Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    27-08-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οταν ειχα fastpath σε adsl μου ελεγε 7 ms σε speedtest και επιανα 30-40 in game. Τωρα που μου λεει παλι 7 ms πιανω 50-60. Πολυ παραξενο.

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 5496/54999 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 52396/110243 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31.1/25.1 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 2.5/5.2 dB
    Output Power(Up/Down) -7.3/11.8 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 4/4
    Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
    INP(Up/Down) 29/30 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 0/0

  2. #17
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για το latency που έχεις μέσα στο παιχνίδι, παίζει ρόλο η τοποθεσία του server του παιχνιδιού και με ποια κυκλώματα ο πάροχός σου φτάνει μέχρι τον server.
    Ακόμα και μέσα στη μέρα, τα κυκλώματα κι η δρομολόγηση μπορεί να είναι διαφορετικά, άρα και να βλέπεις διακυμάνσεις, όπως επίσης και να συνδεθείς σε server άλλης τοποθεσίας (ανάλογα το παιχνίδι).
    Είναι κάτι που δεν είναι στον έλεγχο του χρήστη, και τις περισσότερες φορές ούτε τον έλεγχο του παρόχου.

    Για τη γραμμή σου, αρκεί να δεις τη γραμμή Interleave Delay που έχει άθροισμα 0ms, αυτό σημαίνει ότι δεν προστίθεται έξτρα καθυστέρηση από αυτή που ήδη έχει το DSL.

  3. #18
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    500
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andrewkouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οταν ειχα fastpath σε adsl μου ελεγε 7 ms σε speedtest και επιανα 30-40 in game. Τωρα που μου λεει παλι 7 ms πιανω 50-60. Πολυ παραξενο.

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 5496/54999 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 52396/110243 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31.1/25.1 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 2.5/5.2 dB
    Output Power(Up/Down) -7.3/11.8 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 4/4
    Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
    INP(Up/Down) 29/30 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 0/0
    Το fastpath θα σου ρίξει το delay μόνο για το πρώτο κομμάτι της σύνδεσης, δηλαδή από το σπίτι σου μέχρι το αστικό κέντρο ή την καμπίνα.
    Από εκεί και πέρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και μπλέκονται πολλοί παράγοντες και δεν είναι κάτι σταθερό...δηλαδή αλλάζει με τον πάροχο/ημερομηνία/ώρα/φόρτο δικτύου/τοποθεσία ακόμη και στην ίδια ip.

    Τρέξε ένα "tracert www.google.com" το οποίο σου δείχνει την διαδρομή που μπορεί να ακολουθούν τα πακέτα σου.
    Συνήθως το 1ο hop είναι το ρούτερ σου και το 2ο είναι ο ISP(OTE/WIND).
    Αν έχεις λιγότερο από 10ms στο 2, είσαι σε fastpath.

  4. #19
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andrewkouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οταν ειχα fastpath σε adsl μου ελεγε 7 ms σε speedtest και επιανα 30-40 in game. Τωρα που μου λεει παλι 7 ms πιανω 50-60. Πολυ παραξενο.

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 5496/54999 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 52396/110243 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31.1/25.1 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 2.5/5.2 dB
    Output Power(Up/Down) -7.3/11.8 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 4/4
    Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
    INP(Up/Down) 29/30 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 0/0
    Άρα πλέον fastpath..

    Ά.. Και κάτι ακόμα..
    Σε adsl που λες τι πάροχο είχες; Αν είχες κοτε, ίσως δικαιολογείται το χαμηλότερο ping, λόγω της καλύτερης του διασύνδεσης...
    Για χαμηλό ping λένε αν θες.. Κοτε..
    Και πάλι βέβαια μέσα από τη διασύνδεση του οτε βγαίνεις.. Αλλά όσο να ναι όλο κ κάτι μπορεί να προσθέτει σε latency το κομμάτι δικτύου της wind που μεσολαβεί..
    Αλλά και πάλι, τόσο χαμηλό ping που λες (30-40), μου φαίνεται.. Πολύ χαμηλό;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το latency που έχεις μέσα στο παιχνίδι, παίζει ρόλο η τοποθεσία του server του παιχνιδιού και με ποια κυκλώματα ο πάροχός σου φτάνει μέχρι τον server.
    Ακόμα και μέσα στη μέρα, τα κυκλώματα κι η δρομολόγηση μπορεί να είναι διαφορετικά, άρα και να βλέπεις διακυμάνσεις, όπως επίσης και να συνδεθείς σε server άλλης τοποθεσίας (ανάλογα το παιχνίδι).
    Είναι κάτι που δεν είναι στον έλεγχο του χρήστη, και τις περισσότερες φορές ούτε τον έλεγχο του παρόχου.

    Για τη γραμμή σου, αρκεί να δεις τη γραμμή Interleave Delay που έχει άθροισμα 0ms, αυτό σημαίνει ότι δεν προστίθεται έξτρα καθυστέρηση από αυτή που ήδη έχει το DSL.
    Πολύ σωστός.. Και πήγε το μυαλό μου ότι μπορεί να αναφέρει ping μέσα από το παιχνίδι, αλλά δεν έδωσα τη πρέπουσα σημασία..
    Για το depth & το delay, το είπα κ πίσω..
    Πάντως τώρα με το fastpath πλέον, λέει κ ο ίδιος ότι έπεσε το ping σε σχέση με πριν και πάει καλύτερα..

    Μπράβο τους πάντως (wind) που με το g.inp το έχουν ρυθμίσει έτσι το προφίλ στο dslam..
    Αλλά οι τεχνικοί τους.. Της wind δλδ.. Τόσο στόκοι; Η κοτε έστελνε μεν το αίτημα για fastpath.. Οι της wind δεν ήξεραν ότι το g.inp τους (προφίλ) γυρνάει σε fastpath; Δεν μπορούσαν να δουν ότι η πόρτα δεν έχει αυτό το προφίλ ενεργό τη συγκεκριμένη στιγμή; Δεν μπορούσαν να ενημερώσουν τον άλλο πάροχο (κοτε) να τσεκάρει το g.inp στο ρουτερ του πελάτη, να γίνει αυτό που ήθελε ο άνθρωπος;
    Τι να πω.. Μάλλον ζητάω πολλά.. Μου θυμίζει λίγο στυλ σπασμένο τηλέφωνο..
    Αλλά τέλος καλό, όλα καλά..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios145 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το fastpath θα σου ρίξει το delay μόνο για το πρώτο κομμάτι της σύνδεσης, δηλαδή από το σπίτι σου μέχρι το αστικό κέντρο ή την καμπίνα.
    Από εκεί και πέρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και μπλέκονται πολλοί παράγοντες και δεν είναι κάτι σταθερό...δηλαδή αλλάζει με τον πάροχο/ημερομηνία/ώρα/φόρτο δικτύου/τοποθεσία ακόμη και στην ίδια ip.

    Τρέξε ένα "tracert www.google.com" το οποίο σου δείχνει την διαδρομή που μπορεί να ακολουθούν τα πακέτα σου.
    Συνήθως το 1ο hop είναι το ρούτερ σου και το 2ο είναι ο ISP(OTE/WIND).
    Αν έχεις λιγότερο από 10ms στο 2, είσαι σε fastpath.
    Και εσύ σωστός, αλλά στη σούμα πλέον το latency έχει διαφορά..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 05-09-20 στις 21:19.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #20
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο τους πάντως (wind) που με το g.inp το έχουν ρυθμίσει έτσι το προφίλ στο dslam..
    Αλλά οι τεχνικοί τους.. Της wind δλδ.. Τόσο στόκοι; Η κοτε έστελνε μεν το αίτημα για fastpath.. Οι της wind δεν ήξεραν ότι το g.inp τους (προφίλ) γυρνάει σε fastpath; Δεν μπορούσαν να δουν ότι η πόρτα δεν έχει αυτό το προφίλ ενεργό τη συγκεκριμένη στιγμή; Δεν μπορούσαν να ενημερώσουν τον άλλο πάροχο (κοτε) να τσεκάρει το g.inp στο ρουτερ του πελάτη, να γίνει αυτό που ήθελε ο άνθρωπος;
    Τι να πω.. Μάλλον ζητάω πολλά.. Μου θυμίζει λίγο στυλ σπασμένο τηλέφωνο..
    Αλλά τέλος καλό, όλα καλά..
    Παίζουν διάφορα σενάρια, για το G.INP πιθανόν να μην είναι κάτι που το γνωρίζουν επίσημα - όταν πρωτοέγραψα στο φόρουμ για το G.INP της Wind και έτυχε παράλληλα να μιλήσω με σχετικό άτομο στο κομμάτι των DSLAM για να δούμε κάποια πράγματα, υπήρχε σίγουρα ελλιπής ενημέρωση. Είναι κάτι που τελικά είχα απλά ανακαλύψει τυχαία.
    Τώρα για το κομμάτι του αιτήματος από Cote σε Wind, ούτε κι αυτό είναι σίγουρο ότι στάλθηκε ή λήφθηκε σοβαρά υπόψιν. Στην πράξη, δεν υπάρχει ξεκάθαρα επιλογή "Fastpath". Αν η Cote ζητήσει fastpath για πελάτη της σε καμπίνα Wind, μπορεί άνετα να λάβει απάντηση "δεν παρέχεται" και το αίτημα να κλείσει - με αποτέλεσμα, τα μελλοντικά αιτήματα τέτοιας φύσεως να μην προωθούνται καν συστημικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manospcistas : 06-09-20 στις 00:09.

  6. #21
    Εγγραφή
    27-08-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Δηλαδη το g.inp ειναι το <<fastpath>> της wind για το οποιο δεν μπαινει καν στον κοπο να σε ενημερωσει. Εγω ομως ακομα απορω πως ο φιλος μου ειναι σε vodafone απο καμπινα wind με fastpath????

  7. #22
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ας μη μπερδευτούμε πολύ, ας πούμε ότι το προφίλ είναι ένα και είναι δυναμικό. Μπορεί να έχεις fastpath ή interleaved ανάλογα την κατάσταση της γραμμής.

    Η δική μου γραμμή, σε καμπίνα Wind, είναι Interleaved/Interleaved με μηδενική καθυστέρηση (δηλαδή σαν fastpath) με ένα συγκεκριμένο ρούτερ, και με άλλο είναι Fast/Fast. Στο ρούτερ που έχω τώρα, γράφει Fast/Interleaved. Και στις 3 περιπτώσεις, έχω 4-5ms με τον BBRAS.

    Αν στο ρούτερ σου τώρα έχεις ενεργό το G.INP, θα έχεις και το χαμηλότερο δυνατό latency, που αυτό μας ενδιαφέρει στην πράξη.

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andrewkouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη το g.inp ειναι το <<fastpath>> της wind για το οποιο δεν μπαινει καν στον κοπο να σε ενημερωσει.
    Ποιος ανέφερε κάτι τέτοιο;;

    Περισσότερες πληροφορίες πιο κάτω και όχι, δεν είναι "εφεύρεση" της Wind.
    https://www.draytek.co.uk/support/gu...g-sra-and-ginp

    - - - Updated - - -

    Μόλις θυμήθηκα ότι το Link το έχει βάλει και άλλος συμφορουμίτης πιο πάνω και μάλλον το προσπέρασες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    27-08-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Ενταξει ας μην το αναλυουμε πολυ γιατι θα μπερδευτω κι αλλο. Εγω κραταω αυτη τη στιγμη οτι εκανα οτι μπορουσα και εχω το λιγοτερο δυνατο ping και καθολου latency.

  10. #25
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζουν διάφορα σενάρια, για το G.INP πιθανόν να μην είναι κάτι που το γνωρίζουν επίσημα - όταν πρωτοέγραψα στο φόρουμ για το G.INP της Wind και έτυχε παράλληλα να μιλήσω με σχετικό άτομο στο κομμάτι των DSLAM για να δούμε κάποια πράγματα, υπήρχε σίγουρα ελλιπής ενημέρωση. Είναι κάτι που τελικά είχα απλά ανακαλύψει τυχαία.
    Τώρα για το κομμάτι του αιτήματος από Cote σε Wind, ούτε κι αυτό είναι σίγουρο ότι στάλθηκε ή λήφθηκε σοβαρά υπόψιν. Στην πράξη, δεν υπάρχει ξεκάθαρα επιλογή "Fastpath". Αν η Cote ζητήσει fastpath για πελάτη της σε καμπίνα Wind, μπορεί άνετα να λάβει απάντηση "δεν παρέχεται" και το αίτημα να κλείσει - με αποτέλεσμα, τα μελλοντικά αιτήματα τέτοιας φύσεως να μην προωθούνται καν συστημικά.
    Καιρός να ενημερωθούν λοιπόν.. Και να το καθιερώσουν.. Να το γνωρίζουν δλδ..
    Κάποιο χέρι σετάρισε τα προφίλ ( και το έπραξε καλά ) δεν έγιναν μόνα τους..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andrewkouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη το g.inp ειναι το <<fastpath>> της wind για το οποιο δεν μπαινει καν στον κοπο να σε ενημερωσει. Εγω ομως ακομα απορω πως ο φιλος μου ειναι σε vodafone απο καμπινα wind με fastpath????
    Στη παρούσα φάση όπως είναι ρυθμισμένο το προφίλ, ναι, θα μπορούσες να πεις ότι το g.inp στη wind δίνει fastpath..
    Αλλά στη πραγματικότητα όπως είπαν τα παιδιά, τα προφίλ είναι δυναμικά και τα ρυθμίζει ο πάροχος όπως θέλει..
    Για να το ξεκαθαρίσουμε όμως g.inp=όχι fastpath..
    Έβαλα πίσω link για το τι είναι το g.inp..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andrewkouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει ας μην το αναλυουμε πολυ γιατι θα μπερδευτω κι αλλο. Εγω κραταω αυτη τη στιγμη οτι εκανα οτι μπορουσα και εχω το λιγοτερο δυνατο ping και καθολου latency.
    Σκοπός επετεύχθη..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #26
    Εγγραφή
    27-08-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Μια τελευταια ερωτηση μονο. Αν ποτε τα καταφερω με καποιον τροπο και μου ενεργοποιησουν fastpath θα δω διαφορα η θα ειναι το ιδιο;;

  12. #27
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όχι, είναι αυτό που βλέπεις, καμία διαφορά δηλαδή.

  13. #28
    Εγγραφή
    27-08-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Οκ ευχαριστω

    - - - Updated - - -

    Α και κατι αλλο που ειχα ξεχασει. Οι dns παιζουν ρολο;;

  14. #29
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παίζουν, αλλά έμμεσα. Όταν χρησιμοποιείς του DNS του ΟΤΕ, θα σε κατευθύνουν στις υποδομές που φιλοξενούνται εντός ΟΤΕ, άρα χαμηλότερο latency.
    Με άλλους, δεν είναι σίγουρο ότι πάντα θα συνδέεσαι στους κοντινότερους servers.

  15. #30
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    500
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πάντως να ξέρετε πως παρ'όλο που το interleave δεν βγαίνει ποτέ πρακτικά από την γραμμή σε vdsl2, στην πράξη είναι ίδιο ή χαμηλότερο σε σύγκριση με το ADSL2+
    Όποιος ενδιαφέρεται για τεχνικές λεπτομέρειες της υλοποίησης εδώ είναι οι πλήρεις προδιαγραφές του VDSL2, που περιλαμβάνουν και κάποιες μικροσυγκρίσεις με τις αντίστοιχες τεχνικές προδιαγραφές του ADSL2+
    Νομίζω οι περισσότεροι πάροχοι έχουν προδιαγραφές 2018, αλλά δεν υπάρχουν μεγάλες αλλαγές μετά το 17.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εσύ σωστός, αλλά στη σούμα πλέον το latency έχει διαφορά..
    Είχα ξαναγράψει αυτό, επειδή όλοι νομίζουν πως από interleave δεν χάνεις πολλά. Είναι σημαντικό πως το μεγαλύτερο κομμάτι του interleave delay είναι στην Down κατεύθυνση.
    Spoiler:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios145 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το interleave δεν είναι σε όλους το ίδιο, ξεκινά από +9ms και μπορεί να φτάσει και τα +15ms σε φυσιολογικές γραμμές ή 30+ σε προβληματικές,

    Yπάρχει διαφορά στο delay του up-down.
    Στην δική μου γραμμή το interleave έδινε 10ms delay στο down και 0.5ms στο up.
    Αν υποθέσουμε πως το ping μου είναι 70ms τότε τα 40 θα είναι στο down και 30 στο up.
    Σε fastpath αυτό γίνεται 30-30.

    Είναι σημαντικότερο το down γιατί αυτό μας λέει που βρίσκονται οι enemies.
    Τα hit συνήθως έχουν ping compensation, αλλά αυτός ο αποσυγχρονισμός οδηγεί συχνά σε non-registered hits.
    Δηλαδή βλέπεις να χτυπάς. αλλά δεν κάνεις damage.
    Όσο πιο γρήγορο το game, τόσο πιο εμφανή τα 5-10-20ms.

    Ένα καλό ποντίκι από ένα μάπα έχει 10-15ms διαφορά σε input/click lag, τα 60Hz από τα 240hz έχουν 12ms διαφορά.
    Γιατί λοιπόν τα 5-10ms δεν είναι αντιληπτά σε ping?
    Έμμεσο input lag είναι κι αυτό.

    Το αν δεν μπορεί να καταλάβει/εξηγήσει την διαφορά κάποιος είναι άλλο θέμα.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας