Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.665
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Firefox
    Λίγες ημέρες μετά την ανακοίνωση πως απολύει 250 εργαζομένους της λόγω της οικονομικής ζημιάς της πανδημίας, η Mozilla, ανακοίνωσε την αναέωση της συμφωνίας της με την Google, ώστε η τελευταία να είναι η προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης του Firefox, σε πολλές χώρες του κόσμου -και τις ΗΠΑ.

    Οι λεπτομέρειες δεν έγιναν γνωστές,, αλλά σύμφωνα με εκτιμήσεις, η συμφωνία είναι τριετής και θα αποφέρει έσοδα 400 με 450 εκατομμύρια δολάρια ετησιώς, στην χειμαζόμενη οικονομικά Mozilla.

    Πηγή : Techspot

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Λέτε να τους πάρει πάλι πίσω?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #3
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.609
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Έδιωξε πολύ σημαντικά άτομα (μάλλον με υψηλό μισθό κιόλας), οπότε εγώ θα'λεγα πάρτους πίσω Μοζίλα και νερό κι αλάτι
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.121
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Θα προτιμούσα μια συμφωνία για καλύτερη υποστήριξη του ff από τις πλατφόρμες της google.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Για να δούμε για πόσο καιρό ακόμα θα αντέξει η Mozilla να έχει τη δικιά της engine και να μην πάει σε chromium/blink based

  6. #6
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.609
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Αν πάνε σε Blink, πάμε σε εποχές χειρότερες του ΙΕ5-ΙΕ6.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    514
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Είναι προφανές πως δεν είναι δυνατόν ένα ίδρυμα να χρηματοδοτείται από τον ανταγωνιστή του. Η Mozilla για να επιβιώσει θα πρέπει να χρηματοδοτείται απευθείας από όσους χρησιμοποιούν το λογισμικό της, παρόλο που κάτι τέτοιο είναι ενάντια στους καιρούς που θέλουν σχεδόν τα πάντα στο ίντερνετ να είναι "τζάμπα". Διαφορετικά, θα γίνει ότι και οι υπόλοιποι. Ένα μαγαζάκι που θα προσπαθεί να πουλήσει όσο πιο ακριβά μπορεί τα δεδομένα των χρηστών του.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Μηνύματα
    463
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkgr_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι προφανές πως δεν είναι δυνατόν ένα ίδρυμα να χρηματοδοτείται από τον ανταγωνιστή του. Η Mozilla για να επιβιώσει θα πρέπει να χρηματοδοτείται απευθείας από όσους χρησιμοποιούν το λογισμικό της, παρόλο που κάτι τέτοιο είναι ενάντια στους καιρούς που θέλουν σχεδόν τα πάντα στο ίντερνετ να είναι "τζάμπα". Διαφορετικά, θα γίνει ότι και οι υπόλοιποι. Ένα μαγαζάκι που θα προσπαθεί να πουλήσει όσο πιο ακριβά μπορεί τα δεδομένα των χρηστών του.
    Γιατί τη google τη πληρώνουν οι χρήστες? όχι, απλά χρησιμοποιεί τη βάση χρηστών της για να προβάλλει διαφημίσεις.Αυτή ειναι η ανταλλαγή και η Google είναι ειλικρενέστατη σε αυτή και καλά κάνει γιατι το μοντέλο δουλεύει.

    Για τη Μοζιλα:Όσο μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς έχει η Μοζίλα τόσο μεγαλύτερη βάση χρηστών και τόσο μεγαλύτερα έσοδα, οπότε για μένα η καλύτερη στήριξη είναι το switch σε FF για όσους χρησιμοποιούν άλλο περιηγητή για να στηρίξουν αυτό το λογισμικό.

    Πιστεύω ότι σαν εμπειρία χρήσης για το μέσο χρήστη ο chrome είναι ένα κλικ καλύτερος από το φφ, αλλά αν λάβουμε υπόψη τα add-on που έχει ο firefox και το γεγονός ότι προσφέρει ένα καταφύγιο από το ανηλεές tracking της google τότε είναι με διαφορά ο καλύτερος browser. Προσωπικά έχω σε όλες τις συσκευές μου ( windows, ubuntu, android) τον FF σαν primary browser.
    Greek Statistics black belt. https://www.r-project.org/

  9. #9
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Είναι ιδέα μου ή η MS έχει σταματήσει να προωθεί το Bing με τον Nadela σε σχέση με την εποχή Ballmer; Το πήραν απόφαση οτι έχασαν τη μάχη μάλλον.
    Ελπίζω η mozilla να συνεχίσει να υπάρχει έστω και με τη χρηματοδότηση της google. Δε νομίζω οτι αυτά που προσπαθεί να κάνει με VPN και άλλες επι πληρωμή υπηρεσίες θα αποδώσουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Όπως είχε πει και ένας φίλος σε άλλο ποστ, Μόνοι τους το έκαναν αυτό στον εαυτό τους. Χρήστες έφυγαν όταν σταμάτησαν να λειτουργούν τα addons τους και όταν κάποια στιγμή αυτά επανήλθαν γατί κάποιος τα μετέτρεψε σε web extensions ήταν ήδη αργά. Δεν γύρισαν πίσω. Εάν με κάποιο τρόπο,είχαν παραμείνει τα κλασσικά addons --η έστω εαν έδινε τι δυνατότητα να τα χρησιμοποιησουν -- η αλεπού θα είχε ένα πλεονεκτημα ακόμα και σημερα. τέλος,συμφωνώ απολυτά με τα παραπάνω,εαν μπει και ο firefox σε chromium/blink τελείωσε οριστικά.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GreekStatistic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τη google τη πληρώνουν οι χρήστες? όχι, απλά χρησιμοποιεί τη βάση χρηστών της για να προβάλλει διαφημίσεις.Αυτή ειναι η ανταλλαγή και η Google είναι ειλικρενέστατη σε αυτή και καλά κάνει γιατι το μοντέλο δουλεύει.
    Δεν είμαι σίγουρος πως αντιλαμβάνεσαι το "δουλεύει". Εγώ πάντως δεν νιώθω βολικά όταν ξέρω ότι υπάρχει κάποιος που παρακολουθεί τις κινήσεις μου στο διαδίκτυο, που αποτελούν εξάλλου και προσωπικό δεδομένο, αφού μπορούν να με εντοπίσουν. (Η δήθεν ανωνυμία δεν έχει βάσει, καθώς από το προφίλ του χρήστη μπορείς να κάνεις ταυτοποίηση)

    DuckDuckGo και ξερό ψωμί

  12. #12
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.427
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hyperspaced Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος πως αντιλαμβάνεσαι το "δουλεύει". Εγώ πάντως δεν νιώθω βολικά όταν ξέρω ότι υπάρχει κάποιος που παρακολουθεί τις κινήσεις μου στο διαδίκτυο, που αποτελούν εξάλλου και προσωπικό δεδομένο, αφού μπορούν να με εντοπίσουν. (Η δήθεν ανωνυμία δεν έχει βάσει, καθώς από το προφίλ του χρήστη μπορείς να κάνεις ταυτοποίηση)

    DuckDuckGo και ξερό ψωμί
    +1. Επίσης, αντί ff -> waterfox για browsing δίχως telemetry.

    Για αυτούς που θα τρέξουν να αναφέρουν τη σύμπραξη waterfox με τη System1, ας διαβάσουν εδώ περί τίνος πρόκειται.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Μηνύματα
    463
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hyperspaced Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος πως αντιλαμβάνεσαι το "δουλεύει". Εγώ πάντως δεν νιώθω βολικά όταν ξέρω ότι υπάρχει κάποιος που παρακολουθεί τις κινήσεις μου στο διαδίκτυο, που αποτελούν εξάλλου και προσωπικό δεδομένο, αφού μπορούν να με εντοπίσουν. (Η δήθεν ανωνυμία δεν έχει βάσει, καθώς από το προφίλ του χρήστη μπορείς να κάνεις ταυτοποίηση)

    DuckDuckGo και ξερό ψωμί
    Το επιχειρηματικό μοντέλο δουλεύει αδιαμφισβήματα γιατί είναι το ν.1 και συνεχίζει να αναπτύσεται. Προσφέρει υπηρεσιες με 0 κόστος που χρησιμοποιεί ο χρήστης με αντάλλαγμα τις διαφημίσεις.
    Σε παρακολουθεί και σου σερβίρει στοχευμένη διαδήμιση βάση προτιμήσεων. τίποτα νέο από αυτά που ξέρουμε εδώ και χρόνια.

    Αλλα επιχειρηματικά μοντέλα μπορεί να είναι με συνδρομή.

    Και το duck duck go κάπως βγαζει χρήμα
    https://spreadprivacy.com/duckduckgo-revenue-model/
    Greek Statistics black belt. https://www.r-project.org/

  14. #14
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    There's no free lunch. Είτε το πληρώνετε απευθείας και απολαμβάνετε υπηρεσία δίχως tracking και διαφημίσεις είτε τζάμπα και η υπηρεσία πουλάει τα στοιχεία σας. Διαλέξτε και πάρτε. Βασικά ο κόσμος ήδη έχει διαλέξει το δεύτερο, δυστυχώς.

    Πάντως, η Mozilla είναι σημαντικός παράγοντας στο internet από πολλές απόψεις, εάν αποσυρθεί, θα έχουμε πολύ κακά αποτελέσματα.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    5.619
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeK Εμφάνιση μηνυμάτων
    There's no free lunch. Είτε το πληρώνετε απευθείας και απολαμβάνετε υπηρεσία δίχως tracking και διαφημίσεις είτε τζάμπα και η υπηρεσία πουλάει τα στοιχεία σας. Διαλέξτε και πάρτε. Βασικά ο κόσμος ήδη έχει διαλέξει το δεύτερο, δυστυχώς.
    Μη το λες, ακόμη και να πληρώνεις το tracking το τρως γιατί είναι επιπρόσθετο έσοδο για τον πάροχο του προϊόντος/ υπηρεσίας

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας