Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Καλησπέρα σε όλους,

    Εδώ και 2 περίπου μήνες έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με αλλεπάλληλα ραντεβού, συνδυαστικά, τηλέφωνα σχεδόν καθημερινά με το τεχνικό τμήμα της Vodafone και αναγκάζομαι να καταφύγω εδώ μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

    Περίληψη ιστορικού:
    Αλλαγή από ADSL σε VDSL 30άρι μέσα στον Ιούνιο --> Νέο router TP Link για το 30άρι --> Παλιός αποκωδικοποιητής Motorola παραμένει.
    Με την αλλαγή υπήρχαν πολλά προβλήματα με την ταχύτητα του ιντερνέτ (συγχρονίζει 17κάτω, 0.7 πάνω).
    Αυτό το ψάχνουμε με τα ραντεβού κλπ, ισχυρίζονται ότι δεν έχει να κάνει με την τηλεόραση.

    Η τηλεόραση με το που έγινε η αλλαγή σε VDSL και TP-Link πάγωνε τα κανάλια μετά από λίγο με το μήνυμα "επικοινωνήστε μαζί μας".
    Με πολλά restart και των ρουτερ και του αποκωδικοποιητή, καλώδια μέσα έξω, κάποιες φορές τελικά έπαιζε χωρίς να παγώνει.

    Εδώ και κάποιο καιρό και μετά τις όποιες προσπάθειες για την ταχύτητα από πλευράς τους και ΟΤΕ, έφτασε να μην ανοίγει καν και να κολλάει στο "Vodafone tv Παρακαλώ περιμένετε"

    Τηλεφωνικά κάναμε reset τον αποκωδικοποιητή και μετά το γρανάζι βγαίνει κόκκινο Χ.
    Ισχυρίζονται ότι από αυτούς όλα καλά και δεν παίρνει ίντερνετ για κάποιο λόγο.

    Δοκίμασα όλες τις θύρες ethernet του TP Link. (με άλλες συσκευές δουλεύουν)
    Δοκίμασα hard reset το router.
    Τελικά μου στείλουν άλλον αποκωδικοποιητή (arris, ίδιος εξωτερικά με τον motorola).
    Με το που τον συνδέω, ακριβώς το ίδιο με το γρανάζι και κόκκινο Χ.

    Τους έχω χιλιορωτήσει μήπως υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με το VDSL, το συγκεκριμένο router, τους συγκεκριμένους αποκωδικοποιητές, και μου λένε πάντα όχι.

    Υπάρχει περίπτωση με κάποιες ρυθμίσεις μέσα από το μενού του router να βρω άκρη ;
    Δεν θέλω να έρθει τεχνικός μέσα στο σπίτι λόγω της κατάστασης με τον κορωνοϊό και πραγματικά πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα έπρεπε να μπορεί να λυθεί χωρίς να φτάσουμε εκεί.

    Παρακαλώ όποιος μπορεί την όποια βοήθεια/συμβουλή.
    Σας ευχαριστώ
    Never underestimate the power of the dark side!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    02-01-2020
    Περιοχή
    ΣΕΡΡΕΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓186000/↑22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRΙTZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ysand Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Εδώ και 2 περίπου μήνες έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με αλλεπάλληλα ραντεβού, συνδυαστικά, τηλέφωνα σχεδόν καθημερινά με το τεχνικό τμήμα της Vodafone και αναγκάζομαι να καταφύγω εδώ μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

    Περίληψη ιστορικού:
    Αλλαγή από ADSL σε VDSL 30άρι μέσα στον Ιούνιο --> Νέο router TP Link για το 30άρι --> Παλιός αποκωδικοποιητής Motorola παραμένει.
    Με την αλλαγή υπήρχαν πολλά προβλήματα με την ταχύτητα του ιντερνέτ (συγχρονίζει 17κάτω, 0.7 πάνω).
    Αυτό το ψάχνουμε με τα ραντεβού κλπ, ισχυρίζονται ότι δεν έχει να κάνει με την τηλεόραση.

    Η τηλεόραση με το που έγινε η αλλαγή σε VDSL και TP-Link πάγωνε τα κανάλια μετά από λίγο με το μήνυμα "επικοινωνήστε μαζί μας".
    Με πολλά restart και των ρουτερ και του αποκωδικοποιητή, καλώδια μέσα έξω, κάποιες φορές τελικά έπαιζε χωρίς να παγώνει.

    Εδώ και κάποιο καιρό και μετά τις όποιες προσπάθειες για την ταχύτητα από πλευράς τους και ΟΤΕ, έφτασε να μην ανοίγει καν και να κολλάει στο "Vodafone tv Παρακαλώ περιμένετε"

    Τηλεφωνικά κάναμε reset τον αποκωδικοποιητή και μετά το γρανάζι βγαίνει κόκκινο Χ.
    Ισχυρίζονται ότι από αυτούς όλα καλά και δεν παίρνει ίντερνετ για κάποιο λόγο.

    Δοκίμασα όλες τις θύρες ethernet του TP Link. (με άλλες συσκευές δουλεύουν)
    Δοκίμασα hard reset το router.
    Τελικά μου στείλουν άλλον αποκωδικοποιητή (arris, ίδιος εξωτερικά με τον motorola).
    Με το που τον συνδέω, ακριβώς το ίδιο με το γρανάζι και κόκκινο Χ.

    Τους έχω χιλιορωτήσει μήπως υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με το VDSL, το συγκεκριμένο router, τους συγκεκριμένους αποκωδικοποιητές, και μου λένε πάντα όχι.

    Υπάρχει περίπτωση με κάποιες ρυθμίσεις μέσα από το μενού του router να βρω άκρη ;
    Δεν θέλω να έρθει τεχνικός μέσα στο σπίτι λόγω της κατάστασης με τον κορωνοϊό και πραγματικά πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα έπρεπε να μπορεί να λυθεί χωρίς να φτάσουμε εκεί.

    Παρακαλώ όποιος μπορεί την όποια βοήθεια/συμβουλή.
    Σας ευχαριστώ
    Εγώ σε 100 άρα γραμμή με το ίδιο ρουτερ και τον νέο αποκωδικοποιητή δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Σου έχουν δώσει κωδικους για Ίντερνετ; ή τους τράβηξε μόνο του το ρουτερ;
    https://www.speedtest.net/result/13658487605.png

  3. #3
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Όχι κωδικούς δεν έχω, μόνο του το router.
    Never underestimate the power of the dark side!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    02-01-2020
    Περιοχή
    ΣΕΡΡΕΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓186000/↑22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRΙTZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σε εμενα τοσο το h300 οσο και το v100 ηθελαν χειροκινητα τους κωδικους,τους οποιους μου τους εδωσαν βεβαιως.Μηπως παιζει και αυτο καποιο ρολο?
    https://www.speedtest.net/result/13658487605.png

  5. #5
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Δεν θα είχε και αλλού προβλήματα αν ήταν αυτό;

    Το ίντερνετ (πέρα από το χαμηλό συγχρονισμό) λειτουργεί μια χαρά.
    Never underestimate the power of the dark side!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    02-01-2020
    Περιοχή
    ΣΕΡΡΕΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓186000/↑22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRΙTZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και εμενα μου φαινεται παραξενο κανονικα ειναι plug and play
    https://www.speedtest.net/result/13658487605.png

  7. #7
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Με τις λίγες γνώσεις που έχω μου κάνει ότι κάτι έχουν απενεργοποιήσει αυτοί στις προσπάθειες να φτιάξουν το θέμα συγχρονισμού της γραμμής, γιατί έγινε ξαφνικά ακόμα όσο είχα τον παλιό αποκωδικοποιητή.
    Μέχρι κάποιο σημείο τουλάχιστον έπιανε τα κανάλια και έχαναν το σήμα μετά από λίγο.

    Δεν το έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος παρόμοιο πρόγραμμα;
    Αναφέρω την 30άρα VDSL δική τους γιατί από όσο ξέρω έχει διαφορά ο τύπος γραμμής με τις συνδέσεις με οπτικές.
    Never underestimate the power of the dark side!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.972
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Γνωστό είναι το θέμα, λύση δεν έχει βρεθεί για τον παλιο αποκωδικοποιητη..

  9. #9
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Το είχα διαβάσει αυτό για τον παλιό, σε κάθε επικοινωνία τους έκανα σπόντες ότι "μήπως δεν δουλεύει κάτι με το VDSL", μου έλεγαν όλοι ότι όχι κανονικά.

    Τελικά μου έστειλαν καινούριο, έναν "arris" που εξωτερικά είναι ίδιος με τον μοτορολα. Είναι το ίδιο όμως;
    Γιατί σαν αποτέλεσμα συμβαίνει το ίδιο πράγμα, γρανάζι και κόκκινο Χ.

    - - - Updated - - -

    Ξαναγράφω μετά από πιο ενδελεχές ψάξιμο στο φορουμ για το θέμα.

    Καταλήγω ότι και ο arris είναι στους τύπους αποκωδικοποιητών (μαζί με τον μοτορολα και άλλον έναν; ) που δεν πρόκειται ποτέ να δουλέψει το TV με το VDSL μου, και η μόνη λύση είναι να τους ζητήσω τον sagemcom (που όμως σημαίνει έξτρα χρέωση 2.5ευρώ το μήνα);
    Never underestimate the power of the dark side!!!

  10. #10
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.972
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Ο arris είναι brand της motorola (δηλαδή ίδιο ακριβώς σου στείλανε), και ανήκει στην παλιά πλατφόρμα τους, μαζί με τον Cisco/technicolor.
    Η λύση δυστυχώς είναι αυτή, αλλά σημαίνει και ότι πρέπει να αναβαθμίσεις σε 3play. Ο νέος αποκωδικοποιητης δεν δένει με τα πακέτα του παλιού αποκωδικοποιητη, αρα πρέπει να λάβεις καινούρια προσφορά. Αν τους εξηγήσεις τη κατάσταση, μπορεί να σου κάνουν προσφορά με λιγότερη ή καθόλου διαφορά από αυτά που πληρώνεις τωρα.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Θα περιμένω να δω τι θα μου πουν και αν θα προτείνουν κάτι τέτοιο από μόνοι τους, γιατί υποτίθεται το κοιτάνε, ειδάλλως θα το ζητήσω εγώ.

    (Τεράστια εντύπωση μου κάνει να εξακολουθούν να δίνουν αποκωδικοποιητές που δεν δουλεύουν με τη σύνδεσή τους και να κάνουν ότι ψάχνουν το πρόβλημα. Αν είναι όντως έτσι είναι απλά απαράδεκτο. Και το κυριότερο, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο μπήκαν καν στον κόπο να μου δώσουν κι άλλον μη-λειτουργικό αποκωδικοποιητή..)
    Never underestimate the power of the dark side!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.972
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Στα χαρτιά παίζει. Για κάποιο λόγο που κανείς δεν ξέρει, ενώ φαίνεται κανονικα ότι περνάνε δεδομενα από το iptv vci, δεν παίζει σωστα.

    Αυτοί (τουλάχιστον στην τηλεόραση) έχουν ένα τρίπτυχο για την εξυπηρέτηση. Πρώτα reset, μετά αντικατάσταση αποκωδικοποιητη και τέλος αντικατάσταση ρουτερ. Στο adsl, σε ένα από τα τρία στάδια φτιάχνει. Στο vdsl, συνήθως δεν πετυχαίνει.

    Μη λειτουργικό αποκωδικοποιητη σου δίνει το σύστημα, αυτοί ξέρουν τι πάει λάθος αλλά δεν γίνεται σε συνδρομή που ανήκει στη παλιά πλατφόρμα να δώσουν τον νέο αποκωδικοποιητη, όπως και το αντίστροφο. Δεν είναι απλά διαφορετική η μηνιαία χρέωση του, είναι τελείως διαφορετικές υπηρεσίες.

    Αυτοί που έχουν συμβόλαια με τον παλιο αποκωδικοποιητη, στη λήξη τους συνήθως λαμβάνουν προσφορά για τη νέα πλατφόρμα.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Είναι σίγουρο πώς κι εγώ δεν έχω τη νέα πλατφόρμα; Θα σήμαινε αυτόματα sagemcom αποκωδικοποιητής κάτι τέτοιο;

    Γιατί όλα προέκυψαν μετά από λήξη παλιού προγράμματος (adsl) και προσφοράς για νέο με vdsl 30άρι δικό τους συν τα καναλια novasports στην τηλεόραση.
    Έτσι έχω ρούτερ καινούριο από τον Ιούνιο λόγω VDSL (το TP Link) αλλά δεν μου είχαν αλλάξει ποτέ τον αποκωδικοποιητή.
    Never underestimate the power of the dark side!!!

  14. #14
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.972
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, η νέα πλατφόρμα είναι με τον sagemcom.
    Οι παλιοί αποκωδικοποιητές (arris/Motorola και Cisco/Technicolor) είναι της παλιάς πλατφόρμας (Ericsson Mediaroom) και καταργήθηκαν μεσα στο 2019. Όσοι τους είχαν, πλέον σταδιακά με την λήξη του συμβολαίου τους θα παίρνουν προσφορά μόνο για τη νέα πλατφόρμα.

  15. #15
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Ευχαριστώ και πάλι.
    Όταν φτάσει η συζήτηση σε αυτό το σημείο, πώς να τους ζητήσω αυτή την αναβάθμιση στη νέα πλατφόρμα;
    "Θέλω να πάω στη νέα πλατφόρμα γιατί με την παλιά σας ξέρω ότι δεν θα δουλέψει ποτέ και θα με ταλαιπωρείτε κι άλλο";

    Σήμερα ξαναμίλησα και προχώρησαν στη νύξη του τρίτου σταδίου όπως ανέφερες παραπάνω, ότι "μπορεί να μην επικοινωνεί καλά το ρουτερ". Εντωμεταξύ τους έχω πει ότι όλες οι θύρες LAN του ρουτερ μια χαρά δουλεύουν με ό,τι άλλο τις έχω συνδέσει...

    Ελπίζω να μη χρειαστεί να περιμένω να ακολουθήσουν όλα τα βήματα της διαδικασίας τους, να μου φέρουν και νέο ρούτερ, να ξαναεπιβεβαιώσουμε ότι δεν δουλεύει, για να βγάλουν ότι δε λύνεται και να πρέπει να μιλήσω μετά με τους εμπορικούς τους...
    Never underestimate the power of the dark side!!!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας