Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 35
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Γεια σας
    Εχουν σκάψει εδω και καιρό τον δρόμο μπροστά μου για να περάσουν οπτικές ίνες και αυτή την στιγμή υπάρχει μπροστά από το κτίριο όπως και στα υπόλοιπα (ανά 2 κτίρια) μία κατακόρυφη μεταλλική σωλήνα κολλημένη στο κτίριο με οπτικές ίνες.
    Ο γείτονας μου μάλιστα έκανε σύνδεση (στην wind) και τοποθετήσανε στην πρόσοψη του ενα κουτί της cosmote που ειναι συνδεδεμένο με μια οτική ίνα από την μεταλλική σωλήνα.
    Το ερωτημά μου είναι (ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ) πως θα μπεί η οπτική στο διαμερισμά μου.
    Ειμαι στον 1ο οροφο(δεν υπάρχει άλλος) και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ ΚΑΛΩΔΙΩΝ στο κλιμακοστάσιο, να τρυπήσουν και να μπεί στια διαμέρισμα. Μπορεί να μπεί η ίνα στα υπάρχοντα εσωτερικά κανάλια καλωδίων τηλεφωνου? Δηλαδη με αντικαταστήση . Ποιος τεχνικός μπορεί να δει τον χώρο και να δώσει απάντηση και λυση? Στην Wind που είμαι μου είπαν
    για δωρεαν τοποθέυηση και συνδεση απο τεχνικό , αλλά ΠΡΩΤΑ πρέπει να κλείσω την συμφωνια σύνδεσης 24 μηνών και μετά. Και αν κλείσω την συμφωνία και ο τεχνικός μου πεί για τρυπήματα και εξωτερικά κανάλια ? Δεν βγάζω άκρη.
    Ξερετε απο τις εταιρεις αν μπορει να έρθει τεχνικός να δει πως μπορει να γινει η εγκατατασταση? (δωρεάν)
    Αν οχι πρέπει να φωναξω εγω (με πληρωμή) και να κανει τη εγκατάσταση?

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ειναι σχεδον απιθανο να σου αντικαταστησουν τα καλωδια χαλκου με οπτικες ινες.

    πρωτον ΔΕΝ γινεται να ¨τραβηξουν¨ την οπτικη με ατσαλινα μεσα απο τις υπαρχουσες τρυπες. Δεν ειναι φτιαγμενες να τις τραβας. σπανε.

    Επισης πρεπει να ειναι εμφανη η διαδρομη τους για να ειναι ευκολη η αντικατασταση τους σε περιπτωση βλαβης.

    Εχουν συγκεκριμενες τυποποιημενες διαδικασιες τοποθετησης οποτε προσωπικη μου αποψη ειναι .... απλα να το ξεχασεις.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Φαντάσου τι γίνεται στις μεγάλες πολυκατοικίες με 40 και ενω διαμερίσματα...
    Μπορείτε να μου πέιτε πως ενας γνωστός μου εκανε συνδεση στα 100Mbs χωρίς να περασει η οπτική ινα απο το σπιτι? Τα χαλκινα εχει. Τον πηραν τηλ. (απο την Wind) και του είπαν αν θες να σε αναβαθμίσουμε. Πριν είχε Vdsl 50Mbs

  4. #4
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Η οπτική ίνα τερματίζει σε αυτό το κουτί που λέει cosmote.

    Από αυτό το κουτί θα έρθει στο σπίτι σου με το ήδη υπάρχον καλώδιο χαλκού.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάσου τι γίνεται στις μεγάλες πολυκατοικίες με 40 και ενω διαμερίσματα...
    Μπορείτε να μου πέιτε πως ενας γνωστός μου εκανε συνδεση στα 100Mbs χωρίς να περασει η οπτική ινα απο το σπιτι? Τα χαλκινα εχει. Τον πηραν τηλ. (απο την Wind) και του είπαν αν θες να σε αναβαθμίσουμε. Πριν είχε Vdsl 50Mbs
    Μην μπερδευεσαι με την εμπορικη ονομασια των VDSL που τα λενε fiber.

    Το FTTH ειναι ΜΟΝΟ οπτικες ινες που ερχονται μεχρι μεσα στο σπιτι τερματιζουν σε μια συσκευη ΟΝΤ και μετα μπαινει το ROUTER.

    Δες ΕΔΩ αναλυτικες φωτο της εγκαταστασης.

    VDSL μπορεις να εχεις μεχρι και 200Mbps κανονικοτατα με χαλκο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rc31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η οπτική ίνα τερματίζει σε αυτό το κουτί που λέει cosmote.

    Από αυτό το κουτί θα έρθει στο σπίτι σου με το ήδη υπάρχον καλώδιο χαλκού.
    Στα καφαο αναφερεσαι ?
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Μαλλον μπεδευτικα. Μπορεί η υπάρχουσα χαλκινη καλωδίωση να συνδεθεί με την οπτική ινα που είναι έξω ή με το μικρο κουτι cosmote που οπως είπα παραπανω υπάρχει εξω πάνω απο τη σωληνα?

  7. #7
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Απο το πρόγραμμα SFBB η οπτική θα έρθει απο το κλιμακοστάσιο σε κανάλι. Κατά 99%, αυτό κάνουν γιατί ειναι μια "στανταρ" εγκατάσταση και τους βολευει. Τώρα όπως σωστά σου λένε, πρέπει πρώτα να υπογράψεις και μετά να έρθουν να κάνουν τεχνική επιθεώρηση. Αν το κτήριο είναι βολικό, ίσως σου την φέρουν εξωτερικά και απλά να τρυπήσουν ενα τοίχο π.χ. απο την βεράντα. (στην δικιά μου πολυκατοικια υπάρχει καφετέρεια στο ισόγειο και έβαλαν εξωτερικό κουτι (σαν αυτό που εβαλαν σε εμένα στον όροφο, τους ρώτησα -αφού έγινε η εγκατάσταση και ειδα το εξωτερικό κουτί- αν γινόταν να έπαιρνα και εγώ εξωτερικά -υπήρχε ηδη τρυπα για καλώδια κεραίας- και μου απάντησαν ότι άργησα να τους το προτείνω!
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  8. #8
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Αν δεν θέλεις εσωτερικά, μπορούν να στο περάσουν εξωτερικά. Με τη προϋπόθεση ότι το διαμέρισμα σου βλέπει στον δρόμο

  9. #9
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Οπως είπα παραπάνω σε εναν γνωστό του αναβαθμίσανε το vdsl απο 50 στα 100MBS χωρίς FFTH δηλαδή οπτικές ίνες, με τα υπάρχοντα χάλκινα καλωδια και ουδέποτε σκάψανε μπροστά του στον δρόμο για οπτικες.
    Αφου γίνεται και έτσι, γιατί μπήκανε σε μεγάλα έξοδα και εργα με σκαψίματα στους δρόμους να φερουν την ίνα στα σπίτια μας και εμείς να ταλαιπωρούμαστε και να κάνουμε εργασίες σπίτι για την σύνδεση ? Πιο το οφελος?
    Μηπως μιλάμε για μιζες και εργολαβηκά κερδοι της cosmote - Deutsche Telecom?
    To αποτέλεσμα είναι ο γνωστός μου να έχει 100Mbs χωρις να κουνήσει το δαχτυλάκι και να ακουμπήσουν το σπίτι του και εγώ που έχω την ίνα μπροστά μου να μένω στα 14Mbs επειδή δεν θέλω να ακουμπήσουν και να τρυπήσουν το μόλις ανακαινισμένο σπίτι.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως είπα παραπάνω σε εναν γνωστό του αναβαθμίσανε το vdsl απο 50 στα 100MBS χωρίς FFTH δηλαδή οπτικές ίνες, με τα υπάρχοντα χάλκινα καλωδια και ουδέποτε σκάψανε μπροστά του στον δρόμο για οπτικες.
    Αφου γίνεται και έτσι, γιατί μπήκανε σε μεγάλα έξοδα και εργα με σκαψίματα στους δρόμους να φερουν την ίνα στα σπίτια μας και εμείς να ταλαιπωρούμαστε και να κάνουμε εργασίες σπίτι για την σύνδεση ? Πιο το οφελος?
    Μηπως μιλάμε για μιζες και εργολαβηκά κερδοι της cosmote - Deutsche Telecom?
    To αποτέλεσμα είναι ο γνωστός μου να έχει 100Mbs χωρις να κουνήσει το δαχτυλάκι και να ακουμπήσουν το σπίτι του και εγώ που έχω την ίνα μπροστά μου να μένω στα 14Mbs επειδή δεν θέλω να ακουμπήσουν και να τρυπήσουν το μόλις ανακαινισμένο σπίτι.
    Αυτός έχει VDSL 100mbps, δεν έχει οπτική ίνα (FTHH), οπότε τζάμπα συζητάμε για το "πως θα μπει η οπτική ινα στο διαμέρισμα"

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως μιλάμε για μιζες και εργολαβηκά κερδοι της cosmote - Deutsche Telecom?
    Ποιες μίζες ρε αδερφέ; FTTH 100/10 mbps με 29.9 ευρώ/μήνα έχω, χωρίς να κουνήσω τα δαχτυλάκι μου, ποιος παίρνει μίζα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Andreaslar : 06-09-20 στις 14:23.
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  11. #11
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως είπα παραπάνω σε εναν γνωστό του αναβαθμίσανε το vdsl απο 50 στα 100MBS χωρίς FFTH δηλαδή οπτικές ίνες, με τα υπάρχοντα χάλκινα καλωδια και ουδέποτε σκάψανε μπροστά του στον δρόμο για οπτικες.
    Αφου γίνεται και έτσι, γιατί μπήκανε σε μεγάλα έξοδα και εργα με σκαψίματα στους δρόμους να φερουν την ίνα στα σπίτια μας και εμείς να ταλαιπωρούμαστε και να κάνουμε εργασίες σπίτι για την σύνδεση ? Πιο το οφελος?
    Μηπως μιλάμε για μιζες και εργολαβηκά κερδοι της cosmote - Deutsche Telecom?
    To αποτέλεσμα είναι ο γνωστός μου να έχει 100Mbs χωρις να κουνήσει το δαχτυλάκι και να ακουμπήσουν το σπίτι του και εγώ που έχω την ίνα μπροστά μου να μένω στα 14Mbs επειδή δεν θέλω να ακουμπήσουν και να τρυπήσουν το μόλις ανακαινισμένο σπίτι.
    Φίλε ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Αν μένεις σε ακτίνα 550 μέτρων από το Α/Κ θα πάρεις FTTH. Τέλος. Αν μένεις πιο μακρυά όπως ο φίλος σου, θα πάρεις VDSL. Το VDSL είναι οπτική μέχρι την καμπίνα και απο εκεί τα κλασικά καλώδια χαλκού με ότι απώλειες φέρνουν. Δεν πάει μέχρι τα σπίτια καθώς η απόσταση είναι πολύ μεγάλη και θα ήταν πανάκριβο να σκάβουν παντού. Στους πιο κοντά στο Α/Κ όπως εσύ δίνουν οπτική ίμα μέχρι το διαμέρισμα, μια σαφώς ανώτερη τεχνολογία τόσο στη ταχύτητα τόσο και στην αξιοπιστία. Δεν υπάρχουν μίζες και ιστορίες. Ένα από τα πλεονεκτήματα της οπτικής είναι ότι στο μέλλον θα μπορείς να αναβαθμίστείς σε 1Gbps ενώ ο φίλος σου που έχει VDSL όχι.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μένεις σε ακτίνα 550 μέτρων από το Α/Κ θα πάρεις FTTH
    Για να πάρεις FTTH πρέπει να έχουν σκάψει το δρόμο σου και να περάσουν ίνες. Αυτό με το 550 από το ΑΚ δε νομίζω ότι ισχύει.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Φίλε ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Αν μένεις σε ακτίνα 550 μέτρων από το Α/Κ θα πάρεις FTTH. Τέλος. Αν μένεις πιο μακρυά όπως ο φίλος σου, θα πάρεις VDSL. Το VDSL είναι οπτική μέχρι την καμπίνα και απο εκεί τα κλασικά καλώδια χαλκού με ότι απώλειες φέρνουν. Δεν πάει μέχρι τα σπίτια καθώς η απόσταση είναι πολύ μεγάλη και θα ήταν πανάκριβο να σκάβουν παντού. Στους πιο κοντά στο Α/Κ όπως εσύ δίνουν οπτική ίμα μέχρι το διαμέρισμα, μια σαφώς ανώτερη τεχνολογία τόσο στη ταχύτητα τόσο και στην αξιοπιστία. Δεν υπάρχουν μίζες και ιστορίες. Ένα από τα πλεονεκτήματα της οπτικής είναι ότι στο μέλλον θα μπορείς να αναβαθμίστείς σε 1Gbps ενώ ο φίλος σου που έχει VDSL όχι.
    Στην παρουσα φάση που θα ήθελα 100Mbs οπως και οι περισότεροι θα προτειμούσα 100 φορές να ήμουν μακρια απο το Α/Κ και να με συνδέανε μέσω Vdsl και ας είχε και απώλειες και ας μην είναι και η Top τεχνολογία.
    Τωρα αν η ίνα μπορεί να σηκώσει και 1 GBS θα το δούμε σε 10 χρόνια και αν...με αφήνει αδιάαφορο , τουλάχιστον για τα επόμενα χρόνια.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Αν μένεις σε ακτίνα 550 μέτρων από το Α/Κ θα πάρεις FTTH. Τέλος. Αν μένεις πιο μακρυά όπως ο φίλος σου, θα πάρεις VDSL. Το VDSL είναι οπτική μέχρι την καμπίνα και απο εκεί τα κλασικά καλώδια χαλκού με ότι απώλειες φέρνουν. Δεν πάει μέχρι τα σπίτια καθώς η απόσταση είναι πολύ μεγάλη και θα ήταν πανάκριβο να σκάβουν παντού. Στους πιο κοντά στο Α/Κ όπως εσύ δίνουν οπτική ίμα μέχρι το διαμέρισμα, μια σαφώς ανώτερη τεχνολογία τόσο στη ταχύτητα τόσο και στην αξιοπιστία. Δεν υπάρχουν μίζες και ιστορίες. Ένα από τα πλεονεκτήματα της οπτικής είναι ότι στο μέλλον θα μπορείς να αναβαθμίστείς σε 1Gbps ενώ ο φίλος σου που έχει VDSL όχι.
    Υπάρχει vdsl και κάτω απο τα 550 μέτρα, αλλά όχι vectoring, όπως υπάρχει και FTTH πάνω απο τα 550μ απο το ΑΚ.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.787
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην παρουσα φάση που θα ήθελα 100Mbs οπως και οι περισότεροι θα προτειμούσα 100 φορές να ήμουν μακρια απο το Α/Κ και να με συνδέανε μέσω Vdsl και ας είχε και απώλειες και ας μην είναι και η Top τεχνολογία.
    Τωρα αν η ίνα μπορεί να σηκώσει και 1 GBS θα το δούμε σε 10 χρόνια και αν...με αφήνει αδιάαφορο , τουλάχιστον για τα επόμενα χρόνια.
    Καποιου του χαριζανε καμπριολε πόρσε και δεν την ηθελε γιατι που να την βαζεις σε γκαραζ. Ενω με ενα smart. το παρκαρεις και καθετα στο πεζοδρόμιο.
    Αυτοι ειστε

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας