Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZXDSL 931WII
    Εχω βάλει στο μάτι τα ηχεία:

    https://us.creative.com/p/speakers/s...lasterx-katana

    Τώρα έχω 5.1 της Logitech. πολύ καλά ηχεία άλλα λόγου αλλαγής γραφείου δεν θα έχω χώρο για τα πίσω ηχεία.

    Διάβασα τρομερά σχόλια για τα Sound BlasterX Katana αλλά με έχει μπερδέψει λίγο η συμβατότητα με την κάρτα ήχου.
    Αυτήν την στιγμή χρησιμοποιώ την buld in καρτ που έχει η Gigabyte X570 Gamer. Θα έχει πλήρη συμβατότητα θα θα αναγκαστώ να πάρω και creative κάρτα ήχου?
    Μάλιστα κάπου διάβασα ότι για να παίξουν τα ηχεία σωστά και 7.1 θα πρέπει να γίνει η σύνδεση μέσου micro usb αλλά δεν αναφέρει το που πρέπει να συνδεθεί...σε αντίστοιχο micro usb κάρτας ήχου?

    Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια,
    Ευχαριστώ!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν εισαι αποφασισμενος να παρεις την ηχομπαρα (παροτι τα logitech ειναι μαλλον καλυτερα) τοτε δοκιμαζεις να δεις αν παιζουν με την built-in. Μεσω usb ειναι για να εχεις "κρυσταλλινο" ηχο σε σχεση με τον στερεο ηχο μεσω jack. Και αλλωστε μονο μεχω usb μπορεις να εχεις "7.1". Τα καλωδια τα εχει μεσα. Η micro usb ειναι στην ηχομπαρα. Για να μην το μπερδεψεις με το αλλο usb που ειναι για να βαλεις ενα στικακι για αμεση μουσικη.

    Ως εκ τουτου δεν χρειαζεται να παρεις καρτα ηχου και δες και εδω αν δεν τα εχεις δει μεχρι τωρα --> https://support.creative.com/manuals...sterX%20Katana
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  3. #3
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZXDSL 931WII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εισαι αποφασισμενος να παρεις την ηχομπαρα (παροτι τα logitech ειναι μαλλον καλυτερα) τοτε δοκιμαζεις να δεις αν παιζουν με την built-in. Μεσω usb ειναι για να εχεις "κρυσταλλινο" ηχο σε σχεση με τον στερεο ηχο μεσω jack. Και αλλωστε μονο μεχω usb μπορεις να εχεις "7.1". Τα καλωδια τα εχει μεσα. Η micro usb ειναι στην ηχομπαρα. Για να μην το μπερδεψεις με το αλλο usb που ειναι για να βαλεις ενα στικακι για αμεση μουσικη.

    Ως εκ τουτου δεν χρειαζεται να παρεις καρτα ηχου και δες και εδω αν δεν τα εχεις δει μεχρι τωρα --> https://support.creative.com/manuals...sterX%20Katana
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
    Οπότε λες ότι είμαι 100% καλυμμένος και συνδέοντας το mini USB σε κανονικό USB της μητρικής θα είμαι καλυμμένος για την τοπ ποιότητα του ηχείου;
    Λέγοντας "παρότι τα Logitech ειναι μαλλον καλυτερα" εννοείς τα ήδη υπάρχουν ή κάποια μπάρα της Logitech?
    Δεν έχω ακούσει ποτέ 5.1 απο soundbar αλλά με ξεμυάλισαν οι τρομερές κριτικές που έχει πάρει.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Machete Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
    Οπότε λες ότι είμαι 100% καλυμμένος και συνδέοντας το mini USB σε κανονικό USB της μητρικής θα είμαι καλυμμένος για την τοπ ποιότητα του ηχείου;
    Λέγοντας "παρότι τα Logitech ειναι μαλλον καλυτερα" εννοείς τα ήδη υπάρχουν ή κάποια μπάρα της Logitech?
    Δεν έχω ακούσει ποτέ 5.1 απο soundbar αλλά με ξεμυάλισαν οι τρομερές κριτικές που έχει πάρει.
    Δεν μπορεσα να βρω τί ειδους καλωδια παρεχει η συσκευασια παρα μονο γραφει 2 usb καλωδια διαφορετικου μηκους. Φανταζομαι το ενα να ειναι micro usb σε κανονικο usb. Αλλωστε αυτο γραφει και το site. Οτι δλδ μονο με μια τετοια συνδεση θα παρεις την τοπ ποιοτητα λογω του οτι με το usb ειναι ψηφιακο το σημα. Δλδ περναει ή δεν περναει σημα. Το jack το οποιο και εχει, εχει απωλειες και σιγουρα ειναι μονο στερεο.

    Δεν ξερω ποια logitech ηχεια εχεις (σε αυτα αναφερομαι) αλλα προσωπικα δεν θα αλλαζα τα Ζ-5500 με μια ηχομπαρα που βγαζει εικονικο 5.1 με οπτικη ινα ή 7.1 με usb.

    Ουτε εγω εχω ακουσει 5.1 απο ηχομπαρα αλλα φανταζομαι δεν συγκρινεται με το αληθινο surround που παρεχουν τα dedicated ηχεια για καθε καναλι.

    Παντως λιγο που το εψαξα, βρηκα καλυτερες ηχομπαρες απο αυτην στη μιση τιμη. Και θα σου προτεινα να πας σε καποιο καταστημα να ακουσεις μια τετοια ηχομπαρα (αν οχι αυτην, καποια σε 7.1 ή 5.1) και να αποφασισεις αν θα δωσεις τοσα λεφτα για κατι που δεν θα σου προσφερει αληθινο surround ειδικα αν θες να ακουσεις ταινιες ή να παιξεις παιχνιδια και να προσπαθεις να καταλαβεις απο πού ερχεται ο ηχος. Και βεβαια αν κουνηθεις αρκετα απο την ακτινα δρασης του virtual surround, το χανεις εντελως.

    Αλλα πρωτα δοκιμασε και μετα αποφασισε. Μην σε παρασυρουν οι κριτικες ειδικα σε τετοια προϊοντα. Εικονα και ηχο παντα δοκιμαζουμε πριν αποφασισουμε γιατι μετα μπορει να ειναι και δυσκολο να το αλλαξουμε.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  5. #5
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZXDSL 931WII
    Αυτήν την στιγμή έχω τα LOGITECH Z506
    Είναι πολύ καλά αλλά θέλω να "ξεφορτωθώ" τα πίσω ηχεία στο νέο μου γραφείο.
    Το κακό είναι ότι δεν έχω βρει κάποιο κατάστημα να να έχουν σαν demo σε κάποιον κατάλληλο χώρο για να ακούσω τι παίσει με τα "πίσω" ηχεία του soundbar.
    Θα συνεχίσω την έρευνά μου και θα ενημερώσω!

  6. #6
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Machete Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτήν την στιγμή έχω τα LOGITECH Z506
    Είναι πολύ καλά αλλά θέλω να "ξεφορτωθώ" τα πίσω ηχεία στο νέο μου γραφείο.
    Το κακό είναι ότι δεν έχω βρει κάποιο κατάστημα να να έχουν σαν demo σε κάποιον κατάλληλο χώρο για να ακούσω τι παίσει με τα "πίσω" ηχεία του soundbar.
    Θα συνεχίσω την έρευνά μου και θα ενημερώσω!
    Αν το θεμα ειναι η τοποθετηση των πισω ηχειων, δοκιμασε να τα βαλεις στο πλάι. Θα παιζουν σχεδον το ιδιο. Αν ειναι θεμα χωρου, βαλε μονο τα μπροστα. Χωρις να τα ξερω, μπορει να ειναι και καλυτερα απο τα δικα μου, και μονο τα 3 μπροστινα με το woofer θα σπανε τζαμια απο την ενταση. Εκτος κι αν θες οπωσδηποτε surround. Απλα ξαναλεω οτι πραγματικο surround απο 2 ηχεια δεν προκειται να ακουσεις. Κι απ' ο,τι ειδα εχει 4 ηχεια και το πεμπτο το κανει εχοντας τον ηχο για το κεντρικο απο τα αλλα δυο ηχεια. Δλδ ειναι και το κεντρικο virtual. Δεν ξερω, δικη σου η αποφαση αλλα προσωπικα θα δυσκολευομουν να κανω την κινηση αυτη.

    Μπορεις να ζητησεις απο καποιο καταστημα να δοκιμασεις μια ηχομπαρα σε ενα κλειστο δωματιο ή στο service room με ενα λαπτοπ. Μια οποιαδηποτε ηχομπαρα που να εχει surround ηχο. Δεν θελω να σε αποθαρρυνω αλλα μπορει να απογοητευτεις με το ψευτικο surround. Και οχι τπτ αλλο αλλα θα σου μεινει και το πιστωτικο.

    Στην θεση σου θα κρατουσα τα ηχεια. Αλλιως θα επαιρνα μια πιο φτηνη, θα την δοκιμαζα και αν μου αρεσε θα την κρατουσα. Και αν πιστευα οτι θα ηταν καλυτερη η ηχομπαρα που προτεινεις, τοτε θα επεστρεφα την αλλη και θα επαιρνα την δικη σου. Ειναι πιο ευκολο να εχεις να δωσεις την χρηματικη διαφορα παρα να σου μεινει το πιστωτικο και να μην ξερεις τί να το κανεις. Κι αν δεν σου αρεσει ο ηχος απο την φτηνη, απλως θα εχεις ενα μικροτερο πιστωτικο να διαχειριστεις. Ξερω οτι ειναι ο δυσκολος τροπος μα ειναι ο μονος που μου ερχεται στο μυαλο. Μπορει καποιος με καθαροτερη σκεψη να προτεινει κατι αλλο ή να σκεφτεις κατι ακομα καλυτερο ωστε να εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα με την μικροτερη οικονομικη "φθορα" (aka χασουρα (αλλα οχι ακριβως γιατι θα εχεις πιστωτικο)).
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  7. #7
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZXDSL 931WII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το θεμα ειναι η τοποθετηση των πισω ηχειων, δοκιμασε να τα βαλεις στο πλάι. Θα παιζουν σχεδον το ιδιο. Αν ειναι θεμα χωρου, βαλε μονο τα μπροστα. Χωρις να τα ξερω, μπορει να ειναι και καλυτερα απο τα δικα μου, και μονο τα 3 μπροστινα με το woofer θα σπανε τζαμια απο την ενταση. Εκτος κι αν θες οπωσδηποτε surround. Απλα ξαναλεω οτι πραγματικο surround απο 2 ηχεια δεν προκειται να ακουσεις. Κι απ' ο,τι ειδα εχει 4 ηχεια και το πεμπτο το κανει εχοντας τον ηχο για το κεντρικο απο τα αλλα δυο ηχεια. Δλδ ειναι και το κεντρικο virtual. Δεν ξερω, δικη σου η αποφαση αλλα προσωπικα θα δυσκολευομουν να κανω την κινηση αυτη.

    Μπορεις να ζητησεις απο καποιο καταστημα να δοκιμασεις μια ηχομπαρα σε ενα κλειστο δωματιο ή στο service room με ενα λαπτοπ. Μια οποιαδηποτε ηχομπαρα που να εχει surround ηχο. Δεν θελω να σε αποθαρρυνω αλλα μπορει να απογοητευτεις με το ψευτικο surround. Και οχι τπτ αλλο αλλα θα σου μεινει και το πιστωτικο.

    Στην θεση σου θα κρατουσα τα ηχεια. Αλλιως θα επαιρνα μια πιο φτηνη, θα την δοκιμαζα και αν μου αρεσε θα την κρατουσα. Και αν πιστευα οτι θα ηταν καλυτερη η ηχομπαρα που προτεινεις, τοτε θα επεστρεφα την αλλη και θα επαιρνα την δικη σου. Ειναι πιο ευκολο να εχεις να δωσεις την χρηματικη διαφορα παρα να σου μεινει το πιστωτικο και να μην ξερεις τί να το κανεις. Κι αν δεν σου αρεσει ο ηχος απο την φτηνη, απλως θα εχεις ενα μικροτερο πιστωτικο να διαχειριστεις. Ξερω οτι ειναι ο δυσκολος τροπος μα ειναι ο μονος που μου ερχεται στο μυαλο. Μπορει καποιος με καθαροτερη σκεψη να προτεινει κατι αλλο ή να σκεφτεις κατι ακομα καλυτερο ωστε να εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα με την μικροτερη οικονομικη "φθορα" (aka χασουρα (αλλα οχι ακριβως γιατι θα εχεις πιστωτικο)).
    Ναι, το καλύτερο είναι με κάποιον τρόπο να την δοκιμάσω ή να μιλήσω μα κάποιον που έχει την ίδια. Και μένα με ανυσηχεί το "ψεύτο surround" και πραγματικα δεν μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να είναι αντάξιο του πραγματικού.
    Θα το αποφασίσω αυτές τις μέρες και θα ενημερώσω!

  8. #8
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZXDSL 931WII
    Τελικά τα αγόρασα και είμαι αρκετά ευχαριστημένος!
    Η μουσική απλά τα σπάει! Δεν περίμενα τέτοια διαφορά. Ήχος πραγματικά κρυστάλλινος και "ζωντανός".
    Ότι αφορά το Gaming/Movies το σύστημα γενικά τα σπάει!!!
    Το μόνο αρνητικό, αν και αναμενόμενο, είναι ότι το virtual 7.1 δεν συγκρίνετε ,με το πραγματικό. Μεν καταλαβαίνει ότι κάτι είναι διπλά ή πίσω σου αλλά όχι με την ακρίβεια πραγματικού 5.1/7.1
    Γενικά τα συστήνω για όλες τις χρήσεις!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας