Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-52 από 52
  1. #46
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darcdrake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμάμαι να μου είπε κάτι για πόρτα ο άνθρωπος στο τηλέφωνο,Δυστηχως εγώ ειμουν στην δουλειά όταν ήρθε το συνδυαστικό στο σπίτι και δεν μπορούσα να μιλήσω πολύ στο τηλέφωνο,λογικά αμα καλέσω στο 13731 δεν θα είναι καταχωρημένο το τι έκαναν οι τεχνικοί?!
    Ναι λογικά θα είναι γραμμένο αν το έχουν κάνει..
    Έκανα update πάνω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #47
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Θα τους κάνω ένα τηλ σήμερα να τους ρωτήσω τότε.
    Πάντως από εκείνη την στιγμή που το έκανα reboot ακόμα είναι σταθερό,έχω μόνο 1300 fec errors μέσα σε ένα 7ωρο και το noice margin είναι στα 15+

    - - - Updated - - -

    Τελικά παιδιά Τζιφός,τζάμπα χαρά έκανα,τώρα το πρωί έκανε τα ίδια και χειρότερα και έκανε τουλάχιστον 2 αποσυνδέσεις.
    Αλλαγή πόρτας δεν μου έκαναν τελικα,μόνο την αλλαγή ζεύγους στον κατανεμητή.
    Το ξανά δήλωσαν βλάβη και άντε να δούμε τι θα γίνει, πραγματικά με έχει κουράσει αυτό το θέμα πλέον.

    - - - Updated - - -

    Πρέπει να είναι θέμα ρουτερ παιδιά,δεν είναι καθόλου λογικό για μένα μια βδομάδα να είναι άψογο και ξαφνικά να κάνει σφάλματα,όχι στον βαθμό που ήταν πριν βέβαια,αλλά μετά από 2 reboot το ρούτερ δια μαγείας έστρωσε.
    Εγώ ψιλιαζομαι ότι από τότε που έκανε η ΔΕΗ της διακοπές να έφαγε καμία φλασια,γιατί πριν την πρώτη διακοπή που είχε κάνει είχε χαμηλή τάση για αρκετή ώρα και ήταν το μοναδικό που ήταν στην πρίζα και δούλευε.

  3. #48
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Update:τελικά ήρθε ο νοβατζης τώρα το μεσημέρι και μου έφερε το technicolor 788 v3,με το που το έβαλα επάνω το noice margin είναι στα 16+ και μέχρι τώρα όλα πάνε καλά,πήρα τηλ στο 13731 και έδωσα την mac για να μου φτιάξουν την τηλεφωνία και θα το παρακολουθώ να δω πως θα πάει.
    Ερώτηση,ξέρει κανείς πως βάζω το port forward?!εχω έναν 3D printer με octopi,έκανα static ip τον εκτυπωτή αλλά εκεί που είναι για το port forward μου έχει να βάλω port και lan port,τα βάζω αυτά αλλά δεν μου το κάνει forward.

  4. #49
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Synology 2600,Draytek 130
    Path Level
    Interleaved
    Τελευταιες μερες και εγω πολλα προβληματα με την ταχυτητα και την σταθεροτητα της γραμμης. Το εδωσα βλαβη ηρθε ο τεχνικος της Νοβα απο την δικια μου πλευρα ολα ΟΚ.
    Το δινει βλαβη στον ΟΤΕ ερχεται ο τεχνικος τους στο διπλα σπιτι γιατι και εκει υπηρχε προβλημα παει στην καμπινα αλλαζει ενα καλωδιο και φτιαχνεται αυτοματως και το δικο μου. Οταν τον ρωταω τι εκανε μου λεει "ενα καλωδιο ηταν ασχημα χτυπημενο και το αλλαξα". Ολα δουλευαν τελεια για μερικες μερες μεχρι προχθες που ηρθε παλι καποιος στην καμπινα κατι εκανε και τωρα παλι χαμηλη ταχυτητα και αποσυνδεσεις. Παιρνω παλι τηλεφωνο στην Νοβα μου λενε βγαλε το splitter κανει απο εκει μερικα τεστ και η ταχυτητα επανερχεται. Το βραδυ ομως παλι αρχισαν οι αποσυνδεσεις. Σημερα πηγα πηρα 4 καινουργια splitter και παλι το ιδιο οτι σταθερο και να βαλω επανω γονατιζει η ταχυτητα. Χωρις το splitter καθε 3-4 ωρες χανει το sync. Εστειλα μυνημα μεσα απο την σελιδα τους να με παρουν τηλεφωνο αλλα..... θα περιμενω αρκετα μου φαινεται.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  novaprob1.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  67,6 KB 
ID: 218621Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  novaprob2.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  67,3 KB 
ID: 218622Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  novaprob3.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  65,9 KB 
ID: 218626
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AthanasiosDim : 08-09-20 στις 00:59.

  5. #50
    Εγγραφή
    29-09-2019
    Ηλικία
    85
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei DG8245
    Ειναι πανω απο 88 το αθροισμα του download/upload οποτε δεν θα σου στειλουν τεχνικο

  6. #51
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Στο κατανεμητή ξέρεις / γνωρίζεις να δοκιμάσεις - πάρεις μέτρηση;
    Αν όχι τότε πρέπει να σιγουρευτείς για την εσωτερική σου καλωδίωση..
    Έχεις άλλες τηλ πρίζες; Συναγερμό; Κεντρική πρίζα υπάρχει;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #52
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AthanasiosDim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταιες μερες και εγω πολλα προβληματα με την ταχυτητα και την σταθεροτητα της γραμμης. Το εδωσα βλαβη ηρθε ο τεχνικος της Νοβα απο την δικια μου πλευρα ολα ΟΚ.
    Το δινει βλαβη στον ΟΤΕ ερχεται ο τεχνικος τους στο διπλα σπιτι γιατι και εκει υπηρχε προβλημα παει στην καμπινα αλλαζει ενα καλωδιο και φτιαχνεται αυτοματως και το δικο μου. Οταν τον ρωταω τι εκανε μου λεει "ενα καλωδιο ηταν ασχημα χτυπημενο και το αλλαξα". Ολα δουλευαν τελεια για μερικες μερες μεχρι προχθες που ηρθε παλι καποιος στην καμπινα κατι εκανε και τωρα παλι χαμηλη ταχυτητα και αποσυνδεσεις. Παιρνω παλι τηλεφωνο στην Νοβα μου λενε βγαλε το splitter κανει απο εκει μερικα τεστ και η ταχυτητα επανερχεται. Το βραδυ ομως παλι αρχισαν οι αποσυνδεσεις. Σημερα πηγα πηρα 4 καινουργια splitter και παλι το ιδιο οτι σταθερο και να βαλω επανω γονατιζει η ταχυτητα. Χωρις το splitter καθε 3-4 ωρες χανει το sync. Εστειλα μυνημα μεσα απο την σελιδα τους να με παρουν τηλεφωνο αλλα..... θα περιμενω αρκετα μου φαινεται.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  novaprob1.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  67,6 KB 
ID: 218621Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  novaprob2.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  67,3 KB 
ID: 218622Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  novaprob3.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  65,9 KB 
ID: 218626
    Αρχικα δες καποια πραγματα,εσωτερικη καλωδίωση,τηλεφωνικο πριζακι,αν εχεις πολλες τηλεφωνικες πριζες μεσα στο σπιτι βρες που γινεται ο διαχωρισμος,κοψτες και ενωσε την κεντρικη μονο μετην πριζα που εχεις το ρουτερ επανω.
    Μυνηματα μην στελνεις απο το site,δεν θα το δουν ποτε,παρε 13731,ουτως ή αλλος ειναι δωρεαν ακομα και απο κινητο.
    Παντως ο θορυβος σου στην πρωτη φωτογραφια ειναι πολυ χαμηλος,τοσο χαμηλος που παιζεις οριακα πριν της συνεχεις αποσυνδεσεις.Με κανει εντυπωσει τα σφαλματα που εχεις στο upload,πραγματικα ουτε εγω δεν ειχα τετοια σφαλματα στο upload.

    Ενα update σχετικα με την δικια μου περιπτωση,με πηραν τηλ το σαββατο και μου ειπαν να βαλω παλι το 288 στην γραμμη για καμια βδομαδα για να δουν πως τα πηγαινει,εχουν κρατησει το log του 788 και τελος της εβδομαδας θα το συγκρινουν και με το 288 και να ειναι θα μου στειλουν αλλο 288 για αντικατασταση.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας