Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Δεν είδα κάποιο thread για την νέα γενιά, αν υπάρχει διαγράψτε το.

    Σήμερα διέρρευσε η τιμή του Xbox Series S στα 300 δολάρια, αλλά δεν παίρνει δισκάκια άρα κάνει μόνο για digital purchases.
    https://www.theverge.com/2020/9/7/21...-leak-lockhart
    Θα απαντήσει η Sony σε αυτήν την τιμή;

    - - - Updated - - -

    Μέχρι τώρα γράφαμε XSX για Xbox Series X.
    Δηλαδή τώρα αν θέλουμε να αναφερθούμε σε Xbox Series X/S σε συντομογραφία θα γράφουμε XSXS;

  2. #2
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    XSS vs XSX.

    Switch 2 (δηλαδή εντελώς νέα γενιά) δεν υπάρχει στον ορίζοντα δυστυχώς, μόνο Switch Pro (φάση PS4 Pro/XB1X) αρχές 2021 λέει μια φήμη. Νέα γενιά (για Nintendo) από το 2023 λογικά, ανάλογα και με τις ορέξεις του Πέτσινου.

    - - - Updated - - -

    Για νέα γενιά η Nintendo χρειάζεται οπωσδήποτε: 1) DLSS, 2) mobile NVMe*

    * https://bgr.com/2016/08/18/iphone-vs...storage-speed/

    "Furthermore, the report revealed that the iPhone 6s uses NVMe protocol with custom NAND memory which ruled out UFS or traditional eMMC."

    Το λέω γιατί θα σφίξουν αρκετά τα γάλατα με το ανεβασμένο I/O των next-gen consoles και από το 2023 δεν θα βγαίνουν cross-gen games πλέον.

    Οπότε αν η Nintendo επιθυμεί κι άλλα AAA 3rd party ports, είναι μονόδρομος αυτά που λέω.

    Το τωρινό Switch έχει eMMC που είναι αρκετά αργή, σε κάποια παιχνίδια το loading είναι πιο αργό και από τον μηχανικό δίσκο του PS4.

    ΥΓ: Αν βγάλουν dedicated home console (έστω με Nvidia Tegra SoC), I'm sold!

  3. #3
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Άρα για εσένα το Switch Pro θα είναι ακόμα στην 8η γενιά;

    Άλλη ερώτηση. Αν παρατήσει την Nvidia που δε δείχνει να ασχολείται σοβαρά, δε μπορεί να πάρει πολύ πιο δυνατό SoC από καμια Qualcomm για παράδειγμα, έτσι ώστε η διαφορά από PS5/XSX να είναι περίπου όση η διαφορά του τωρινού Switch από PS4/ΧΒ1;

  4. #4
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα για εσένα το Switch Pro θα είναι ακόμα στην 8η γενιά;
    Τόσο το Wii U, όσο και το Switch θεωρούνται κονσόλες της ίδιας (8ης) γενιάς.

    Από την στιγμή που τα Pro/X είναι 8η γενιά (όπως τα PS4/XB1), προφανώς το ίδιο θα ισχύει και για το New Switch Pro.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν παρατήσει την Nvidia που δε δείχνει να ασχολείται σοβαρά, δε μπορεί να πάρει πολύ πιο δυνατό SoC από καμια Qualcomm για παράδειγμα, έτσι ώστε η διαφορά από PS5/XSX να είναι περίπου όση η διαφορά του τωρινού Switch από PS4/ΧΒ1;
    Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό από τεχνική και νομική άποψη.

    Το Switch μπορεί να πήρε off-the-shelf Tegra hardware, αλλά το software stack του είναι τελείως διαφορετικό σε σχέση με τα κινητά (ειδικά τα Android).

    Υπάρχουν πολλά παιχνίδια (ακόμα και 3rd party όπως το Witcher 3) που είναι προγραμματισμένα στο μέταλλο της κονσόλας. π.χ. το W3 κάνει χρήση της GPU (μέσω Nvidia CUDA) για physics.

    Το CUDA είναι licensed IP της Nvidia. Αφένος δεν είναι τόσο απλό να τρέξει σε ξένο hardware, αφετέρου και να έτρεχε υπάρχουν κωλύματα νομικής φύσεως (η Nvidia θα απαιτούσε πληρωμή royalties).

    Για αυτούς τους λόγους το BC στις κονσόλες είναι κάπως ζόρι, εκτός αν μείνουν στον ίδιο hardware vendor (όπως οι Sony/MS που προτιμάνε AMD).

    Από την στιγμή που η Nintendo ανέβηκε στο τρένο της Nvidia (όπως και MS/OG XBOX, Sony/PS3) αναγκαστικά θα μείνουν εκεί και θα ανεχτούν τυχόν ιδιοτροπίες/καπρίτσια του Πέτσινου.

    Η άλλη εναλλακτική είναι να σπάσει το BC με Switch και εκεί δεν θέλω να σκέφτομαι καν το shitstorm που θα επακολουθήσει σε internet/social media... σκέψου πόσα 50άρικα έχει σκάσει ο κόσμος για παιχνίδια.

    Και στο Wii U σκάσανε πολλά, αλλά εκεί πες μιλάμε για οπτικό μέσο που δεν χωράει σε φορητή κονσόλα. Που κι εκεί οι κινήσεις της Nintendo είναι αμφιλεγόμενες (π.χ. βγάζουν remastered ένα Wii U game στο Switch και κατεβάζουν από το eShop του Wii U το ίδιο παιχνίδι, που συνήθως είναι μισοτιμής, για να σε σπρώξουν στο Switch full-price remaster). Ένας ακόμα λόγος λοιπόν να προτιμάμε φυσικό μέσο.

    Το Wii U λόγω χαμηλής ζήτησης το έβρισκες €170 καινούριο (πριν ξεστοκάρουν) και παιχνίδια με €20. Ένας λόγος που σπανίως θα αγοράσω remasters είναι γιατί έχω και Wii U στην κατοχή μου και προφανώς η Nintendo πατάει στο γεγονός ότι πολλοί Switch κάτοχοι δεν έχουν τέτοια εναλλακτική.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσο το Wii U, όσο και το Switch θεωρούνται κονσόλες της ίδιας (8ης) γενιάς.

    Από την στιγμή που τα Pro/X είναι 8η γενιά (όπως τα PS4/XB1), προφανώς το ίδιο θα ισχύει και για το New Switch Pro.


    Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό από τεχνική και νομική άποψη.

    Το Switch μπορεί να πήρε off-the-shelf Tegra hardware, αλλά το software stack του είναι τελείως διαφορετικό σε σχέση με τα κινητά (ειδικά τα Android).

    Υπάρχουν πολλά παιχνίδια (ακόμα και 3rd party όπως το Witcher 3) που είναι προγραμματισμένα στο μέταλλο της κονσόλας. π.χ. το W3 κάνει χρήση της GPU (μέσω Nvidia CUDA) για physics.

    Το CUDA είναι licensed IP της Nvidia. Αφένος δεν είναι τόσο απλό να τρέξει σε ξένο hardware, αφετέρου και να έτρεχε υπάρχουν κωλύματα νομικής φύσεως (η Nvidia θα απαιτούσε πληρωμή royalties).

    Για αυτούς τους λόγους το BC στις κονσόλες είναι κάπως ζόρι, εκτός αν μείνουν στον ίδιο hardware vendor (όπως οι Sony/MS που προτιμάνε AMD).

    Από την στιγμή που η Nintendo ανέβηκε στο τρένο της Nvidia (όπως και MS/OG XBOX, Sony/PS3) αναγκαστικά θα μείνουν εκεί και θα ανεχτούν τυχόν ιδιοτροπίες/καπρίτσια του Πέτσινου.

    Η άλλη εναλλακτική είναι να σπάσει το BC με Switch και εκεί δεν θέλω να σκέφτομαι καν το shitstorm που θα επακολουθήσει σε internet/social media... σκέψου πόσα 50άρικα έχει σκάσει ο κόσμος για παιχνίδια.

    Και στο Wii U σκάσανε πολλά, αλλά εκεί πες μιλάμε για οπτικό μέσο που δεν χωράει σε φορητή κονσόλα. Που κι εκεί οι κινήσεις της Nintendo είναι αμφιλεγόμενες (π.χ. βγάζουν remastered ένα Wii U game στο Switch και κατεβάζουν από το eShop του Wii U το ίδιο παιχνίδι, που συνήθως είναι μισοτιμής, για να σε σπρώξουν στο Switch full-price remaster). Ένας ακόμα λόγος λοιπόν να προτιμάμε φυσικό μέσο.

    Το Wii U λόγω χαμηλής ζήτησης το έβρισκες €170 καινούριο (πριν ξεστοκάρουν) και παιχνίδια με €20. Ένας λόγος που σπανίως θα αγοράσω remasters είναι γιατί έχω και Wii U στην κατοχή μου και προφανώς η Nintendo πατάει στο γεγονός ότι πολλοί Switch κάτοχοι δεν έχουν τέτοια εναλλακτική.
    1. Ποιος είναι ο Πέτσινος
    2. Η Nvidia που έφαγε πόρτα και από Sony και από Xbox δεν καταλαβαίνει ότι πρέπει να στρωθεί να βγάλει κάτι δυνατό για το επόμενο Switch; Δεν την ενοχλεί να είναι 100% εκτός 9ης γενιάς;

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Ποιος είναι ο Πέτσινος
    2. Η Nvidia που έφαγε πόρτα και από Sony και από Xbox δεν καταλαβαίνει ότι πρέπει να στρωθεί να βγάλει κάτι δυνατό για το επόμενο Switch; Δεν την ενοχλεί να είναι 100% εκτός 9ης γενιάς;
    1) Jensen Huang (Nvidia CEO). Υποκοριστικό για τα δερμάτινα jacket που φοράει είναι.

    2) Η Nvidia σνομπάρει τις κονσόλες (έτσι λέγανε*), απλά είχε wafers των 20nm (παλιά λιθογραφία microchips για 2016-2017) που δεν τα ήθελε κανείς και τα τσίμπησε η Nintendo σε καλή τιμή.

    * https://www.extremetech.com/gaming/1...s-are-terrible

    Tegra = ενεργοβόρο SoC (για αυτό δεν έπιασε σε κινητά) -> προορίζεται για την αγορά του automotive AI/self-driving cars

    Κι εγώ μαζί σου είμαι, μην παρεξηγηθώ, θέλω να βγάλει κάτι δυνατό και VFM, αλλά δεν περιμένω πολλά από Nvidia (επειδή τους ξέρω σαν εταιρία, δεν είναι ευέλικτοι όπως η AMD).

    Έχουν βγάλει αυτό, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι φτηνό για console SoC:

    https://www.anandtech.com/show/15800...in-and-ampere-

  7. #7
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Από σημερινό άρθρο στο Βloomberg.
    Several outside game developers, speaking anonymously as the issue is private, said that Nintendo has asked them to make their games 4K-ready, suggesting a resolution upgrade is on its way.
    Μακάρι να ισχύει. Προσωπικά αδιαφορώ για το 4Κ, αλλά δείχνει ότι η Nintendo δε θα μείνει πολύ πίσω και θα είναι και αυτή στην 9η γενιά. Για εμένα ο στόχος είναι να είναι το Switch 2 τόσο κοντά στο PS5 όσο το Switch 1 είναι στο PS4.

    Για το PS5, λέτε να βγάλει κάτι ανταγωνιστικό με το Xbox Series S στα 300 ή λίγο παραπάνω;

  8. #8
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το PS5, λέτε να βγάλει κάτι ανταγωνιστικό με το Xbox Series S στα 300 ή λίγο παραπάνω;

    Το PS5 περιμένω 100% να βγεί στα 399, αφού το XBOX θα βγει στα 499. Θα είναι στη μέση του X και του S. Νομίζω αρκεί.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  9. #9
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από σημερινό άρθρο στο Βloomberg.

    Μακάρι να ισχύει. Προσωπικά αδιαφορώ για το 4Κ, αλλά δείχνει ότι η Nintendo δε θα μείνει πολύ πίσω και θα είναι και αυτή στην 9η γενιά. Για εμένα ο στόχος είναι να είναι το Switch 2 τόσο κοντά στο PS5 όσο το Switch 1 είναι στο PS4.
    Native 4K σίγουρα όχι με mobile SoC, DLSS θα είναι λογικά.

    Με τον SSD να δούμε τι θα κάνουν, μιας και είναι το μεγάλο άλμα της 9ης γενιάς (στην προηγούμενη ήταν η RAM)...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το PS5, λέτε να βγάλει κάτι ανταγωνιστικό με το Xbox Series S στα 300 ή λίγο παραπάνω;
    PS5 digital $399
    PS5 physical $499

    XBOX Series S $299
    XBOX Series X $499

    - - - Updated - - -

    Επίσης ξέχασα να γράψω ότι θα χρειαστούν μια αρκετά δυνατή ARM CPU να ματσάρει τον Zen 2.

    Υπάρχουν τέτοιες CPUs, αλλά κυρίως σε Apple SoCs (A13 Bionic κλπ.)

  10. #10
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Native 4K σίγουρα όχι με mobile SoC, DLSS θα είναι λογικά.

    Με τον SSD να δούμε τι θα κάνουν, μιας και είναι το μεγάλο άλμα της 9ης γενιάς (στην προηγούμενη ήταν η RAM)...


    Επίσης ξέχασα να γράψω ότι θα χρειαστούν μια αρκετά δυνατή ARM CPU να ματσάρει τον Zen 2.

    Υπάρχουν τέτοιες CPUs, αλλά κυρίως σε Apple SoCs (A13 Bionic κλπ.)
    Αν όμως πάει για DLSS η Nintendo, θα έλεγε στις άλλες εταιρίες να «make their games 4K-ready»;
    Όπως καταλαβαίνεις ονειρεύομαι ανταγωνιστικό Switch 2. Kαι ξαναλέω, προσωπικά αδιαφορώ για το 4Κ συγκεκριμένα και για τα γραφικά γενικά. Ας παίζω με τα ταπεινά γραφικά του BotW για τα επόμενα 10 χρόνια. Απλά δε θέλω να μείνει πολύ πίσω γιατί μετά δε θα παίρνει τα μεγάλα third-party παιχνίδια.

    Η ταχύτητα του SSD (και η έλλειψή του από μελλοντικό Switch 2) είναι άλλη συζήτηση. Δε νομίζω ότι δε θα βγάλουν το Witcher 4 στο επόμενο Switch επειδή δεν θα έχει SSD. Αν όμως δεν σηκώνει τα γραφικά με τίποτα (ούτε καν σαν μέτριο PC), τότε δε θα το βγάλουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όμως πάει για DLSS η Nintendo, θα έλεγε στις άλλες εταιρίες να «make their games 4K-ready»;
    Όπως καταλαβαίνεις ονειρεύομαι ανταγωνιστικό Switch 2. Kαι ξαναλέω, προσωπικά αδιαφορώ για το 4Κ συγκεκριμένα και για τα γραφικά γενικά. Ας παίζω με τα ταπεινά γραφικά του BotW για τα επόμενα 10 χρόνια. Απλά δε θέλω να μείνει πολύ πίσω γιατί μετά δε θα παίρνει τα μεγάλα third-party παιχνίδια.

    Η ταχύτητα του SSD (και η έλλειψή του από μελλοντικό Switch 2) είναι άλλη συζήτηση. Δε νομίζω ότι δε θα βγάλουν το Witcher 4 στο επόμενο Switch επειδή δεν θα έχει SSD. Αν όμως δεν σηκώνει τα γραφικά με τίποτα (ούτε καν σαν μέτριο PC), τότε δε θα το βγάλουν.
    Και όμως, ο SSD θα είναι πολύ σημαντικός ως next-gen baseline.

    Επειδή είσαι παλιός, φαντάζομαι θα θυμάσαι το Nintendo 64 και τα cartridges του (λειτουργούσαν τρόπον τινά ως επέκταση της RAM).

    Ε κάτι ανάλογο ισχύει τώρα με τον custom SSD και στις next-gen consoles. Το έχει περιγράψει αναλυτικά τόσο η MS (Velocity Architecture), όσο και η Sony.

    ΔΕΝ είναι gimmick όπως νομίζει πολύς κόσμος, είναι επιστροφή στις cartridge-based ρίζες των κονσολών! Τότε που σε PC τρέχαμε παιχνίδια από δισκέτες και η κονσόλα ήταν «αλλού» λόγω ROM.

    Άπαξ λοιπόν και φτιαχτεί ένα next-gen παιχνίδι με τέτοιο baseline (το Cyberpunk 2077 είναι cross-gen, οπότε όχι), τότε ΔΕΝ θα μπορεί να τρέξει σε παλαιού τύπου storage (HDD, eMMC). Για τον ίδιο λόγο πολλά N64 exclusives δεν θα μπορούσαν καν να τρέξουν σε CD-ROM consoles (PS1, Saturn).

    Η Nintendo (δια στόματος Miyamoto) ήταν πολύ διστακτική να εγκαταλείψει τα cartridges (κάτι που εν τέλει έκανε με το GameCube) και ορθώς.

    Με συνδυασμό BD-ROM & NVMe θεωρώ ότι μπορούμε να έχουμε the best of both worlds. Ούτε πανάκριβα παιχνίδια (30.000 δρχ στο SNES), ούτε αργό storage/IO.

    Τώρα για το 4K-ready θα δούμε τι εννοούν, αλλά γενικά ο στόχος στις κονσόλες σπανίως είναι το native και ορθώς για μένα, προτιμώ οι πόροι της GPU να πάνε αλλού.

    Δεν το αποκλείω να ετοιμάζουν κανά home console τερατάκι...

    Και φορητό να είναι, για μένα αφού μπορεί η Apple (από το 2016), σίγουρα μπορεί και η Nintendo να βάλει δυνατή ARM CPU & SSD. Ένα iPhone έχει τρελά margins, ενώ η κονσόλα θα πωληθεί κοντά στο κόστος.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Τι να σου πω, είμαι πιο αισιόδοξος.
    O SSD του PS5 δεν έχει μέγιστη ταχύτητα ανάγνωσης 9GB/sec; Πλέον μπορείς να βρεις μια SD σε σχετικά προσιτή τιμή που χτυπάει το μισό GB/sec. Μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή μπορεί να είναι σχετικά προσιτές και οι Express στο 1 GB/sec.
    Βάλε και το ότι στο Switch τα παιχνίδια έχουν μικρότερο μέγεθος λόγω.... έλλειψης δυνατοτήτων.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν η Nintendo καταφέρει να πουλήσει πχ 50 εκατομμύρια Switch Pro μέχρι να βγει το Witcher 4, και αν στο PS5 φορτώνει μετά από ένα load σε 2 δευτερόλεπτα και στο Switch Pro φορτώνει σε 20 δευτερόλεπτα, δεν νομίζω να μην το βγάλει στο Switch Pro η CD Project.

    Σε αφήνω να με διορθώσεις και δε θα επανέρθω για Switch Pro.

    Ας πούμε για PS5 και XSX/S.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω, είμαι πιο αισιόδοξος.
    O SSD του PS5 δεν έχει μέγιστη ταχύτητα ανάγνωσης 9GB/sec; Πλέον μπορείς να βρεις μια SD σε σχετικά προσιτή τιμή που χτυπάει το μισό GB/sec. Μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή μπορεί να είναι σχετικά προσιτές και οι Express στο 1 GB/sec.
    Βάλε και το ότι στο Switch τα παιχνίδια έχουν μικρότερο μέγεθος λόγω.... έλλειψης δυνατοτήτων.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν η Nintendo καταφέρει να πουλήσει πχ 50 εκατομμύρια Switch Pro μέχρι να βγει το Witcher 4, και αν στο PS5 φορτώνει μετά από ένα load σε 2 δευτερόλεπτα και στο Switch Pro φορτώνει σε 20 δευτερόλεπτα, δεν νομίζω να μην το βγάλει στο Switch Pro η CD Project.

    Σε αφήνω να με διορθώσεις και δε θα επανέρθω για Switch Pro.

    Ας πούμε για PS5 και XSX/S.
    5.5 GB/s raw speed το PS5, 2.4 GB/s raw speed το XSX και το XSS δεν ξέρουμε ακόμα (είπαν 512GB capacity, άρα ίσως 1.2 GB/s). Το baseline πάντα θα είναι η πιο αργή κονσόλα, δηλαδή το XBOX Series S τόσο στον SSD, όσο και σε CPU/GPU.

    Με συμπίεση αυτά τα νούμερα ανεβαίνουν (το PS5 φτάνει στα 21 GB/s ως best case scenario). Οι SD είναι πολύ πιο αργές από NVMe (ίσως για αυτό δεν τις επιτρέπει η Apple). Οι Express που αναφέρεις έχουν PCIe δίαυλο, αλλά λογικά θα είναι ακριβούτσικες (δες την επέκταση του XBOX εδώ).

    Το πρόβλημα δεν είναι τα loading times (αυτό θα αφορά τα cross-gen), αλλά ότι θα φτιαχτούν next-gen only παιχνίδια με νέου τύπου gameplay που θα αξιοποιούν τον SSD για αυτό τον σκόπο.

    Δες Ratchet (PS5), αλλά και The Medium στο XBOX.

    https://wccftech.com/the-medium-coul...t-gen-bloober/



    Το Medium κάνει render 2 κόσμους ταυτόχρονα, πράγμα που πουσάρει τις απαιτήσεις σε I/O.

    Αν η GPU είναι ο «ζωγράφος», τότε ο SSD είναι ο τροφοδότης μελανιών προς αυτήν. Και αν το gameplay είναι φτιαγμένο με γρήγορη τροφοδοσία in mind, τότε απλά δεν θα παίξει σε κάτι αργότερο.

    Εδώ αν παίξεις GTA5 σε PC με HDD, θα δεις ότι δεν κάνει καν σωστό render η GPU. Εξαφανίζονται ολόκληρα πολύγωνα/κτίρια κλπ. Και μιλάμε για παιχνίδι με baseline οπτικού δίσκου (PS360), ούτε καν HDD:



    Απορώ πως δεν βγήκε σε Switch αυτό να πω την αλήθεια. Τώρα ετοιμάζουν το GTA6 που σίγουρα θα έχει Zen 2/RDNA2/SSD baseline.

    Το θέμα με Nintendo/Nvidia είναι να ασχοληθούν να φτιάξουν semi-custom SoC ειδικά για gaming χρήση.

    Όπως έχω ξαναπεί, ο Tegra X1 είναι off-the-shelf hardware φτιαγμένο για άλλη χρήση (automotive AI). Αυτό σημαίνει ότι έχει άχρηστα κυκλώματα μέσα του, όπως το ISP (Image signal processor) για κάμερες (και δεν έχει κάμερα το Switch).

    Κατανοητό για μένα ότι η Nintendo δεν ήθελε να πάρει ρίσκα με το Switch (μετά το στραπάτσο του Wii U) και τσίμπησε φτηνά Tegra X1, αλλά η σωστή στρατηγική είναι τσιπάκι κομμένο & ραμμένο για gaming χρήση (βλ. AMD/Sony/MS).

    Αυτό που χρειάζεται είναι ένα semi-custom Nvidia SoC που να ματσάρει τα specs του XBOX Series S, αφού αυτό (και όχι το PS5 όπως λέγανε κάποιοι) θα είναι το AAA game dev baseline για τα επόμενα 7 χρόνια.

    Επίσης και η Nintendo στάθηκε τυχερή με την Jaguar CPU, μιας και ο (ψιλοαρχαίος) ARM A57 είναι πάνω-κάτω στα ίδια (+10% IPC, αλλά 1 GHz vs 1.6 GHz) και με μισό core count (8 vs 4). Για αυτό π.χ. το Doom πιάνει 60 fps στα twins έναντι 30 fps στο Switch. Το αναφέρω επειδή φουλάρει όλα τα cores και έχει σχεδόν γραμμικό MT scaling.

    Τώρα με τον Zen 2 θα σφίξουν τα γάλατα για όλους. Χρειάζεται ένας εφάμιλλος ARM. Κάτι ακούγεται ότι η Nvidia θα εξαγοράσει την ARM, οπότε ίσως βοηθήσει.

    Το Witcher 3 να ξέρεις είναι περίεργη περίπτωση παιχνιδιού. Από την μια είναι (προγραμματιστικό) θαύμα που το βγάλανε στο Switch, από την άλλη όμως υπέστη σοβαρό downgrade πριν βγει σε PC/PS4/XB1, οπότε σίγουρα βόλεψε κι αυτό.

    Τώρα λένε θα δώσουν (δωρεάν) μια enhanced έκδοση σε PC/PS5/next-gen XBOX, που λογικά θα είναι η έκδοση προ downgrade. Λογικά επειδή ο μέσος gamer (μιλάω και για PC, όχι μόνο κονσόλες) θα μπορεί να τρέξει την enhanced, ενώ πριν 5 χρόνια θα ήταν πιο δύσκολο έως αδύνατο για την πλειοψηφία.

    Switch Pro (δηλαδή mid-gen/iterative κονσόλα) δεν υπάρχει περίπτωση να πουλήσει τόσο πολύ. Πάντα τα OG/Slim μοντέλα πουλάνε περισσότερο.

    Δες και το 3DS, όπου βγάλανε το ενισχυμένο New 3DS. Ελάχιστα πούλησε το δεύτερο.

  14. #14
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Aποφάσισα να μην πάρω XSS επειδή δεν έχει οπτικό δίσκο και θέλω να παίρνω φθηνά παιχνίδια στο eBay και να τα ξαναπουλάω.
    Λέω να χτυπήσω ένα Xbox One S τώρα που έχουν αρχίσει και τα σκοτώνουν στο eBay.
    Το μόνο παιχνίδι που πραγματικά με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή και δεν θα μπορώ να το έχω στο Switch (όχι άμεσα) είναι το Cyberpunk 2077.
    Aπό το 2021 το ξανακοιτάω για PS5 ή XSX.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 13-09-20 στις 20:54.

  15. #15
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Κίνηση ματ από τη Sony;
    Μετά τη χθεσινή παρουσίαση με αρκετά exclusives, μάθαμε και ότι με PS Plus συνδρομή (60€ για ένα χρόνο επίσημη τιμή και υπάρχει και φθηνότερα) θα μπορεί κανείς να παίξει 30 παιχνίδια του PS4 στο PS5.
    Τέλειο για κάποιον σαν εμένα που δεν είχε PS4 και θέλει να δει τι έχασε, τέλειο για τη Sony γιατί αν πάρω PS5 για αυτό μετά θα της μείνω ως πελάτης.

    - - - Updated - - -

    Having said that, το περασμένο Σ-Κ αγόρασα Xbox Game Pass Ultimate με το γνωστό τρικ της αναβάθμισγης από Live Gold και πλήρωσα κάπου 95€ για 27 μήνες συνδρομή.
    Τώρα μου λείπει να βρω ένα Xbox.
    Δεν ήθελα να περιμένω γιατί δεν ξέρω πότε μπορεί να κόψουν αυτό το τρικ.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας