Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Question
    Γεια σας,
    Είμαι ακόμα ένας από τους πολλούς καμμένους και με cosmote και με nova και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Η όλη ιστορία μου εχει ώς εξής

    Αρχικά ειχα 50άρα cosmote, γραμμή άψογη. Η nova μου έκανε πολύ καλή πρόταση και πήγα σε αυτούς. Συχρόνιζα πάλι φουλ αλλά είχα αποσυνδέσεις για 1-5 λεπτά αρκετές φορές την ημέρα. Η αντίδραση του τεχνικού της nova που ήρθε είναι ότι αν δεν είναι εκεί να δει γιατί πέφτει η γραμμή δεν μπορεί να κάνει κάτι. Δυστυχώς τότε δεν ήξερα για την ύπαρξη του forume για να το ψάξω περισσότερο.

    Τώρα μετακομίζοντας (Φιλαδέλφεια, στο γήπεδο) έχω τις εξής προσφορές: 32ευρώ για 50άρα cosmote και 27ευρώ για 100άρα nova.

    Το θέμα είναι ότι είμαι καμμένος από τη nova σε τεχνικό επίπεδο και καμμένος από την cosmote σε επίπεδο customer support (μεγάλη ιστορία, μιλάμε για 3 βδομάδες στα τηλέφωνα με customer support). Μίλησα πάλι με κοσμοτε και λέει δε γίνεται να κατέβει καθόλου η τιμή, οπότε λέω η nova πώς μπορεί να δίνει διπλάσια ταχύτητα σε χαμηλότερη τιμή; Μήπως έχω πάλι άπειρα προβλήματα;
    Το νέο σπίτι στο οποίο είμαι δεν έχει κάποια γραμμή σε πάροχο αυτή τη στιγμή για να μπορώ να μετρήσω στατιστικά κτλ.

    Έχετε κάποια συμβουλή;

    (συγγνώμη αν έχω κάνει το post σε λάθος section)

  2. #2
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Αρχικά, η cosmote είναι υποχρεωμένη να είναι πιο ακριβή λόγω ανταγωνισμού.
    Όταν παίρνεις από καμπίνα, πάνω κάτω όλες ίδιες είναι. Εκεί που θα δεις διαφορά είναι στην εξυπηρέτηση και στη διασύνδεση με το εσωτερικό, τομείς που η nova δεν τα πάει καλα τελευταία.

    Δεν έχει καλύτερο/χειρότερο, τα ζυγίζεις και παίρνεις. Στην cosmote σίγουρα δίνεις κάτι παραπάνω και σαν διαχειριστής του δικτύου σε επιβραβεύει (καλύτερη διαχείριση των βλαβων κλπ) αλλά και εκεί τελευταία η εξυπηρέτηση έχει χαλάσει αρκετά.

  3. #3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά, η cosmote είναι υποχρεωμένη να είναι πιο ακριβή λόγω ανταγωνισμού.
    Όταν παίρνεις από καμπίνα, πάνω κάτω όλες ίδιες είναι. Εκεί που θα δεις διαφορά είναι στην εξυπηρέτηση και στη διασύνδεση με το εσωτερικό, τομείς που η nova δεν τα πάει καλα τελευταία.

    Δεν έχει καλύτερο/χειρότερο, τα ζυγίζεις και παίρνεις. Στην cosmote σίγουρα δίνεις κάτι παραπάνω και σαν διαχειριστής του δικτύου σε επιβραβεύει (καλύτερη διαχείριση των βλαβων κλπ) αλλά και εκεί τελευταία η εξυπηρέτηση έχει χαλάσει αρκετά.
    Α δεν το ήξερα αυτό για τον ανταγωνισμό. Εντάξει λίγο το καταλαβαίνω αλλά μισή ταχύτητα από nova με ακριβότερη τιμή; Δηλαδή διπλάσια χρήματα;
    Για τους λόγους που λές ήθελα να πάω σε cosmote αλλά με έμπλεξαν με υπαιτιότητά τους (το αποδέχονται και αυτοί) σε ένα κυκεώνα διαδικασιών επί 3 εβδομάδες και μετά μου είπαν ραντεβού με τεχνικό σε άλλες 3 και έχω ξενερώσει.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8070/1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    netgear dgn 2200 2200
    SNR / Attn
    11.8(dB) / 32.5(dB)
    Καλησπέρα σας, θέλω να κανω αναβάθμιση απο adsl24 (της wind που βγάζει 10 mbps) σε vdsl, οι πάροχοι μου δίνουν μέχρι 200αρα γραμμη. Περιοχή Νέα Φιλαδέλφεια, ανήκω με βασει το excel στην καμπίνα 441-473 κατά πάσα πιθανότητα στο Α/Κ Νεας Φιλαδέλφειας. Απέχω απο την κοντινοτερη vdsl καμπίνα, σύμφωνα με τον χάρτη, περίπου 500 -600 μέτρα, ο τεχνικός της cosmote μου λέει:
    -Αν βάλω 50αρα υπάρχει πιθανότητα με βάση την περιοχή που βρίσκομαι λόγω παλαιότητας δικτύου να βγάζω 70% χαμηλότερο σήμα, ενώ αν κατέβει περισσότερο θα με υποβαθμίσει σε adsl, με απλά λόγια, το μέχρι -70% είναι αποδεκτό για 50αρα σύνδεση?
    -Αν δε βάλω 100αρα λόγω διαφορετικής τεχνολογίας όπως μου είπε θα έχω σιγουρα 95-100.

    Απο τους άλλους παρόχους δεν πήρα πληροφόρηση, φαντάζομαι δεν θα υπάρχουν διαφορές.
    Ποιά ειναι η γνώμη σας σε αυτά?
    Ευχαριστώ

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimirass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, θέλω να κανω αναβάθμιση απο adsl24 (της wind που βγάζει 10 mbps) σε vdsl, οι πάροχοι μου δίνουν μέχρι 200αρα γραμμη. Περιοχή Νέα Φιλαδέλφεια, ανήκω με βασει το excel στην καμπίνα 441-473 κατά πάσα πιθανότητα στο Α/Κ Νεας Φιλαδέλφειας. Απέχω απο την κοντινοτερη vdsl καμπίνα, σύμφωνα με τον χάρτη, περίπου 500 -600 μέτρα, ο τεχνικός της cosmote μου λέει:
    -Αν βάλω 50αρα υπάρχει πιθανότητα με βάση την περιοχή που βρίσκομαι λόγω παλαιότητας δικτύου να βγάζω 70% χαμηλότερο σήμα, ενώ αν κατέβει περισσότερο θα με υποβαθμίσει σε adsl, με απλά λόγια, το μέχρι -70% είναι αποδεκτό για 50αρα σύνδεση?
    -Αν δε βάλω 100αρα λόγω διαφορετικής τεχνολογίας όπως μου είπε θα έχω σιγουρα 95-100.

    Απο τους άλλους παρόχους δεν πήρα πληροφόρηση, φαντάζομαι δεν θα υπάρχουν διαφορές.
    Ποιά ειναι η γνώμη σας σε αυτά?
    Ευχαριστώ
    Πολύ γενικά..
    Πιθανολογώ για την 50αρα ότι αναφέρεται για γραμμή από αστικό κέντρο.. Εξου και η απώλεια.. Που βασικά αν γίνει έτσι παίζει να είναι και μεγαλύτερη.. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη εξήγηση.. Μετά μόνο για να δώσουν το μεγαλύτερο πακέτο..
    Αν όμως σου δώσουν από τη νέα καμπίνα Vdsl, τα 50 θα τα πιάσεις σχεδόν σίγουρα, τα 100 μόνο αν όλα τα του χαλκού - εσωτερικής καλωδίωσης είναι οκ..
    Τα αποδεκτά όρια αν θυμάμαι καλά, είναι 44 για τη 50αρα και 88 για τη 100αρα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #6
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8070/1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    netgear dgn 2200 2200
    SNR / Attn
    11.8(dB) / 32.5(dB)
    Αφού σε ευχαριστησω για την απάντηση, να διυκρινήσω οτι προσπαθώ να μάθω απο ποια καμπίνα θα πάρω γραμμή ωστε να εκτιμήσω κατά το δυνατόν τις απώλειες αλλα εχει σταθεί αδυνατον. Εχω καμπίνα που απεχει 500 -600 μετρα αλλα παρεμβαλεται η εθνικη οδος ενω η αλλη ειναι στα 850 μετρα, τελος το Α/Κ απεχει 1,1 χιλιομετρο. Υπάρχει τροπος να βρω ακρη χωρις να βρεθώ με ενα συμβόλαιο με μια γραμμη πολύ χαμηλότερη απο την ονομαστική που θα πληρώνω, οπως ειμαι τώρα με τα 10mbps?

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimirass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού σε ευχαριστησω για την απάντηση, να διυκρινήσω οτι προσπαθώ να μάθω απο ποια καμπίνα θα πάρω γραμμή ωστε να εκτιμήσω κατά το δυνατόν τις απώλειες αλλα εχει σταθεί αδυνατον. Εχω καμπίνα που απεχει 500 -600 μετρα αλλα παρεμβαλεται η εθνικη οδος ενω η αλλη ειναι στα 850 μετρα, τελος το Α/Κ απεχει 1,1 χιλιομετρο. Υπάρχει τροπος να βρω ακρη χωρις να βρεθώ με ενα συμβόλαιο με μια γραμμη πολύ χαμηλότερη απο την ονομαστική που θα πληρώνω, οπως ειμαι τώρα με τα 10mbps?
    Το θέμα είναι ότι αν έχεις νέα καμπίνα vdsl κοντά σου, δε βλέπω το λόγο γιατί θα σου έδιναν 50αρα από αστικό κέντρο..
    Ποιος πάροχος έχει βάλει τις νέες καμπίνες εκεί; Για να μη ψάχνω όλες τις λίστες με τις αναθέσεις..
    Το attenuation σου 32,5db ισχύει; Αν ναι 1,1χλμ δεν είναι σίγουρα το α.κ αλλά αρκετά παραπάνω.. Ο χαλκός δλδ, γιατί σε ευθεία μπορεί να είναι κ λιγότερο.. Αλλά δυστυχώς δεν πάει έτσι.. Επομένως κ με λίγα λόγια vdsl & α.κ αποκλείεται..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #8
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8070/1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    netgear dgn 2200 2200
    SNR / Attn
    11.8(dB) / 32.5(dB)
    Οι καμπίνες είναι της cosmote και τα στατιστικά της γραμμης :

    ADSL Link Downstream Upstream

    Connection Speed 9902 kbps 1020 kbps

    Line Attenuation 33.5 db 19.8 db

    Noise Margin 8.6 db 14.2 db
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimirass : 19-09-20 στις 16:41.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ναι.. Όπως είπαμε με αυτό το attenuation (2426μ) το ξεχνάς εντελώς το vdsl από α.κ..
    Μη σου πω ότι το όριο είναι το 1χλμ.. Και πολύ λέω..
    Και πας μόνο από καμπίνα..
    Σύμφωνα με όσα είπες αυτή είναι η καμπίνα σου..
    441-473 441 Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ 473 VDSL-VECTORING Q4/2019
    https://kafao.site/akmap/?ak=441 (Εδώ δείχνει γενικά όλο το α.κ)
    https://www.google.com/maps/place/Lo...8!4d23.7421452
    Από εκεί και πέρα με βάση την οδό σου, για να μη τη γράφεις και δημόσια, υπολόγισε στο περίπου την απόσταση σου με τους χάρτες, ώστε να έχεις μια εικόνα για την απόσταση.. Πες μας και εμάς τα μέτρα που έβγαλες να κάνουμε στο πρπ μια εκτίμηση για το τι θα πιάνεις..
    Κανένα γείτονα δεν έχεις να ρωτήσεις τι ταχύτητα πιάνει; Ανάλογα και με το τι σύνδεση έχει βέβαια..
    Και οι πάροχοι θα μπορούσαν να σου πουν εκτίμηση.. Αλλά αν κρίνω από αυτά που σου είπαν πριν..
    Γράψε την απόσταση σου και βλέπουμε..
    Ελπίζω να μη μου διέφυγε κάτι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 19-09-20 στις 23:15.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #10
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8070/1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    netgear dgn 2200 2200
    SNR / Attn
    11.8(dB) / 32.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι.. Όπως είπαμε με αυτό το attenuation (2426μ) το ξεχνάς εντελώς το vdsl από α.κ..
    Μη σου πω ότι το όριο είναι το 1χλμ.. Και πολύ λέω..
    Και πας μόνο από καμπίνα..
    Σύμφωνα με όσα είπες αυτή είναι η καμπίνα σου..
    441-473 441 Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ 473 VDSL-VECTORING Q4/2019
    https://kafao.site/akmap/?ak=441 (Εδώ δείχνει γενικά όλο το α.κ)
    https://www.google.com/maps/place/Lo...8!4d23.7421452
    Από εκεί και πέρα με βάση την οδό σου, για να μη τη γράφεις και δημόσια, υπολόγισε στο περίπου την απόσταση σου με τους χάρτες, ώστε να έχεις μια εικόνα για την απόσταση.. Πες μας και εμάς τα μέτρα που έβγαλες να κάνουμε στο πρπ μια εκτίμηση για το τι θα πιάνεις..
    Κανένα γείτονα δεν έχεις να ρωτήσεις τι ταχύτητα πιάνει; Ανάλογα και με το τι σύνδεση έχει βέβαια..
    Και οι πάροχοι θα μπορούσαν να σου πουν εκτίμηση.. Αλλά αν κρίνω από αυτά που σου είπαν πριν..
    Γράψε την απόσταση σου και βλέπουμε..
    Ελπίζω να μη μου διέφυγε κάτι..
    Η απόσταση μου απο το κουτι σε αυτον τον απίστευτο χαρτη είναι 130μετρα και μετά απο αρκετή επικοινωνία η cosmote μου έδωσε 50/50, 95/100 και 190/200 εκτίμηση ταχύτητας , για vdsl50,100,200 αντίστοιχα. To 50αρι θα με καλύψει και πάω cosmote με 32ευρω γιατι είναι οι πιο σοβαροί.....
    Σε ευχαριστώ θερμά για τη βοήθεια!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimirass : 20-09-20 στις 00:39.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimirass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απόσταση μου απο το κουτι σε αυτον τον απίστευτο χαρτη είναι 130μετρα και μετά απο αρκετή επικοινωνία η cosmote μου έδωσε 50/50, 95/100 και 190/200 εκτίμηση ταχύτητας , για vdsl50,100,200 αντίστοιχα. To 50αρι θα με καλύψει και πάω cosmote με 32ευρω γιατι είναι οι πιο σοβαροί.....
    Σε ευχαριστώ θερμά για τη βοήθεια!
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας