Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 57
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τώρα δεν είναι τόσο ταιριαστή ερώτηση για το συγκεκριμένο forum αλλά δεν ήξερα που να την αναρτήσω :P

    Είχα μια καλή μπρίζα τηλεφώνου ΟΤΕ (με αντίσταση, fuse κτλ) και το λογότυπο του ΟΤΕ πάνω με έσωσε σε κακοκαιρίες αλλά στην τελευταία λόγω κεραυνού έκανε ένα μπαμ και κάηκε η ασφάλεια (fuse ) που είχε πάνω της.

    Έψαχνα να βρω τέτοια μπρίζα προδιαγραφών ΟΤΕ αλλά τίποτα... όλα ήταν ψευτοπράματα και ας λέγανε στην περιγραφή προδιαγραφές ΟΤΕ (ή βίδωνες τα καλωδιάκια στα καλωδιάκια της πρίζας για άμεση επαφή και 0 προστασία ή είχε κλέμα πάνω σε PCB μικρό χωρίς τίποτα άλλο πχ αντίσταση ή ασφάλεια κτλ δηλαδή 0 προστασία και εκει)

    Τέσπα αφου δεν βρήκα καμιά σωστή πρίζα όσο και αν έψαξα online παρήγγειλα τα ψευτοπράματα που γράφανε προδιαγραφές ΟΤΕ... (<< sorry για το μακρινάρι offtopic αλλά έκανα μια εισαγωγή για να καταλάβετε πως βρέθηκα στο πρόβλημα και επίσης να μου προτείνει κάποιος αν ξέρει που θα μπορούσα να βρω μια καλή μπρίζα σαν αυτή που είχα απο τον ΟΤΕ )


    Τώρα το θέμα είναι το εξής....

    έχω ένα κόκκινο(πορτοκαλί βασικά) και ένα άσπρο καλώδιο .... δεν ήμουν σίγουρος πως να τα βάλω...

    Έχω VoIP οπότε δεν δουλεύει κανονική σταθερή συσκευή για να δω με ποιον συνδυασμό θα "κάνει τουτ"

    Οπότε μένει μόνο το ρούτερ....

    Το θέμα είναι ότι όπως και να τα συνδέσω πχ το άσπρο στο κανάλι 1 και το κόκκινο στο κανάλι 2 ή το κόκκινο στο κανάλι 1 και το άσπρο στο κανάλι 2 το ρούτερ συγχρονίζεται....

    Είναι ψηφιακή η σύνδεση με την καμπίνα (VDSL2 έχω) και δεν παίζει ρόλο; ή θα έχω θέμα αν δεν τα σύνδεσα σωστά; και αν ναι τότε πως θα καταλάβω ποιος ειναι ο σωστός συνδυασμός;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η τηλεφωνία και το DSL σήμα, δουλεύουν σε όλο τον πλανήτη αποκλειστικά με ένα ζεύγος συνδεδεμένο στις 2 μεσαίες επαφές τη όποιας πρίζας. Επιπλέον δεν υπάρχει πολικότητα, άρα τερματίζουν με οποιαδήποτε σειρά.

    Καλά είναι που δεν βρίσκεις τέτοια πρίζα που ζητάς (με πηνία και πυκνωτές), διότι έχουν καταργηθεί προ πολλού με την έλευση του DSL, καθώς αυτά τα κυκλώματα επιδρούν αρνητικά στο σήμα και τον συγχρονισμό.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το θέμα είναι ότι όπως και να τα συνδέσω πχ το άσπρο στο κανάλι 1 και το κόκκινο στο κανάλι 2 ή το κόκκινο στο κανάλι 1 και το άσπρο στο κανάλι 2 το ρούτερ συγχρονίζεται....

    Είναι ψηφιακή η σύνδεση με την καμπίνα (VDSL2 έχω) και δεν παίζει ρόλο; ή θα έχω θέμα αν δεν τα σύνδεσα σωστά; και αν ναι τότε πως θα καταλάβω ποιος ειναι ο σωστός συνδυασμός;

    Ευχαριστώ.
    Οταν λες καναλι 1 και καναλι 2 διευκρινησε λιγο τι εννοεις.

    Παντως σχεδον ολες οι πριζες RJ11 ( τηλεφωνικες) εχουν "υποδοχη" για 4 καλωδια .

    Οποτε εσυ πρεπει να συνδεσεις τα 2 καλωδια σου στις θεσεις 2 και 3 . αυτες αντιστοιχουν στα 2 μεσαια πιν της πριζας και ετσι μονο θα σου δουλεψει.

    Αν εχεις αγορασει κατι διαφορετικο βαλε ειτε φωτο ειτε το λινκ για να δουμε τι εχεις.

    Επισης γραφεις " το ρούτερ συγχρονίζεται " . Αρα εχεις κανονικα ιντερνετ και τηλεφωνια ??? αν ναι μην σε απασχολει με ποια σειρα τα εχεις συνδεσει. Δεν παιζει καπου ρολο.
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τηλεφωνία και το DSL σήμα, δουλεύουν σε όλο τον πλανήτη αποκλειστικά με ένα ζεύγος συνδεδεμένο στις 2 μεσαίες επαφές τη όποιας πρίζας. Επιπλέον δεν υπάρχει πολικότητα, άρα τερματίζουν με οποιαδήποτε σειρά.

    Καλά είναι που δεν βρίσκεις τέτοια πρίζα που ζητάς (με πηνία και πυκνωτές), διότι έχουν καταργηθεί προ πολλού με την έλευση του DSL, καθώς αυτά τα κυκλώματα επιδρούν αρνητικά στο σήμα και τον συγχρονισμό.

    Αλήθεια; Δεν το ήξερα αυτό... εγώ πάντως μια χαρά ταχύτητα είχα.... και επίσης (σε άλλο σπίτι που δεν είχα τέτοια μπρίζα για να σκάσει η ασφάλεια μετά απο κεραυνό) έκλεγα ένα draytek 300+ ευρώ που ηταν και σε και UPS μάλιστα απλά μετά τον κεραυνό καταστράφηκε απο την υποδοχή του DSL δηλαδή δούλευε κανονικά στις λοιπές λειτουργίες πχ μιλούσες κανονικά μαζί του μέσω LAN αλλά δεν συγχρόνιζε και όταν έβαζες το καλώδιο του τηλεφώνου ακουγόταν μια φασαρία σαν παρασιτα (αμιδρά βέβαια) οπότε μάλλον πέρασε τάση απο το καλώδιο του τηλεφώνου επειδή η μπρίζα δεν έκανε τιποτα μιας και δεν είχε κάποια ασφάλεια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες καναλι 1 και καναλι 2 διευκρινησε λιγο τι εννοεις.

    Παντως σχεδον ολες οι πριζες RJ11 ( τηλεφωνικες) εχουν "υποδοχη" για 4 καλωδια .

    Οποτε εσυ πρεπει να συνδεσεις τα 2 καλωδια σου στις θεσεις 2 και 3 . αυτες αντιστοιχουν στα 2 μεσαια πιν της πριζας και ετσι μονο θα σου δουλεψει.

    Αν εχεις αγορασει κατι διαφορετικο βαλε ειτε φωτο ειτε το λινκ για να δουμε τι εχεις.

    Επισης γραφεις " το ρούτερ συγχρονίζεται " . Αρα εχεις κανονικα ιντερνετ και τηλεφωνια ??? αν ναι μην σε απασχολει με ποια σειρα τα εχεις συνδεσει. Δεν παιζει καπου ρολο.
    Ναι αυτό εννοούσα στην 2 και 3 τα έβαλα απλά συγχρονίζει και με τους δύο πιθανούς συνδυασμούς (πχ άσρπο στο 2 και κόκκινο στο 3 ή άσπρο στο 3 και κοκκινο στο 2) αλλά εφόσον δεν υπάρχει θέμα τότε μια χαρά.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάρε ένα σωστό προστατευτικό για την τηλ. γραμμή.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...57#post6843957
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε ένα σωστό προστατευτικό για την τηλ. γραμμή.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...57#post6843957
    Έχω πάρει ήδη αλλά είναι ένα επιπλέον κλαπατσίμπαλο (πρέπει να ενώσεις καλώδιο απο την μπρίζα σε αυτό και απο ατό στην συσκευή που θες) και θέλει και να βιδώσω το καλώδιο του σε γείωση ακόμη δεν το έχω εγκαταστήσει

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η σωστή αντικεραυνική προστασία έτσι πρέπει να είναι, με γείωση, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.
    (Απαιτείται σωστή γείωση σύμφωνα με τις προδιαγραφές Ο.Τ.Ε).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σωστή αντικεραυνική προστασία έτσι πρέπει να είναι, με γείωση, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.
    Δεν διαφωνώ απλά λέω πως είναι επιπλέον κλαπατσίμπαλο με επιπλεόν δουλειά και θα κρέμεται εκει...

    Η παλιά μπρίζα που είχα είχε και αυτή ένωση στην κλέμα για γείωση και το χοντρό μαύρο καλώδιο του ΟΤΕ που έρχεται έξω απο το κουτάκι έχει καλωδιο γείωσης και το σύνδεες εκει... τώρα πρέπει εκτός του να έχω το κλαπατσίμπαλο να κρέμεται να κάνω και τρύπα σε σίδερο στον τοίχο για να βιδώσω την γείωση... δεν ειναι ιδανική λύση για σπίτι αυτό θέλω να πω...\

    Στο εξωτερικό οι μπρίζες που πουλάνε έχουν προστασία στην μπρίζα αλλά δεν είναι rj11 (όχι ότι δεν θα μπορούσα να κάνω πατέντα αλλά πιος αγοράζει τανάλια/πρέσα κτλ για να κάνει καλώδιο :P )

    πχ
    Στην αγγλία

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  BT-Master-Socket-Pre-NTE5.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  375,8 KB 
ID: 217880

    ή στην Γερμανία

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  41z3piLDJlL._AC_.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  16,6 KB 
ID: 217881

    Μόνο Ελλάδα δεν βρήκα.... που όλα είναι κάτι ψεύτικα φτηνιάρικα με καλωδιάκια.... bodge-job που λένε και οι Άγγλοι ...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  maxresdefault.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  81,5 KB 
ID: 217882

    Και αν ψάξεις λιγο παραπάνω όπως έκανα το καλύτερο που μπορείς να βρείς ειναι με απλή κλέμα και καλά προδιαγραφών ΟΤΕ που όπως ανέφερες και εσύ χρειάζεται γείωση και δεν έχουν γείωση οπότε λένε και ψέματα απο πάνω

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απαγορεύεται να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε θωράκιση/γείωση που έχει το καλώδιο του ΟΤΕ για να γειώσεις την δική σου πρίζα/εγκατάσταση, είναι απλά επικίνδυνο.

    Την γείωση μπορείς να την πάρεις μέσα από την πρίζα του ρεύματος που παίρνει ρεύμα και το ρούτερ. Το μήκος και η διατομή παίζει επίσης ρόλο σε τέτοιες καταστάσεις, μικρό μήκος και μεγάλη διατομή είναι το ιδανικό.

    Μια χαρά είναι οι πρίζες στην Ελλάδα και βάζεις ένα σωστό αντικεραυνικό εξτρά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαγορεύεται να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε θωράκιση/γείωση που έχει το καλώδιο του ΟΤΕ για να γειώσεις την δική σου πρίζα/εγκατάσταση, είναι απλά επικίνδυνο.

    Την γείωση μπορείς να την πάρεις μέσα από την πρίζα του ρεύματος που παίρνει ρεύμα και το ρούτερ. Το μήκος και η διατομή παίζει επίσης ρόλο σε τέτοιες καταστάσεις, μικρό μήκος και μεγάλη διατομή είναι το ιδανικό.

    Μια χαρά είναι οι πρίζες στην Ελλάδα και βάζεις ένα σωστό αντικεραυνικό εξτρά.
    Ναι δεν εκφράστηκα καλά εννοώ ότι καλώδιο γείωσης προϋπήρχε στο σημείο που ήταν η παλιά πρίζα που ήταν χωνευτή και δεν φαινόταν τίποτα δηλαδή.

    Απο εκει και πέρα δεν διαφωνούμε σε κατί απλά το θέμα ειναι ότι μου δίνεις την εντύπωση ότι λες πως είναι μια χαρά αλλά εμένα δεν μου φαίνεται έτσι.

    Δεκτό δεν είμαι ειδικός στο θέμα.

    ΑΛΛΑ

    1) Μαστιζόμαστε (ειδικά επαρχία) απο υπερτάσεις και μπλακ άουτ του δικτύου της ΔΕΗ (και έχω σφαιρική εικόνα γιατί με τα χρόνια έχω μείνει σε διάφορες πόλεις αλλά και χωριά ανα την επικράτεια για αρκετά μεγάλα χρονικά διαστήματα ώστε να έχω άποψη για την καθημερινή κατάσταση)

    Ειδικά τώρα εδώ που είμαι σε χωριό της Καστοριάς τους τελευταίους 6 μήνες είχε άνετα καμια 12 με 20 μπλάκ ουτ ακόμη και σε καλοκαιρία....

    2) Σε χώρες με πολύ καλύτερα δίκτυα απο άποψη αντοχής στις καιρικές συνθήκες οι τηλεφωνικές μπρίζες έχουν ασφάλεια οκ εγώ είμαι άσχετος ειναι και αυτοί (οι σχεδιαστές και τεχνικοί) των χωρών αυτών άσχετοι;


    Εσένα δεν σου κάηκε ποτέ ρουτερ απο την γραμμή του τηλεφώνου; γιατί εγώ απο την εποχή που πρωτοήρθε adsl στην ελλάδα θυμάμαι έχω κάψει ένα fritzbox (τα έδινε τότε η hol με κάθε σύνδεση 2 mbps ) κάνα 2,3 δικά μου και πρόσφατα μου έχει καεί και ένα ακριβό draytek

    δεν είναι κάτι ιδιαίτερα σπάνιο δηλαδή.

    Άρα δεν νομίζω ότι αυτή η κατάσταση ειναι "μια χαρά"

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είπες πιο πάνω
    Μόνο Ελλάδα δεν βρήκα.... που όλα είναι κάτι ψεύτικα φτηνιάρικα με καλωδιάκια.... bodge-job που λένε και οι Άγγλοι ...
    και πάνω σ' αυτό σου απάντησα ότι οι πρίζες είναι μια χαρά και ας είναι με "καλωδιάκια" όπως λες.
    Η σκέτη πρίζα και με ανεξάρτητο αντικεραυνικό είναι πιο σωστή και διαχειρίσιμη σε μια εγκατάσταση. Δεν μπερδεύεις πολλά πράγματα μαζί και μπορείς ανά πάσα στιγμή να κάνεις έλεγχο και να αντικαταστήσεις αυτό που φταίει.
    Αν έχεις προβλήματα με την γραμμή σου, πως θα ξέρεις αν φταίει η πρίζα ή το κύκλωμα που έχει πάνω;; θα πρέπει να την βγάλεις και να βάλεις μια σκέτη στην γραμμή για να τσεκάρεις τι γίνεται.
    Το κύκλωμα του αντικεραυνικού ξέρεις αν είναι εντάξει ποιοτικά ή βάλανε δύο εξαρτήματα πάνω της κακιάς ώρας για να λένε ότι υπάρχει και προστασία;;

    Γι' αυτό λοιπόν λέμε ότι μπορείς να πάρεις μια ποιοτική πρίζα και να βάλεις μετά ένα ποιοτικό αντικεραυνικό(π.χ. APC) για να ελέγχεις πιο εύκολα την εγκατάσταση σου και να είσαι σίγουρος για την ποιότητα των εξαρτημάτων που έχεις πάνω.

    Παράδειγμα
    https://www.kafkas.gr/diakoptes-foti...uminio_164755/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπόψη ότι οι αγγλική πρίζα που δείχνεις έχει πλέον καταργηθεί για συνδέσεις DSL και υπάρχουν μόνο για απλές τηλεφωνικές συνδέσεις.

    Η γερμανική που δείχνεις, δεν έχει κανένα κύκλωμα στην πλακέτα, παρά μόνον κατάλληλες συνδέσεις για τις διαφορετικές υποδοχές.
    Εκεί η F υποδοχή χρησιμοποιείται αποκλειστικά από απλές τηλεφωνικές συσκευές ενώ η Ν από modem, αυτόματους τηλεφωνητές κλπ.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσθήκη
    Ξέχασα να προσθέσω πιο πάνω ότι η πρίζα της SCHNEIDER που έχω στο Link είναι με Keystone, αφού δεν τα πας καλά με τα καλωδιάκια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θυμάμαι πριν κάτι χρόνια ( προ Vdsl ) όταν έπαιρνες τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη (Cosmote ,Cyta ,Voda ) για κάποιο θέμα στην γραμμή ,η πρώτη ερώτηση που έκαναν ήταν αν η τηλεφωνική πρίζα είχε πυκνωτή ... κι αν ναι σου λέγανε να την αντικαταστήσεις ..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστά, έχει αναφερθεί παλιότερα πολλές φορές κι' εδώ.

    https://www.adslgr.com/forum/archive.../t-264448.html
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας