Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 120
  1. #76
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Ποια 7.0.3 έχεις;;; δες εδώ
    Μάλλον δεν επηρεάζει γιατί το θέμα είναι μόνο σε update νομίζω...

  2. #77
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια 7.0.3 έχεις;;; δες εδώ
    Μάλλον δεν επηρεάζει γιατί το θέμα είναι μόνο σε update νομίζω...
    Το ξέρω. Κάνω πάντα τα update όλα κάθε Σάββατο. Είδα τι προβλήματα βγήκαν και έπρεπε να κάνω γιόγκα να γυρίσω 9 server πίσω αλλά δεν με επηρέαζαν εμένα τα bug κυρίως λόγο του ότι όλοι οι σερβερ δεν έχουν δίσκους και δουλεύω με truenas και nfs οπότε δεν έκανα τίποτα.
    Θα του κάνω refresh την εγκατάσταση το βράδυ αλλά που θα βρω iso με 7.0.3 full updated .. θα φτιάξω μόνος μου από το Depot. Σε δουλειά να βρισκόμαστε.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #78
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    να κανω μια χαζη ερωτηση .....

    Ειχα εγκαταστησει παλιοτερα esxi αλλα δεν ειχα εμβαθυνει τοσο πολυ ωστε να φτασω στο disaster plan.

    Δεν υπαρχει καποιος τροπος να παιρνεις κλωνο του boot drive ?

    πχ στο unraid εχει backup οπου παει και σου βγαζει ενα ΖΙΡ με ολα τα αρχεια του usb drive .

    Οποτε και να χαλασει ακομα το ιδιο το usb stick με το ΖΙΡ φτιαχνεις ενα καινουριο και το κουμπωνεις στη θεση του παλιου.

    και ολα δουλευουν σαν να μην εγινε ποτε ζημια. ( ενταξει απλα θα πρεπει μετα απλα να το δηλωσεις . αλλα δεν εινει τιποτα ) .

    Δεν εχει κατι αντιστοιχο στο esxi ? λογικα και αυτο απο την ραμ δεν τρεχει ? απλα φορτωνει απο το boot drive και μετα απλα γραφει τις αλλαγες ?
    The gr81 .

  4. #79
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    να κανω μια χαζη ερωτηση .....

    Ειχα εγκαταστησει παλιοτερα esxi αλλα δεν ειχα εμβαθυνει τοσο πολυ ωστε να φτασω στο disaster plan.

    Δεν υπαρχει καποιος τροπος να παιρνεις κλωνο του boot drive ?

    πχ στο unraid εχει backup οπου παει και σου βγαζει ενα ΖΙΡ με ολα τα αρχεια του usb drive .

    Οποτε και να χαλασει ακομα το ιδιο το usb stick με το ΖΙΡ φτιαχνεις ενα καινουριο και το κουμπωνεις στη θεση του παλιου.

    και ολα δουλευουν σαν να μην εγινε ποτε ζημια. ( ενταξει απλα θα πρεπει μετα απλα να το δηλωσεις . αλλα δεν εινει τιποτα ) .

    Δεν εχει κατι αντιστοιχο στο esxi ? λογικα και αυτο απο την ραμ δεν τρεχει ? απλα φορτωνει απο το boot drive και μετα απλα γραφει τις αλλαγες ?
    Κοίτα, η ποιο απλή λύση είναι να κάνεις backup το config. Εγώ έχω batch καθημερινό με task scheduller και τραβάω τα config από όλους τους σέρβερ που έχω επαφή (δουλειά, σπίτι και 2 φίλων μου), τα συμπιέζει και μου τα στέλνει email. Αν γίνει στραβή τότε απλά κάνεις καθαρή εγκατάσταση, restore το config και τέλος.

    Αν δεν θες έτσι, τραβάς το usb αφού τον κλείσεις και κάνεις ένα Image. Άλλη λύση είναι 2πλό usb σε mirror ή sdcard.
    Τα συγκεκριμένα αυτά είναι τα πρώτα που έβαλα την εγκατάσταση σε δίσκο οπότε δεν έχω εύκολες λύσεις αν δεν ξεκινάει. Πχ μια φορά στο σπίτι μου χτύπησε ένα αρχείο στο usb-stick που έκανε boot ο server μου, το πήρα, αντέγραψα χύμα μετά από chkdsk μέσα του το αρχειο που είχε χτυπήσει και έπαιξε.

    Η ποιο ωραία φάση είναι να έχεις τον esxi να ξεκινάει είτε με iscsi από κάπου αλλού που έχεις εκεί ικανότητα backup. Αυτό όμως πρέπει να το υποστηρίζει το motherboard δηλαδή το iscsi boot. Η καλύτερη φάση της ζωής μου ήταν όσο είχα το MSA της HP που ήταν με FC κάρτες όλα μου τα σέρβερ και είχαν ένα Lun partition στο MSA 8GB για boot. Εκεί είχα αυτόματα καθημερινό image από το MSA αλλά η μεγαλύτερη μαγκιά ήταν πως αν ήθελα να πειράξω κάτι στον esxi, απλά τράβαγα στο MSA ένα image.. έκανα ότι έκανα και αν πήγαινε καλά τότε ΟΚ.. αν όχι επανερχόμουν σε DT στην πρώτερη κατάσταση. Αυτό με βοήθησε πολύ σε φάσεις αναβαθμίσεων πχ από esxi 6.5 σε 7 κλπ.

    Γενικά ο esxi είναι εύκολο να στηθεί από την αρχή.. σε καταστροφή που δεν έχεις κάτι απλά κάνεις install σε άλλο δίσκο, βάζεις ip.. κάνεις register τα vm από τον δίσκο των vm και τελείωσες. Σε ποιο μεγάλες εγκαταστάσεις είναι ποιο δύσκολο.
    Εγώ τώρα με το παραπάνω παιδεύομαι.. γιατί ενώ ξεκίνησε δεν υπάρχει πουθενά λόγο του ότι έχασε τις ρυθμίσεις δικτύου (τα έχω με distributed switch τελευταία έκδοση και LACP Lag με 2x10GB κάρτες) οπότε τελικά έκανα καθαρή και το ρυθμίζω να μπει στο cluster.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #80
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    να κανω μια χαζη ερωτηση .....

    Ειχα εγκαταστησει παλιοτερα esxi αλλα δεν ειχα εμβαθυνει τοσο πολυ ωστε να φτασω στο disaster plan.

    Δεν υπαρχει καποιος τροπος να παιρνεις κλωνο του boot drive ?
    Μιας και τώρα το είδα και επειδή έχω κι εγώ μια ερώτηση..
    Κατ' αρχήν για την παραπάνω ερώτηση:
    https://www.virten.net/2014/12/clone...-flash-drives/
    Το έχω κάνει και είχα τεστάρει ότι δούλευε..

    Και η ερώτησή μου (αν το έχει κάνει κανείς)
    Αν αλλάξω το motherboard λέτε να δουλευουν όλα ρολόι; Εννοείται ότι δεν μιλάω για τελείως διαφορετικό motherboard..
    O esxi μου τρέχει σε ένα X10SLM-F από usb.
    Έχω έναν E3-1230v3, 32GB Ram έναν 256άρη NVMe, έναν 500άρη SSD και έναν 2.5" 1ΤΒ
    Θέλω να αντικαταστήσω το motherboard με ένα X11SSL-F που το έχω και κάθεται και με κοιτάει εδώ και κανα 8μηνο..
    Έχω έναν E3-1230v5, 64GB Ram (τα περιμένω) και τα υπόλοιπα θα είναι τα ίδια..

    Λέτε να μου κάτσει κατευθείαν χωρίς τίποτε άλλο, μην χρειάζεται να ξαναστήνω από την αρχή ή μπα;
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  6. #81
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και η ερώτησή μου (αν το έχει κάνει κανείς)
    Αν αλλάξω το motherboard λέτε να δουλευουν όλα ρολόι; Εννοείται ότι δεν μιλάω για τελείως διαφορετικό motherboard..
    O esxi μου τρέχει σε ένα X10SLM-F από usb.
    Έχω έναν E3-1230v3, 32GB Ram έναν 256άρη NVMe, έναν 500άρη SSD και έναν 2.5" 1ΤΒ
    Θέλω να αντικαταστήσω το motherboard με ένα X11SSL-F που το έχω και κάθεται και με κοιτάει εδώ και κανα 8μηνο..
    Έχω έναν E3-1230v5, 64GB Ram (τα περιμένω) και τα υπόλοιπα θα είναι τα ίδια..

    Λέτε να μου κάτσει κατευθείαν χωρίς τίποτε άλλο, μην χρειάζεται να ξαναστήνω από την αρχή ή μπα;
    Μου έχει τύχει πρόβλημα όταν οι NICs ήταν διαφορετικές. Απλά τις έκανα reconfigure και όλα καλά.
    Σε άλλη περίπτωση, με ακριβώς ίδια motherboard, ήταν plug and play.
    Υπογραφή

  7. #82
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να δούμε, θα είμαι τυχερός..;
    Εν τω μεταξύ είναι και πολύς ο καιρός και δεν θυμάμαι κάν αν είχα περάσει τίποτα για να βλέπει ο esxi τους αισθητήρες του motherboard.. Αλλά λογικά τα ίδια θα είναι και στην νέα motherboard..
    Σχετικά με τις κάρτες δικτύου.. Αυτό το motherboard που έχω τώρα λεει 1 Intel® i217LM & 1 Intel® i210AT ενώ το καινούριο Dual GbE LAN with Intel® i210-AT. Οπότε δε νομίζω να έχω πρόβλημα...
    Για να δούμε.. δεν έχω όρεξη να μπλέκω... βαριέμαι πλέον

    - - - Updated - - -

    Εν τω μεταξύ πριν λίγο μου ήρθε και το κούριερ με τις μνήμες... 4 x KSM26ED8/16HD Ήταν βαριά η .... του τσολιά .. Tο' φαγα το χαρτζηλίκι μου για αυτό το μήνα...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  8. #83
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και τώρα το είδα και επειδή έχω κι εγώ μια ερώτηση..
    Κατ' αρχήν για την παραπάνω ερώτηση:
    https://www.virten.net/2014/12/clone...-flash-drives/
    Το έχω κάνει και είχα τεστάρει ότι δούλευε..

    Και η ερώτησή μου (αν το έχει κάνει κανείς)
    Αν αλλάξω το motherboard λέτε να δουλευουν όλα ρολόι; Εννοείται ότι δεν μιλάω για τελείως διαφορετικό motherboard..
    O esxi μου τρέχει σε ένα X10SLM-F από usb.
    Έχω έναν E3-1230v3, 32GB Ram έναν 256άρη NVMe, έναν 500άρη SSD και έναν 2.5" 1ΤΒ
    Θέλω να αντικαταστήσω το motherboard με ένα X11SSL-F που το έχω και κάθεται και με κοιτάει εδώ και κανα 8μηνο..
    Έχω έναν E3-1230v5, 64GB Ram (τα περιμένω) και τα υπόλοιπα θα είναι τα ίδια..

    Λέτε να μου κάτσει κατευθείαν χωρίς τίποτε άλλο, μην χρειάζεται να ξαναστήνω από την αρχή ή μπα;
    Αυτό που λέει ο ChrisZ. Ο esxi είναι σχεδόν universal το boot του, φαντάσου ότι πολύς κόσμος ενώ στη cpu του δεν τρέχει, κάνει εγκατάσταση σε usb σε ένα άλλο συμβατό pc και μετά πάει με το stick (ή δίσκο) στο μηχάνημα και bootάρει κανονικά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #84
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά Π-Σ-Κ έπιασα δουλειά...
    Κατ' αρχήν για να είμαι σίγουρος (ξανα)επιβεβαίωσα αυτό που είχα γράψει παραπάνω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και τώρα το είδα και επειδή έχω κι εγώ μια ερώτηση..
    Κατ' αρχήν για την παραπάνω ερώτηση:
    https://www.virten.net/2014/12/clone...-flash-drives/
    Το έχω κάνει και είχα τεστάρει ότι δούλευε..
    Επιβεβαιώνω λοιπόν ότι δουλεύει... Έφαγα κανα δίωρο όμως γιατί παρόλο που πήγαινα από windows να γράψω σε ίδιο ακριβώς στικάκι, (ίδια μάρκα, ίδιο μέγεθος) δεν το δεχόταν γιατί ήταν κάποια ΜΒ μικρότερο το destination
    Αποφάσισα να το κάνω με dd κάνοντας mount το στικάκι σε ένα linux VM, ξαναπήρα the third the longer.. Βρήκα ένα 16άρι, έπαιξε κανονικά. Τελικά ξέθαψα και ένα παμπάλαιο λάπτοπ που έχει linux και το κρατάω γιατί έχει και σειριακή πόρτα, έβαλα το στικάκι που δούλευε, έβαλα και το 8άρι που ήθελα να κάνω κλώνο, έτρεξα dd, ξέχασα να ορίσω το blocksize στο dd, έφαγε μια ώρα να το κάνει dd...μου έβγαλε στο τέλος no space left on device, αλλά δουλεύει μια χαρά..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η ερώτησή μου (αν το έχει κάνει κανείς)
    Αν αλλάξω το motherboard λέτε να δουλευουν όλα ρολόι; Εννοείται ότι δεν μιλάω για τελείως διαφορετικό motherboard..
    O esxi μου τρέχει σε ένα X10SLM-F από usb.
    Έχω έναν E3-1230v3, 32GB Ram έναν 256άρη NVMe, έναν 500άρη SSD και έναν 2.5" 1ΤΒ
    Θέλω να αντικαταστήσω το motherboard με ένα X11SSL-F που το έχω και κάθεται και με κοιτάει εδώ και κανα 8μηνο..
    Έχω έναν E3-1230v5, 64GB Ram (τα περιμένω) και τα υπόλοιπα θα είναι τα ίδια..

    Λέτε να μου κάτσει κατευθείαν χωρίς τίποτε άλλο, μην χρειάζεται να ξαναστήνω από την αρχή ή μπα;
    Και σχετικά με αυτό, τώρα, έκανα την αλλαγή και ο esxi ούτε που κατάλαβε ότι άλλαξε κάτι.. Βασικά 2 VM με ρώτησαν αν έγιναν copy ή move, αλλά μέχρι εκεί. Κι αυτά μάλλον γιατί μπορεί να είδαν καμιά ψιλοδιαφορά στον controller..
    Ούτε με τα δίκτυα είχε πρόβλημα ούτε με τίποτα (φτου να μην το ματιάσω..)
    Και επειδή η κορυφαία η supermicro δεν αλλάζει εύκολα το layout στα motherboard από γενιά σε γενιά, ούτε το cable management του κουτιού δεν χρειάστηκε να πειράξω.. όλα στο ίδιο σημείο κούμπωσαν..
    Οπότε όλα καλά..
    Μετά έβγαλα και από το NAS το motherboard, έβαλα αυτό που είχα στον esxi (αυτό ήθελε μόνο να γυρίσω έναν ανεμιστήρα για να φτάνει, γιατί είχε κάνει μικρές αλλαγές από το 9ης γενιάς στα 10ης η SM), αλλά κατά τα άλλα καλά..
    Πιο πολύ με ταλαιπώρησε αυτό για να πω την αλήθεια, γιατί με τα λυσίματα για τον ανεμιστήρα κουνήθηκε κάποιο ρεύμα και ανοίγοντάς το μου έβγαινε degraded το pool, αλλά το ξαναάνοιξα, έλεγξα τα ρεύματα και όλα καλά..
    Το μόνο ψιλοθέμα που έχω είναι ότι κάνει νερά το SataDOM που τρέχει το NAS (οπότε με βλέπω να μπαίνω στη διαδικασία να το αντικαταστήσω με κανά μικρό SSD - πρέπει να έχω κανα δυό που κάθονται)
    Αυτά ...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  10. #85
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά Π-Σ-Κ έπιασα δουλειά...
    Κατ' αρχήν για να είμαι σίγουρος (ξανα)επιβεβαίωσα αυτό που είχα γράψει παραπάνω

    Επιβεβαιώνω λοιπόν ότι δουλεύει... Έφαγα κανα δίωρο όμως γιατί παρόλο που πήγαινα από windows να γράψω σε ίδιο ακριβώς στικάκι, (ίδια μάρκα, ίδιο μέγεθος) δεν το δεχόταν γιατί ήταν κάποια ΜΒ μικρότερο το destination
    Αποφάσισα να το κάνω με dd κάνοντας mount το στικάκι σε ένα linux VM, ξαναπήρα the third the longer.. Βρήκα ένα 16άρι, έπαιξε κανονικά. Τελικά ξέθαψα και ένα παμπάλαιο λάπτοπ που έχει linux και το κρατάω γιατί έχει και σειριακή πόρτα, έβαλα το στικάκι που δούλευε, έβαλα και το 8άρι που ήθελα να κάνω κλώνο, έτρεξα dd, ξέχασα να ορίσω το blocksize στο dd, έφαγε μια ώρα να το κάνει dd...μου έβγαλε στο τέλος no space left on device, αλλά δουλεύει μια χαρά..



    Και σχετικά με αυτό, τώρα, έκανα την αλλαγή και ο esxi ούτε που κατάλαβε ότι άλλαξε κάτι.. Βασικά 2 VM με ρώτησαν αν έγιναν copy ή move, αλλά μέχρι εκεί. Κι αυτά μάλλον γιατί μπορεί να είδαν καμιά ψιλοδιαφορά στον controller..
    Ούτε με τα δίκτυα είχε πρόβλημα ούτε με τίποτα (φτου να μην το ματιάσω..)
    Και επειδή η κορυφαία η supermicro δεν αλλάζει εύκολα το layout στα motherboard από γενιά σε γενιά, ούτε το cable management του κουτιού δεν χρειάστηκε να πειράξω.. όλα στο ίδιο σημείο κούμπωσαν..
    Οπότε όλα καλά..
    Μετά έβγαλα και από το NAS το motherboard, έβαλα αυτό που είχα στον esxi (αυτό ήθελε μόνο να γυρίσω έναν ανεμιστήρα για να φτάνει, γιατί είχε κάνει μικρές αλλαγές από το 9ης γενιάς στα 10ης η SM), αλλά κατά τα άλλα καλά..
    Πιο πολύ με ταλαιπώρησε αυτό για να πω την αλήθεια, γιατί με τα λυσίματα για τον ανεμιστήρα κουνήθηκε κάποιο ρεύμα και ανοίγοντάς το μου έβγαινε degraded το pool, αλλά το ξαναάνοιξα, έλεγξα τα ρεύματα και όλα καλά..
    Το μόνο ψιλοθέμα που έχω είναι ότι κάνει νερά το SataDOM που τρέχει το NAS (οπότε με βλέπω να μπαίνω στη διαδικασία να το αντικαταστήσω με κανά μικρό SSD - πρέπει να έχω κανα δυό που κάθονται)
    Αυτά ...
    Ωραίος, όσο για το satadom, διάβαζα και εγώ τα καλύτερα αλλά μου την έκανε ένα πριν 15 ημέρες στη δουλειά και δεν μου ξεκίναγε ένα supermicro. Ξαναέκανα εγκατάσταση esxi από πάνω και έπαιξε αλλά έχω χάσει λίγο την εμπιστοσύνη μου. Σπίτι τους 3 esxi μου τους έχω με usb stick για boot.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #86
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι κι εγώ τον esxi με usb τον έχω απο την αρχή..
    Στο NAS τωρα το SATADOM γιατι κανει κόλπα δεν μπορώ να το καταλάβω..
    Με το νέο motherboard τα ξεκίνησε (x10slm-f). Στο παλιό (x9scl-f) έπαιζε δεν ξερω κι εγώ ποσα χρονια χωρίς πρόβλημα. Και δεν είναι ότι κουράζεται κιόλας, γιατί και το NAS embedded version του λειτουργικού τρέχει και το φορτώνει στη Ram. Βέβαια εγώ δεν το αφήνω ανοιχτό το NAS, οποτε εχει αρκετά power on/off στην πλάτη του, αλλά και πάλι..
    Απλά έχω να του κάνω άλλη μια δοκιμή να δω μήπως φταίει κάτι που υποψιάζομαι: το παλιό motherboard είχε satadom power connector (ένα μικροσκοπικό διπινο καλωδιακι) και τα data ήταν από το sata port. Το νεο υποτίθεται εχει 2 sata connectors που δίνουν και ρεύμα οποτε το καλωδιακι μπορει και να μη χρειάζεται. Μπας και του δίνει περισσότερο ρεύμα και γιαυτό κανει νερα και θέλει να ξεσυνδεσω το καλωδιακι; Δεν ξερω..
    Βασικά δεν θυμάμαι καν αν το έβαλα σε πορτοκαλί sata που δίνει και ρεύμα ή σε κανονική... και από την άλλη, το satadom που έχω δεν είναι supermicro , ένα innodisk ειναι, που δεν ξερω στα σίγουρα αν παιρνει ρεύμα από τη sata
    Τεσπα θα το δω αν προλάβω αύριο.. θέλω να δω και τα jumper για το ενσωματωμένο ηχειακι της μητρικής γιατι το προηγούμενο όταν μπουταρε το XigmaNas και όταν ξεκίναγε να κανει shutdown έκανε ήχους και μ'αρεσε.. χε
    Αυτό που έβαλα τωρα δεν κανει κανένα ηχο, οποτε παίζει να μην έχει ένα jumper ( ή να μη δουλεύει το ηχειακι και απλά δεν το πήρα ποτέ πρέφα, μιας και ο esxi που ειχε πριν δεν παίζει μουσική. )
    Θα το δούμε.. ελπίζω να είναι οκ το satadom γιατι ειναι μικρουλικο και το προτιμάω από το βάλω έναν ssd.. αν δεν είναι αυτό που είπα με το ρεύμα μπορει να είναι κάποια ασυμβατότητα. Μου είχε τύχει παλιά κάποια τσιπάκια ssd να ειναι ασυμβατα με haswell γενιάς μητρικές .
    Και ειναι και industrial grade κιόλας το satadom και ειναι καλο ρε γμτ... θα δουμε
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  12. #87
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν έκατσα χτες και είδα μπας και καταλάβω τι παίζει..
    Βασικά ότι νά ' ναι έλεγα για powered θύρα, δεν έχει τέτοια sata θύρα η x10slm -f. Η x11 που έχω τον esxi έχει.. Τέσπα..
    Το SataDom που έχω είναι αυτό το 8άρι
    Είμαι 99% σίγουρος ότι είναι κάποια ασυμβατότητα το πρόβλημα και ότι το Satadom είναι μια χαρά...Επιπλέον επειδή υποστηρίζει και S.M.A.R.T., και εκεί σε τέλεια κατάσταση φαίνεται..
    Οπότε άνοιξα το κουτί χτες, πρόσθεσα και ένα usb stick στο onboard που έχει στη μητρική και άφησα και το satadom πάνω. Η μόνη διαφορά ήταν ότι πριν το είχα συνδεμένο σε sataIII θύρα και το γύρισα σε μια sataII μπας και..
    Ως δια μαγείας, έκανα 10 restart/shutdown κλπ και όλα ΟΚ... Ρε λες λέω;
    Το παράτησα λοιπόν και όλα καλά για κανα 2ωρο..
    Πατάω λοιπόν να ξαναανοίξει, πάλι τα ίδια..
    Του τράβηξα λοιπόν μια εγκατάσταση στο στικάκι το embedded OS, restore configuration και άντε γεια... Κάποια στιγμή που θα ευκαιρέσω θα το ξανανοίξω το κουτί να το βγάλω από μέσα το satadom.

    * Σκεφτηκα να βάλω κανα μικρό SSD (έχω κανα-δυό Intel S3500 80άρηδες,) αλλά θα έπρεπε να τραβήξω καλώδιο ρεύματος άλλο και να χαλάσω το τέλειο cable management μου , οπότε usb stick it is...

    Αυτά...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  13. #88
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά θα έπρεπε να τραβήξω καλώδιο ρεύματος άλλο και να χαλάσω το τέλειο cable management μου
    Ωπα δικός μου είσαι.. OCD και εσύ? εγώ να δεις....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #89
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωπα δικός μου είσαι.. OCD και εσύ? εγώ να δεις....
    Προσπαθώ...όχι με τεράστια επιτυχία, αλλά προσπαθώ...
    Να δύο - πολύ παλιές, του 2015 - φωτογραφίες από το NAS (είχε τότε μια ASUS P8B-WS, την οποία πριν τουλάχιστον μια 5ετία την είχα αντικαταστήσει με μια Supermicro x9scl-f και η οποία με τη σειρά της αντικαταστάθηκε τις προάλλες με την x10slm-f)
    Spoiler:
    H οποία, στον esxi μου, είχε αντικαταστήσει μια x8sil-f και τώρα αντικαταστάθηκε από μια x11ssl-f
    Και για όποιον δεν κατάλαβε.. είμαι fan της supermicro (και με το δίκιο μου πιστεύω)


    Εμπρός μέρος
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IpH2cbB.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  633,2 KB 
ID: 235034

    Και πίσω μέρος
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  197hAsf.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  609,2 KB 
ID: 235035
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  15. #90
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ...όχι με τεράστια επιτυχία, αλλά προσπαθώ...
    Να δύο - πολύ παλιές, του 2015 - φωτογραφίες από το NAS (είχε τότε μια ASUS P8B-WS, την οποία πριν τουλάχιστον μια 5ετία την είχα αντικαταστήσει με μια Supermicro x9scl-f και η οποία με τη σειρά της αντικαταστάθηκε τις προάλλες με την x10slm-f)
    Spoiler:
    H οποία, στον esxi μου, είχε αντικαταστήσει μια x8sil-f και τώρα αντικαταστάθηκε από μια x11ssl-f
    Και για όποιον δεν κατάλαβε.. είμαι fan της supermicro (και με το δίκιο μου πιστεύω)


    Εμπρός μέρος
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IpH2cbB.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  633,2 KB 
ID: 235034

    Και πίσω μέρος
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  197hAsf.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  609,2 KB 
ID: 235035
    Μια χαρά... εγώ πάλι είμαι Fan της HP... κυρίως γιατί μου περισσεύουν εξαρτήματα από τη δουλειά αν και από πρόπερσι γύρισα σε Supermicro το μαγαζί οπότε υπάρχει ισοζύγιο.. πλέον έχω στο μαγαζί 5 σέρβερς HP και 5 supermicro.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας