Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι παλιά ιστορία, όπως τα λέει ο zero είναι, και γώ έχω βρεθεί με τέτοια στα χέρια μου παλιότερα.

    Όπως φυσικά και είναι business η κυκλοφορία των prereleases γενικότερα, μέσω IRC, torrents κλπ.
    είναι αυτό που λένε στην σκηνή του παράνομου DVD Screener

    πάρα πολύ παλιά ιστορία είναι το "Pre Releases" ή αλλιώς "Ακυκλοφόρητες" ταινίες.

    εννοείται ότι τα άτομα τα οποία γινόταν αντιληπτή η "παράνομη διανομή/διάθεση" έχαναν το προνόμιο αυτό και είχαν τρεχάματα με την δικαιοσύνη εκτός του γεγονότος ότι έχαναν την εργασία τους.

  2. #17
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι αυτό που λένε στην σκηνή του παράνομου DVD Screener

    πάρα πολύ παλιά ιστορία είναι το "Pre Releases" ή αλλιώς "Ακυκλοφόρητες" ταινίες.

    εννοείται ότι τα άτομα τα οποία γινόταν αντιληπτή η "παράνομη διανομή/διάθεση" έχαναν το προνόμιο αυτό και είχαν τρεχάματα με την δικαιοσύνη εκτός του γεγονότος ότι έχαναν την εργασία τους.
    Αυτά δεν έχουν συνήθως ένα watermark ή ένα κυλιόμενο μήνυμα που λέει ότι δεν είναι για γενική χρήση κτλ; Έχω χρόνια να το δω σε ταινία.

    Από τα Pre-releases, έχω πετύχει και διαφορετικές εκδόσεις της ίδιας ταινίας
    πχ το 1408 (Stephen King) το είδα με τελείως διαφορετικό τέλος απ ότι φίλος μου, στο ένα πεθαίνει ο πρωταγωνιστής στο άλλο ζει. Ακόμα δεν ξέρω ποιο τέλος βγήκε στους κινηματογράφους

  3. #18
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά δεν έχουν συνήθως ένα watermark ή ένα κυλιόμενο μήνυμα που λέει ότι δεν είναι για γενική χρήση κτλ; Έχω χρόνια να το δω σε ταινία.

    Από τα Pre-releases, έχω πετύχει και διαφορετικές εκδόσεις της ίδιας ταινίας
    πχ το 1408 (Stephen King) το είδα με τελείως διαφορετικό τέλος απ ότι φίλος μου, στο ένα πεθαίνει ο πρωταγωνιστής στο άλλο ζει. Ακόμα δεν ξέρω ποιο τέλος βγήκε στους κινηματογράφους
    ναι κανονικά έχει ένα watermark

    αλλά...

  4. #19
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Περιοχή
    Σταυρούπολη, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105440/11000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλοι τιτλοι (filenames) περιεχουν το spark μεσα τους. Μπορεις να δεις κ στα σάιτ υποτιτλων
    Ακριβώς. Τα έβλεπα και εγώ στα σάιτ υποτίτλων αλλά δεν μπορούσα να βρω το torrent και έλεγα από που τα βρίσκουν αυτοί..........

  5. #20
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα είναι ευνοημένα τα μεγάλα studio. Μην πας μακριά. Δες πόσοι φίλοι και συγγενείς σου από πειρατές έγιναν ξαφνικά νομότυποι με το Netflix. Και βάζω και τον εαυτό μου μέσα μιας που έχω και tidal και spotify.
    Ισχύει αυτό.

    Προσωπικά πιστεύω το Νο1 κέρδος των Αμερικάνων με το Hollywood (και πλέον Netflix) είναι ότι εξάγουν την "κουλτούρα" τους προς τον έξω κόσμο με ειρηνικά μέσα. Προφανώς αυτό συμβαίνει και με την πειρατεία ως όχημα (πολλοί το παίζουν επανάστα, αλλά ρουφάνε την προπαγάνδα με το -torrent- καλαμάκι ).

    Το χρηματικό κέρδος (συνδρομές Netflix) είναι Νο2 στην κλίμακα προτεραιοτήτων.

    Κάτι ανάλογο συμβαίνει με την Microsoft και τα Windows. Από τα 95 (τα πρώτα mainstream) μέχρι τα 10άρια (πρακτικά τσάμπα τα δίνουν). Ένα όχημα είναι για να πουλάνε υπηρεσίες.

    Σου λέει πάρε δωρεάν το OS μας και πέρνα και μια βόλτα από το ηλεκτρονικό μαγαζί μας (MS store) να ψωνίσεις τίποτα (κανά Game Pass, κανά Flight Simulator, ό,τι θες!).

  6. #21
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι ανάλογο συμβαίνει με την Microsoft και τα Windows. Από τα 95 (τα πρώτα mainstream) μέχρι τα 10άρια (πρακτικά τσάμπα τα δίνουν). Ένα όχημα είναι για να πουλάνε υπηρεσίες.

    Σου λέει πάρε δωρεάν το OS μας και πέρνα και μια βόλτα από το ηλεκτρονικό μαγαζί μας (MS store) να ψωνίσεις τίποτα (κανά Game Pass, κανά Flight Simulator, ό,τι θες!).
    Με πρόλαβες. Πχ το μήνα εγώ ξοδεύω 7€ για το Spotify το οποίο το χρησιμοποιώ μέρα παρά μέρα στο αυτοκίνητο ή για περπάτημα και 14€ το Tidal που το χρησιμοποιώ ανάλογα τα κέφια το βράδυ στο σπίτι. Ώρες ώρες όμως δεν τα δουλεύω καθόλου. Τα μπικικίνια όμως πέφτουν κάθε μήνα. Οι δημιοιυργοί λοιπόν θα πάρουν τα ΧΧΧ€ που τους αντιστοιχούν βρέξει χιονίσει. Αλλιώς δε θα έπαιρναν τίποτα καθώς δεν θα αγόραζα την ποσότητα της μουσικής που ακούω.

    Και όπως διαβάζω σε ξένα sites πολύς κόσμος έχει εγκαταλείψει το φυσικό μέσο για το streaming. Ειδικά στη μουσική που τα μεγέθη αρχείων είναι μικρά άρα μπορεί να δεις χιλιάρικα μηχανημάτων χωρίς πηγή.

  7. #22
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εξαιρετική επιλογή οι διανομές Sparks και αρκετά ποιοτικές

    Δεν ξέρω πάντως τι λέτε αλλά μια χαρά ζει το torrenting και
    θα συνεχίσει να ζει όσο παραμένει το απαρχαιομένο σύστημα
    του μηνιαίου subscription αντί του pay per view και όσο δεν
    υπάρχουν συγκεντρωμένες κάπου όλες οι ταινίες/σειρές.

  8. #23
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eaglos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαιρετική επιλογή οι διανομές Sparks και αρκετά ποιοτικές

    Δεν ξέρω πάντως τι λέτε αλλά μια χαρά ζει το torrenting και
    θα συνεχίσει να ζει όσο παραμένει το απαρχαιομένο σύστημα
    του μηνιαίου subscription αντί του pay per view και όσο δεν
    υπάρχουν συγκεντρωμένες κάπου όλες οι ταινίες/σειρές.
    +1, εγώ τα έκοψα όλα σήμερα... ήθελα καιρό να το κάνω να πω την αλήθεια.. πλήρωνα full UHD netflix από το 2014 που έβλεπα μέσω VPN, έκοψα και το Plex και έκοψα και το Prime. Πολλά λεφτά και κουράστηκα... αν θέλω κάτι το βλέπω με άλλους τρόπους... όποιος θέλει σε ΠΜ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #24
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eaglos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πάντως τι λέτε αλλά μια χαρά ζει το torrenting και
    θα συνεχίσει να ζει όσο παραμένει το απαρχαιομένο σύστημα
    του μηνιαίου subscription αντί του pay per view και όσο δεν
    υπάρχουν συγκεντρωμένες κάπου όλες οι ταινίες/σειρές.
    Το torrenting φυσικά και ζει, απλώς έχει καθιερωθεί πλέον στις συνειδήσεις και δεν αποτελεί τρόπο αντίδρασης. Αν θέλεις κάτι, θα ψάξεις εκεί να το βρεις.

    Αλλά αρκετοί θέλουν να στηρίξουν και να αγοράσουν κι όλας αυτά που θεωρούν ενδιαφέροντα.

    Όσον αφορά το subscription, τουλάχιστον το netflix κάνει την μαγκιά να προσφέρει τις σεζόν όλες μαζί και όχι επεισόδειο/βδομάδα κι αυτό έχει το καλό ότι μπορείς πχ να κάνεις 1 μήνα subscription και να δεις μονοκοπανιά τις σειρές που σ ενδιαφέρουν.

    Αν ήθελαν να σε αναγκάσουν να διατηρείς διαρκή συνδρομή, θα σου προσέφεραν τα επεισόδια ανά εβδομάδα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #25
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αν ήθελαν να σε αναγκάσουν να διατηρείς διαρκή συνδρομή, θα σου προσέφεραν τα επεισόδια ανά εβδομάδα.
    Τώρα εδώ που τα λέμε, για ποιο λόγο κανείς να δει όλα τα επεισόδια μιας σειράς μονοκοπανιά; Εεε κάπου...καταντά και αποχαυνωση νομίζω...έχει τη χάρη του να βλέπεις μια φορά την εβδομάδα, να αναμένεις το επόμενο επεισόδιο κλπ.

  11. #26
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα εδώ που τα λέμε, για ποιο λόγο κανείς να δει όλα τα επεισόδια μιας σειράς μονοκοπανιά; Εεε κάπου...καταντά και αποχαυνωση νομίζω...έχει τη χάρη του να βλέπεις μια φορά την εβδομάδα, να αναμένεις το επόμενο επεισόδιο κλπ.
    Instant vs delayed gratification. Ούτε εγώ κατάλαβα ποτέ το... bingeing. Σαν να φας ένα κουτί σοκολάτες με την μία. Όσο νόστιμη και να είναι, κάπου "μπουκώνεις".

  12. #27
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Instant vs delayed gratification. Ούτε εγώ κατάλαβα ποτέ το... bingeing. Σαν να φας ένα κουτί σοκολάτες με την μία. Όσο νόστιμη και να είναι, κάπου "μπουκώνεις".
    Έτσι όμως όπως το σερβίρουν σου δίνουν την επιλογή του να την παρακολουθήσεις όπως εσύ επιθυμείς.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #28
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα εδώ που τα λέμε, για ποιο λόγο κανείς να δει όλα τα επεισόδια μιας σειράς μονοκοπανιά; Εεε κάπου...καταντά και αποχαυνωση νομίζω...έχει τη χάρη του να βλέπεις μια φορά την εβδομάδα, να αναμένεις το επόμενο επεισόδιο κλπ.
    Γιατί ο τρόπος που είναι δομημένα τα επεισόδια συνήθως, σε κάνει να θες να δεις το ένα πίσω απ'τ'άλλο.

    Κι επειδή θυμάμαι πόσο πίκρα ήταν παλιά που έπρεπε να περιμένεις μία ολόκληρη βδομάδα για να δεις πλοκή με το σταγονόμετρο και άντε πάλι υπομονή μια βδομάδα και μετά παύση ακόμα περισσότερο αν ήταν περίοδος γιορτών κλπ, προτιμώ να τα έχω διαθέσιμα ανά σεζόν και να τα δω όπως με βολεύει.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  14. #29
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Από κάποια φάση της ζωής και μετά, το πρόβλημα δεν είναι οικονομικό αλλά χρονικό.
    Η έννοια "μονοκοπανία" έχει σταματήσει από το μαρκυνό 2000κάτι όπου έβλεπα σερί
    40-50 επεισόδια Naruto.

    Πλέον, για να δω μια σειρά 10-15 επεισοδίων μπορεί να χρειαστώ 2 μήνες. Μιλάμε
    για καθημερινές συνθήκες με δουλειά, παιδιά κλπ και όχι καλοκαιρινές διακοπές.

    Ακόμα και έτσι προτιμώ να βγαίνουν όλα τα επεισόδια μαζί από το να θυμάμαι εαν
    η τάδε σειρά βγάζει νέο το Σάββατο και η άλλη σειρά την Παρασκευή και όχι δεν
    βγήκε γιατί είναι η ΧΨ γιορτή στην Αμερική ή έκανε μια εβδομάδα κενό για έναν
    αδιάφορό λόγο ή κόβετε στη μέση και ξαναξεκινά από Οκτόβρη κλπ.

  15. #30
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλά το "causing millions of dollars in losses to the film and television industry" ούτε καν , διότι πολύ απλά η ηλεκτρονική πειρατεία , δεν αντιστοιχεί σε χαμένα έσοδα ανάλογα με τα παράνομα downloads.
    Προφανέστατα ο συντάκτης μπαμπουίνος , θέλησε να δώσει έμφαση ή ανέβασε το λεκτικό που του είπαν. Δηλαδή αν ο παντοδύναμος ξαφνικά έκανε ένα θαύμα και εξαφάνιζε την πειρατεία από παντού , όλοι που κατέβαζαν θα πάνε να αγοράσουν/ενοικιάσουν αυτά που κατέβαζαν ;
    Ούτε καν... όταν κάποιος έχει τη δυνατότητα να abuse-άρει ή του το δίνουν τσάμπα, θα το κάνει συνήθως με το κιλό μέχρι να χορτάσει.

    Το netflix για αυτό που προσφέρει, ειδικά πλέον που έχει και μπόλικες δικές του παραγωγές, είναι μια πολύ τίμια επιλογή , με φθηνό κόστος που ακόμα και αν ΔΕΝ το μοιραστείς με άλλους, έχεις τη δυνατότητα να βλέπουν 4 μέλη της οικογένειας σου 4Κ σε διαφορετικές τοποθεσίες , επιλέγοντας ο καθένας τι θα δει χωρίς ΚΑΝΕΝΑ θέμα.
    Ενώ τα απαρχαιωμένα ote tv /Nova προσπαθώντας να μεταμορφώσουν ένα απαρχαιωμένο μοντέλο (που διαλέγουν αυτοί πρακτικά τι θα δεις) , σε διπλάσιο κόστος με περιορισμό προβολής σε μία συσκευή, πέρυσι/φέτος άρχισαν να κουνιούνται κάπως με τα replay / on demand κτλ. και πάλι έχουν παιδικές ασθένειες μαζί με την κάκεστη νοοτροπία του ότι δεν χρειάζεται το 4Κ . Ολόκληρη εγχώρια υποδομή ΟΤΕ , 4Κ άνετα θα μπορούσε να βλέπει το κάθε καφενείο εδώ και 3 χρόνια. Αλλά έτσι ήταν και κατά την γέννεση της η πλατφόρμα, ούτε καν hd .

    Το αστείο είναι ότι πληρώνω και τα δύο, καλή φάση ε ;

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας