Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Πήρα χθες με το Acronis έναν ολόκληρο δίσκο backup (397,01GB το backup αρχείο). Το αρχείο δημιουργήθηκε με μήνυμα "Process completed successfully", και στη λίστα η διαδικασία έχει πράσινο tick επιτυχίας διαδικασίας.

    Σήμερα χρειάζεται να κάνω recovery, αλλά δεν ολοκληρώνεται το recovery. Όπως έχω κάνει recovery κι άλλες φορές, σε ανάλογες περιπτώσεις, έτσι κάνω και τώρα.
    Και τις άλλες φορές, ακριβώς το ίδιο κάνω: successfully backup και recovery.

    Το έχω δοκιμάσει τρεις φορές. Αυτή τη στιγμή που γράφω το θέμα, είμαι στην τρίτη προσπάθεια, κοντά στο σημείο που σταματάει η διαδικασία, χωρίς κανένα μήνυμα, όμως. Απλά, κόβεται. Η διαδικασία recovery διαρκεί περίπου 2 ώρες και 30', και 1h 15' περίπου πριν το τέλος, σταματά. Χωρίς μήνυμα.

    Το μόνο που είδα διαφορετικό από τις άλλες φορές, είναι κάτι διαφημίσεις που πετάγονται σαν popup παράθυρα κάτω δεξιά, απ' το bitdefender που έχω ληγμένο.
    Τώρα, στο τρίτο recovery, έχω κάνει disabled την κάρτα δικτύου, και το bitdefender δεν βρίσκει internet, και μέχρι στιγμής δεν έχει πετάξει διαφήμιση.

    Σας έχει τύχει; Μπορεί το bitdefender μέσω των popup διαφημίσεων, να κάνει τη ζημιά;

    Δε νομίζω το backup αρχείο να εχει πρόβλημα. Πήρα μήνυμα successfully, κάτι που κάνω πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις. Βεβαιώνομαι με successfully message για το backup αρχείο.

    Ποια η άποψη σας για ολ' αυτά;

    Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Στο
    1 hours and 19 min
    πριν την ολοκληρωση τού recover, κάποιο μήνυμα πέταξε το diskeeper. (δεν το προλαβα ολο - δεν πάτησα και το printscreen να παρω το screenshoot - δυστυχως). Το μήνυμα τού diskeeper είχε κάποιο error code και αυτο που θυμάμαι σίγουρα έλεγε πως "Diskeeper will now close", και στο καπάκι το recover τού true image σταμάτησε με μήνυμα Process failed στο taskbar στην ώρα (κάπως έτσι ήταν το μήνυμα τού acronis).

    Αυτή τη φορά τα είδα όλ' αυτά διότι έμεινα να δω κάθε λεπτό τη διαδικασία recovery (countdown), και σταματάει στο 1h 19' πριν το τέλος.

    Ανοίγοντας τα processes των Windows (8.1) υπάρχει service καί κάποιο .exe που έχουν να κάνουν με το diskeeper. Τρέχει το diskeeper φαίνεται στο background.

    Εάν το diskeeper κάνει τη ζημιά, γιατί δεν μου έκανε ζημιά σε προηγούμενα recover;
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Πέραν το τι σε βολεύει να χρησιμοποιείς κλπ.
    Προσωπικά μετά από πολλάαααα χρόνια χρήσης norton ghost και περιήγησης σε πολλά άλλα clone/backup sw
    έχω καταλήξει στο clonezilla.
    Φοβερά γρήγορο και τρομερά αξιόπιστο.
    Το έχω χρησιμοποιήσει στα περισσότερα λειτουργικά με όλα τα μέσα σύνδεσης.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κάνεις recovery ενώ έχεις φορτώσει το λειτουργικο, antivirus, defrag;

  4. #4
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    δοκίμασε να κάνεις recovery από το boot media

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέραν το τι σε βολεύει να χρησιμοποιείς κλπ.
    Προσωπικά μετά από πολλάαααα χρόνια χρήσης norton ghost και περιήγησης σε πολλά άλλα clone/backup sw
    έχω καταλήξει στο clonezilla.
    Φοβερά γρήγορο και τρομερά αξιόπιστο.
    Το έχω χρησιμοποιήσει στα περισσότερα λειτουργικά με όλα τα μέσα σύνδεσης.
    ωραίο το clonezilla απλά δεν κάνει clone απο μεγαλύτερο δίσκο σε μικρότερο, παρόλο που χωράνε τα δεδομένα στον μικρότερο
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραίο το clonezilla απλά δεν κάνει clone απο μεγαλύτερο δίσκο σε μικρότερο, παρόλο που χωράνε τα δεδομένα στον μικρότερο
    Tις επιλογές advanced τις είδες;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας