Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 57
  1. #31
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν βγάζουμε άκρη, σου είπα τις απόψεις μου σαν ηλεκτρονικός και ενεργός τεχνικός οικοδομών κοντά στα 35 χρόνια, σου βάζω πάλι το απόσπασμα από το πιο πάνω post γιατί μπορεί να μην το είδες και κλείνω εδώ με τις προσωπικές μου απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα.

    Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ ένα κύκλωμα προστασίας αγνώστου ταυτότητας χωμένο μέσα σε μία πρίζα τηλεφώνου, εμπιστεύομαι προιόντα επώνυμων κατασκευαστών(π.χ. APC) που έχουν διακριθεί στο είδος τους και δίνουν εγγύηση εφ' όρου ζωής για τα δικά τους προιόντα και εγγύηση για τις συνδεδεμένες συσκευές, αν βρεις έστω και μία πρίζα από αυτές που έχεις αναφέρει να το κάνει αυτό βάλε μας Link γιατί θα έχει πολύ ενδιαφέρον να το δούμε.

    Λύσεις υπάρχουν σε μονά και σε πολύπριζα ώστε να αποφύγεις το θέμα της έξτρα γείωσης, που ούτως ή άλλως θα χρειαζόσουν και για τις πρίζες με το ενσωματωμένο προστατευτικό.
    - - - Updated - - -

    Παρεμπιπτόντως, σου έβαλα πρίζα με keystone, εξακολουθείς να μας δείχνεις πρίζα με "καλωδιάκια" που δεν σου αρέσει, πάρε μία με το keystone.

    Αφήσαμε ασχολίαστο το ότι την κρουστική υπέρταση την "ρούφηξε" και την εξαφάνισε ένας πυκνωτής αλλά επιμένεις να μας το λες, μπορείς να κοιτάξεις πιο εξάρτημα υπάρχει στο προστατευτικό για να ενεργεί στις κρουστικές υπερτάσεις και γιατί χρειάζεται να υπάρχει και γείωση, τα έχουμε πει παλιότερα πάρα πολλές φορές.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...91#post6792091

    https://new.abb.com/low-voltage/el/n...ing-protection
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #32
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βγάζουμε άκρη, σου είπα τις απόψεις μου σαν ηλεκτρονικός και ενεργός τεχνικός οικοδομών κοντά στα 35 χρόνια, σου βάζω πάλι το απόσπασμα από το πιο πάνω post γιατί μπορεί να μην το είδες και κλείνω εδώ με τις προσωπικές μου απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα.
    Αυτό είναι επίκληση στην αυθεντία (που συγκαταλέγεται στον λαϊκισμό βάσει την έκθεση έκφραση που μάθαμε στο λύκειο) αυτό που σου έδειξε ο Γιάννης αλλά και σου επισήμανα εγώ δεν χρειάζεται να είσαι τεχνικός για να καταλάβεις.

    Η τρέχουσα κατασκευή έχει PCB με ένα σωρό components πάνω της και οι δικές μας τιποτα μόνο καλωδιάκια που ακουμπάνε απευθείας (και για να λαϊκίσω και εγώ να πω πως πιστεύω τα άτομα που είναι υπεύθυνα εκει στο να σχεδιάζουν τα πρότυπα για τις μπρίζες στην Αγγλία δεν ειναι απλοί τεχνικοί αλλά τουλάχιστον επιστήμονες με master αν όχι διδακτορικό και όχι ένας και δύο αλλά επιτροπές)


    Και ένα άλλο πράμα που δεν χρειάζεται να είσαι τεχνικός για να το καταλάβεις είναι ότι στην χώρα μας το δίκτυο δεν είναι και τόσο φερέγγυο ειδικά στην επαρχία και πως έχουμε συχνά προβλήματα με το ρεύμα ή με τον ουδέτερο ή με μπλακ ουτ ή οτιδήποτε όταν έχει κακοκαιρία και επίσης ακόμη και όταν δεν έχει κακοκαιρία απλά γιατι (υποθέτω) η συντήρηση δεν είναι αυτή που πρέπει λόγω κόστους.

    Άρα θα πρέπει να υπάρχει μέριμνα για αυτό και εφόσον δεν έχουμε χρήμα να ανανεώσουμε το δίκτυο τουλάχιστον θα πρέπει να υπάρχουν μέτρα για να μειωθούν οι επιπτώσεις που στην περίπτωση του topic είναι καμένα router και τηλέφωνα.



    Όσο για αυτά περί αγνώστου ταυτότητας κτλ που λες για τις μπρίζες είναι θέμα ρυθμιστικών αρχών αν υπάρχουν πρότυπα και εφαρμόζονται και οι μπρίζες ακολουθούν αυτά τα πρότυπα δεν υπάρχει και θέμα αξιοπιστίας.

    λες για λύσεις.. (εγώ τα λέω πατέντες αυτά) λύσεις και πατέντες υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα ακόμη και σε ένα ξερονήσι να βρεθείς μόνος σου θα βρείς λύση για το πως να προστατευτείς απο την βροχή για το πως να ζεσταθείς και να φας... αυτό δεν σημαίνει κάτι.

    Πολιτισμός/οργανωμένη κοινωνία μεταξύ άλλων σημαίνει θέσπιση κάποιον στάνταρ έτσι ώστε να μην αναγκάζεται ο κόσμος να ψάχνει για πατέντες (εσύ τις λες λύσεις) για βασικά αυτονόητα πράματα.

  3. #33
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    (εγώ τα λέω πατέντες αυτά)
    Θα σχολιάσω μόνο αυτό, τα άλλα δεν χρειάζεται γιατί πάνε μαζί με την προστασία του πυκνωτή.

    Πατέντες θεωρείς τα προστατευτικά της APC που σου έχω βάλει πιο πάνω;; ΟΚ, έχουμε ακούσει τόσα, ένα παραπάνω δεν βλάπτει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #34
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρεμπιπτόντως, σου έβαλα πρίζα με keystone, εξακολουθείς να μας δείχνεις πρίζα με "καλωδιάκια" που δεν σου αρέσει, πάρε μία με το keystone.
    Γιατί το keystone τι είναι; πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να μην μπορείς να αντιληφθείς την διαφορά το keystone η μόνη διαφορά που έχει απο την κλέμα και τα καλωδιάκια με τις βίδες είναι ο τρόπος που "κολλάς" το καλώδιο του ΟΤΕ

    Στο keystone ζουλάς το καλώδιο στις εσοχές αυτό κόβει το εξωτερικό περίβλημα και ακουμπάει το χαλκό του καλωδίου και γίνεται η επαφή στην κλέμα πρέπει να απογυμνώσεις το καλώδιο και να το βάλεις στην τρύπα και να βυδώσεις μετά με την βίδα που είναι πάνω στην τρύπα να ζουλίξει το καλώδιο και να γίνει επαφή στα καλωδιάκια που δείχνω πρέπει να βάλεις πάλι το καλώδιο και να βιδώσεις την βύδα να γίνει η επαφή.

    σε όλες τις περιπτώσεις απο την επαφή έως την rj 11 υποδοχή δεν υπάρχει τιποτα άλλο ενδιάμεσα είναι απευθείας επαφή.

    Η μπρίζα που είδες πριν στην αγγλία έχει ένα σωρό components (πυκνωτές αντιστάσεις κτλ) ανάμεσα στην επαφή και στην υποδοχή για το καλώδιο. τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατέντες θεωρείς τα προστατευτικά της APC που σου έχω βάλει πιο πάνω;; ΟΚ, έχουμε ακούσει τόσα, ένα παραπάνω δεν βλάπτ
    Ναι είναι πατέντα γιατί ειναι ένα μέτρο που παίρνεις εξτρά (και όπως σου έδειξα έχει και θέματα πχ ταχύτητας) επίσης είναι θέμα εργονομίας γιατί θα πρέπει να τα βάλεις αυτά κάπου να μην φαίνονται κτλ κτλ έξτρα δουλειά κόστος για να λύσεις ένα θέμα που δεν θα έπρεπε να υφίσταται εξ αρχής = ο ορισμός της πατέντας .

  5. #35
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το keystone δεν έχει "καλωδιάκια" που δεν σου αρέσουν, αλλά το αφήνουμε και αυτό στην άκρη.

    Τα πράγματα είναι πολύ απλά και δεν χρειάζεται εκνευρισμός γιατί δεν φταίνε σε κάτι οι υπόλοιποι που μας διαβάζουν.

    Θέλεις τηλεφωνική πρίζα με ενσωματωμένο προστατευτικό κρουστικών υπερτάσεων το οποίο θα είναι αγνώστου ταυτότητας και προέλευσης και επίσης με άγνωστη αποτελεσματικότητα.
    Θεωρείς πατέντες τις προστατευτικές συσκευές και διατάξεις επωνύμων εταιριών.

    Θέλω καλής ποιότητας τηλεφωνική πρίζα(σκέτη, χωρίς τίποτε άλλο πάνω της) με ανεξάρτητο προστατευτικό κρουστικών υπερτάσεων από κορυφαία και πιστοποιημένη εταιρία με προδιαγραφές και εγγυήσεις.
    Θεωρώ ότι θα πρέπει να εμπιστευόμαστε μόνο εταιρίες που έχουν πολυετή πείρα σε τέτοιες εφαρμογές.

    Θέλουμε διαφορετικά πράγματα και συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Το κλείνουμε εδώ και αφήνουμε να κρίνουν αυτά που έχουμε γράψει οι υπόλοιποι αναγνώστες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #36
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το keystone δεν έχει "καλωδιάκια" που δεν σου αρέσουν, αλλά το αφήνουμε και αυτό στην άκρη.

    Τα πράγματα είναι πολύ απλά και δεν χρειάζεται εκνευρισμός γιατί δεν φταίνε σε κάτι οι υπόλοιποι που μας διαβάζουν.
    Δεν υπάρχει εκνευρισμός (απο μεριάς μου τουλάχιστον) υπάρχει στείρα αντίδραση απο την δική σου μεριά όμως με λίγη ίσως ειρωνεία...


    Εδώ πχ κάθεσαι και επιμένεις για κάτι ανούσιο και το χρεώνεις σε εμένα ... λες με πειράζουν τα καλωδιάκια (ότι αυτό είναι το θέμα δηλαδή ότι δεν μου αρέσει η εμφάνιση)

    Η ουσία όμως είναι άλλη και εσύ εσκεμμένα την αγνοείς και ας την έκανα όσο πιο λιανά μπορούσα αλλά πάλι επιμένεις να με ειρωνεύεσαι και αυτό το κάνεις επίτιδες πιστεύω γιατί σε αυτό το σημείο μετά απο τόσα ποστ ή το κάνεις επίτηδες ή αγνοείς βασικές αρχές που μαθαίνουμε στο σχολείο.

    Το πρόβλημα είναι η απευθείας επαφή είτε με καλωδιάκια είτε με κλέμα είτε με keystone (= πλαστικό πράμα με δοντάκια και τιποτα άλλο το αναλύω μήπως και έχεις διαφορετική εντύπωση για το τι είναι το keystone)

    αν λοιπόν πχ δημιουργηθεί υπέρταση θα περάσει απο το καλώδιο του ΟΤΕ στο keystone (ή στα καλωδιάκια ή στην κλέμα) κατευθείαν στο καλώδιο του ρούτερ (ή του τηλεφώνου) και θα στο κάψει

    Αυτό είναι το θέμα όχι μια παιδική ανωριμότητα μου σχετικά με το αν τα καλωδιάκια ειναι αισθητικά όμορφα ή όχι.


    Έτσι όπως ήταν τουλάχιστον παλαιότερα οι μπρίζες του ΟΤΕ (και έτσι όπως είναι τώρα οι μπρίζες σε άλλες αναπτυγμένες χώρες) σε ανάλογη περίπτωση (που είναι και πιο σπάνια και άρα θα δικαιολογούνταν να μην δώσουν σημασία και όμως δίνουν ενώ εδώ που είμαστε Αφγανιστάν στο συγκεκριμένο θέμα με μπλακουτ και διάφορα άλλα θέματα ηλεκτρισμού θα έπρεπε να είναι νο1 προτεραιότητα αλλά δεν του δίνουμε σημασία) είτε κάπως θα απορροφηθεί η υπέρταση ή θα σκάσει κάποιο component που είναι ενδιάμεσα στο καλώδιο του ISP και στο καλώδιο της συσκευής σου γιατί ΔΕΝ υπάρχει απευθείας επαφή και έτσι το ρούτερ ή το τηλέφωνο σου θα συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά.

    Τώρα πως γίνεται και συνεχίζεις να μην μπορείς/θέλεις να το αντιληφθείς αυτό που λέω είναι πάνω απο τις δυνάμεις μου εγώ έκανα ότι μπορούσα για να το διευκρινίσω πάντως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλεις τηλεφωνική πρίζα με ενσωματωμένο προστατευτικό κρουστικών υπερτάσεων το οποίο θα είναι αγνώστου ταυτότητας και προέλευσης και επίσης με άγνωστη αποτελεσματικότητα.
    Θεωρείς πατέντες τις προστατευτικές συσκευές και διατάξεις επωνύμων εταιριών.
    Δεν είναι θέμα τι θέλω εγώ προσωπικά, θα πρέπει έτσι να είναι.

    Δηλαδή είναι σαν να μιλάμε για νερό που βγάζει σκουριά κτλ απο την βρύση και εσύ να λες υπάρχουν επώνυμες εταιρίες που βγάζουν φίλτρα... το θέμα είναι ότι το νερό δεν θα έπρεπε να βγάζει σκουριά και θα έπρεπε το δίκτυο ύδρευσης να ειναι δομημένο έτσι ώστε να μην συμβαίνει αυτό τόσο παράξενο σου φαίνεται;

    και έλα που υπάρχει μέριμνα για αυτό έχουμε πρότυπα στις σωληνώσεις είναι είτε χάλκινες είτε ανοξείδωτες.

    Εδώ είναι σαν μην υπάρχει πρότυπο και να πουλάμε σιδεροσωλήνες που σκουριάζουν για τα υδραυλικά του σπιτιού.

  7. #37
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άντε, να συνεχίσω την κουβέντα και ας χρεώνομαι ειρωνεία και ασχετοσύνη, λες, μέσα στα πολλά που έχεις πει,

    αν λοιπόν πχ δημιουργηθεί υπέρταση θα περάσει απο το καλώδιο του ΟΤΕ στο keystone (ή στα καλωδιάκια ή στην κλέμα) κατευθείαν στο καλώδιο του ρούτερ (ή του τηλεφώνου) και θα στο κάψει
    Με πιο μαγικό τρόπο θα περάσει η κρουστική υπέρταση κατευθείαν στο καλώδιο του ρούτερ, αφού θα παρεμβάλλεται το προστατευτικό υπέρτασης που έχουμε βάλει ανάμεσα;;;

    πρίζα >>> καλώδιο >>> προστατευτικό >>> καλώδιο >>> ρούτερ ή τηλέφωνο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #38
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @papajo,
    άλλα των άλλων στην κυριολεξία ..ασχολούνται μαζί σου στο εξηγούν σου δείχνουν βιντεάκια links .. ..τι να σου πουν εσένα δυο επαγγελματίες με τεράστια εμπειρία στον χώρο και ανυπολόγιστη παρακαταθήκη στο φόρουμ ??? μέχρι και τα υδραυλικά μπέρδεψες ..
    btw Ελλάδα με Ε κεφαλαίο !
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  9. #39
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε, να συνεχίσω την κουβέντα και ας χρεώνομαι ειρωνεία και ασχετοσύνη, λες, μέσα στα πολλά που έχεις πει,



    Με πιο μαγικό τρόπο θα περάσει η κρουστική υπέρταση κατευθείαν στο καλώδιο του ρούτερ, αφού θα παρεμβάλλεται το προστατευτικό υπέρτασης που έχουμε βάλει ανάμεσα;;;

    πρίζα >>> καλώδιο >>> προστατευτικό >>> καλώδιο >>> ρούτερ ή τηλέφωνο.
    Τώρα το αλλάζεις το θέμα πριν μου έλεγες ότι το keystone είναι μια χαρά αφού δεν μου αρέσουν τα καλωδιάκια...

    Αλήθεια δεν μου απάντησες βρήκες διαφορά στις 2 φωτό που σου έδειξα μεταξύ της αγγλικής και της ελληνικής μπρίζας ή δεν υπάρχει διαφορά επειδή το βίντεο το σήκωσε ο jkoukos ;

    όσο για το ]



    πρίζα >>> καλώδιο >>> προστατευτικό >>> καλώδιο >>> ρούτερ ή τηλέφωνο

    1) σου έδειξα με μετρήσεις ότι επηρεάζει την ταχύτητα άρα δεν είναι λύση.

    2) ήδη σου αιτιολόγησα ότι είναι πατέντα αυτό (επιπλέον έξοδα, και δουλειά για την εγκατάσταση) που δεν χρειάζεται


    Είναι όπως στο παράδειγμα που σου έγραψα μόλις λίγο πιο πάνω με το νερό.


    σαν να λέμε ΕΥΔΑΠ>>>> σιδηροσωλήνες (που σκουριάζουν) >>> φίλτρο νερό κίσσαβος Α.Ε >>>> βρύση = καθαρό νερό...

    Ενώ θα έπρεπε να ήταν (και έτσι είναι ευτυχώς εκεί δώσαμε σημασία)

    ΕΥΔΑΠ>>>> ανοξίδωτοι σωλήνες >>> βρύση = καθαρό νερό... δεν χρειάζεται λοιπόν ούτε επιπλέον κόστος ούτε έργο για να μην έχεις σκουριά στο νερό σου

    Αντίστιχα αυτό που γράφεις

    πρίζα >>> καλώδιο >>> προστατευτικό >>> καλώδιο >>> ρούτερ ή τηλέφωνο

    Σοβαρή μπρίζα>>> καλώδιο>>> ρούτερ τηλέφωνο είναι το σωστό (και έτσι ήταν παλαιότερα και σε εμας και έτσι είναι μέχρι και σήμερα στις ανεπτυγμένες χώρες οπότε δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνει

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimik Εμφάνιση μηνυμάτων
    @papajo,
    άλλα των άλλων στην κυριολεξία ..ασχολούνται μαζί σου στο εξηγούν σου δείχνουν βιντεάκια links .. ..τι να σου πουν εσένα δυο επαγγελματίες με τεράστια εμπειρία στον χώρο και ανυπολόγιστη παρακαταθήκη στο φόρουμ ??? μέχρι και τα υδραυλικά μπέρδεψες ..
    btw Ελλάδα με Ε κεφαλαίο !
    Στο ίδιο το βίντεο που αναφέρεις δείχνει αυτό που είπα εγώ χρήση σοβαρής μπρίζας με εξαρτήματα χωρίς απευθείας επαφή......

    Αλλά τώρα φοβάμαι πως το θέμα θα πάρει παιδική τροπή και θα μαζευτείτε άτομα χωρίς να ασχοληθείτε με την ουσία του θέματος απλά για να υποστηρίξετε τους φίλους σας επειδή νομίζετε ότι τους "πείραξα" αυτό ειναι το ότι ναναι....

  10. #40
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα το αλλάζεις το θέμα πριν μου έλεγες ότι το keystone είναι μια χαρά αφού δεν μου αρέσουν τα καλωδιάκια...
    Στο τέλος θα μου πεις ότι σου έλεγα να βάλεις πρίζα με keystone γιατί το keystone είναι από μόνο του αντικεραυνικό.

    Επειδή έχεις πολύ κοντή μνήμη
    post #11
    Γι' αυτό λοιπόν λέμε ότι μπορείς να πάρεις μια ποιοτική πρίζα και να βάλεις μετά ένα ποιοτικό αντικεραυνικό(π.χ. APC) για να ελέγχεις πιο εύκολα την εγκατάσταση σου και να είσαι σίγουρος για την ποιότητα των εξαρτημάτων που έχεις πάνω.
    Παράδειγμα
    https://www.kafkas.gr/diakoptes-foti...uminio_164755/
    Πιο κάτω στο post #18
    Το keystone είναι το πιο σωστό, γι' αυτό το χρησιμοποιούμε και στα δίκτυα.
    Bέβαια τώρα τι κάθομαι και γράφω;; έχουμε καταλάβει αρκετά ώστε να σχηματίσουμε την γνώμη μας.
    Προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα διάφορα περίεργα(επιεικώς βάζω το "περίεργα") που λες με διαστρέβλωση όσων λέμε. Επειδή δεν είναι σωστή συμπεριφορά από συμφορουμίτη απέναντι τουλάχιστον σε μένα θα σου ζητούσα ευγενικά να σταματήσεις να συζητάς μαζί μου κάνοντας παραθέσεις και να συνεχίσεις αν θέλεις με κάποιον άλλον.

    Καλή συνέχεια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #41
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι σωστός ο Γιάννης θα με τρελάνετε στο βίντεο που ο ίδιος έδειξε δείχνει πως το τελευταίο μοντέλο που χρησιμοποιείται είναι αυτό (κάνω screenshot απο το βίντεο δες το βίντεο μόνος σου αν δεν πιστεύεις)

    Συνημμένο Αρχείο 217983

    πες μου τι σχέση έχει αυτό που βλέπεις με τα ψευτοπράματα που πουλάμε εδώ με κοντά καλωδιάκια πιο λεπτά απο τα χριστουγεννιάτικα λαμπακια να είναι κολλημένα στην βίδα και κατευθείαν μετα στην επαφή του rj11

    Συνημμένο Αρχείο 217984

    Δηλαδή χρειάζεται να είσαι τεχνικός για να δεις την διαφορά ;

    Αν προσέξεις λίγο καλύτερα, το ένα λέει vdsl filter

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  1,04 MB 
ID: 217997

  12. #42
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι σωστός ο Γιάννης θα με τρελάνετε στο βίντεο που ο ίδιος έδειξε δείχνει πως το τελευταίο μοντέλο που χρησιμοποιείται είναι αυτό (κάνω screenshot απο το βίντεο δες το βίντεο μόνος σου αν δεν πιστεύεις)
    Δες πάλι το βίντεο, με καφέ και σε επαναλήψεις. Ξεκάθαρα αναφέρει (και δείχνει) ότι στις νέες πρίζες δεν υπάρχει προστασία από υπερτάσεις.
    Το τελευταίο μοντέλο πρίζας με το επιπλέον κύκλωμα που αναφέρει (και δείχνει), είναι αυτό που εμπεριέχει το DSL φίλτρο έτσι δεν χρειάζεται πλέον DSL Splitter (Microfilter το λένε στην Βρεττανία). Και έγραψα παραπάνω τι ισχύει για τα 2 διαφορετικά μοντέλα, αλλά είτε το προσπέρασες είτε δεν κατάλαβες καν τι αναφέρω.

    Επιπλέον, η ιστοσελίδα (τεχνικών τηλεπικοινωνιών της Βρετανίας) αναφέρει αρχικά:
    A master socket contains a 1.8µF capacitor to pass ringing current to the telephones, a surge arrestor 11A or 26A to suppress high voltage spikes etc. and a 470k ohm resistor for testing purposes.
    Και συνεχίζει για τα νέα μοντέλα:
    The NTE5 tends to have the same components inside as a master LJU, however later NTE5 sockets differ by not having a surge arrestor
    Και οι Βρετανοί επίσημα, κοιτάνε το κέρδος; Όλα τα υπόλοιπα, ασχολίαστα.

  13. #43
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν προσέξεις λίγο καλύτερα, το ένα λέει vdsl filter

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  1,04 MB 
ID: 217997
    Αν έβλεπες το βίντεο θα άκουγες πως ειναι η τελευταία έκδοση της μπρίζας τώρα αυτό που κυκλώνεις εκει είναι το vdsl filter που περιέχει η πλακέτα δεν είναι όμως όλη ένα vdsl filter και τέλος ΟΛΕΣ οι μπρίζες πριν απο αυτή πάλι είχαν εξαρτήματα χωρίς κατευθείαν επαφή οπότε δεν καταλαβαίνω το λόγο του ποστ σου δηλαδή και δίκαιο να είχες πάλι δεν λέει κάτι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες πάλι το βίντεο, με καφέ και σε επαναλήψεις. Ξεκάθαρα αναφέρει (και δείχνει) ότι στις νέες πρίζες δεν υπάρχει προστασία από υπερτάσεις.
    Το τελευταίο μοντέλο πρίζας με το επιπλέον κύκλωμα που αναφέρει (και δείχνει), είναι αυτό που εμπεριέχει το DSL φίλτρο έτσι δεν χρειάζεται πλέον DSL Splitter (Microfilter το λένε στην Βρεττανία). Και έγραψα παραπάνω τι ισχύει για τα 2 διαφορετικά μοντέλα, αλλά είτε το προσπέρασες είτε δεν κατάλαβες καν τι αναφέρω.

    Επιπλέον, η ιστοσελίδα (τεχνικών τηλεπικοινωνιών της Βρετανίας) αναφέρει αρχικά:

    Και συνεχίζει για τα νέα μοντέλα:

    Και οι Βρετανοί επίσημα, κοιτάνε το κέρδος; Όλα τα υπόλοιπα, ασχολίαστα.
    Γιατι κάνεις τον τυφλό;;;

    μετά απο αυτό που σου έγραψα εγώ :


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι σωστός ο Γιάννης θα με τρελάνετε στο βίντεο που ο ίδιος έδειξε δείχνει πως το τελευταίο μοντέλο που χρησιμοποιείται είναι αυτό (κάνω screenshot απο το βίντεο δες το βίντεο μόνος σου αν δεν πιστεύεις)

    Συνημμένο Αρχείο 217983

    πες μου τι σχέση έχει αυτό που βλέπεις με τα ψευτοπράματα που πουλάμε εδώ με κοντά καλωδιάκια πιο λεπτά απο τα χριστουγεννιάτικα λαμπακια να είναι κολλημένα στην βίδα και κατευθείαν μετα στην επαφή του rj11

    Συνημμένο Αρχείο 217984

    Δηλαδή χρειάζεται να είσαι τεχνικός για να δεις την διαφορά ;


    Όσο για την ερώτηση του Γιάννη (υποθέτω είναι ο jkoukos) για το αν το κάνει ο ΟΤΕ για να μειώσει το κόστος ναι δεν θα μου φαινόταν καθόλου περίεργο ο εξαγορασμένος ΟΤΕ στην χώρα που λέγεται ελλάδα να έκανε κάτι τέτοιο καθόλου όμως.

    Τέλος ένα άλλο θέμα πάνω στην απάντηση σου γιάννη είναι ότι κολλάς στα semantics(και συνεχίζεις ) και όχι στην ουσία και ας μην έχουν το συγκεκριμένο fuse που έχουν τα λοιπα αντικεραυνικά έχουν ένα σωρό passive components που θα βοηθήσουν εγώ δεν είπα σώνει και ντε η μπρίζα να έχει ένα συγκεκριμένο εξάρτημα είπα να μην είναι ψευτοπράμα και το μόνο που να έχει να ειναι 2-4 λεπτά κοντά καλωδιάκια που κάνουν επαφή απευθείας με το rj11 γιατι (και αυτό το αγνοείς και δεν απάντησες αν και είμαι σίγουρος πως αν ζεις στην ελλάδα σου έτυχε και εσένα) έτσι καίγονται τα τηλέφωνα και router

    Πιο συγκεκριμένα η μπρίζα του ΟΤΕ που είχα και κάικε κάνοντας ένα μπάμ είχε και ένα ring capacitor κίτρινο μεγάλο σαν αυτό που φαίνεται και στο βίντεο που δείχνεις σε όλα τα μοντέλα και αυτό μάλλον έκανε το μπαμ γιατί δοκιμάζοντας το με πολύμετρο φαίνεται ψόφιο και επίσης έχει "τσαλακωθεί" το περίβλημα του.

    Άρα αυτό (το ring capacitor) προστάτευσε το router μου και κάικε αυτό αντι να καεί το router μου και αυτό είναι που έχει σημασία κατα την ταπεινή μου άποψη τώρα αν ήταν ring capacitor ή fuse ή flux accumulator δεν με αφορά το θέμα είναι ότι η μπρίζα θα πρέπει να έχει μια σοβαρή κατασκευή που να αντέχει και όχι να είναι ψευτοπράματα σαν αυτές που πουλάμε εδώ.

    Εσύ μου γράφεις τα απο πάνω (sorry για τα μεγάλα γράμματα στους mods αλλά εδώ άτομα ή έχουν θέμα όρασης ή με δουλεύουν)

    Έχουν απευθείας επαφή οι μπρίζες τους με τα τηλέφωνα ή τα ρουτερ; ΟΧΙ

    Οι δικές μας είναι εντελώς γυμνές ; ΝΑΙ

    Είναι ως εκ τουτου και πολύ πιο φθηνές (μιας και ειναι μόνο πλαστικό και βίδες) ΝΑΙ

    Είναι οι δικές τους πιο ακριβές; ΝΑΙ έχουν PCB Καταρχήν + εξαρτήματα



    Τι δεν καταλαβαίνετε οεο;
    Αυτό είναι που έχει σημασία τώρα αν έχουν surge arrestor type Ba12312312 φτου και βγαίνω και αντ'ατού έχουν 4 επιπλεόν πυκνοτές ή φίλτρο ή και εγώ δεν ξέρω τι λίγη σημασία έχει..


    η πράξη μετράει

    Μπορεί κάλλιστα να το βγάλανε για αυτό ακριβώς τον λόγο (γιατί είδανε ότι θα σκάσει κάτι άλλο πριν το τηλέφωνο και το router όπως πχ το ring capacitor) και γιαυτό να βγάλανε το arrestor

    σημασία έχει όμως ότι στην πράξη οι δικές μας ειναι ξεβράκωτες μιας και δεν έχουν ΤΙΠΟΤΑ και κάνουν ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΕΠΑΦΗ ενώ οι δικές τους ΔΕΝ κάνουν απευθείας επαφή



    και συνεχίζεις να μην μου απαντάς ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙΚΕ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ Η ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ;;; εσένα ή των συγγενών σου;


    Των συγγενών μου στο εξωτερικό και εμένα για τα 12 χρόνια που έμενα ποτέ πάντως....

    Στην ελλάδα μπορώ να σου πω άνετα 20με 30 περιστατικά προσωπικά ή απο γνωστούς

  14. #44
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έβλεπες το βίντεο θα άκουγες πως ειναι η τελευταία έκδοση της μπρίζας τώρα αυτό που κυκλώνεις εκει είναι το vdsl filter που περιέχει η πλακέτα δεν είναι όμως όλη ένα vdsl filter και τέλος ΟΛΕΣ οι μπρίζες πριν απο αυτή πάλι είχαν εξαρτήματα χωρίς κατευθείαν επαφή οπότε δεν καταλαβαίνω το λόγο του ποστ σου δηλαδή και δίκαιο να είχες πάλι δεν λέει κάτι.

    Όλη είναι ενα vdsl filter, για αυτό και το αναφέρει πάνω στην πλακέτα, αλλιώς θα την είχε χωρισμένη και θα έλεγε τι είναι το κάθε ενα.
    Αλλά όπως είπες και δίκαιο να έχω πάλι δεν λέει κάτι

  15. #45
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλη είναι ενα vdsl filter, για αυτό και το αναφέρει πάνω στην πλακέτα, αλλιώς θα την είχε χωρισμένη και θα έλεγε τι είναι το κάθε ενα.
    Αλλά όπως είπες και δίκαιο να έχω πάλι δεν λέει κάτι
    Γιατί έχετε μανία να αγνοείτε ΤΑ ΠΑΝΤΑ γύρο απο το θέμα και να εστιάζετε σε μεμονωμένες λεπτομέρειες απλά για να βρείτε στο γωνία στο δεκάρικο;

    Σκοπός είναι το πως θα βγεις απο πάνω στην κουβέντα δηλαδή; όπως όταν ήμασταν παιδιά να πεις όχι εσύ είσαι ΧΧΧΧ +1 και εγώ να πω +2 και πάει λέγοντας;;;;;



    καταρχήν και έτσι να ήταν ΠΑΛΙ δεν υπάρχει απευθείας επαφή που εκει είναι όλη η ουσία (θα σκάσει κάτι εκεί μέσα δηλαδή προτού σκάσει κάτι στο ρούτερ ή το τηλέφωνο σου γιαυτό είπα και δίκαιο να είχες πάλι δεν έχει σημασία) αλλά δεν είναι έτσι γιατί έχει και τα εξαρτήματα όπως το ring capacitor απο τις προηγούμενες γενιές οπότε δεν είναι όλη ένα φίλτρο

    και αγνοείς και όλες τις προηγούμενες γενιές πχ την αμέσως προηγούμενη

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  maxresdefault.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  63,8 KB 
ID: 218021

    που όπως βλέπεις παλι δεν είχε απευθείας επαφή και είχε μεγαλύτερα (φαρδύτερα) κανάλια


    και όλες οι προηγούμενες το ίδιο..

    αλλά όχι "ας τα παραβλέψουμε αυτά και ας σταθώ σε αυτό που είπα για να βρώ γωνία στο δεκάρικο σιγά μην κάτσει να ξεχωρίσει ένα ένα τα components για να δείξει ότι δεν είναι όλη ένα φίλτρο..."

    Είναι λογική αυτή;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papajo : 19-08-20 στις 20:23.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας