Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41
  1. #31
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Περιοχή
    Χαλάνδρι Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Καλημέρα σε όλους. Μια διευκρίνηση: Τελικά όποιος εχει απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά και κινητά, δεν μπορεί να αποχωρήσει (λόγω της πρόσφατης ανατίμησης) χωρίς να καταβάλει αποζημίωση. Σωστά;

  2. #32
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Σωστα.

  3. #33
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Μπορεί όμως αν αυξήθηκε και η χρέωση για κλήσεις με αστική χρέωση.. 4ψήφια δήμων, δεκο, υγείας κλπ κλπ.
    Απ'όσο γνωρίζω αυτές δεν πιάνονται στα απεριόριστα σταθερά και τις χρεώνουν έξτρα όλοι οι πάροχοι..
    Συνήθως αυξάνονται μαζί με τα κινητά και αυτές & έχουν την ίδια χρέωση προς όλα σχεδόν τα 4ψήφια..
    Όχι τη χρέωση προς κινητά ε; Μη μπερδευτούμε.. Αυτό είναι αααάλλο κομμάτι το οποίο πλάκα πλάκα πλησιάζει τα ροζ τηλέφωνα..

    Δεν έχω δει το συγκεκριμένο ιστορικό όμως.. Οπότε διερευνήστε το..

    https://www.adslgr.com/forum/threads...70#post6882070
    https://techingreek.com/nova-afxisi-...-apo-05-09-20/
    https://itechnews.gr/2020/09/i-nova-...-apo-5-9-2020/
    https://www.nova.gr/sites/default/fi...iseis_1115.pdf
    https://www.nova.gr/el/node/38133

    Βασικά για τους σύντομους κωδικούς μιλάμε που έχουν την ίδια αστική χρέωση που ορίζεται από το πάροχο, και όχι για τους αριθμούς πρόσθετης χρέωσης, βλέπε 5ψήφια που όπως λέει το παραπάνω-τελευταίο link (η χρέωση τους ορίζεται από τον εκάστοτε φορέα εξυπηρέτησης), δλδ έχουν διαφορετικές χρεώσεις, οι οποίες φαίνονται στους τιμοκαταλόγους λοιπών κλήσεων..

    - - - Updated - - -

    2 μήνες είναι η διορία νομίζω;
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...egulation.html
    Spoiler:
    Μεγαλύτερη προθεσμία για καταγγελία σύμβασης
    Αυξάνεται η προθεσμία για την καταγγελία σύμβασης ορισμένου/αορίστου χρόνου αζημίως, σε περίπτωση μονομερούς τροποποίησης των συμβατικών όρων ή των τιμολογίων από τον πάροχο. Η προθεσμία καθορίζεται:

    είτε στους δύο μήνες, εάν ακολουθείται μηνιαίος κύκλος τιμολόγησης,
    είτε στους τρεις μήνες, για διμηνιαίο κύκλο τιμολόγησης,
    από την ημερομηνία εφαρμογής των τροποποιήσεων.

    Ειδικά για την καρτοκινητή τηλεφωνία, εφόσον τα τιμολόγια τροποποιηθούν σε διάστημα μικρότερο των τριών μηνών από την ημερομηνία ενημέρωσης του συνδρομητή, ο πάροχος οφείλει, εντός 30 ημερών και κατόπιν αίτησης του συνδρομητή, να επιστρέψει το εναπομείναν χρηματικό υπόλοιπο.

    Επισημαίνεται ότι ο συνδρομητής οφείλει να εξοφλήσει τυχόν οφειλές για την επιδότηση συσκευών/τερματικού εξοπλισμού/κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 23-10-20 στις 06:35.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #34
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί όμως αν αυξήθηκε και η χρέωση για κλήσεις με αστική χρέωση.. 4ψήφια δήμων, δεκο, υγείας κλπ κλπ.
    Απ'όσο γνωρίζω αυτές δεν πιάνονται στα απεριόριστα σταθερά και τις χρεώνουν έξτρα όλοι οι πάροχοι..
    Συνήθως αυξάνονται μαζί με τα κινητά και αυτές & έχουν την ίδια χρέωση προς όλα σχεδόν τα 4ψήφια..
    Όχι τη χρέωση προς κινητά ε; Μη μπερδευτούμε.. Αυτό είναι αααάλλο κομμάτι το οποίο πλάκα πλάκα πλησιάζει τα ροζ τηλέφωνα..

    Δεν έχω δει το συγκεκριμένο ιστορικό όμως.. Οπότε διερευνήστε το..

    https://www.adslgr.com/forum/threads...70#post6882070
    https://techingreek.com/nova-afxisi-...-apo-05-09-20/
    https://itechnews.gr/2020/09/i-nova-...-apo-5-9-2020/
    https://www.nova.gr/sites/default/fi...iseis_1115.pdf
    https://www.nova.gr/el/node/38133

    Βασικά για τους σύντομους κωδικούς μιλάμε που έχουν την ίδια αστική χρέωση που ορίζεται από το πάροχο, και όχι για τους αριθμούς πρόσθετης χρέωσης, βλέπε 5ψήφια που όπως λέει το παραπάνω-τελευταίο link (η χρέωση τους ορίζεται από τον εκάστοτε φορέα εξυπηρέτησης), δλδ έχουν διαφορετικές χρεώσεις, οι οποίες φαίνονται στους τιμοκαταλόγους λοιπών κλήσεων..

    - - - Updated - - -

    2 μήνες είναι η διορία νομίζω;
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...egulation.html
    Spoiler:
    Μεγαλύτερη προθεσμία για καταγγελία σύμβασης
    Αυξάνεται η προθεσμία για την καταγγελία σύμβασης ορισμένου/αορίστου χρόνου αζημίως, σε περίπτωση μονομερούς τροποποίησης των συμβατικών όρων ή των τιμολογίων από τον πάροχο. Η προθεσμία καθορίζεται:

    είτε στους δύο μήνες, εάν ακολουθείται μηνιαίος κύκλος τιμολόγησης,
    είτε στους τρεις μήνες, για διμηνιαίο κύκλο τιμολόγησης,
    από την ημερομηνία εφαρμογής των τροποποιήσεων.

    Ειδικά για την καρτοκινητή τηλεφωνία, εφόσον τα τιμολόγια τροποποιηθούν σε διάστημα μικρότερο των τριών μηνών από την ημερομηνία ενημέρωσης του συνδρομητή, ο πάροχος οφείλει, εντός 30 ημερών και κατόπιν αίτησης του συνδρομητή, να επιστρέψει το εναπομείναν χρηματικό υπόλοιπο.

    Επισημαίνεται ότι ο συνδρομητής οφείλει να εξοφλήσει τυχόν οφειλές για την επιδότηση συσκευών/τερματικού εξοπλισμού/κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο.
    Τελικά έγινε γνωστό αν μπορούμε και πάλι να κάνουμε καταγγελία λόγω των αυξήσεων σε 4ψηφια, 5ψηφια και άλλους τέτοιους αριθμούς? Έχω πρόγραμμα με απεριόριστα σταθερά-κινητα και από την NOVA σφυρίζουν κλέφτικα...

  5. #35
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magualla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά έγινε γνωστό αν μπορούμε και πάλι να κάνουμε καταγγελία λόγω των αυξήσεων σε 4ψηφια, 5ψηφια και άλλους τέτοιους αριθμούς? Έχω πρόγραμμα με απεριόριστα σταθερά-κινητα και από την NOVA σφυρίζουν κλέφτικα...
    Δεν τίθεται θέμα.. Μπορείς ότι και να σου λένε.. Το έχω κάνει..
    Δλδ αν θες να πάρεις κανα δήμο, δεκο, αριθμό υγείας για νοσοκομείο κλπ, που να έχει όμως την ίδια αστική χρέωση που ορίζει ο πάροχος, δε θα χρεωθείς παραπάνω;
    Προσοχή όμως εδώ.. Δεν μιλάμε για τα 5ψήφια (π.χ ραντεβού υγείας π.χ πεδυ η εύρεση τηλεφ.αριθμού κλπ) υψηλής χρέωσης.. Αυτά ρυθμίζουν μόνα τους τη χρέωση και όχι ο πάροχος οπότε εδώ δεν μπορείς να κάνεις κάτι..
    Και επίσης προσοχή στις ημερομηνίες εφαρμογής και στις διορίες..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #36
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τίθεται θέμα.. Μπορείς ότι και να σου λένε.. Το έχω κάνει..
    Δλδ αν θες να πάρεις κανα δήμο, δεκο, αριθμό υγείας για νοσοκομείο κλπ, που να έχει όμως την ίδια αστική χρέωση που ορίζει ο πάροχος, δε θα χρεωθείς παραπάνω;
    Προσοχή όμως εδώ.. Δεν μιλάμε για τα 5ψήφια (π.χ ραντεβού υγείας π.χ πεδυ η εύρεση τηλεφ.αριθμού κλπ) υψηλής χρέωσης.. Αυτά ρυθμίζουν μόνα τους τη χρέωση και όχι ο πάροχος οπότε εδώ δεν μπορείς να κάνεις κάτι..
    Και επίσης προσοχή στις ημερομηνίες εφαρμογής και στις διορίες..
    Οκ, το εστειλα, πήρα αποδεικτικό παραλαβής και φαντόζομαι περιμενω κάποια νεότερη επικοινωνία. Αντε να δούμε...

  7. #37
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magualla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, το εστειλα, πήρα αποδεικτικό παραλαβής και φαντόζομαι περιμενω κάποια νεότερη επικοινωνία. Αντε να δούμε...
    Αν έχεις δίμηνο λογαριασμό ίσως προλαβαίνεις οριακά.. Αν αναφέρεσαι στις παραπάνω αυξήσεις..
    Αν είσαι με το μήνα.. Μάλλον ατύχησες καθώς πέρασε η προθεσμία..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #38
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις δίμηνο λογαριασμό ίσως προλαβαίνεις οριακά.. Αν αναφέρεσαι στις παραπάνω αυξήσεις..
    Αν είσαι με το μήνα.. Μάλλον ατύχησες καθώς πέρασε η προθεσμία..
    Δίμηνο έχω, πήρα το τυπικό απαντητικό που έχουν αναφέρει και άλλοι οτι πρέπει να κάνει τη διαδικασία μεταφοράς ο άλλος πάροχος που θα επιλέξω, ενώ αν επιλέξω απλά διακοπή της υπηρεσίας θα καταργηθεί και ο αριθμός μου αν έχει βγει από ιδιοκτητο δίκτυο Forthnet. Ακόμα περιμένω τον ΟΤΕ στο μεταξύ να με πάρει να μ'ενημερώσει για το FTTH που λένε ότι είμαι δικαιούχος (παροχή έκπτωσης στην σύνδεση και στα πάγια για 2 έτη) και η διευθυνση μου το υποστηρίζει...στο site ακόμα με βγάζει ότι δεν είναι διαθεσιμη. Δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

  9. #39
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magualla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίμηνο έχω, πήρα το τυπικό απαντητικό που έχουν αναφέρει και άλλοι οτι πρέπει να κάνει τη διαδικασία μεταφοράς ο άλλος πάροχος που θα επιλέξω, ενώ αν επιλέξω απλά διακοπή της υπηρεσίας θα καταργηθεί και ο αριθμός μου αν έχει βγει από ιδιοκτητο δίκτυο Forthnet. Ακόμα περιμένω τον ΟΤΕ στο μεταξύ να με πάρει να μ'ενημερώσει για το FTTH που λένε ότι είμαι δικαιούχος (παροχή έκπτωσης στην σύνδεση και στα πάγια για 2 έτη) και η διευθυνση μου το υποστηρίζει...στο site ακόμα με βγάζει ότι δεν είναι διαθεσιμη. Δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
    Άρα είσαι οκ αφού στο είπαν.. Με φορητότητα που ξεκινάει από τον άλλο πάροχο γίνεται η δουλειά..
    Κάπου είχα διαβάσει ότι όταν πας σε ftth πρώτα σε βάζουν σε adsl για να δημιουργηθεί η καρτέλα πελάτη (αν το λέω καλά) και για να έχεις ίντερνετ προσωρινά και μετά από κάποιο απαραίτητο διάστημα που χρειάζεται για να μπει το ftth, σου καταργούν την adsl και πας σε ftth πακέτο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #40
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα είσαι οκ αφού στο είπαν.. Με φορητότητα που ξεκινάει από τον άλλο πάροχο γίνεται η δουλειά..
    Κάπου είχα διαβάσει ότι όταν πας σε ftth πρώτα σε βάζουν σε adsl για να δημιουργηθεί η καρτέλα πελάτη (αν το λέω καλά) και για να έχεις ίντερνετ προσωρινά και μετά από κάποιο απαραίτητο διάστημα που χρειάζεται για να μπει το ftth, σου καταργούν την adsl και πας σε ftth πακέτο..
    Όντως έτσι είναι, προχώρησα σε κανονική σύνδεση-συμβόλαιο και όταν ειναι διαθέσιμο το FTTH θα με γυρίσουν εκει.

  11. #41
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού είναι τόσο χάλια η εταιρία τότε γιατί την επιλέγουν, όποιοι και όσοι την επιλέγουν ?
    Συνήθως είναι θέμα δικτύου και περιοχής. Εγω με forthnet/nova 24 ειμαι ευχαριστημενος οσο την εχω, δεν εχω ποτε αντιμετωπισει καποιο θέμα. Οσο υπαρχει χαλκος και μπαλωματα θα υπαρχουν και παραπονα

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας