Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    24-08-2020
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    (Αν έχω ανοίξει θέμα σε λάθος σημείο να μεταφερθεί, είμαι νέος μη βαράτε :P)

    Καλημέρα παιδιά, θα μπει θερμοπρόσοψη στο σπίτι μου και θεωρώ πως είναι καλή ευκαιρία να στείλω από το δωμάτιο μου, στο οποίο βρίσκεται το ρουτερ, 3 καλώδια εξωτερικά στο υπόλοιπο σπίτι (σαλόνι, υπνοδωμάτια) , και από εκεί με switch σε ό,τι συσκευή χρειάζομαι. Υπολογίζω οτι θα χρειαστώ καμια 70αρια μέτρα, και δεν είμαι σίγουρος τι καλώδιο να βάλω. Θα είναι σίγουρα CAT6(e), απλά σκέφτομαι επειδή αργότερα δεν θα μπορώ να το αλλάξω, και επειδή σε καμιά 15 χρόνια μπορεί και να φτάσει 10gbit εδώ πάνω στο βουνό, μήπως αξίζει να πάω σε CAT6A;

    Bρήκα αυτό : https://www.skroutz.gr/s/23837630/Po...-CAB-N156.html , αλλά κάθε πρόταση δεκτή.

    Επίσης επειδή δεν θέλω να σκάψω τοίχο, έλεγα να βάλω επιτοίχια πρίζα, όπως έχω βάλει στο δωμάτιο που είναι το ρούτερ (επειδή έρχεται το καλώδιο UTP κατευθείαν από το κουτί).

    Βρήκα αυτή : https://www.skroutz.gr/s/22759943/Ac...000223201.html

    Θα κάνατε κάτι διαφορετικό; Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο καλώδιο ή πρίζα ή οτιδήποτε;

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλό είναι να βάλεις ένα patch panel για να κάνεις πιο δομημένη την καλωδιώση. Το πριζάκι θα σου κάνει δουλειά δεν θα έχεις θέμα, όσο για το καλώδιο, πάρε αυτό που θα σε καλύοτει και στο μέλλον.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    24-08-2020
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για την απάντηση! Ποιο patch panel θα πρότεινες;

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pinkakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση! Ποιο patch panel θα πρότεινες;
    ¨Ενα βασικό cat 6 θα σε καλύψει. ΄Αν δεις στο skroutz σου βγάζει πολλά. Δεν χρειάζεσαι κάτι τεράστιο και ακριβό.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας