Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 120
  1. #46
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.682
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αααα μάλιστα... μου έλυσες την απορία γιατί είχες τόσα τερματικά σε vm. Έχεις δοκιμάσει το vmware horizon;;; Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά γνωρίζω ότι σερβίρει virtual desktop.

    Ή ίσως να μεταπέσεις σε μικρά κουτιά τύπου asrock a300 για να ξαλαφρώσεις το σερβίρισμα σε τερματικά vm, ή να πας storage spaces όπως λες... ωραία διλήμματα.



    Θεαματικό αποτέλεσμα στο τεστ!!! Με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω και εγώ.

    ΥΓ1. Συμφωνώ στο Lazy Zeroed
    ΥΓ2. Κάποια παλιά multimode δεν ανέβαιναν πάνω από 10Gbps.
    Έχεις Sun?

    Όσο αναφορά τα μηχανήματα έβαλα το αφεντικό μου και χτύπησε ένα auction στο
    https://www.troostwijkauctions.com/uk/
    Που ήταν 50 dell sff 780 μεταχειρισμένα.
    Έφτιαξα ένα με windows 10, clone με acronis και ότι σκάσει ποια στο μαγαζί απλά το πετάω και βάζω ένα τέτοιο.
    Σε ένα τέταρτο έχω τελειώσει

    Και η alfanet έχει φτηνά μεταχειρισμένα για τερματικά από την οποία ψωνίζω συχνά πυκνά και το brocade με 24x8GBfc (16 enabled) από εκεί το πήρα 300€

  2. #47
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.827
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Έχω δουλέψει msa παλιά κομμάτια, hp storage works με κασέτες, emc ντουλάπα (αρκετά δύσχρηστο μου φάνηκε), powervaults και netapp.
    Αυτή την στιγμή δεν έχω storage, μεταφέρθηκα σε ένα νέο τμήμα που θέλει στήσιμο από την αρχή
    Είμαι μεταξύ vsan και αγοράς storage. Μπορεί να μου δώσουν και το netapp από το προηγούμενο τμήμα που ήμουν... θα δείξει..

    Ωστόσο μπορώ να κάνω μια δοκιμή νομίζω, κάπου έχω ένα παλιό hp αλλά πρέπει να του βάλω καμιά lsi να του φορτώσω δίσκους και να το δω...

  3. #48
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.682
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Πολλά τα λεφτά για vsan άδειες στην vmware, αν τα δώσουν οκ αλλά διαβάζω πως θέλει 4 μηχανήματα για σιγουριά. Αν έχεις 3 και κανείς stop 1 για οποιοδήποτε λόγο τότε αν σκάσει δίσκος στα άλλα 2 καπουτ τα παντα.
    Ποιο σωστό μου φαίνεται ένα deticated server είτε με Freenas ή storage spaces.
    Μιλάμε πάντα για χαμηλά κοστη αλλιώς πας σε HPE 3PAR και δεν ασχολείσαι για πολλά χρόνια ή οποιοδήποτε άλλο SAN που να έχει deduplication κλπ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #49
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.827
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά τα λεφτά για vsan άδειες στην vmware, αν τα δώσουν οκ αλλά διαβάζω πως θέλει 4 μηχανήματα για σιγουριά. Αν έχεις 3 και κανείς stop 1 για οποιοδήποτε λόγο τότε αν σκάσει δίσκος στα άλλα 2 καπουτ τα παντα.
    Ποιο σωστό μου φαίνεται ένα deticated server είτε με Freenas ή storage spaces.
    Μιλάμε πάντα για χαμηλά κοστη αλλιώς πας σε HPE 3PAR και δεν ασχολείσαι για πολλά χρόνια ή οποιοδήποτε άλλο SAN που να έχει deduplication κλπ.
    Ναι έτσι είναι. Αυτή την στιγμή έχω 4 πανομοιότυπους R540... θα δούμε. Θέλω να δοκιμάσω αυτό που λες με το storage spaces στον παλιό hp που έχω. Επίσης αν θυμάμαι καλά το Netapp έχει ενσωματωμένο deduplication.
    Horizon δεν έχεις δοκιμάσει;;;

  5. #50
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.682
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έτσι είναι. Αυτή την στιγμή έχω 4 πανομοιότυπους R540... θα δούμε. Θέλω να δοκιμάσω αυτό που λες με το storage spaces στον παλιό hp που έχω. Επίσης αν θυμάμαι καλά το Netapp έχει ενσωματωμένο deduplication.
    Horizon δεν έχεις δοκιμάσει;;;
    Αυτό θα ήταν απίστευτο και το έχω υπόψιν αλλά μιλάμε κανα 20αρι χιλιάρικα μόνο στη vmware.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #51
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.682
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Λοιπόν το προχωράω... πήρα ΟΚ οπότε περιμένω τιμές
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #52
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.682
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Αυτή είναι η τελική λίστα των πραγμάτων και περιμένω τελικές τιμές για όλα για να κάνω τις παραγγελίες.

    1. Motherboard: Asrock Rack X570D4U-2L2T περίπου 500€
    2. CPU: AMD 3900XT περίπου 450€ (δεν βάζω τον 3950 γιατί ο 3900XT ανεβάζει παραπάνω HZ ανά πυρήνα και αυτό είναι το ζητούμενό μου συν ότι θα είναι και ποιο ζεστός ο 3950 και την ψήκτρα από κάτω δεν την έχω τσεκάρει. Επίσης μου φτάνουν οι 48 καθαροί πυρήνες (96 με HT) από τα 4 σέρβερ για τα 50VM που έχω με πρόβλεψη να είναι 70 σε 2 χρόνια.
    3. Ψήκτρα CPU: Dynatron A24 . Περίπου 50€. Δεν βρίσκω τίποτα άλλο στον πλανήτη που να χωράει σε 2U κουτί και να είναι μίνιμουμ 100W με γρίλιες κάθετες στη ροή αέρα του κουτιού.
    4. Κουτί In-Win IW-RS208-02M, το βρίσκω Αγγλία από εδώ περίπου στα 530€. Είναι με τροφοδοτικό redundant και rails μέσα στη τιμή αυτή και το ποιο σημαντικό έχει 12G Backplane με φύσες MiniSAS HD(SFF-8644).
    5. SAS 12G Controller: LSI 9300-8i SAS HBA 12G Controller, περίπου 300€
    6. Χρειάζομαι για κάθε σέρβερ 2 καλώδια το ελάχιστο 60cm MiniSAS HD(SFF-8643) to MiniSAS HD(SFF-8643) Cable για να συνδεθεί ο LSI Controller με το Backplane του κουτιού, περίπου 40€.
    7. Memory: 4x32GB DDR4-2666 ECC UDIMM PC4-21300V-E Dual Rank x8 Module Samsung M391A4G43MB1-CTD περίπου 650€.
    8. Δίσκος Συστήματος: Supermicro SATA DOM SSD-DM016-SMCMVN1 περίπου 40€.
    9. Δίσκος Cache για το VSAN. Intel® Optane™ SSD DC P4801X Series 375GB, M.2. Περιέργως τον βρίσκω Ελλάδα στον MG Manager στα 800€ περίπου αλλά τον βρήκα και στο Public μέσω IT Direct???
    10. Δίσκοι Capacity για το Vsan. 2 x SAMSUNG PM1643a SAS Enterprise SSD 960 GB internal 2.5 inch SAS 12G περίπου 600€ οι 2. Εχω ήδη 10 τέτοιους στα χέρια μου οπότε κάθε μηχάνημα θα καταλήξει με 4.
    11. Οποιαδήποτε Qlogic QLE2562 8GB FC-Card με τα Transceiver της μαζί, περίπου 50€. Χρειάζεται για τη σύνδεση με το Brocade switch που δίνει το υπάρχων San της HP (msa2042)

    Σύνολο το καθένα γύρω στα 4000€ , άρα τα 4 θα βγούνε περίπου στα 16000€

    Επίσημα 1 αντίστοιχο μηχάνημα επώνυμο σε HP ή Dell με τους δίσκους και τις μνήμες που βάζω αλλά με την 7262 EPYC cpu, μου βγαίνει γύρω στα 12-14000€ το ένα χωρίς να έχω ανάγκη βέβαια όλα αυτά τα lanes του EPYC.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #53
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.827
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Γράφεις κάθε μηχάνημα 4 δίσκους. Φαντάζομαι σε raid 10... αν σκάσει κάποιος δισκος πως θα το δεις;;;

    Θα κάνεις pool με όλους τους δίσκους;;

    Έχει η μητρική management port τύπου idrac/ilo;

  9. #54
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.682
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφεις κάθε μηχάνημα 4 δίσκους. Φαντάζομαι σε raid 10... αν σκάσει κάποιος δισκος πως θα το δεις;;;

    Έχει η μητρική management port τύπου idrac/ilo;
    Ναι έχει η συγκεκριμένη για αυτό την διάλεξα, λέγεται IPMI.

    Με το VSAN δεν έχεις raid ανα υπολογιστή αλλά ανά cluster υπολογιστών. Το ίδιο και με το S2D της Microsoft ή το Starwind Vsan. Δεν προυποθέτει κανένα controller raid από κάτω παρά μόνο για τη διασύνδεση των δίσκων και μάλιστα θέλει ότι ποιο απλό υπάρχει με δυνατότητα να μπορούν απλά να είναι HBA, δηλαδή απλά να δίνουν ανά 1 τους δίσκους στον ESXI και αυτός κάνει τα δικά του μετά.

    Με λίγα λόγια με μίνιμουμ 3 σέρβερ και το καθένα από 1 δίσκο cache και 1 δίσκο Data, το καθένα έχει στα 2/3α του καθαρά data και 1/3 checksum από τα άλλα 2 σέρβερ.. όπως και στο raid5 (στο περίπου, δεν έχω μυαλό τώρα είμαι στην πόρτα να φύγω από δουλειά).

    Μπορείς και με 2 server να στήσεις vsan και σε ένα 3ο μηχάνημα σηκώνεις ένα VM μόνο που θέλει Witness αλλά πολύ επικίνδυνο... ακόμα και τα 3 ίδια σέρβερ είναι επικίνδυνο γιατί αν κάνεις ένα shutdown το ένα πχ για οποιοδήποτε λόγο, τότε τα data είναι χωρίς καμία ασφάλεια στα άλλα 2 και αν σκάσει κάτι σε αυτά , τέλος όλο το παραμύθι.
    Μπορείς βέβαια στη φάση με 2 ή 3 σέρβερ να έχεις Raid1 οπότε χάνεις πολύ χώρο και είναι λάθος.

    Δεν έχω αποφασίσει ακόμα με ποιο θα πορευτώ.. θα δοκιμάσω και τα 3 με trial και βλέποντας και κάνοντας αλλά νομίζω της Starwind το licencing είναι το ποιο φτηνό.

    Οι λόγοι που θέλω να πετάξω το MSA2042 είναι κυρίως το deduplication και η θεωρητικά μεγάλη διαφορά ταχύτητας που έχει ένα VSAN λόγο μεγάλης Cache (Optane) αλλά και Memory Cache.

    Μπορεί να μην μου αρέσει τίποτα ή να νοιώσω ανασφάλεια οπότε στο τέλος να στήσω ένα 5ο σέρβερ πάνω σε ένα DL380G9 που θα μου περισσέψει και με FreeNas να κάνω την ίδια δουλειά και μπορεί και ποιο γρήγορα με 4 optane για cache και 16 χ 1TB Sas SSD απλά το Deduplication της VMWare είναι πολύ καλό.

    Τα Χριστούγεννά μου θα είναι φανταστικά με lockdown 15 ημέρες μέσα στο μαγαζί
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #55
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.682
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Λόγο Brexit και λοιπών καθυστερήσεων το θέμα τραβήχτηκε πολύ αλλά θα γίνει αλλά έχω νέα και μια ερώτηση για τους ποιο γνώστες.

    Γνώμονάς μου ήταν τα MHZ .. γιατί προσωπικά έχω δει μεγάλες διαφορές στην απόδοση των VM σε Xeon πχ με 2.2GHZ με xeon στα 3ghz ή ακόμα μεγαλύτερη διαφορά σε VM που είναι σε esxi πάνω σε ryzen 3700x. Το θέμα είναι πως μπορεί να κάνω και λάθος και να μην είναι τα MHZ μόνο γιατί τα μηχανήματα έχουν και διαφορές στις ταχύτητες των μνημών που έχω εδώ... Τα DL 380 G7 πχ που έχω, έχουν μνήμες στα 1600mhz DDR3 ενώ τα DL380G9 έχουν DDR4 στα 2133mhz άρα παίζει και αυτό το ρόλο του πολύ.

    Από εκεί και πέρα το όλο πλάνο μου που σχεδίασα αποδείχτηκε δύσκολο πολύ. Καταρχήν συνεχίζω να μην βρίσκω το motherboard. Το πρώτο που είχα βάλει στην αρχή του νήματος τότε το έχω αλλάξει σε Asrock Rack X570D4U-2L2T, που είναι ίδιο με το παλιό αλλά απλά έχει PCI4. Εμφανίστηκε λίγο Αγγλία και Γερμανία αλλά μετά τέλος από όλη την Ευρώπη.

    O Σπύρος σε κάποια φάση είπε κάτι και έχει δίκιο...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις λάθος σύγκριση όμως, απο την μια μιλάμε για server grade hardware και απο την άλλη για κλασικό, το ανάλογο σε AMD θα ήταν amd epic.
    δεν γίνεται ξαφνικά εκεί που είμαι με 7 server HP και 2 Dell που πραγματικά αν εξαιρέσω πως σκάει κάνας δίσκος μετά από 7-8 χρόνια να μην έχουν κάνει κιχ και να πάω σε και καλά server grade MB της Asrock που δεν τα έχω δουλέψει καθόλου και σίγουρα θα είναι πολλά κλικ κάτω σε ποιότητα από τα αντίστοιχα των HP και Dell

    Οπότε άρχισα να κοιτάω προς epyc 2 motherboard που εκεί υπάρχουν πάλι asrock rack καλά και την ποιο λογική CPU σε τιμή που ήταν η AMD Epyc 7302p αλλά πάλι δεν υπάρχει πουθενά το motherboard αλλά και να υπήρχαν, μου έβγαινε το μηχάνημα σύνολο κάνα 4αρι.

    Εφόσον πήρα ΟΚ για το 4άρι ανά μηχάνημα , προχωράω σε μάλλον ποιο σίγουρη λύση χωρίς να είναι απίστευτα τα λεφτά προς HP και Dell.

    Μου είπε ένας γνωστός πως έχει φτιάξει 2-3 server με supermicro και ότι ποτέ δεν είχε θέμα μαζί τους. Είναι ένα κλικ κάτω από τους μεγάλους σε grade (ίσως δεν ξέρω) αλλά μου είπε και από που τα παίρνει και αυτοί είναι μια εταιρεία με έδρα Αγγλία και αποθήκες σε Αμερική, Γερμανία, Ολλανδία κλπ και είναι η ThinkMate. Στην Ελλάδα Supermicro δεν υφίσταται πουθενά.

    Κάθισα λοιπόν και έφτιαξα εκεί config με epyc και Supermicro με PCI4 και μου βγήκε το κάθε μηχάνημα στα 4500€ περίπου (το ίδιο σύστημα σε Dell R7515 χωρίς καν τους Optane μου βγαίνει 5000€ και δεν έχει ΚΑΝ optane η Dell για αυτό) με το εξής config

    Supermicro A+ Server 1114S-WTRT - 1U - 10x SATA/SAS - 2x M.2 - Dual 10-Gigabit LAN - 500W Redundant
    - AMD EPYC 7302P Processor 16-core 3.00GHz 128MB Cache (155W)
    - 8 x 16GB PC4-25600 3200MHz DDR4 ECC RDIMM (βάζω 8x16 και όχι 4x32 ή 2x64 πχ γιατί οι Epyc με 8 DIMM αποδίδουν το maximum speed λόγο 8 διαύλων της CPU προς τις μνήμες)
    - 2 x 200GB Intel Optane SSD DC P4801X Series M.2 PCIe 3.0 x4 NVMe Solid State Drive
    - LSI SAS 9300-8i SAS 12Gb/s PCIe 3.0 8-Port Host Bus Adapter (onboard είναι αυτός)
    - 2 x 10GBase-T LAN ports via Broadcom BCM57416 (θα προτιμούσα Intel κάρτες αλλά τις έχει onboard και δεν είδα κάτι κακό στο internet).

    Το παραπάνω μηχάνημα θα πάει Χ 4 και θα μπει στο καθένα από μια Q2562 FC 2x8GB κάρτα για να συνδεθούν στο MSA όπως επίσης και 4 x Samsung PM1643a 960GB SAS δίσκοι που τους έχω ήδη στα χέρια μου.

    Έχω μια ερώτηση κρίσεως ... λέτε η διαφορά των 1000ghz περίπου μεταξύ του EPYC και του Ryzen να φαίνεται? από ότι διαβάζω παντού και βλέπω.. μπορεί ο Epyc να είναι και ποιο γρήγορος στην αίσθηση, κυρίως λόγο της απίστευτης διαφοράς στη μνήμη που θα έχει 8 κανάλια ενώ ο Ryzen έχει 2. Έχει κανείς καμιά γνώμη για αυτό?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #56
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Μια χαρά μου φαίνεται το supermicro. Προσωπικά νομίζω δεν θα σε απογοήτευε το μηχάνημα που έλεγες να φτιάξεις αλλά δεν προτείνω δοκιμές με ξένη τσέπη. Για απίστευτη διαφορά δεν ξέρω αλλά σίγουρα θα έχει. Εξαρτάται και από την εργασία που θα κάνει. Δες λίγο εδώ https://forums.servethehome.com/inde...hannels.21095/ | https://www.servethehome.com/amd-epy...ut-solid-part/
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  12. #57
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.682
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά μου φαίνεται το supermicro. Προσωπικά νομίζω δεν θα σε απογοήτευε το μηχάνημα που έλεγες να φτιάξεις αλλά δεν προτείνω δοκιμές με ξένη τσέπη. Για απίστευτη διαφορά δεν ξέρω αλλά σίγουρα θα έχει. Εξαρτάται και από την εργασία που θα κάνει. Δες λίγο εδώ https://forums.servethehome.com/inde...hannels.21095/ | https://www.servethehome.com/amd-epy...ut-solid-part/
    Ευχαριστώ για τα λινκ. Το άλλο που ήθελα να φτιάξω απλά την συγκεκριμένη χρονική στιγμή είναι πολύ δύσκολο να μαζέψω να κομμάτια. Εκεί κουτουλησα. Το κουτί ξαφνικά λόγο Αγγλίας έτρωγε φόρο και εκτελωνισμο x4 κουτιά και το motherboard δεν υπήρχε πουθενά.

    Αυτό που με παραξενεψε στα link σου είναι το latency που χτύπαγε 90ns ενώ στο ryzen σπίτι μου με 2 κανάλια είναι στα 62. Βέβαια υπάρχει διαφορά και στη γενιά γιατί το aida που είχαν ήταν από epyc 1ης γενιάς αλλά και mhz μνημών και ecc που ανεβάζει latency σίγουρα. Στο ryzen σπίτι μου έχω bdies στα 3733cl14 ενώ στο τεστ τους ήταν στα 2666 νομίζω. Ο epyc2 που διάλεξα διαβάζω στο manual της supermicro πως παίζει 3200mhz αλλά με single rank μνήμες που δεν βρήκα και πήρα dual rank ecc στα 3200 αλλά μάλλον θα τις παίξει στα 2933.
    Ειδωμεν.

    Μέχρι τέλος της άλλης εβδομάδας θα κλείσω την παραγγελία.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #58
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    https://www.servethehome.com/asrock-...r-motherboard/ εδώ πάντως λένε ότι δεν υποστηρίζει ecc , άρα πιστεύω δεν σου κάνει σαν μητρική.

    ενώ εδώ είναι το review της πρώτης που έλεγες https://www.servethehome.com/asrock-...er-with-10gbe/ και υποστηρίζει και ecc , https://www.reddit.com/r/ASRock/comm...eb2x&context=3

    και την βρίσκεις και από γερμανία https://www.idealo.de/preisvergleich...2t-asrock.html
    βέβαια σε περιορίζει στον επεξεργαστή πχ σε 3950X , 3900XT

    κουτί φαντάζομαι αν ψάξουμε θα βρούμε. Από κει και πέρα ξαναλέω , δοκιμές με ξένες τσέπες δύσκολα θα προτείνω όταν μπορείς να πας σε κάτι σίγουρα αξιόπιστο αλλά εκεί πας σε περισσότερα χρήματα. Εκτός κι αν φτιάξεις ένα δοκιμαστικά να δεις αν σας καλύπτει.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  14. #59
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.682
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Είμαι σε μια φάση που ξενυχτάω κάθε βράδυ διαβάζοντας σαν τρελός εδώ και κάνα μήνα.

    Έχω άλλη μια λύση για το μαγαζί.

    Αυτη τη στιγμή το msa2042 που έχω έχει πάνω του
    10x 1tb pm1643a sas3 ssd
    8x 600gb 15k sas hdd
    4 x 3tb mdl sas
    4 x 4tb mdl sas

    Το msa το εχω με 8x8gb fc (ήταν πολύ πιο ακριβο με iscsi10gb και 2πλασια τιμη το 16gb fc και δεν το συζηταω για τις κάρτες στα server.
    Οι 8 πόρτες του msa πάνε σε ένα brocade fc switch 8 gb 24port και εκεί συνδέονται όλα τα server με 2x8gb fc hp82q κάρτες.

    Το πρόβλημα που είχα για χρόνια (οσο είχα μόνο 4 ssd) ήταν το auto tiering.
    Είχα κάνει ένα volume με
    4 ssd (1xraid5)
    8 sas 15k (raid 10 αλλα απο κατω ηταν 4xraid1l
    4x 3tb mdl

    Αυτός ήταν ο χώρος των vm και των live data, οι υπόλοιποι 4 x 4tb σε raid 10 ήταν καθαρά για backup.

    Αυτό το πράγμα εξαιτίας του auto tiering licence που έχω, επρεπε τα hot data να τα έχει στους ssd και τα cold να τα μεταφέρει στους μηχανικούς.
    Λοιπόν 2 θέματα είχε τελικά. Πρώτο πως οι controller δεν είχαν τόση δύναμη να το κάνουν γρήγορα και δεύτερο το καθημερινό differential backup του τρελαινε τον αλγόριθμο οπότε έβαζε vm system disk στους μηχανικούς και σερνοντουσαν.
    Έτσι το δούλευα για κάνα 2 χρόνια που είχα και λιγότερα vm.
    Όταν αυξήθηκαν οι ανάγκες, πηρα άλλους 6 ssd και ξυλωσα απο το auto tiering τους mdl. Εκεί το msa αναστήθηκε λιγο...
    Φορμαρα τους 9 ssd σε 3x3raid5 και τον 10ο τον έβαλα read cache στους mdl. Πάει πολύ καλύτερα και απλά τους 4x3tb τους πήγα στο άλλο volume με τους 4tb και τα data είναι μαζί με το backup.
    Όλα πάνε πολύ καλά αλλά μένω από χώρους για vm.

    Αυτό που μπορώ να κάνω τώρα είναι το εξής. Να κρατήσω ότι έχω και να πάρω ένα supermicro με 2xepyc2 και 512gb ram οποτε η Sql, τα singular το λογιστικό και το γαϊδούρι πρόγραμμα παραγωγής να τρέχουν πάνω του (συν κάποια άλλα σοβαρά vm)άρα θα πετάνε και να χώσω λεφτά στο msa.
    Με 14 ακόμα pm1643 και αλλαγή στις πορτες του σε 10gb iscsi (ή δέχεται μικτο οποτε 4xfc 8gb άρα τα παλιά μένουν ως έχουν και 4x10gb iscsi για το/τα καινούργια) οποτε θα σκοτώνει και δεν θα χρειάζομαι vsan ή storage spaces (αν και ένα από τα 2 τα θέλω για το deduplication κυρίως) οπότε θα γλιτώσουμε και τρελα λεφτά από τα software licenses στην vmware ή την Microsoft.

    Θα έχει δηλαδή
    6 x raid5 x 3 δίσκους ssd που θα μου δώσει ωφέλιμο 12tb για vm που είναι υπερβολικό για τις ανάγκες μου αλλά θα καλύψω μια 5ετια (4tb vm και 2tb data έχω τώρα) αλλά και θα πετάει γιατί σε αυτό το κομμάτι το msa σκοτώνει με τα virtual volume που έχει δηλαδή πχ αν σωσεις 100gb το σπαει στα οσα disk group έχει και θα πάει 100gb/6...
    Μιλάμε για τρελή ταχύτητα read και write.

    Με αυτό παλευω τελευταία και πρέπει να αποφασίσω σύντομα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #60
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.682
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Λοιπόν οφείλω να ενημερώσω τι έχω κάνει τελικά.
    Να μην τα πολυλογώ μέχρι τη Μεγάλη Πέμπτη ήρθαν τα υπόλοιπα Server από την Thinkmate στην Αγγλία. Πάσχα εγώ προσωπικά έκανα στην δουλειά πλην την Κυριακή της Ανάστασης που οκ δεν πήγα.

    Τα Server το καθένα έχει το Εξής Config. Το λινκ από κάτω δείχνει το τελικό Configuration πλην των SSD SAS3 δίσκων που τους αγοράζω εγώ από το εμπόριο.

    A+ SERVER 1114S-WTRT

    Σε κάθε σέρβερ δημιουργήθηκαν 2 disk group.
    1o DiskGroup
    Cache Disk 1 x 4801x Intel Optane m.2 200GB
    Capacity DIsk 2 x 2TB Samsung PM1643a SAS3
    2o DiskGroup
    Cache Disk 1 x 4801x Intel Optane m.2 200GB
    Capacity Disk 2 x 1TB Samsung PM1643a SAS3

    Έστησα Vsan 7U2 και η διασύνδεση του κάθε μηχανήματος γίνεται με τις 2x10GB κάρτες με LACP προς το Ubiquity ES-16-XG που πήρα για αυτά.
    Είχα πολλά προβλήματα, κυρίως με τη διασύνδεση του Ubiquity με το Tor Switch της εταιρείας που είναι ένα HPE FlexFabric 5820X 24XG SFP+. Με τίποτα αυτά τα 2 μεταξύ τους δεν ήθελαν να συνεργαστούν βασικά με Dynamic LACP . Με τα πολλά τα κατάφερα.

    Το πράμα πετάει με vsan. Εννοείται ότι το μαγαζί με τα 45vm που έχω το έχει για πλάκα αλλά γενικά με το HCIBench που έτρεξα tests το μόνο που με φρέναρε ήταν το Ubiquity το οποίο είναι Nindendo σαν switch που λέμε με 2MB Buffer μόνο, οπότε αν πάει κάποιος να κάνει δουλειά με αυτό, να ξέρει πως μετά από 30-50 sec τερματίζει στα 40GBit throughput. Είναι όμως μια καλή λύση για διασύνδεση 10GB αλλά όποιος θέλει να κάνει σοβαρή δουλειά και έχει κίνηση σοβαρή, τότε να πάρει switch με σοβαρούς buffer.

    Οι ανάγκες είναι υπερκαλυμμένες αυτή τη στιγμή αλλά σε κάποια φάση θα αλλάξω το 5820x με ένα γαϊδούρι 40gb ή 100gb switch που να υποστηρίζει RDMA και τα λοιπά νέα καλούδια που έχουν τα νέα switch. Αν έπαιρνα κάτι αυτή τη στιγμή θα έπαιρνα ένα μεταχειρισμένο Brocade VDX 6940 (12x40GB) και κάρτες δικτύου 40GB αλλά δεν έχει νόημα ακόμα.

    Έπρεπε να στήσω και κάτι για backup. Μέχρι τώρα όλο το μαγαζί στηριζόταν στο MSA οπότε πήρα ένα DL380e G8 14LFF με 96GB ram από την Alfanet όπου πάνω έβαλα τους HDD δίσκους που είχα στο MSA στα 2 έξτρα enclosure του.
    8 x 4TB HP Sas MDL 7.2K
    4 x 3TB HP Sas MDL 7.2K
    Αυτό πραγματικά μου έφαγε πολύ χρόνο. Δοκίμασα πραγματικά όλους τους πιθανούς τρόπους που θα μπορούσα να δοκιμάσω με γνώμονα τη μέγιστη ταχύτητα και ασφάλεια. Μέχρι και standalone vsan έκανα αλλά δεν ήμουν ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Βασικά είτε έκανα Raid από τον HP P420 τον controller , είτε πέρναγα με raid0 τους δίσκους στα windows χρησιμοποιώντας storage spaces, το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό από ταχύτητα παρόλο που είχα στα χέρια μου 2 x 1TB SAS3 SSD Pm1643a που τους χρησιμοποιούσα σαν Cache.

    Εντέλει με τα πολλά δοκίμασα και το Truenas(freenas). Και αυτό δεν πανηγύριζε όταν του έδινα τους δίσκους είτε με raid0 είτε με raid10 οπότε έκανα το εξής. Πήρα από EBAY 2 x HPE H240 SAS3 HBA που είναι απλοί SAS3Controllers certified και για vsan και για S2D. Τους έβαλα επάνω και ο ένας πήρε πάνω του του 12HDD και ο άλλος τους 2 pm1643. Στο Truenas αφού το σύνδεσα με 2x10GB με LACP με το 5820.
    Έχω φτιάξει 2 pool.
    1o Pool
    4 vdev με 2x4TB σε mirror. Αυτό μου έδωσε καθαρά 16ΤΒ πολύ γρήγορου χώρου για backup. Δοκίμισα RaidZ1 και RaidZ2 αλλά το mirroring είναι ποιο γρήγορο ασχέτως αν έχανα το μισό χώρο γιατί 16tera μου φτάνουν και μου παραφτάνουν. Στο pool αυτό έβαλα τον ένα PM1643 1TB για L2Arc και τον 2ο για Zil/Slog. Δεν μου άρεσε καθόλου η ταχύτητα σε Sync writes οπότε έκανα disable τα sync writes, στην τελική backup χώρος είναι σε Server Room με UPS κλπ. και οι δίσκοι είναι όλοι με Power Protection οπότε δύσκολα θα γίνει ζημιά. Παρόλα αυτά θα πάρω μάλλον έναν Optane ακόμα να τον βάλω για Zil και να μπορέσω να ενεργοποιήσω τα sync writes (που και σε αυτό δεν είμαι σίγουρος αν θα παίξει όντως γρήγορα). Τα χρειάζομαι γιατί έχω δώσει τα Pool προς τους ESXI με NFS και όχι με iScsi το οποίο δεν το εμπιστεύομαι με την καμία, το nfs κάνει reconnect πολύ γρήγορα ότι και να γίνει ειδικά στον esxi 7 ενώ το iscsi όχι.

    Τώρα, είδα ταχύτητα receive (να κάνει write δηλαδή στο pool με τους 8x4TB) στο truenas 980mb/sec sustained για πάνω από 3 λεπτά και μετά να πέφτει στα 400-550mb/sec οπότε είμαι ΟΚ με αυτό.

    Η Γενική μου άποψη είναι πως το αποτέλεσμα έχει θετικά αλλά και αρνητικά. Καταρχήν το vSan είναι ένα πράγμα το οποίο είναι πολύ ευαίσθητο στο hardware. Εκτός ότι τα πάντα πρέπει να είναι στο HCL list της VMWare, πρέπει να έχεις τέλειες ρυθμίσεις όταν το στήνεις και να ξέρεις τι κάνεις. Δεν μου αρέσει καθόλου το ότι για να κάνω shutdown τα 4 server τα συγκεκριμένα πρέπει να ακολουθήσω αυτήν την διαδικασία . Έκανα δοκιμές βγάζοντας το ρεύμα από 1 server.. από 2 server .. και κλείνοντας και τα 4. Το πράγμα δείχνει να αντέχει ξύλο γιατί σε όλες τις περιπτώσεις σηκώθηκαν όλα και απλά μου ζήτησε να κάνω ένα resync και όλα καλά. Θα περάσει καιρός μέχρι να το εμπιστεύομαι τυφλά σε σχέση με το MSA. Μου λείπει η ευκολία του MSA και η ασφάλεια που μου έδινε.

    Αν θέλει κάποιος να ρωτήσει κάτι ή θέλει να κάνω κάποιο τεστ, είμαι εδώ.

    Υ.Γ. Σύντομα θα σκοτώσω στο EBAY το MSA με όλα τα παρελκομενά του (ή θα το πάρω σπίτι αλλά 1ον θα με σκοτώσει η γυναίκα μου γιατί κάνει φασαρία και 2ον θέλω γκόμενα τη ΔΕΗ).
    HPE MSA2042 SAN 24SFF With Advanced Auto Tiering LTU Licence και 8x8GB FC tranceivers πάνω του.
    HPE Brocade SWITCH FC 24P 8GB BROCADE 300 all Ports Licenced Full Tranceivers
    4 x HPE 81Q FC 8gb Adapter με tranceivers όλες
    8 x HPE 82Q FC 2x8GB Adapter με tranceivers όλες

    Άπειρες οπτικές για τη διασύνδεση όλων.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας