Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest


    Έχω κάνει κανονικά boot τα windows xp. Ξέρει κανείς γιατί δεν μου δείχνει αυτό:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ice_screenshot_20200824-004750.png  

    9kx8tvD.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Red Yonko : 24-08-20 στις 01:26.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων


    Έχω κάνει κανονικά boot τα windows xp. Ξέρει κανείς γιατί δεν μου δείχνει αυτό:

    Βγάλε το CD/Stick και τότε τι σου λέει ..αυτό δεν είναι πρόβλημα..απλά σου λέει ότι μπορεί να κάνει από το CD boot...

  3. #3
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Άμα βγάλω το USB μου βγάζει αυτό χωρίς το "KingStoneDataTraveler G2"


  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα! Πρέπει για πρώτη επιλογή να βάλεις το hdd που λέει, να ξεκινάει να φορτώνει από εκεί το λειτουργικό που έχεις εγκαταστήσει. Και από την εικόνα βλέπω πως έχεις περάσει 10άρια και όχι win xp που λες. Θα πρέπει να μπεις στο bios που δείχνεις και να πας στην καρτέλα του boot και να αλλάξεις από εκεί τη σειρά εκκίνησης. Έτσι θα μείνει πρώτη επιλογή ο δίσκος σου.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  5. #5
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα! Πρέπει για πρώτη επιλογή να βάλεις το hdd που λέει, να ξεκινάει να φορτώνει από εκεί το λειτουργικό που έχεις εγκαταστήσει. Και από την εικόνα βλέπω πως έχεις περάσει 10άρια και όχι win xp που λες. Θα πρέπει να μπεις στο bios που δείχνεις και να πας στην καρτέλα του boot και να αλλάξεις από εκεί τη σειρά εκκίνησης. Έτσι θα μείνει πρώτη επιλογή ο δίσκος σου.
    Γιατί να μείνει πρώτη επιλογή ο δίσκος; Από USB δεν κάνω boot; Όχι από δίσκο.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Αν θες να κάνεις μόνιμα boot από το usb, άσ' το όπως είναι και θα πρέπει να αφήσεις το usb μόνιμα πάνω στον η/υ. Αυτό το μήνυμα στο βγάζει γτ το bios βρήσκει 2 σημεία εκκίνησης και θέλει να ξέρει από που να ξεκινήσει. Αν το πατήσεις οποιδήποτε πλήκτρο, θα ξεκινήσει από το stick. Διαφορετικά αν δεν πατήσεις τίποτα, θα ξεκινήσει από τον δίσκο.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  7. #7
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες να κάνεις μόνιμα boot από το usb, άσ' το όπως είναι και θα πρέπει να αφήσεις το usb μόνιμα πάνω στον η/υ. Αυτό το μήνυμα στο βγάζει γτ το bios βρήσκει 2 σημεία εκκίνησης και θέλει να ξέρει από που να ξεκινήσει. Αν το πατήσεις οποιδήποτε πλήκτρο, θα ξεκινήσει από το stick. Διαφορετικά αν δεν πατήσεις τίποτα, θα ξεκινήσει από τον δίσκο.
    Ναι μόνο που δεν μου βγάζει το "Press any key to boot from USB". Ακόμα κι αν βάζω το δίσκο νούμερο 1 και πατάω F10 (για save and exit).

    Εγώ θέλω να εγκαταστήσω τα xp στο δίσκο του λάπτοπ, όχι στο usb.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Ωραία. Το xp πρέπει να περάσεις με rufus στο stickακι και να το κάνεις εκκινήσιμο. Μετά θα το βάλεις όπως αυτό στον η/υ, θα βάλεις τον η/υ με ένα από τα F... να bootάρει από το stickάκι και θα το κάνεις εγκατάσταση στον σκληρό σου. Μόλις τελειώσει με την εγκατάσταση και τις επανεκκινήσεις, θα βγάλεις το stickάκι και θα πας πάλι στο bios να βάλεις πρώτη επιλογή τον δίσκο που σου είπα και θα λειτουργείς μετά με win xp. https://rufus.ie/ από εδώ θα κατεβάσεις το πρόγραμμα.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  9. #9
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία. Το xp πρέπει να περάσεις με rufus στο stickακι και να το κάνεις εκκινήσιμο. Μετά θα το βάλεις όπως αυτό στον η/υ, θα βάλεις τον η/υ με ένα από τα F... να bootάρει από το stickάκι και θα το κάνεις εγκατάσταση στον σκληρό σου. Μόλις τελειώσει με την εγκατάσταση και τις επανεκκινήσεις, θα βγάλεις το stickάκι και θα πας πάλι στο bios να βάλεις πρώτη επιλογή τον δίσκο που σου είπα και θα λειτουργείς μετά με win xp. https://rufus.ie/ από εδώ θα κατεβάσεις το πρόγραμμα.
    Το έχω κατεβάσει το rufus, με αυτό bootαρα τα xp. Αυτό που σου είπα συμβαίνει, δεν μου βγάζει στα bios να αρχίζει να κάνει το installation από usb. Όταν λες να το κάνω εκκινήσιμο;

  10. #10
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού δεν έχεις CD για να εκκινήσει από το CD, αλλά USB, πώς είναι δυνατόν να σου βγάλει το μήνυμα "Press any key to boot from CD";
    Στην εικόνα που παραθέτεις και έχει στη σειρά τις διαθέσιμες συσκευές για εκκίνηση, θα επιλέξεις το USB stick και όπως ειπώθηκε και παραπάνω όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση των XP, θα αφαιρέσεις το USB stick.

  11. #11
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού δεν έχεις CD για να εκκινήσει από το CD, αλλά USB, πώς είναι δυνατόν να σου βγάλει το μήνυμα "Press any key to boot from CD";
    Στην εικόνα που παραθέτεις και έχει στη σειρά τις διαθέσιμες συσκευές για εκκίνηση, θα επιλέξεις το USB stick και όπως ειπώθηκε και παραπάνω όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση των XP, θα αφαιρέσεις το USB stick.
    Εδώ πατάω F2:


    Και εδώ F12:

  12. #12
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ πατάω F2:


    Και εδώ F12:
    Λογικά δεν είναι bootable το USB stick. Ακολούθησε τις οδηγίες πιο πάνω του Subaru

  13. #13
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ πατάω F2:


    Και εδώ F12:
    Εκεί που πήγες στο bios, η λίστα με τις συσκευές που μπορούν να κάνουν Boot είναι με σειρά προτεραιότητας. Ο υπολογιστής ξεκινάει από την 1η, και μόνο αν δεν βρει τίποτα τότε θα πάει στην 2η. Αν η 1η συσκευή έχει λειτουργικό συστημα τότε αγνοεί τις υπόλοιπες συσκευές και ξεκινάει από την 1η. Εσύ έχεις σαν 1η συσκευή τον σκληρό δίσκο, στον οποίο προφανώς έχεις εγκαταστήσει ήδη άλλο λειτουργικό σύστημα, οπότε ο υπολογιστής βρίσκει όντως κάτι και ξεκινάει από εκεί. Πηγαίνοντας πάλι εκεί στην λίστα του bios, επιλέγεις το usb και πατώντας τα πλήκτρα F5 ή F6 το μεταφέρεις πάνω ή κάτω στην λίστα. Οπότε απλώς βάσεις πρώτο στη λίστα το usb στικάκι για να κοιτάει πρώτα αυτό ο υπολογιστής. Φροντίζεις φυσικά το στικάκι να είναι bootable, αλλά εφόσον δεν πείραξες κάτι στο rufus τότε το κάνει αυτόματα bootable και εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  14. #14
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά δεν είναι bootable το USB stick. Ακολούθησε τις οδηγίες πιο πάνω του Subaru
    Ωραία το ξανακάνω. Ελπίζω να είναι σωστό έτσι.

    - - - Updated - - -

    Έχω να πω πως συνεχίζει να μου το βγάζει. Πάτησα το "START" (στην εικόνα) για να γινει boot. Μόλις ήταν έτοιμο το έβαλα στο λάπτοπ και πάτησα restart και μετά F2. Έβαλα το USB στη θέση 1 πάτησα F10 για να κάνω save & exit και μου φόρτωσε πάλι τα Windows 10. Το ξανάκανα αλλά αυτή τη φορά πάτησα F12, διάλεξα το USB και πάλι μου φόρτωσε Windows 10. Τι κάνω λάθος;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ice_screenshot_20200824-154521.png  


  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μηπως σου εβγαλε αυτο το μυνημα οταν πηγες να το φτιαξεις το USB ?


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  falty.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  90,2 KB 
ID: 218213


    Επελεξε ΒΙΟS και οχι BIOS-UEFI .
    Και στο FILESYSTEM βαλε FAT32 αντι για NTFS
    The gr81 .

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας