Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-38 από 38
  1. #31
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheTiesThatBind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε εντάξει με 2 παιδιά και δημόσιος υπάλληλος που ειναι η γυναικα μπορει και το 10αρικο να το εχει ανάγκη.

    Οπως το θέτεις εχει λογική αλλα και εμενα πχ μου κακοφαίνεται να δώσω 41 ευρω στον ΟΤΕ για 100αρι οταν η NOVA και η VODA το δινουν 30 και 35 αντίστοιχα.

    ΤΟ θετικο του οτε ειναι οτι θα σου κανει τη νεργασια επιλυσης μπαμ μπαμ και δωρεαν + τα ΜΒ που σου δινει σε περιοδο αποσυνδέσεων.

    Η Vodafone εφαγε καταγγελια γιατι εχει την αιτηση μου σε εκρεμμότητα εδω και καιρο με διαφορες και παραλογες δικαιολογίες τύπου δεν εχουμε θυρα διαθεσιμη και δεν ειναι δικη μας η καμπινα ενω πιο δικη τους δε γινεται.
    vfm
    Προϋπόθεση να υπάρχει το m

    Εξαρτάται πόσα δίνεις, τι παίρνεις

    10 € /μήνα για να πάω από adsl σε vdsl 50, τα δίνω.
    Για να πάω σε 100 ή 200 δεν τα δίνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 23-09-20 στις 14:07.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #32
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    vfm
    Προϋπόθεση να υπάρχει το m

    Εξαρτάται πόσα δίνεις, τι παίρνεις

    10 € /μήνα για να πάω από adsl σε vdsl 50, τα δίνω.
    Για να πάω σε 100 ή 200 δεν τα δίνω.
    Θεωρώ ότι το 40αρι για 100αρι ειναι πολύ.

    30-35 πιο ανεκτά.
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  3. #33
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ολα ξεκινανε απο το ποστ Νο1 της topic starter.

    Γραφει συγκεκριμενα ....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StellaF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις 3-08-2020 έκανα αίτημα για αναβάθμιση ίντερνετ σε 100σταρι, εργάζομαι πλέον διαδικτυακά και η ταχύτητα που έχω τώρα είναι απαράδεκτη, ξεκίνησα νωρίς για να είμαι έτοιμη 1/09 και να μπορώ να εργαστώ.

    Οποτε βαση αυτου του ποστ .... για cosmote VDSL 50 DOUBLE PLAY L στα 31,90 € ή cosmote VDSL 100 DOUBLE PLAY ΧL στα 41,90 € ειναι παρα πολυ καλη τιμη ΓΙΑ ΟΙΚΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ.

    Μιλαει για οικιακο πακετο αλλα θελει την ποιοτητα-εγγυηση που εχει το επαγγελματικο πακετο . και στην τιμη του οικιακου επισης.

    Αν μιλουσαμε για σερφαρισμα ή νετφλιξ κλπ κλπ τοτε ναι. ας παμε σε πιο οικονομικα πακετα-παροχους .


    Οπως εχουν γινει ΠΛΕΟΝ οι μοιρασιες των υποδομων , θα πρεπει να λαμβανουμε υποψιν ποιος ειναι ο καθολικος της περιοχης μας , απο τι τυπο καμπινα παιρνουμε και βασικοτερο .... τι απαιτησεις εχουμε .

    Οποτε θα αποφασισουμε και θα βρουμε την καλυτερη λυση .

    EDIT:

    πχ εχω βαλει την πιο φτηνη 100αρα και την μοιραζω στην πολυκατοικια χωρις αντιτιμο. Την εχω καθαρα για backup λογους . Ειναι εν γνωση τους αν εχει downtime .

    Εγω αντιθετα για την δικη μου χρηση εχω 200αρα με τιμη σαφως ανεβασμενη απο αλλες πιο φτηνες 200αρες .
    ΑΛΛΑ δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα και μια φορα που ειχα βλαβη διορθωθηκε εντος 48 ωρων. (στο διαστημα αυτο "εβγαινα" μεσω της 100αρας) .
    Και ολα αυτα χωρις να να κανω επαγγελματικη χρηση . απλα ειναι το χομπι μου να τρεχω υπηρεσιες για μενα ή να εξυπηρετω φιλους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 23-09-20 στις 15:02.
    The gr81 .

  4. #34
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα ξεκινανε απο το ποστ Νο1 της topic starter.

    Γραφει συγκεκριμενα ....




    Οποτε βαση αυτου του ποστ .... για cosmote VDSL 50 DOUBLE PLAY L στα 31,90 € ή cosmote VDSL 100 DOUBLE PLAY ΧL στα 41,90 € ειναι παρα πολυ καλη τιμη ΓΙΑ ΟΙΚΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ.

    Μιλαει για οικιακο πακετο αλλα θελει την ποιοτητα-εγγυηση που εχει το επαγγελματικο πακετο . και στην τιμη του οικιακου επισης.

    Αν μιλουσαμε για σερφαρισμα ή νετφλιξ κλπ κλπ τοτε ναι. ας παμε σε πιο οικονομικα πακετα-παροχους .


    Οπως εχουν γινει ΠΛΕΟΝ οι μοιρασιες των υποδομων , θα πρεπει να λαμβανουμε υποψιν ποιος ειναι ο καθολικος της περιοχης μας , απο τι τυπο καμπινα παιρνουμε και βασικοτερο .... τι απαιτησεις εχουμε .

    Οποτε θα αποφασισουμε και θα βρουμε την καλυτερη λυση .
    Όταν λες καθολικο εννοεις σε ποιον ανήκει το Α/Κ ;
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  5. #35
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheTiesThatBind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες καθολικο εννοεις σε ποιον ανήκει το Α/Κ ;
    ναι. Ισως καταχρηστικα χρησιμιποιω αυτη την λεξη.

    πχ στην νικαια η WIND εχει αναλαβει να βαλει καμπινες.

    οποτε αν με ρωτησει καποιος .... σε ποιο παροχο να κανω συμβολαιο για μεγαλυτερη αμεσοτητα σε αντιμετωπιση βλαβων... θα προτεινω WIND. οσο οξυμωρο και αν ακουγεται.

    Εκει αν εισαι πχ σε cosmote , θα πρεπει να μεριμνησει η wind αν υπαρχει προβλημα πιο σοβαρο.
    The gr81 .

  6. #36
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι. Ισως καταχρηστικα χρησιμιποιω αυτη την λεξη.

    πχ στην νικαια η WIND εχει αναλαβει να βαλει καμπινες.

    οποτε αν με ρωτησει καποιος .... σε ποιο παροχο να κανω συμβολαιο για μεγαλυτερη αμεσοτητα σε αντιμετωπιση βλαβων... θα προτεινω WIND. οσο οξυμωρο και αν ακουγεται.

    Εκει αν εισαι πχ σε cosmote , θα πρεπει να μεριμνησει η wind αν υπαρχει προβλημα πιο σοβαρο.
    Ναι αλλα στο τελος της ημέρας o OTE θα κληθει να το επιλύσει συνδιαστικά με τη WIND.

    Κανω λαθος;
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  7. #37
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.232
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    εγω απ οτι κατάλαβα αυτο που την πείραξε περισσότερο στον ΟΤΕ ήταν οι αποσυνδέσεις παρά η τιμή που μάλλον οφείλονταν στο ότι μένει μακριά απο το αστικό κέντρο και η adsl συγχρόνιζε χαμηλά
    Η απόσταση απο το αστικό κέντρο δεν αλλάζει όποιον πάροχο και αν αλλάξεις.
    Μονο αν βάλει vdsl απο καινούρια καμπίνα που είναι δίπλα της αλλάζει ο φυσικός νόμος της απόστασης και αυτο θα βελτιώνονταν είτε παρέμενε στον ΟΤΕ (που απ' ότι κατάλαβα έχει τις υποδομές στην περιοχή της) είτε άλλαζε σε nova που απλά νοικιάζει τις υποδομές των άλλων. Το μονο που αλλάζει σ' αυτη την περίπτωση είναι ότι αυτομάτως γίνεσαι πελάτης 2ης κατηγορίας αφού προφανώς ο ΟΤΕ δινει προτεραότητα στους δικούς του, ειτε για νέα πόρτα, ειτε για βλάβες

  8. #38
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω απ οτι κατάλαβα αυτο που την πείραξε περισσότερο στον ΟΤΕ ήταν οι αποσυνδέσεις παρά η τιμή που μάλλον οφείλονταν στο ότι μένει μακριά απο το αστικό κέντρο και η adsl συγχρόνιζε χαμηλά
    Η απόσταση απο το αστικό κέντρο δεν αλλάζει όποιον πάροχο και αν αλλάξεις.
    Μονο αν βάλει vdsl απο καινούρια καμπίνα που είναι δίπλα της αλλάζει ο φυσικός νόμος της απόστασης και αυτο θα βελτιώνονταν είτε παρέμενε στον ΟΤΕ (που απ' ότι κατάλαβα έχει τις υποδομές στην περιοχή της) είτε άλλαζε σε nova που απλά νοικιάζει τις υποδομές των άλλων. Το μονο που αλλάζει σ' αυτη την περίπτωση είναι ότι αυτομάτως γίνεσαι πελάτης 2ης κατηγορίας αφού προφανώς ο ΟΤΕ δινει προτεραότητα στους δικούς του, ειτε για νέα πόρτα, ειτε για βλάβες
    Αν οι αποσυνδέσεις οφείλονται στην κακή καλωδίωση του σπιτιού της (πράγμα που εγώ θεωρώ πιθανό εφόσον δεν έχει τσεκαριστεί από κάποιον εξωτερικό τεχνικό και ένας τουλάχιστον τεχνικός παρόχου λέει ότι δεν βρίσκει κάτι κάτι στην πλευρά του) όπου και να πάει το πρόβλημα θα εμφανίζεται συχνά πυκνά...
    Εγώ αυτό που έκανα θα έφερνα σε πρώτη φάση δικό μου τεχνικό να δει την εγκατάσταση ... που να ξέρει και να μπορεί να μετρήσει...

    Το πρόβλημα στην δεδομένη περίπτωση είναι θεωρεί ότι φταίει ό πάροχος και όχι αυτή......

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας