Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-42 από 42
  1. #31
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε υποβάθμιση σε adsl και ξεκίνα την διαδικασία απο την αρχή μπας και τους κόψει............
    Το καλύτερο που έχει να κάνει.. Αν το α.κ δεν είναι ακόμα πιο μακριά όπως είπα..
    Θα πέσει σε ταχύτητα όπως είπε με το adsl αλλά θα είναι πιο σταθερή η γραμμή..
    Το ίδιο θα γινόταν και αν έκαναν πιο σταθερό το προφίλ στη vdsl που έχει τώρα..
    Αλλά 44,5 attenuation και vdsl;
    Ανέβασε ταχύτητα όπως λέει με το vdsl... Αλλά... Παρέα ανέβηκαν και τα παρατράγουδα..
    Όσο για το ότι έως τώρα έπαιζε καλά.. Μπορεί να αυξήθηκε το crosstalk η να την άκουσε ο χαλκός.. Και πριν που μπορεί να έπαιζε οριακά, απλά τώρα δεν αντέχει..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simon02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε πραγματικα έχω κουραστει. Η vodafone λεει πως δεν γινεται να γυρισω σε adsl (θελει να το αποφυγει γιατι προφανως θα έχει κόστος) αλλά να μου βάλει vdsl σε τετοια αποσταση γινοταν. Μαλλον θα παω σε cosmote θα το ξεκινησω με vdsl να δω πως θα παει. Αν δεν πάει ουτε με cosmote τοτε θα βαλω και το speed booster και αν γινεται να γυρισω και σε adsl στην cosmote μέχρι να αλλάξω σπίτι που είναι στα σχέδια απλά δεν ξέρω ακριβώς σε πόσο καιρο. ναι αποσύνδεσα το σπίτι εντελως και έβαλα πριζα πανω στον κατανεμητη.Ευχαριστω πάντως πολύ για τις απαντήσεις!
    Όχι τπτ άλλο, μόνο μην ταλαιπωρηθείς κ άλλο με τις αλλαγές..
    Δοκίμασε με vdsl στη κοτε που λες.. Αν και δεν συνίσταται με αυτή την απόσταση..
    Βεβαιώσου πάντως ότι θα μπορούν να σε ρίξουν σε adsl μετά.. Αν και δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην μπορεί να γίνει αυτό.. Όποια και να είναι η ταχύτητα, αρκεί να είναι σταθερό..
    Και μετά όπως λες booster..
    Adsl & booster είναι το πιο safe για την περίπτωση σου..
    Αρκεί να έχεις και καλή κάλυψη 3g/4g στη περιοχή σου..
    Για να δούμε.. Θα προσέξει τη κατάσταση ο οτε πιο καλά μετά που θα σε έχει πελάτη του;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 26-08-20 στις 01:16.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #32
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Βρε παιδια το ποιο απλο δεν του ειπατε του ανθρωπου να ζητησει αντικατασταση ρουτερ,απ'οτι καταλαβα πρεπει να εχεις το Η300 ,παρε και πες τους να σου δωσουν αλλο οχι παλι το ιδιο

  3. #33
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε παιδια το ποιο απλο δεν του ειπατε του ανθρωπου να ζητησει αντικατασταση ρουτερ,απ'οτι καταλαβα πρεπει να εχεις το Η300 ,παρε και πες τους να σου δωσουν αλλο οχι παλι το ιδιο
    Δεν παίζει ρόλο αυτό στην συγκεκριμένη περίπτωση απλά δεν τον έχουν περάσει απο καμπίνα

  4. #34
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ προτείνω να προχωρήσεις σε μια αναλυτική καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Κάτι δεν πάει καλά στην όλη φάση, ή σου έχουν δώσει VDSL από Α/Κ και τα περί καμπίνας είναι βλακείες, και σε κάθε περίπτωση οφείλουν να σου κάνουν υποβάθμιση σε ADSL ή να σε αφήσουν να φύγεις χωρίς κόστος. Στην τελική, μετά την καταγγελία μπορεί και να βρεθεί το πρόβλημα και να διορθωθεί. Προχώρησέ το

  5. #35
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παίζει ρόλο αυτό στην συγκεκριμένη περίπτωση απλά δεν τον έχουν περάσει απο καμπίνα
    Το προβλημα του παιδιου ειναι οι αποσυνδεσεις,υπαρχουν απειρες περιπτωσεις οπου με αλλαγη ρουτερ το προβλημα λυνεται,ας το δοκιμασει δεν εχει να χασει κατι...και ειναι γνωστο πως το συγκεκριμενο ρουτερ που εχει ειναι ασταθες σε προβληματικες γραμμες

  6. #36
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα του παιδιου ειναι οι αποσυνδεσεις,υπαρχουν απειρες περιπτωσεις οπου με αλλαγη ρουτερ το προβλημα λυνεται,ας το δοκιμασει δεν εχει να χασει κατι...και ειναι γνωστο πως το συγκεκριμενο ρουτερ που εχει ειναι ασταθες σε προβληματικες γραμμες
    Το πρόβλημα του παιδιού το οποίο μάλλον δεν τον έχει κατανοήσει είναι οτι είναι εκτός αποδεκτών ορίων vdsl 50αρας, οτι έχει αποσυνδέσεις, οτι η κάθε τηλεφωνήτρια του πλασάρει οτι θέλει και οτι δεν του έχουν ενεργοποίησει σωστά την υπηρεσία σε καμπίνα. Η απάντηση απλή ΣΗΚΩ ΚΑΙ ΦΥΓΕ

  7. #37
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα του παιδιού το οποίο μάλλον δεν τον έχει κατανοήσει είναι οτι είναι εκτός αποδεκτών ορίων vdsl 50αρας, οτι έχει αποσυνδέσεις, οτι η κάθε τηλεφωνήτρια του πλασάρει οτι θέλει και οτι δεν του έχουν ενεργοποίησει σωστά την υπηρεσία σε καμπίνα. Η απάντηση απλή ΣΗΚΩ ΚΑΙ ΦΥΓΕ
    Και που να παει στο (Π)ΟΤΕ??Μ'εκανες και γελασα!!!!Να πληρωνει τα μαλιοκεφαλα του για την 50αρα???Ακριβως την ιδια ταχυτητα θα εχει με τετοιο Attenuation

  8. #38
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Καταρχάς έχει κοιτάξει αν υπάρχει κιάλλη καμπίνα σε απόσταση 1.5 χλμ απο το σπίτι του, μήπως υπάρχει και δεν το έχει πάρει χαμπάρι? Εξασθένηση 44db σημαίνει οτι παίρνει απο αστικό κέντρο τόσο είχα και εγώ με adsl, σε απόσταση 1.5 χλμ έπρεπε να πιάνει 35, για αυτόν τον λόγο οι πάροχοι βάζουν ανα 1.5χλμ καμπίνες νέες, αν βάλουμε 44 attenuation δια 13.81 ανα χλμ εξασθενισης μας κάνει 3,18. Ο φίλος δεν έχει μετακινηθεί απο αστικό κέντρο σε καμπίνα, η vodafone τον δουλεύει, εάν δεν υπάρχει καμπίνα σε απόσταση κυκλικά έως και 1.5km γύρω απο το σπίτι του, η περιοχή δεν έχει vdsl, ας πάει καλύτερα για adsl σε άλλη εταιρεία είτε στην πιο φθηνή πχ NOVA είτε στον ακριβό ΟΤΕ αλλά προσοχή οτι πληρώνεις παίρνεις γιατί ήμουν και εγώ παθών

  9. #39
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Πολύ απλά.. Αν δεν νιώθει ο πάροχος/οι ώστε να το επιλύσει/ουν η αν εμπλέκεται και ο οτε με το χαλκό του κλπ.. --->> Εεττ.. Ώστε να πάρει αρ.πρωτοκόλλου, να αποκτήσει έγγραφη μορφή και να δοθεί μια πληρέστερη απάντηση - αιτιολόγηση.. Με το να αλλάζουμε σπασμωδικά παρόχους έτσι απλά δεν κάνουμε τπτ.. Και μπορεί και να μπλέξουμε με τέλη ενεργοποίησης/αποσύνδεσης..
    Α.. Και κάτι ακόμα, τα ρουτερ μόνο δεν κάνουν θαύματα, αλλά αν δεν έχει γίνει αντικατάσταση εξοπλισμού, καλό είναι να γίνει.. Δε θυμάμαι αν αναφέρθηκε κάτι πίσω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 09-09-20 στις 15:35.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #40
    Εγγραφή
    18-02-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα του παιδιού το οποίο μάλλον δεν τον έχει κατανοήσει είναι οτι είναι εκτός αποδεκτών ορίων vdsl 50αρας, οτι έχει αποσυνδέσεις, οτι η κάθε τηλεφωνήτρια του πλασάρει οτι θέλει και οτι δεν του έχουν ενεργοποίησει σωστά την υπηρεσία σε καμπίνα. Η απάντηση απλή ΣΗΚΩ ΚΑΙ ΦΥΓΕ
    μια χαρά έχω κατανοήσει ότι είμαι εκτός ορίων και το είπα πριν μου το βάλουν αλλά με διαβεβαίωσε ότι με καλύπτει. 1 χρόνο+ που είχα την γραμμή έπαιζε χαμηλά αλλά έπαιζε σταθερά. Τελικά 1-2 του μηνός και μετά από άπειρες τηλεφωνικές επικοινωνίες ήρθε άλλος τεχνικός της vodafone ο οποίος και είδε ότι το πρόβλημα είναι σίγουρα της γραμμής και μου είπε ότι θα ζητήσει αλλαγή αν δεν κάνω λάθος του ζεύγους το οποίο είναι η τελευταία επιλογή μιας και αν δεν παίξει ούτε τότε ο οτε δεν ξανά ασχολείται με την γραμμή. με καλή μετά πάλη ο τεχνικός που έχει αναλάβει το θέμα και μου έλεγε αλλά και αφού του την λέω ότι κάθε φορά μου λένε αλλά και ότι θέλω τελική απάντηση για το αν η γραμμή φτιάχνεται ή όχι το κλείσαμε και την επόμενη ημέρα τελικά εμφανίστηκε τεχνικός του οτε και με ρώτησε απλά αν έχω το ρουτερ στην πρίζα και μου είπε ότι το πρόβλημα είναι προς αυτούς και το βρήκε μετά από 2 μήνες και μου έκαναν τελικά από αυτά που κατάλαβα αλλαγή ζεύγους και από τότε χωρίς υπερβολές ζήτημα η γραμμή να έχει πέσει μία φορά απο 3-4 του μήνα σας λέω. παίζει ελαφρός πιο χαμηλά αλλά είναι σταθερό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simon02 : 20-09-20 στις 15:40.

  11. #41
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simon02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια χαρά έχω κατανοήσει ότι είμαι εκτός ορίων και το είπα πριν μου το βάλουν αλλά με διαβεβαίωσε ότι με καλύπτει. 1 χρόνο+ που είχα την γραμμή έπαιζε χαμηλά αλλά έπαιζε σταθερά. Τελικά 1-2 του μηνός και μετά από άπειρες τηλεφωνικές επικοινωνίες ήρθε άλλος τεχνικός της vodafone ο οποίος και είδε ότι το πρόβλημα είναι σίγουρα της γραμμής και μου είπε ότι θα ζητήσει αλλαγή αν δεν κάνω λάθος του ζεύγους το οποίο είναι η τελευταία επιλογή μιας και αν δεν παίξει ούτε τότε ο οτε δεν ξανά ασχολείται με την γραμμή. με καλή μετά πάλη ο τεχνικός που έχει αναλάβει το θέμα και μου έλεγε αλλά και αφού του την λέω ότι κάθε φορά μου λένε αλλά και ότι θέλω τελική απάντηση για το αν η γραμμή φτιάχνεται ή όχι το κλείσαμε και την επόμενη ημέρα τελικά εμφανίστηκε τεχνικός του οτε και με ρώτησε απλά αν έχω το ρουτερ στην πρίζα και μου είπε ότι το πρόβλημα είναι προς αυτούς και το βρήκε μετά από 2 μήνες και μου έκαναν τελικά από αυτά που κατάλαβα αλλαγή ζεύγους και από τότε χωρίς υπερβολές ζήτημα η γραμμή να έχει πέσει μία φορά απο 3-4 του μήνα σας λέω. παίζει ελαφρός πιο χαμηλά αλλά είναι σταθερό.
    Κοίτα τώρα να δείς τι έγραψες: Κατανοώ οτι είμαι εκτός ορίων και δεν μπορώ να πιάσω 35+ mpbs ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΤΡΙΑ, μόνος σου το είπες, οτι ζεύγος και να αλλάξουν πάντα θα είσαι εκτός ορίων vdsl και τα 15 mbps θα τα πιάσεις αλλά μέχρι εκεί άρα η υπόθεση θεωρείται λήξαν

  12. #42
    Εγγραφή
    18-02-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα τώρα να δείς τι έγραψες: Κατανοώ οτι είμαι εκτός ορίων και δεν μπορώ να πιάσω 35+ mpbs ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΤΡΙΑ, μόνος σου το είπες, οτι ζεύγος και να αλλάξουν πάντα θα είσαι εκτός ορίων vdsl και τα 15 mbps θα τα πιάσεις αλλά μέχρι εκεί άρα η υπόθεση θεωρείται λήξαν
    εχεις χαθει λιγο και διαβάζεις ότι θελεις. Το προβλημα μ δεν ειναι η ταχυτητα αλλά οι αποσυνδεσεις. ειπα οτι το ηξερα οτι ειμαι εκτος οριων οταν εψαχνα μονος μου να βάλω. με πηραν τηλεφωνο μετα απο 2 μηνες και μου ειπαν οτι με καλυπτουν αφου τους ενημερωσα οτι πριν 2 μηνες που ρωτησα και στην vodafone και στον οτε οτι δεν μπορω να βάλω με διαβεβαιωσε οτι με καλυπτουν οποτε υπεθεσα οτι μπηκε καπου νεο κουτι. αφου εβαλα παλι καταλαβα οτι μου ελεγε μπαρουφες και οτι ειμαι εκτος οριων. Το προβλημα μου δεν ηταν η ταχυτητα αλλα οι αποσυνδεσεις δεν μιλησα πουθενα για προβλημα στην ταχυτητα. αυτο που λες πιστεψα την πωλητρια δλδ τη επρεπε να κανω να παρω το μετρο και να ψαχνω τα κουτια ενα ενα; η μηπως να καθομαι να λεω ααα ενα χρονο δουλευε η γραμμη τωρα ξαφνικα εχει προβλημα με την αποσταση και πεφτει 20 φορες την μερα.

    ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΠΑ ΑΥΤΟ; ---> Κοίτα τώρα να δείς τι έγραψες: Κατανοώ οτι είμαι εκτός ορίων και δεν μπορώ να πιάσω 35+ mpbs ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΤΡΙΑ, μόνος σου το είπες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simon02 : 20-09-20 στις 20:54.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας