Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    24-08-2020
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα,
    Έχω 50αρα σύνδεση της Cosmote. Το router (της Cosmote - δεν έχω άλλης εταιρείας) είναι στον πρώτο όροφο αλλά το θέμα μου είναι ότι χρειάζομαι καλύτερη σύνδεση στον δεύτερο όροφο.
    Παλιότερα είχα το router πάνω και όλα ήταν καλά, αλλά η Cosmote θεώρησε πως τα προβλήματα που είχαν τότε στο ιντερνέτ τους οφείλονταν στο ότι τα καλώδια για το router ανέβαιναν από τον πρώτο όροφο στον δεύτερο μέσα από τον τοίχο οπότε κατεβάσαμε το router κάτω.
    Εδώ και χρονιά τώρα έχουμε το router στον πρώτο όροφο και τους υπολογιστές στον δεύτερο, αλλά με τα extenders κάναμε δουλειά! Τον τελευταίο χρόνο το σήμα στο WIFI έχει μειωθεί δραματικά οπότε ψάχνω να βρω πως θα βελτιώσω το σήμα στον δεύτερο όροφο.
    Αυτή τη στιγμή έχω:
    • 1 Netgear Extender:
    το οποίο ανεβάζει ταχύτητα 10-14 mbps συνήθως, αλλά έχει το καλό ότι πιάνει σήμα για το 5GHz, οπότε φαντάζομαι θα είναι καλύτερη η ταχύτητα τώρα που πήρα το καινούριο modem που έχει 2.4 & 5GHz.
    • 2 TL-WA860RE:
    εκ των οποίων το ένα μου δείχνει το WIFI όνομα, ενώ το άλλο όχι (όταν ψάχνω για WIFI δίκτυα το ένα το βρίσκει και το άλλο δεν υπάρχει καν, αλλά αν το συνδέσω με ethernet στην συσκευή που θέλω να έχει internet λειτουργεί σαν ethernet σύνδεση)
    Και τα 2 αυτά της TP-LINK είναι για 2.4 GHz δυστυχώς αλλά φαίνεται να έχουν καλύτερη εμβέλεια από το καινούριο RE365 της TP-LINK.
    • 1 RE365:
    Το οποίο δουλεύει στα 2.4 & 5 GHz, αλλά η εμβέλεια του φαίνεται να είναι μικρότερη από το TL-WA860RE γιατί όταν το βάζω στο ίδιο σημείο που είχα το TL-WA860RE δεν πιάνει ίντερνετ, επίσης δεν μου δείχνει ούτε αυτό WIFI όνομα.
    Από όλες αυτές τις συσκευές λοιπόν έχω την μια στον έναν υπολογιστή (Netgear), την άλλη στον άλλον υπολογιστή (TL-WA860RE) και την τελευταία στην Smart TV (TL-WA860RE) – όλες συνδεδεμένες ασύρματα με το router αλλά με καλώδιο ethernet στα PC/TV (παλιότερα είχα ένα extender και συνδεόμασταν με WIFI σε αυτό αλλά παρατήρησα ότι με το ethernet καλώδιο έπαιρνε καλύτερο σήμα).
    Το πρόβλημά μου είναι ότι ο ένας υπολογιστής κάποιες φορές πιάνει ταχύτητα 15+ και κάποιες άλλες 0,81. Αυτό μπορεί να αλλάξει μέσα σε 2 λεπτά. Σε αυτόν τον υπολογιστή έχω συνδεδεμένο το TL-WA860RE. Δοκίμασα το RE365 που υποτίθεται είναι καινούριο και πιάνει 5GHz αλλά δεν έπιανε σήμα γιατί ήταν μακριά. Να σημειώσω πως ο άλλος υπολογιστής που έχει το Netgear είναι σε απόσταση ενός μέτρου από τον άλλον με μόνο εμπόδιο έναν τοίχο ανάμεσα και πιάνει 14-20 mbps σταθερά.
    Μου είπαν για την Devolo ότι έχει ένα router repeater και ουσιαστικά είναι σαν δεύτερο router και μαζί δίνουν extenders για να αναπαράγει το σήμα σε όλο τον δεύτερο όροφο αλλά δεν είναι καλό γιατί έχει πολύ ακτινοβολία για σπίτι.
    Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση για να έχω μια σταθερή και καλή ταχύτητα στον δεύτερο όροφο;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος epicD : 24-08-20 στις 05:27.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα! Εγώ θα πρότεινα να ανεβάσεις ένα utp καλώδιο στον επάνω όροφο και να συνδέσεις εκεί ένα repeater που εμφανισιακά μοιάζει με router (της tp link π.χ.). Και θα λυθεί το πρόβλημα σου. Και την ακτινοβολία θα την ρυθμίσεις εσύ από το interface του repeater. Αν τώρα ο 2ος όροφος έχει την ίδια φάση ρεύματος με τον 1ο, μπορείς να πάρεις και αυτά που κάνουν σύζευξη μεταξύ τους με τις πρίζες του σπιτιού και να ξεμπερδέψεις ακόμα πιο εύκολα.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.956
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epicD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Έχω 50αρα σύνδεση της Cosmote. Το router (της Cosmote - δεν έχω άλλης εταιρείας) είναι στον πρώτο όροφο αλλά το θέμα μου είναι ότι χρειάζομαι καλύτερη σύνδεση στον δεύτερο όροφο.
    Παλιότερα είχα το router πάνω και όλα ήταν καλά, αλλά η Cosmote θεώρησε πως τα προβλήματα που είχαν τότε στο ιντερνέτ τους οφείλονταν στο ότι τα καλώδια για το router ανέβαιναν από τον πρώτο όροφο στον δεύτερο μέσα από τον τοίχο οπότε κατεβάσαμε το router κάτω.
    Εδώ και χρονιά τώρα έχουμε το router στον πρώτο όροφο και τους υπολογιστές στον δεύτερο, αλλά με τα extenders κάναμε δουλειά! Τον τελευταίο χρόνο το σήμα στο WIFI έχει μειωθεί δραματικά οπότε ψάχνω να βρω πως θα βελτιώσω το σήμα στον δεύτερο όροφο.
    Αυτή τη στιγμή έχω:
    • 1 Netgear Extender:
    το οποίο ανεβάζει ταχύτητα 10-14 mbps συνήθως, αλλά έχει το καλό ότι πιάνει σήμα για το 5GHz, οπότε φαντάζομαι θα είναι καλύτερη η ταχύτητα τώρα που πήρα το καινούριο modem που έχει 2.4 & 5GHz.
    • 2 TL-WA860RE:
    εκ των οποίων το ένα μου δείχνει το WIFI όνομα, ενώ το άλλο όχι (όταν ψάχνω για WIFI δίκτυα το ένα το βρίσκει και το άλλο δεν υπάρχει καν, αλλά αν το συνδέσω με ethernet στην συσκευή που θέλω να έχει internet λειτουργεί σαν ethernet σύνδεση)
    Και τα 2 αυτά της TP-LINK είναι για 2.4 GHz δυστυχώς αλλά φαίνεται να έχουν καλύτερη εμβέλεια από το καινούριο RE365 της TP-LINK.
    • 1 RE365:
    Το οποίο δουλεύει στα 2.4 & 5 GHz, αλλά η εμβέλεια του φαίνεται να είναι μικρότερη από το TL-WA860RE γιατί όταν το βάζω στο ίδιο σημείο που είχα το TL-WA860RE δεν πιάνει ίντερνετ, επίσης δεν μου δείχνει ούτε αυτό WIFI όνομα.
    Από όλες αυτές τις συσκευές λοιπόν έχω την μια στον έναν υπολογιστή (Netgear), την άλλη στον άλλον υπολογιστή (TL-WA860RE) και την τελευταία στην Smart TV (TL-WA860RE) – όλες συνδεδεμένες ασύρματα με το router αλλά με καλώδιο ethernet στα PC/TV (παλιότερα είχα ένα extender και συνδεόμασταν με WIFI σε αυτό αλλά παρατήρησα ότι με το ethernet καλώδιο έπαιρνε καλύτερο σήμα).
    Το πρόβλημά μου είναι ότι ο ένας υπολογιστής κάποιες φορές πιάνει ταχύτητα 15+ και κάποιες άλλες 0,81. Αυτό μπορεί να αλλάξει μέσα σε 2 λεπτά. Σε αυτόν τον υπολογιστή έχω συνδεδεμένο το TL-WA860RE. Δοκίμασα το RE365 που υποτίθεται είναι καινούριο και πιάνει 5GHz αλλά δεν έπιανε σήμα γιατί ήταν μακριά. Να σημειώσω πως ο άλλος υπολογιστής που έχει το Netgear είναι σε απόσταση ενός μέτρου από τον άλλον με μόνο εμπόδιο έναν τοίχο ανάμεσα και πιάνει 14-20 mbps σταθερά.
    Μου είπαν για την Devolo ότι έχει ένα router repeater και ουσιαστικά είναι σαν δεύτερο router και μαζί δίνουν extenders για να αναπαράγει το σήμα σε όλο τον δεύτερο όροφο αλλά δεν είναι καλό γιατί έχει πολύ ακτινοβολία για σπίτι.
    Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση για να έχω μια σταθερή και καλή ταχύτητα στον δεύτερο όροφο;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τα repeaters (όσο δεν μιλάμε για εξωτικό εξοπλισμό) έχουν πάνω 1 radio (radio = πομποδέκτης).
    Εξ'ορισμού είναι half-doublex.
    Ρεαλιστικά, όταν δημιουργείς chains από repeaters, κάθε node θα σου κόψει την ταχύτητα στο 1/4 (σε σχέση με το προηγούμενο node).
    Η ταχύτητα που βλέπεις όταν συνδέσαι πάνω τους είναι μεν η ονομαστική (που δύνασαι να μιλήσεις μαζί τους.. θεωρητικά),
    αλλά δεν σου λέει με πόσο συνδέεται παραπίσω.
    Άσε που με τόσα repeaters δημιουργείς τόσο θόρυβο που θα έχεις προβλήματα.

    Οπόταν: τα repeaters είναι λύση ανάγκης, μόνο.

    Λύσεις:
    1. ιδανικό = ethernet παντού.
    2. λιγότερο από ιδανικό αλλά ok, ethernet από το modem/router -> ορόφο -> switch -> 1-2 AP, ιδανικά σε mesh.
    3. εναλλακτικά το 2. αλλά αντί για ethernet σε modem/router <-> όροφο βάζεις PLC και ελπίζεις για το καλύτερο.

    Αλλιώς, φτιάξε την καλωδίωση και πήγαινε το cpe στον όροφο που θες το internet.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας