Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-57 από 57
  1. #46
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    @papajo
    Διαβάζοντας όλα όσα έχεις γράψει μέχρι τώρα, έχω καταλάβει ότι
    οι σπουδές σου, η μόρφωσή σου και το επάγγελμα σου,
    δεν πρέπει να έχουν σχέση με τα ηλεκτρονικά και τις τηλεπικοινωνίες.
    Ετσι είναι ?

  2. #47
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @papajo
    Διαβάζοντας όλα όσα έχεις γράψει μέχρι τώρα, έχω καταλάβει ότι
    οι σπουδές σου, η μόρφωσή σου και το επάγγελμα σου,
    δεν πρέπει να έχουν σχέση με τα ηλεκτρονικά και τις τηλεπικοινωνίες.
    Ετσι είναι ?
    Μίλα συγκεκριμένα και εγώ μπορώ να κάνω ότι δήλωση θες για εσένα και ειρωνική και υβριστική και οτιδήποτε αν δεν το τεκμηριώσω όμως είναι απλά μια δήλωση.

    Είναι πιο πιθανό λοιπόν να μην έχω την παραμικρή ιδέα εγώ, μαζί μου και οι Γερμανοί Άγγλοι Γάλλοι Πορτογάλοι και να μην είναι απλά μια ακόμη αυθαιρεσία (στις χιλιάδες που συναντάμε καθημερινά) σε αυτή την πτωχευμένη χώρα.


    Εσύ που είσαι ειδικός τεχνικός απάντησε μου στα εξής αλλιώς μπορείς απλά να συνεχίσεις να με ειρωνεύεσαι που μόνο εσένα και τους φίλους σου θα διασκεδάσει και τίποτα άλλο το ουσιαστικό.




    Έχει καεί ποτέ τηλεφωνική συσκευή στο σπίτι σου ή σε κάποιου συγγενή;

    Έχει καεί ποτε ρούτερ ή άλλο μηχάνημα που να συνδέεται στην γραμμή του τηλεφώνου (και να κάικε απο εκεί και όχι απο την παροχή ρεύματος);


    Η απάντηση προβλέπω ότι είναι μάλλον ΝΑΙ έχει καεί


    Εφόσον έχει καεί τότε


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tenor.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  285,7 KB 
ID: 218026


    Στην ελλάδα οι μπρίζες rj11 που θα βρείς στο skroutz άλλα και γενικότερα σε όποιο τοπικό κατάστημα είναι "γυμνές"; δηλαδή είναι απλά ένα πλαστικό κάλυμα που απο πίσω συνδέεις είτε μέσω κλέμας είτε μέσω keystone είτε μέσω απλής βίδας με καλωδιάκι τα καλώδια του ΟΤΕ χωρίς να παρεμβάλλεται κανένα εξάρτημα ενδιάμεσα άρα κάνοντας απευθείας επαφή;;;; η απάντηση είναι ΝΑΙ


    και δεν είναι θέμα κόστους γιατί παράδειγμα μια μπρίζα που δεν κάνει απευθείας επαφή μπορείς να την βρείς με λιγότερο απο 5 ευρώ σε άλλες χώρες πχ αν είσαι αγγλος μια τέτοια στο amazon

    https://geizhals.eu/1100096461


    Δηλαδή δεν βλέπεις διαφορά

    μεταξύ αυτής της μπρίζας

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  rMXUg8Y.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  70,8 KB 
ID: 218027

    (ή όλων των άλλων που σηκώθηκαν σε αυτό το topic ή γενικά υπάρχουν στις άλλες χώρες όποιων προδιαγραφών γενεών κτλ και αν είναι)

    με αυτές που πουλάμε εδώ;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  maxresdefault.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  81,5 KB 
ID: 218028

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  UsrR3BM.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  31,8 KB 
ID: 218029




    Εδώ και στην πράξη δείχνω την πρίζα που με έσωσε και είναι προδιαγραφών ΟΤΕ (όταν ο ΟΤΕ ήταν ελληνικός και δεν χρωστούσαν και τα τρισέγγονα μας χρήματα στην ευρώπη) που με αυτή δεν είχα κανένα θέμα ταχύτητας και που αν δεν ήταν αυτή να καεί θα είχε καεί το router μου (300 ευρώ αξία) όπως έχει καεί σε κάμποσες άλλες περιπτώσεις (όχι μόνο επαρχία αλλά και αθήνα όταν έμενα χολαργό είχε καεί μόντεμ της On πάλι απο τηλεφωνική γραμμή και έλα που και εκεί η μπρίζα ήταν "σκέτη" σαν αυτές στις φωτό απάνω)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  xhUU3YM.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  242,8 KB 
ID: 218030

    Έσκασε ο πυκνοτής της πρίζας και σώθηκε το router

    Άρα που είναι το θέμα και δεν μπορείς να κάνεις την ένωση των δύο σημείων Α και Β.....


    Και λύσεις που υπάρχουν πχ APC πολύμπριζο που ανέφερε κάποιος άλλος πέρα ότι ήδη επιχειρηματολογησα για το γιατί δεν ειναι λύσεις και είναι περισσότερο πατέντα προσθέτω και αυτό επιπλέον αν καεί τι κάνεις δίνεις 45 ευρώ να πάρεις καινούργιο; δεν ειναι πολύ πιο οικονομικό και πρακτικό να δώσεις 5 ευρώ να πάρεις καινούργια μπρίζα(εφόσον είναι σοβαρή μπρίζα και δεν ειναι απευθείας επαφή χωρίς κανένα εξάρτημα όπως τα ψευτοπράματα που έχουμε τώρα, και που μάλιστα αυτές τις "ξεβράκωτες" μπρίζες τις πουλάνε οι δικοί μας στην ίδια τιμή που ο Άγγλος με το μεγαλύτερο του μεροκάματο του παίρνει την αποπάνω μπρίζα;);

    Απάντησε μου σε αυτά τεχνικέ/επιστήμονα μου σε εμένα που είμαι αγράμματος βλάκας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papajo : 20-08-20 στις 01:29.

  3. #48
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οκ ψήθηκε το ρουτερ σιγά τα αυγά ..σε cosmote δηλώνεις βλάβη και την άλλη μέρα έχεις καινούργιο η πας σε κατάστημα και παίρνεις άλλο ,προς τι τόσο άγχος κτλ ....να σου καιγόταν καμιά τηλεόραση των 2 χιλιάδων π.χ να καταλάβω το ζόρι σου ,εκεί τι θα της έβαζες ,πρίζα με πυκνωτή?
    calm down papajo όλοι να βοηθήσουν θέλουν
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  4. #49
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ ψήθηκε το ρουτερ σιγά τα αυγά ..σε cosmote δηλώνεις βλάβη και την άλλη μέρα έχεις καινούργιο η πας σε κατάστημα και παίρνεις άλλο ,προς τι τόσο άγχος κτλ ....να σου καιγόταν καμιά τηλεόραση των 2 χιλιάδων π.χ να καταλάβω το ζόρι σου ,εκεί τι θα της έβαζες ,πρίζα με πυκνωτή
    calm down papajo όλοι να βοηθήσουν θέλουν
    Εγώ calm είμαι απλά απο την μία με προσβάλουν απο την άλλη κάνουν πως δεν βλέπουν ή δεν διάβασαν αυτά που γράφω οπότε προσπαθώ να τα κάνω πιο λιανά μπας και.... αυτο δεν σημαίνει ότι δεν είμαι calm.

    Προσωπικά εγώ έχω draytek router οπότε δεν παίζει κατί τέτοιο αλλά καταλαβαίνεις και εσύ πως είναι ημίμετρο αυτό (α θα δώσω πίσω το router) καταρχήν μέχρι που να μου δώσουν καινούργιο (που δεν είναι την άλλη μέρα τουλάχιστον όχι σε κάθε περίπτωση ειδικά αν δεν είσαι μέσα σε μια μεγάλη πόλη) εγώ τι θα κάνω; ενώ αν καεί η μπρίζα ή έχω δεύτερη ή κάνω πατέντα με τα καλωδιάκια μέχρι να την αλλάξω και τέλος το ρούτερ αυτό ακόμη και εσύ να μην το χρεώνεσαι το χρεώνεται ο ΟΤΕ... οπότε καταλαβαίνεις ότι μακροσκοπικά είναι και αυτό περίσσιο έξοδο (που θα το χρεωθούμε εμείς σαν πελάτες με υψηλές χρεώσεις στους λογαριασμούς μας ή σαν πολίτες μέσω της εφορίας γιατί δεν είναι βλάκες να μοιράζουν τζάμπα ρουτερ απο κάπου πρέπει να βγεί η ζιμιά) είναι απλά θέμα ανοργανωσιάς ...

  5. #50
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βασικά ,χαλάρωσε ..σου έχουν εξηγήσει γιατί δεν χρησιμοποιούνται τέτοιες πρίζες πλέον ..σου έδωσαν και εναλλακτικές με προϊόντα από κορυφαίες εταιρείες παγκοσμίως ..ε εάν κι εφόσον διαφωνείς κάνε το δικό σου ,όπως και το έκανες δηλ, και τέλος ..
    ούτε φωνές ούτε κραυγές ούτε bold ..
    Ο πΟτε Cosmote δηλ είναι ΑΕ ούτε καν Ελληνική πλέον και να μην σε νοιάζουν τα έξοδα της ..μια χαρά κερδοφόρα είναι!
    φιλικά

    - - - Updated - - -

    και σχετικά με τα Draytek επίσης σιγά τα αυγά ..παρωχημένα ακριβά και υπερτιμημένα ..είχα πάρει 2 πριν από 10-12 χρόνια και τα πούλησα σε 2-3 μήνες ..αν έχεις και του παρόχου σου το ρουτερ καβάτζα είσαι ΟΚ!
    Το Sagem που έδινε ο Οτε τότε ήταν φτηνό κι έπαιζες και με το snr με το Dmt tool και κέρδιζες 2-3 mbps ...τι θυμήθηκα τώρα ,είχα πάρει και 2ο για να το έχω κάβα ..το ένα το έχω ακόμα λειτουργικό !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NiKapa : 20-08-20 στις 02:57.
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  6. #51
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει καεί ποτέ τηλεφωνική συσκευή στο σπίτι σου ή σε κάποιου συγγενή;
    OXI
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει καεί ποτε ρούτερ ή άλλο μηχάνημα που να συνδέεται στην γραμμή του τηλεφώνου (και να κάικε απο εκεί και όχι απο την παροχή ρεύματος);
    OXI

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορείς απλά να συνεχίσεις να με ειρωνεύεσαι
    Δεν έχω τέτοια πρόθεση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    μεταξύ αυτής της μπρίζας

    rMXUg8Y.jpg
    Στο site δεν είδα να γράφει για τις προδιαγραφές αυτής της πρίζας, για ποιά χρήση προορίζεται ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    την πρίζα που με έσωσε και είναι προδιαγραφών ΟΤΕ
    Ποιές είναι αυτές οι προδιαγραφές ΟΤΕ ?
    Τις έχεις δεί γραμμένες πουθενά ?
    Αν ναι, θέλω να τις διαβάσω.
    Η CENTRAL σήμερα κατασκευάζει αυτό το μοντέλο πρίζας ?

    - - - Updated - - -

  7. #52
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    OXI
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    OXI
    Έλα ρε φίλε τώρα πλάκα κάνεις; αν δεν σου συνέβη ποτέ όπως λες ούτε σε εσένα ούτε σε οποιονδήποτε μπορεί να γνωρίζεις τότε απλά ή είσαστε στην μειοψηφία ή δεν πήρες χαμπάρι απο τι έγινε η ζημιά και γενικά δεν ασχολούνται δικοί σου να σου αναφέρουν τέτοια πράματα ή είσαι πιτσιρικάς και δεν πρόλαβε ακόμη να λουστείς τα καλά των δικτύων μας ή απλά δεν λες αλήθεια.

    Ενδεικτικά δείχνω ανάλογες περιπτώσεις όπου βλέπεις εδώ συνέβει και σε άλλους κρίνοντας απο τα σχόλια ή/και τα likes https://www.reddit.com/r/greece/comm...A%CE%B1%CE%B9/

    https://www.insomnia.gr/forums/topic...C%CE%BF%CF%85/

    https://www.thelab.gr/forums/topic/1...F%84%CE%BF-mb/

    ή εδώ στο ίδιο το forum https://www.adslgr.com/forum/threads...4%CE%BF-Router

    και γενικά θα βρεις δεκάδες αν όχι εκατοντάδες τέτοια thread με σχόλια απο κάτω με χρήστες να λένε ότι το πάθανε και αυτοί.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο site δεν είδα να γράφει για τις προδιαγραφές αυτής της πρίζας, για ποιά χρήση προορίζεται ?
    Δεν γράφει γιατί δεν υπάρχει συγκεκριμένη προϋπόθεση την εγκαθιστάς και συνδέεις ότι έχει σχέση με interent τηλέφωνο είναι ιδια με αυτή που είχα εγώ και κάικε (μόνη διαφορά ότι η δική μου είναι με rj11 port ) και δούλευε internet και τηλέφωνο μια χαρά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιές είναι αυτές οι προδιαγραφές ΟΤΕ ?
    Τις έχεις δεί γραμμένες πουθενά ?
    Αν ναι, θέλω να τις διαβάσω.
    Η CENTRAL σήμερα κατασκευάζει αυτό το μοντέλο πρίζας ?
    Γιατί κολλάς εκεί όλο το υπόλοιπο κομμάτι το προσπερνάς ; O οτε (άλλη μια αυθαιρεσία ) δεν έχει διαθέσιμη βάση δεδομένων με τέτοια πράματα για να στο δείξω αν υπάρχει σε κανένα PDF θα το έχει το ΤΕΕ/ΤΚΜ ή η ΕΕΤΤ και θα στο δώσει αν επικοινωνήσεις μαζί τους είναι προδιαγραφών ΟΤΕ η μπρίζα που είχα πάντως γιατί 1) την είχε εγκαταστήσει ο ίδιος ο ΟΤΕ όταν πέρασε γραμμή ISDN εδώ που είμαι πριν χρόνια 2) το κουτί της μπρίζας γράφει OTE

    Αλλά σοβαρά τώρα πες μου πως αυτό που ρωτάς δεν ειναι ανάγκη εύρεσης γωνία στο δεκάρικο; δηλαδή πως γίνεται να αγνοείς όλα τα παραπάνω και να εστιάζεις σε αυτά.


    Καταλαβαίνεις/δέχεσαι ότι οι πρίζες που είναι σήμερα στην Ελληνική αγορά είναι "γυμνές" χωρίς κανένα εξάρτημα και κάνουν απευθείας επαφή; ναι ή όχι;

    Καταλαβαίνεις/δέχεσαι ότι οι πρίζες που είναι σήμερα (και βασικά ανέκαθεν) στην αγορά ανεπτυγμένων τουλάχιστον χωρών είναι με εξαρτήματα και χωρίς απευθείας επαφή; ναι ή όχι

    Καταλαβαίνεις/δέχεσαι ότι αν γίνει κάτι με την τάση πρώτα θα απορροφηθεί απο τα εξαρτήματα αυτά ή θα τα καταστρέψει και έτσι δεν θα δημιουργηθεί ζημιά στο ρουτερ σου γιατί (μετά την καταστροφή του/των εξαρτημάτων της μπρίζας) θα έχει ανοίξει το κύκλωμα και δεν θα μπορεί να περάσει κάτι προς το router ή το τηλέφωνο σου; ναι ή όχι.

    Αυτό είναι το θέμα τα άλλα είναι να καλιγώσουμε τον ψύλλο στις λεπτομερείς μπας και βρούμε γωνία στο δεκάρικο.

  8. #53
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνεις/δέχεσαι ότι αν γίνει κάτι με την τάση πρώτα θα απορροφηθεί απο τα εξαρτήματα αυτά ή θα τα καταστρέψει και έτσι δεν θα δημιουργηθεί ζημιά στο ρουτερ σου γιατί (μετά την καταστροφή του/των εξαρτημάτων της μπρίζας) θα έχει ανοίξει το κύκλωμα και δεν θα μπορεί να περάσει κάτι προς το router ή το τηλέφωνο σου; ναι ή όχι.
    Σε ποιό σχολείο σου μάθανε ότι το υλικό προστασίας αυτοκαταστρέφεται το ίδιο, για να προστατέψει κάποιο άλλο ?
    Ο πυκνωτής που έκανε μπάμ και έσωσε το ρούτερ, ΔΕΝ τοποθετήθηκε εκεί για να αυτοκαταστραφεί
    (όπως νομίζεις με την ημιμάθεια σου) αλλά για να κάνει συγκεκριμένη δουλειά
    (φιλτράρισμα, σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα στοιχεία του κυκλώματος)

  9. #54
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιό σχολείο σου μάθανε ότι το υλικό προστασίας αυτοκαταστρέφεται το ίδιο, για να προστατέψει κάποιο άλλο ?
    Ο πυκνωτής που έκανε μπάμ και έσωσε το ρούτερ, ΔΕΝ τοποθετήθηκε εκεί για να αυτοκαταστραφεί
    (όπως νομίζεις με την ημιμάθεια σου) αλλά για να κάνει συγκεκριμένη δουλειά
    (φιλτράρισμα, σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα στοιχεία του κυκλώματος)
    Mην ασχολείσαι, τα έχω γράψει πιο πάνω, post#31

    Αφήσαμε ασχολίαστο το ότι την κρουστική υπέρταση την "ρούφηξε" και την εξαφάνισε ένας πυκνωτής αλλά επιμένεις να μας το λες, μπορείς να κοιτάξεις πιο εξάρτημα υπάρχει στο προστατευτικό για να ενεργεί στις κρουστικές υπερτάσεις και γιατί χρειάζεται να υπάρχει και γείωση, τα έχουμε πει παλιότερα πάρα πολλές φορές.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...91#post6792091

    https://new.abb.com/low-voltage/el/n...ing-protection
    Aν συνεχίσεις την συζήτηση μπορεί να ξεχάσεις κι' αυτά που ξέρεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #55
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιό σχολείο σου μάθανε ότι το υλικό προστασίας αυτοκαταστρέφεται το ίδιο, για να προστατέψει κάποιο άλλο ?
    Ο πυκνωτής που έκανε μπάμ και έσωσε το ρούτερ, ΔΕΝ τοποθετήθηκε εκεί για να αυτοκαταστραφεί
    (όπως νομίζεις με την ημιμάθεια σου) αλλά για να κάνει συγκεκριμένη δουλειά
    (φιλτράρισμα, σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα στοιχεία του κυκλώματος)
    Λοιπόν εγώ δεν ήρθα να μετρήσω τις γνώσεις μου με κάποιον για να τσεκάρω ποιος την έχει μεγαλύτερη, την γνώση, δεν έχω την ανάγκη, προτιμώ να μιλάω με λογικά επιχειρήματα και όχι να φουσκώνω τον εαυτό μου (ή να ξεφουσκώνω τον άλλον όπως κάνεις εσύ εδώ) για να πείσω κάποιον....

    Αλλά να ξέρεις πως με αυτά που λες δείχνεις εσύ την ημιμάθεια σου καθώς και την αδυναμία κατανόησης βασικών πραγμάτων.

    Με άλλα λόγια δεν δείχνεις (τουλάχιστον εδώ στο topic) να έχεις την νοητική δύναμη να καταλάβεις πράματα δείχνεις πως απλά μαθαίνεις ποιηματάκια/οδηγίες μέσα στο μυαλό σου και τις ακολουθείς τυφλά χωρίς να μπορείς να κάνεις λογικές συνδέσεις/βήματα.


    Κανένας δεν είπε ότι η δουλειά του συγκεκριμένου πυκνωτή είναι για προστασία των συσκευών.

    Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι παράπλευρα δεν επιτυγχάνεται και αυτό (επίσης και έτσι να ήταν δεν αποτελεί και επιχείρημα ότι καλώς έχουμε γυμνές μπρίζες με 0 προστασία/απευθείας επαφή ) και αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί δείχνεις να ξέρεις μόνο να αποστηθίζεις και δεν έχεις μάθει να καταλαβαίνεις. ( αυτό αν είσαι έτσι γενικά στην ζωή σου που δεν μπορώ να το ξέρω μιας και παίζει απλά να το κάνεις επίτηδες μόνο εδώ για να προσπαθήσεις να με ειρωνευτείς )

    Και βέβαια δεν θα έφτανα σε αυτό το σημείο να στα πω αυτά έτσι όπως στα λέω αν ήδη δεν ήσουν εριστικός με το πρώτο σου σχόλιο και αφού σου απάντησα εσύ πάλι εσκεμμένα αγνοώντας τα επιχειρήματα μου ποστάρεις "απάντηση" με μοναδικό αντεπιχείρημα σου πως είμαι ημιμαθείς (και βλάκας γιατί αν ήμουν σκέτο ημιμαθείς δεν θα απαντούσα άρα με αυτό που κάνεις υπαινίσσεσαι παράλληλα πως είμαι και βλάκας μη γνωρίζοντας πως πάσχω απο ημιμάθεια... τραγική ειρωνεία όμως, μώρῳ μωρίαν ὀφλισκάνω που έγραψε και ο Σοφοκλής )

    Αν είχες μια οποιαδήποτε σοβαρή δουλειά που έχει σχέση με σχεδιασμό προϊόντων (ή γενικά ήσουν μηχανικός με την έννοια του engineer όχι την έννοια του να επισκευάζεις αμάξια) θα ήξερες πως στόχος είναι η μείωση του κόστους (χρηματικού ενεργειακού κτλ) με μηδενική ή όσο το δυνατόν μικρότερη υποχώρηση στις επιδόσεις/αποδώσεις και την ασφάλεια και πολλές φορές στον σχεδιασμό τέτοιων πραγμάτων μπορεί "κοντά στον βασιλικό να ποτίζεται και η γλάστρα" με την χρήση κάποιου εξαρτήματος και ας μην ειναι μέσα στο πλαίσιο του βασικού λόγου χρήσης του.


    Για να μην πάμε πολύ μακριά και ψαγμένα ας πάρουμε απλά τον λαμπτήρα πυρακτώσεως βλέπεις φως γιατί διαπερνάται απο ρεύμα ένα νήμα βολφραμίου (έχει υψηλό σημείο τήξης το συγκεκριμένο μέταλλο γιαυτό χρησιμοποιείται σε αυτή την εφαρμογή) το πρόβλημα είναι όμως ότι αν δεν χρησημοποιούσαμε τίποτα άλλο το βολφράμιο θα οξειδωνόταν (και κατά συνέπεια παύει να είναι καλός αγωγός του ηλεκτρισμού) γιαυτό και τον γεμίζουμε εσωτερικά με ένα αδρανές αέριο όπως το αργόν και αυτή είναι η χρήση του στο λαμπτήρα.

    παράλληλα όμως το αργό βοηθάει και στο να επιμηκύνει το προσδόκιμο ζωής του λαμπτήρα γιατί το νήμα βολφραμίου ενώ ανεβάζει θερμοκρασία φθείρεται (εξατμίζεται) το αργόν ερχόμενο σε επαφή με το βολφράμιο όμως θερμαίνεται και φεύγει προς τα εξωτερικά στρώματα του εσωτερικού του λαμπτήρα και συμβαίνει αυτός ο κύκλος κατα την διάρκεια λοιπον αυτού του κύκλου οι εξατμίσεις του βολφραμίου χάνουν και αυτές την θερμότητα τους και καθώς επανέρχονται ωθούμενες απο τους κύκλους του αργού στο νήμα προστίθεται το μεγαλύτερο μέρος της μάζας που εξατμίστηκε πάλι πάνω στο νήμα.


    Με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια για να στο πω απλά να καταλάβεις. Το αργόν δεν είναι δηλαδή "επιμηκυντής ζωής μετάλλων" όπως και ο πυκνωτής δεν είναι "προστασία απο υπερτάσεις" αλλά στην συγκεκριμένη εφαρμογή κάνει και αυτή την δουλειά.

    ή κάτι πιο απλό πολλές συσκευές με πλαστικά περιβλήματα είναι κολλημένες με gasket (κόλλα/σιλικόνη) στο εσωτερικό τους αυτός ειναι ο σκοπός της να κρατήσει 2 πλαστικά κομμάτια ενωμένα παράλληλα όμως σαν δεύτερη χρήση προσφέρει και προστασία απο τις καιρικές συνθήκες πχ νερό απο βροχή....


    Και δεν χρειαζόταν καν να στο εξηγήσω όλο αυτό και ένα παιδί μπορεί να καταλάβει ότι το ποσοστό του να σωθεί ένα τηλέφωνο ή ρούτερ απο τέτοια προβλήματα είναι αρκετά υψηλότερο με το να χαλάσει κάτι πριν το ρούτερ/τηλέφωνο γιατί με την απευθείας επαφή ότι και να γίνει μα ότι και να γίνει θα περάσει κατευθείαν/απευθείας στην συσκευή.

    Είχαν εξάλλου όπως αναφέρθηκε και εδώ και surge protection παλιότερες γενιές που αφαιρέθηκε όμως για λόγους κόστους κυρίως αλλά δεν σημαίνει ότι αρχικά ήταν βλάκες στις επιτροπές που το συμπεριλάμβανε αυτό το εξάρτημα μέσα στον σχεδιασμό ούτε σημαίνει πως εξαλείφθηκε το πρόβλημα απλά μάλλον με δοκιμές είδαν πως επιτυγχάνεται με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια και το αφαίρεσαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papajo : 21-08-20 στις 04:37.

  11. #56
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath

  12. #57
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν εγώ δεν ήρθα να μετρήσω τις γνώσεις μου με κάποιον για να τσεκάρω ποιος την έχει μεγαλύτερη, την γνώση
    Οταν στο πρώτο post αναφέρεις ότι δεν ξέρεις, το στοιχειώδες: πως συνδέουμε τα καλώδια στην πρίζα,
    σημαίνει ότι είσαι παντελώς άσχετος με τις τηλεπικοινωνίες.
    Κατά συνέπεια δεν μπορείς να έχεις άποψη και γνώση για τις προστασίες.
    Θαυμάζω τον sweet dreams , τον jkoukos και τους άλλους,
    που αναλυτικότατα και με υπομονή σου περιέγραψαν και σου απάντησαν στα σχετικά με το θέμα που ρώτησες.
    Γι΄ αυτό υπάρχει το forum, για να ρωτάμε και να μαθαίνουμε από τους σχετικούς και τους ειδικούς.
    Οι τεχνικοί πάντα ενδιαφέρονται να είναι καλαίσθητο αυτό που φτιάχνουν.
    Αλλά ποτέ δεν θα παραβλέψουν να εγκαταστήσουν αυτά που λές "κλαμπατσίμπανα" ,
    όταν αυτά είναι από τεχνική άποψη, απαραίτητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 24-08-20 στις 05:13.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας