχουν μια απλή και όμορφη μπρίζα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papajo : 18-08-20 στις 04:16.

  12. #27
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με το Line Attenuation(Down) που έχεις θα μπορούσες να έχεις πολύ περισσότερο attainable(πάνω από 100).

    Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ ένα κύκλωμα προστασίας αγνώστου ταυτότητας χωμένο μέσα σε μία πρίζα τηλεφώνου, εμπιστεύομαι προιόντα επώνυμων κατασκευαστών(π.χ. APC) που έχουν διακριθεί στο είδος τους και δίνουν εγγύηση εφ' όρου ζωής για τα δικά τους προιόντα και εγγύηση για τις συνδεδεμένες συσκευές, αν βρεις έστω και μία πρίζα από αυτές που έχεις αναφέρει να το κάνει αυτό βάλε μας Link γιατί θα έχει πολύ ενδιαφέρον να το δούμε.

    Λύσεις υπάρχουν σε μονά και σε πολύπριζα ώστε να αποφύγεις το θέμα της έξτρα γείωσης, που ούτως ή άλλως θα χρειαζόσουν και για τις πρίζες με το ενσωματωμένο προστατευτικό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #28
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρεζουμέ όπως και να έχει είναι ότι πολύ κακώς δεν πουλάνε οι έλληνες καταστηματάρχες ηλεκτρικών ειδών μπρίζες με προστασία παρά μόνο ψευτοπράματα για να έχουν παραπάνω κέρδος (και αυτά περι καταργήθηκαν στην αγγλία κτλ δεν τα έχω ξανακούσει ούτε διάβασα τιποτα σχετικό οπότε φοβάμαι ειναι απλά επίτηδες φήμες ατόμων με συμφέρον) τα αντικεραυνικά πέρα ότι επιβάλλονται ειδικά στην επαρχία που σκάει μια βροχή και τρέμει το φυλλοκάρδι σου μην γίνει κάνα μπλακ ουτ δεν προσδίδουν ιδιαίτερα σε κόστος (αντίστοιχες μπρίζες σε άλλες χώρες τις βρήκα με 5,6 ευρώ) οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην τα διαθέτουμε πέρα απο την απληστία...
    H τηλεφωνία της Βρετανίας είναι ειδική και μοναδική περίπτωση. Ανέκαθεν δούλευε με 3 καλώδια όπου στο 3o λειοτυργεί ξεχωριστά το Ringing και μάλιστα τα άλλα 2 έχουν πολικότητα. Ο τερματισμός γίνεται σε 3 ακροδέκτες (2, 3 και 5).
    Υπόψη ότι η πρώτη πρίζα (Master) υποχρεωτικά πρέπει να είναι αυτή που δίνει ο πάροχος και όχι όποια θέλουμε εμείς. Φυσικά μπαίνει οποιαδήποτε του εμπορίου, αρκεί να είναι συμβατή.

    Με την έλευση του xDSL και σε αυτούς παρουσιάστηκαν προβλήματα με αποτέλεσμα να αφαιρέσουν στις νέες πρίζες το αντικεραυνικό, διατηρώντας μόνο τον πυκνωτή (ρεύμα κουδουνισμού) και την αντίσταση (έλεγχος γραμμής).
    Σήμερα υπάρχουν 2 μοντέλα. Ένα απλό (για VoIP γραμμές) και το άλλο με εσωτερικό φίλτρο για διαχωρισμό σημάτων DSL και τηλεφωνίας (TDM γραμμές).



    Όσον αφορά τα καταστήματα και την πολιτική τους, ούτε πλέον ο ΟΤΕ πουλά ή έχει τέτοιες πρίζες. Έχεις αναρωτηθεί για τον λόγο; Μήπως θεωρείς ότι και αυτός έχει παραπάνω κέρδος;

    O τερματισμός γίνεται σύμφωνα με το παρακάτω σχέδιο. Στους ακροδέκτες 2-3 λειτουργεί η τηλεφωνία ενώ στα 2-5 για το Modem (μετά μπαίνει το DSL φίλτρο).
    Όπως βλέπεις, το προστατευτικό επιδρά άμεσα στο σήμα και τώρα έχει αφαιρεθεί, σε αντίθεση με πυκνωτή και αντίσταση που δεν το επηρεάζουν.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  a_Phone_wiring_cct_diagram.gif 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  6,5 KB 
ID: 217970

  14. #29
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστός ο Γιάννης όπως πάντα για να μαθαίνουμε και μερικά πράγματα παραπάνω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #30
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    H τηλεφωνία της Βρετανίας είναι ειδική και μοναδική περίπτωση. Ανέκαθεν δούλευε με 3 καλώδια όπου στο 3o λειοτυργεί ξεχωριστά το Ringing και μάλιστα τα άλλα 2 έχουν πολικότητα. Ο τερματισμός γίνεται σε 3 ακροδέκτες (2, 3 και 5).
    Υπόψη ότι η πρώτη πρίζα (Master) υποχρεωτικά πρέπει να είναι αυτή που δίνει ο πάροχος και όχι όποια θέλουμε εμείς. Φυσικά μπαίνει οποιαδήποτε του εμπορίου, αρκεί να είναι συμβατή.

    Με την έλευση του xDSL και σε αυτούς παρουσιάστηκαν προβλήματα με αποτέλεσμα να αφαιρέσουν στις νέες πρίζες το αντικεραυνικό, διατηρώντας μόνο τον πυκνωτή (ρεύμα κουδουνισμού) και την αντίσταση (έλεγχος γραμμής).
    Σήμερα υπάρχουν 2 μοντέλα. Ένα απλό (για VoIP γραμμές) και το άλλο με εσωτερικό φίλτρο για διαχωρισμό σημάτων DSL και τηλεφωνίας (TDM γραμμές).



    Όσον αφορά τα καταστήματα και την πολιτική τους, ούτε πλέον ο ΟΤΕ πουλά ή έχει τέτοιες πρίζες. Έχεις αναρωτηθεί για τον λόγο; Μήπως θεωρείς ότι και αυτός έχει παραπάνω κέρδος;

    O τερματισμός γίνεται σύμφωνα με το παρακάτω σχέδιο. Στους ακροδέκτες 2-3 λειτουργεί η τηλεφωνία ενώ στα 2-5 για το Modem (μετά μπαίνει το DSL φίλτρο).
    Όπως βλέπεις, το προστατευτικό επιδρά άμεσα στο σήμα και τώρα έχει αφαιρεθεί, σε αντίθεση με πυκνωτή και αντίσταση που δεν το επηρεάζουν.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  a_Phone_wiring_cct_diagram.gif 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  6,5 KB 
ID: 217970
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός ο Γιάννης όπως πάντα για να μαθαίνουμε και μερικά πράγματα παραπάνω.
    τι σωστός ο Γιάννης θα με τρελάνετε στο βίντεο που ο ίδιος έδειξε δείχνει πως το τελευταίο μοντέλο που χρησιμοποιείται είναι αυτό (κάνω screenshot απο το βίντεο δες το βίντεο μόνος σου αν δεν πιστεύεις)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  8a7e516409fd25ac63d16fbb920415f8.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  938,6 KB 
ID: 217983

    πες μου τι σχέση έχει αυτό που βλέπεις με τα ψευτοπράματα που πουλάμε εδώ με κοντά καλωδιάκια πιο λεπτά απο τα χριστουγεννιάτικα λαμπακια να είναι κολλημένα στην βίδα και κατευθείαν μετα στην επαφή του rj11

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  maxresdefault.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  81,5 KB 
ID: 217984

    Δηλαδή χρειάζεται να είσαι τεχνικός για να δεις την διαφορά ;


    Όσο για την ερώτηση του Γιάννη (υποθέτω είναι ο jkoukos) για το αν το κάνει ο ΟΤΕ για να μειώσει το κόστος ναι δεν θα μου φαινόταν καθόλου περίεργο ο εξαγορασμένος ΟΤΕ στην χώρα που λέγεται ελλάδα να έκανε κάτι τέτοιο καθόλου όμως.

    Τέλος ένα άλλο θέμα πάνω στην απάντηση σου γιάννη είναι ότι κολλάς στα semantics και όχι στην ουσία και ας μην έχουν το συγκεκριμένο fuse που έχουν τα λοιπα αντικεραυνικά έχουν ένα σωρό passive components που θα βοηθήσουν εγώ δεν είπα σώνει και ντε η μπρίζα να έχει ένα συγκεκριμένο εξάρτημα είπα να μην είναι ψευτοπράμα και το μόνο που να έχει να ειναι 2-4 λεπτά κοντά καλωδιάκια που κάνουν επαφή απευθείας με το rj11 γιατι (και αυτό το αγνοείς και δεν απάντησες αν και είμαι σίγουρος πως αν ζεις στην ελλάδα σου έτυχε και εσένα) έτσι καίγονται τα τηλέφωνα και router

    Πιο συγκεκριμένα η μπρίζα του ΟΤΕ που είχα και κάικε κάνοντας ένα μπάμ είχε και ένα ring capacitor κίτρινο μεγάλο σαν αυτό που φαίνεται και στο βίντεο που δείχνεις σε όλα τα μοντέλα και αυτό μάλλον έκανε το μπαμ γιατί δοκιμάζοντας το με πολύμετρο φαίνεται ψόφιο και επίσης έχει "τσαλακωθεί" το περίβλημα του.

    Άρα αυτό προστάτευσε το router μου και κάικε αυτό αντι να καεί το router μου και αυτό είναι που έχει σημασία κατα την ταπεινή μου άποψη τώρα αν ήταν ring capacitor ή fuse ή flux accumulator δεν με αφορά το θέμα είναι ότι η μπρίζα θα πρέπει να έχει μια σοβαρή κατασκευή που να αντέχει και όχι να είναι ψευτοπράματα σαν αυτές που πουλάμε εδώ.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας