Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    19-07-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας.

    Εδω και χρόνια πελάτης σας, συγχρόνιζα στα 10000 με 11700kbps.

    Σχετικά καλή ταχύτητα για επαρχιακή πόλη, εφόσον δεν υπάρχει ακόμα διαθεσιμότητα VDSL.

    Στις 27/08, ώρα 12:00 δέχτηκα την πρώτη αποσύνδεση και η ταχύτητα μετά έπεσε στα 2000kbps.

    Μίλησα στο chat με την Υποστήριξη πελατών σας , και ο κύριος Κ.Π. μου είπε ότι πρέπει να γίνει κάποιος έλεγχος στα καλώδια του ρουτερ μήπως εκεί είναι το πρόβλημα, όποτε μετά να το δηλώσει σαν βλάβη. Το θεώρησα λογικό και έλεγξα τα καλώδια μου, άλλαξα ρουτερ και η ταχύτητα ήταν και πάλι πολύ χαμηλή(2500kbps).

    Την ίδια κιόλας μέρα, παίρνω ξανά τηλέφωνο και ο τεχνικός που μίλησα, αφού τον ενημέρωσα ότι έκανα ότι μου είπε ο συνάδελφος του, δεν διορθώθηκε. Ελέγχει κ εκείνος τη γραμμή βλέπει στο ιστορικό την ταχύτητα που είχα πριν και την διαφορά που έχει τώρα και την δηλώνει ως βλάβη.

    Καλώ δικό μου ηλεκτρολόγο, για να δω μήπως έχω εγώ κάποιο βραχυκύκλωμα εσωτερικά και άδικα παίρνω τηλεφωνά. Ο ηλεκτρολογος δεν βρίσκει κάτι.

    Στις 31/08 έρχεται ο τεχνικός , κάνει έλεγχο έξω από το σπίτι στο καλώδιο από την κολώνα στη πρώτη πρίζα στο σπίτι και βρίσκει μεγίστη ταχύτητα 6700kbps. Τον ενημερώνω ότι έχω καλέσει ηλεκτρολόγο για την εσωτερική καλωδίωση και πως δεν βρέθηκε πρόβλημα. Τον ενημέρωσα επίσης ότι είναι ταχύτητα μου αναφέρει είναι η μίση από ότι είχα. Ο τεχνικός μετά τον έλεγχο δε βρήκε κάποιο πρόβλημα. Μου είπε επίσης ότι με τη μέτρηση που έκανε τη δεδομένη στιγμή δε μπορούσε να δικαιολογηθεί ως βλάβη ,γιατί είναι μέσα στα όρια της περιοχής. Μου πρότεινε να μιλήσω ξανά με κεντρικά. Με ενημερώνει για τη χρέωση την όποια ΔΕΝ αποδέχτηκα.

    01/09 παίρνω τηλέφωνο ξανά στην εξυπηρέτηση πελατών και αναφέρω όλο το ιστορικό, συν ότι δεν αποδέχτηκα την χρέωση. Ρωταω τι θα πρέπει να γίνει από εδώ κ περά για την μείωση της ταχύτητας και μου αναφέρει ότι είναι ίσως είναι η κάθετη καλωδίωση και πρέπει να καλέσω ξανα δικό μου ηλεκτρολόγο τεχνικό για να δει το καλώδιο και το κουτί στη κολώνα. Το να έρθει κάποιο συνεργείο δικό σας ξανα ή να δηλωθεί βλάβη στον ΟΤΕ για πιο εξονυχιστικό έλεγχο ούτε λόγος.

    Κάπου εκεί σταμάτησα δεν υπήρχε λόγος να λέμε τα ιδία κ τα ιδία.

    Απορίες μου

    Ο τεχνικός σας ουσιαστικά μέτρησε την κάθετη καλωδίωση με το να ξανα καλέσω δικό μου ηλεκτρολόγο να ελέγξει τι? Έχω δικαίωμα εγω ή και ο κάθε συνδρομητής να καλεί ηλεκτρολόγο να ανοίγει το Κουτί στη κολώνα? Με την ιδία λογική να του πω να κάνει έλεγχο κ από τη κολώνα στο καφαο.

    Συγχωρέστε με άμα κάνω λάθος δε το γνωρίζω, αλλά τόσα χρόνια μόνο συνεργεία εταιριών βλέπω να μπορούν να πειράζουν το κουτί.

    Αυτό που μου λέτε συνεχεία «αυτή είναι η μεγίστη ταχύτατα στην περιοχή κ ότι δεν υπάρχει βλάβη» δε μπορώ να το καταλάβω. Πριν συγχρόνιζα σε 11700kbps και τώρα 6200Kbps. ΑΡΑ για έμενα υπάρχει βλάβη.
    Αμα είχα VDSL δεν θα είχα ασχοληθεί καν με τέτοια μείωση, αλλα στην υπάρχουσα διαθέσιμη ταχύτητα μου καθε Mbps μετράει.

    Αντιλαμβάνεστε πως μετά από όλα αυτά και από παρατεταμένο άγχος λογω φόρτου εργασίας και εκπνοής νευραλγικών προθεσμιών που απορρέουν από τις υποχρεώσεις του επαγγέλματος μου, το να δεχτώ μια όποια χρέωση, που τη θεωρώ υποχρέωση του παρόχου, αγγίζει τα όρια της φαντασίας.

    Λυπάμαι πολύ, ήμουν πελάτης σας για την αξιοπιστία και την ταχύτατα που παρείχατε αλλα έπειτα από αυτό αναθεωρώ.

    Ευχαριστώ
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_1.png  

    Screenshot_2.jpg  

    Screenshot_3.png  


  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2013
    Μηνύματα
    2.344
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα PanoS_x,

    Θα μπορούσες να μας ενημερώσεις σε ένα προσωπικό μήνυμα με κάποιο από τα στοιχεία της υπηρεσίας ώστε να μπορέσουμε να ελέγξουμε τι έχει συμβεί;

    Κώστας, Nova Support

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας