Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    22-03-2008
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    TP-Link TD-W8970
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 19.5(dB)
    Καλησπέρες,

    Τον τελευταίο καιρό το modem/router μου (TP-Link TD-W8970 v3) φαίνεται να χάνει την σύνδεση του με το internet για κάποια δευτερόλεπτα/λεπτά, αρκετά συχνά μέσα στη μέρα, χωρίς όμως να αποσυνδέεται πραγματικά. Επικοινώνησα με τον πάροχο (Wind) και είπαν πως δε βλέπουν κάποιο πρόβλημα με τη γραμμή και να δοκιμάσω κάποιο άλλο router. Λόγω του ότι εδώ και κανα χρόνο σταμάτησε να λειτουργεί και το port forward, αποφάσισα να προχωρήσω σε αγορά νέου.

    Από τότε που ήρθε το DSL στην Ελλάδα έχω αλλάξει καμιά 10αριά συσκευές επειδή μετά απ το πολύ 2+ χρόνια αρχίζουν να υπολειτουργούν (δική μου θεωρία, λόγω μακροχρόνιας υπερθέρμανσης). Οι αγορές μου πάντα ήταν (σε σημερινά χρήματα) 50-80€ (tp-link, netgear, thomson, linksys κλπ) οπότε τώρα σκέφτομαι μήπως αξίζει τον κόπο να πάρω κάτι καλύτερο μπας κι αντέξει παραπάνω.

    Οι απαιτήσεις μου:
    - Να είναι αξιόπιστο!
    - 4 Gigabit ports. Ιδανικά θα θελα παραπάνω αλλά επειδή έτσι ανεβαίνει σημαντικά το κόστος, θα συνδέσω ένα router που έχω σαν switch.
    - Σχετικά ισχυρό σήμα WiFi. Το τωρινό μου router με καλύπτει απόλυτα αλλά επειδή καν 2 που χα παλιότερα δεν έπιαναν σε κάποια σημεία του σπιτιού (πχ TD-W8970 v1), το αναφέρω.
    - Να είναι σχετικά άμεσα διαθέσιμο. Είμαστε 2 άτομα σπίτι που δουλεύουμε απομακρυσμένα, οπότε δε με παίρνει να τ αλλάξω σε κανα μήνα.

    Θετικά αλλά όχι δεσμευτικά χαρακτηριστικά:
    - Θα με βόλευε να υποστηρίζει DDNS (συγκεκριμένα no-ip.com). Αν δεν έχει, δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας, μπορώ να τρέχω το client app στο pc που κάνει την ίδια δουλειά.
    - Αυτή τη στιγμή με καλύπτει το WiFi των 2.4GHz @ 300Mpbs. Αν έχει 5GHz & ac, ακόμα καλύτερα.

    Επειδή μένω κοντά στο ακριτικό... κέντρο της Αθήνας, δεν προβλέπεται VDSL σύντομα. Οπότε και σκέτο ADSL να είναι με καλύπτει. Επίσης δεν έχω VoIP.
    Αν παίζει κάποιον ρόλο, θα συνδέονται περίπου 15 συσκευές. Συγχρόνως ενεργές θα ναι 4-5 το πολύ και σχετικά heavy load άντε να χουν οι μισές απ αυτές.

    Τα χαρακτηριστικά της γραμμής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  router_stats.PNG 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  19,5 KB 
ID: 218223

    Στην αναζήτηση μου ξεκίνησα από το TP-Link Archer VR600. Μετά είπα να πάρω κάτι πιο ποιοτικό και σκέφτηκα το Fritz!Box 7530. Σκέφτηκα όμως ότι ίσως είναι αρκετά τα χρήματα που θα πρεπε να δώσω για χαρακτηριστικά που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω (πχ VoIP, VPN). Και τέλος είδα το MikroTik CRS109-8G-1S-2HnD-IN σε συνδυασμό με κάποιο απλό ADSL modem/router. Και τότε κατάλαβα πως έχω χάσει τη μπάλα και ρωτάω εσάς

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    *Αν* έχεις ακόμα το TD-W8970 v1 που λες παραπάνω,
    δεν δοκιμάζεις καλύτερα να δεις πως θα παίξει με το openwrt?
    Αν σου παίζει θα αργήσεις να αλλάξεις.

    To crs δεν θα το πρότεινα, είναι (πρωτίστως) switch.

    Άν θες επιπλέον πόρτες πάρε ένα switch.
    φτηνά είναι, και τα switch των modem/router συχνά έχουν θέματα.

    Ti θα πρότεινα σε consumer όλα-σε-ένα?
    κάτι σε asus ή fritz μάλλον.

    ΥΓ
    Αν δεν σου παίζει το port forward ενδέχεται απλώς να σε έχουν πίσω απο cg-nat.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος K1m0n : 25-08-20 στις 01:39.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-03-2008
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    TP-Link TD-W8970
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 19.5(dB)
    Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

    Δυστυχώς το TD-W8970 v1 δεν το έχω πλέον. Έκανε disconnects σε πολύ σύντομα χρονικά διαστήματα, οπότε πήγε για ανακύκλωση μετά την αγορά του TD-W8970 v3.
    Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ σαν switch ένα TD-W8901G modem/router που είχα στην άκρη.

    Τα ASUS routers τα είχα στο μυαλό μου σε παρόμοιο επίπεδο ποιότητας με τα TP-Link (αν και τις μητρικές της ASUS τις έχω πιο ψηλά) και γι αυτό δεν τα κοιτούσα ιδιαίτερα. Θεωρούνται σχετικά ποιοτικά;

    Οπότε θεωρείς ότι αξίζουν τα ~150€ που ζητά ένα Fritz!Box 7530 γα τη χρήση που το θέλω;

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Τα asus είναι ακριβώς αυτό, "σχετικά" ποιοτικά.
    Όλα τα consumer πάνω-κάτω τα ίδια είναι,
    στην καλύτερη περίπτωση ο κατασκευαστής προσέχει/υποστηρίζει το firmware (που είναι βασικό).

    Όσον αφορά τα fritz, τι να σου πώ...
    Εγώ έχω ένα 7490 (>5 χρόνια τώρα), και για consumer
    (consumer= τα-κάνω-όλα,έχω-wizards,αυτορυθμίζομαι,δεν-ρωτάω-πολλά) συσκευή είναι πολύ καλή.
    Το 99% των χρηστών δεν θα ζητήσει κάτι παραπάνω από αυτά που ρυθμίζονται από το gui του.
    Και δεν έχει χαλάσει ακόμα.
    Και η AVM προς τιμήν της τα υποστηρίζει για χρόνια.
    Αυτών λεχθέντων,
    ο βασικός λόγος να πάρεις fritz στην Ελλάδα είναι ότι παίζει αυτόματα με το voip της cosmote,
    και οι ευκολίες του pbx/dect/etc.
    Αν δεν τα χρειάζεσαι αυτά δεν ξέρω πόσο δικαιολογεί τα λεφτά του.

    Ο isp σου δεν σου δίνει κάποιο cpe?

    Αν θες κάτι καλύτερο/σταθερότερο, βάλε το cpe του provider σε bridge/passthrough (η αγόρασε ένα σκέτο modem),
    και βάλε από πίσω:
    ένα "κανονικό" router -> ένα switch -> ένα AP.
    Και θα χρειαστεί να ασχοληθείς, και θα κοστίσει ακριβότερα, και τυπικά θα παίζει και καλύτερα.

    Για mikrotik router+ap δύο-σε-ένα, κοίτα το hap ac2 (για φτηνό) ή αν θες κάτι πιο καλό το 4011 με το wifi.
    Θα χρειαστεί να ασχοληθείς όμως.
    *Δεν* είναι σαν τα tp-link.
    Και ρώτα σχετικά και στο νήμα με τα tik.

    Αυτά όσο δεν έχεις voip.
    Αν έχεις (ή θα έχεις) αλλάζει η συζήτηση, και πρέπει να ψάξεις τι εξοπλισμός θα παίζει τότε.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-03-2008
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    TP-Link TD-W8970
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 19.5(dB)
    Σ ευχαριστώ και πάλι για την λεπτομερή απάντηση.

    Ένας λόγος που με αποτρέπει απ την αγορά κάποιου tp-link είναι αυτό που λες. Βγάζει ένα router και βαριά να βγάλει ένα και μοναδικό firmware update και μετά βγάζει το ίδιο router σε v2, v3 κλπ και αφήνει το v1 στη μοίρα του.

    Ο λόγος που γλυκοκοίταξα τα fritz είναι η 5ετής εγγύηση (που με προδιαθέτει θετικά για την ποιότητά του) και το γεγονός ότι η AVM δεν τα εγκαταλείπει 6 μήνες μετά το launch τους.

    Το cpe δεν ξέρω τι είναι
    Αν εννοείς το modem/router που δίνει ο provider, αυτό έχει καεί εδώ και 4 χρόνια.

    Για τα mikrotik, ναι διάβασα και στο σχετικό thread εδώ στο forum ότι δεν είναι και ό,τι πιο user friendly για τον αρχάριο χρήστη και παρόλο που μ αρέσει να "σκαλίζω" κι είμαι του ευρύτερου χώρου, δε ξέρω αν θέλω να μπλέξω τόσο.

    Οπότε βάσει αυτών που μου είπες, τείνω προς το Fritz!Box 7530 ελπίζοντας πως η ισχύς του WiFi του θα ναι σχετικά παρόμοια με του TD-W8970 v3 που έχω τώρα.

    Και πάλι σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    cpe = customer premises equipment = το modem/router/ap/voip/τα-κάνω-όλα
    που τυπικά σου δίνει ο isp.

    Για το ασύρματο του 7530 ρώτα στο σχετικό νήμα.
    Θα σου απαντήσουν τα παιδιά που το έχουν.
    Δεν έχω προσωπική πείρα.

    Στο δικό μου το wi-fi είναι απλώς αξιοπρεπές.

    Και αναλογίσου μήπως σου χρειαστεί στο μέλλον το 35b.
    Αν ναι κάνε μια υπέρβαση και πάρε το μεγάλο.

    ^άκυρο.... νόμιζα ότι δεν υποστηρίζει 35b, λάθος μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος K1m0n : 25-08-20 στις 09:31.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας