Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    ISP
    HCN
    Επειδή εδώ και ένα μήνα περίπου αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σε φίλο και στη WIND αρνούνται να συνεργαστούν, ναι όπως το λέω αρνούνται!, αν έχει κάποιος αυτό το ρούτερ θα ήθελα να μου πει αν στη διαδρομή intenet-security βλέπει την επιλογή portforward.
    Αυτό που έδωσαν στο φίλο δεν την έχει με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να ανοίξουμε πόρτες.
    Δεν υπάρχει η επιλογή στο ρούτερ λέμε!!!

    Και η WIND, αφού αρχικά μας λέει σε 10 λεπτά θα το διορθώσουμε, αφού τα 10 λεπτά έγιναν μία ώρα και όταν ξαναπήραμε τηλ μας λένε αύριο, αφού αύριο που ξαναπήραμε μας λένε δεν μπορεί να μην υπάρχει η επιλογή και ήθελαν φωτογραφίες για πειστήρια, και αφού στείλαμε τα πειστήρια μας λένε θα περιμένετε νέο firmware.

    Πότε βρε παιδιά θα έχουμε αναβάθμιση? ΑΓΝΩΣΤΟ πότε!!! λένε...

    Τους παίρνω ξανά χθες και μια απ' τα ίδια...
    Τι έγινε με εκείνη την αναβάθμιση?
    Ακόμα περιμένουμε...
    Ως πότε?
    ΑΓΝΩΣΤΟ!!!
    Μα πάτε καλά, ο άνθρωπος έκανε αναβάθμιση σε 100άρα για να βλέπει τις κάμερες που μόλις έβαλε στο χώρο και εσείς εδώ και ένα μήνα το χαβά σας?
    Τι να σας πω κύριε, θα περιμένετε να βγει αναβάθμιση..., μπορώ να σας εξυπηρετήσω σε κάτι άλλο?
    Ναι θέλω να δείτε μήπως είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου ρούτερ και δεν έχει την επιλογή ώστε να το αντικαταστήσετε...
    Δεν μπορούμε να το ξέρουμε αυτό, σας είπα θα περιμένετε τη νέα αναβάθμιση, μπορώ να σας εξυπηρετήσω σε κάτι άλλο?
    Τόσο καλά!!!...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nicnt : 28-08-20 στις 00:48.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-04-2018
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα!
    Πράγματι δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στο Η288a με εκδοση H288A V1.1.0_WND1T5,όμως μπορείς να κάνεις port forward μέσω UPnP,δεδομένου ότι είναι ενεργοποιημένο (Local Network->UPnP).
    Μετά μπορείς να χρησημοποιήσεις αυτό εδω το πρόγραμμα προκειμένου να ανοίξεις όποια θύρα θέλεις:https://www.xldevelopment.net/upnpwiz.php.
    Όμως πρέπει να έχει το upnp ανοιχτο συνέχεια καθως και με την απενεργοποίηση του διαγράφονται τα port bindings,το λέω αυτο καθώς και το upnp είναι ριψοκίνδυνο σε θέμα ασφάλειας

  3. #3
    Εγγραφή
    23-09-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το επιβεβαίωσα και εγώ. Η καρτέλα του port forwarding είναι εξαφανισμένη από το firmware της Wind. Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι το ξέρουν, είναι σε 1η προτεραιότητα να αποκατασταθεί σε αναβάθμιση firmware. Φυσικά δεν ξέρουν πότε...

    Βέβαια αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημά μου, αφού η Wind (μαζί με τον ΟΤΕ για την καλωδίωση και τη Vodafone που έχει την καμπίνα) δε μπορούν εδώ και 2 μήνες να στρώσουν την υπηρεσία να είναι αξιοποιήσιμη (δε λέμε για τέλεια, λέμε για 20% packet loss)... Extra bonus, η τηλεφωνία είναι VoIP, οπότε ούτε internet ούτε τηλέφωνο.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-04-2018
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά έχει βγάλει κάποιος άκρη με αυτό;Έχω παρει τηλεφωνο στην wind και οσο και να τους εξηγω οτι δεν υπαρχει η καρτελα port forward μου λενε να το ψαξω μονος μου καθως και μου λεει οτι εκκεινοι μονο μεχρι το setup interface του router μπορουν να με καθοθηγησουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-02-2021
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE - H288A
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας
    Πράγματι δεν υπάρχει η επιλογή port forwarding, όπως επίσης δεν υπάρχουν "local service control", "ALG", DMZ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  missing port-forward.png 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  42,0 KB 
ID: 224181

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικα βρεθηκε λυση με τις εξαφανισμενες καρτελες ?

    Κανενα filmware που λυνει το προβλημα, η root κωδικοι ?

  7. #7
    Εγγραφή
    25-04-2018
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει κυκλοφορήσει νεα ενημέρωση η οποία κανονικά θα έπρεπε να ειχε εγκατασταθεί αυτόματα.
    Αν δεν είναι εγκατεστημενη πιστευω με ενα τηλέφωνο θα μπορέσουν να την περάσουν στο router.

    Η έκδοση που διαθέτει αυτες τις λειτουργείες ειναι η H288A V1.1.0_WND1T8

  8. #8
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστω. Ηδη μου την εστειλαν...

  9. #9
    Καλησπέρα,

    Πρόσφατα, προσπάθησα να ανοίξω κάποιες πόρτες στο router ZTE ZXHN H288A της Wind, ωστόσο δε βρίσκω την ενότητα Port Forwarding. Μετά από αρκετή αναζήτηση, βρέθηκα σε αυτό το ποστ. Όπως βλέπετε και στη φωτογραφία, η ενότητα Port Forwarding λείπει. Επίσης, δε νομίζω να μου εγκατέστησαν το νέο firmware. Πρέπει να τους τηλεφωνήσω για να μου το εγκαταστήσουν;

    Κώδικας:
    Device Type H288A
    Device Serial No. ZTEEG9FL4F04495
    Hardware Version V1.1.0
    Software Version V1.1.0_WND1T5
    Boot Version V1.0.2
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20211002_210827.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  57,7 KB 
ID: 231231

  10. #10
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ιδια περιπτωση με την δικια μου. Οταν αποχτησα αυτο το ρουτερ φοραγε ακριβως την ιδια εκδοση. Απλα το ρουτερ σου δεν ειναι περασμενο στη βαση δεδομενων της WIND. Παιρνεις την τεχνικη υποστηριξη, και ζητας αναβαθμιση στο νεο filmware, γιατι το υπαρχον δεν σου δινει το μενου για portforward. Nα ξερεις οτι θα το δωσουν για επιλυση στο παραπανω επιπεδο τεχνικων Θα σε παρουν τηλεφωνο μετα απο λιγες ωρες, θα σου ζητησουν τον σειριακο αριμο (πισω στο ταμπελακι), θα το περασουν στην βαση δεδομενων, θα σου το αναβαθμισουν, και πλεον θα παιρνει αυτοματα τις νεες εκδοσεις. Αν οταν παρεις τηλεφωνο πεσεις σε κανεναν ασχετο που δεν ξερει τι να κανει, ξαναπροσπαθησε...

    ΣΗΜ. Να ξερετε οτι ο καθε χρηστης, δικαιουτε να εχει περασμενα στην βαση δεδομενων ως 2 ρουτερ.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Νικαια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.196
    Downloads
    83
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-LINK ARCHER VR200
    Μπορει να μου πει καποιος πως βαζεις voip credentials σε αυτο το ρημαδι;

  12. #12
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μπορεις να βαλεις. Η WIND (οπως και ολοι οι παροχοι - πλην ΟΤΕ - στην Ελλαδα) δεν δινουν κωδικους VOIP, αρα δεν εχουν λογο να εχουν εμφανη το μενου του VOIP. Στους πελατες τους μπαινουν αυτοματα εφ' οσον το ρουτερ εχει σταλει απο την εταιρια. Σε αντιθετη περιπτωση δες τα παραπανω σχολια.

    Η μονη ελπιδα ειναι να βρεθουν οι κωδικοι διαχειριστη (δηλαδη αυτοι που μπαινουν οι τεχνικοι της WIND), οποτε θα εμφανιστουν ολα τα "κρυφα" μενου, κατι που απ' οσο γνωριζω δεν υφιστατε αυτη τη στιγμη...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας