Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο νήμα!

    Να κάνω μια ερώτηση κι εγώ, γιατί δέχομαι πιέσεις να κρατήσω τα κοινόχρηστα και ψιλοβαριέμαι την όλη διαδικασία, αλλά απ'την άλλη, είμαστε 5 διαμερίσματα και η τωρινή διαχειρίστρια τα έχει καμία 6-8 χρόνια (μπορεί και παραπάνω) και είναι κρίμα να συνεχίσει να τα έχει.

    Θέλουμε να χτίσουμε ένα μικρό αποθεματικό, για διάφορες εργασίες που θα χρειαστεί να γίνουν στην πολυκατοικία αλλά και για ώρα ανάγκης.

    Υπάρχει κάποιος θεσπισμένος τρόπος να έχουμε έναν λογαριασμό στην τράπεζα όπου να είναι συνδικαιούχοι όλοι οι ένοικοι αλλά να μη μπορεί να τραβήξει χρήματα κάποιος απ'τους δικαιούχους αυθαίρετα; Για να υπάρχει δηλαδή προστασία υπεξαίρεσης.
    Αυτό επίσης θα βόλευε και για την καταβολή των ενοικίων, ώστε να υπάρχει και σαν αποδεικτικό πληρωμής η κατάθεση του εκάστοτε ενοίκου.

    Επίσης, όσον αφορά τις εταιρείες διαχείρισης κοινοχρήστων, είναι όντως τόσο αφερέγγυες οι περισσότερες; Να μην κοιτάξω καν προς τα εκεί;
    Στη δική μας περίπτωση το αποθεματικό το μάζευε ο διαχειριστής και το παρέδιδε στον επόμενο. Σε τράπεζα κανονικά ένας. Δεν τέθηκε ποτέ θέμα εμπιστοσύνης. Πλέον όμως που έχουν έρθει νέοι τίθεται θέμα αδιαφορίας.
    Σε εταιρίες που ζηταγαν όλο το αποθεματικό δε τους εμπιστευόμασταν βλέποντας και τις αξιολογήσεις
    Ο,τι εταιρία εμπιστεύτηκαμε δε τους δίναμε αποθεματικό παρά γύρω στα 300 ευρώ για να μπορούν να κινηθούν. Σε κάθε περίπτωση τα έτρωγαν υποστηριζόταν πως κάποιοι δε πληρώνουν, ενώ όλοι πλήρωναν κανονικά.
    Για να αλλάξουν μια λάμπα έπρεπε να κάνεις δέκα τηλέφωνα.
    Γενικά δεν ξέρω αν υπάρχει εταιρία που να κάνει αυτό που διαφημίζει. Σωστή διαχείριση δηλαδή.

  2. #17
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Αν δώσουμε τα κοινόχρηστα σε εταιρία -έκδοση κοινοχρήστων/πληρωμές μόνο- θα ορίσουμε 2-3 από την πολυκατοικία να κάνουν μικροδουλειές και να πηγαίνουμε τις αποδείξεις στα γραφεία της εταιρίας.

    Σκεφτόμασταν για ολική διαχείριση, αλλά θα απαιτούσαν αλλαγή συνεργείων που δεν θέλουμε. 20 χρόνια έχουμε τα ίδια άτομα για καθαριότητα-συντήρηση ανελκυστήρα.

  3. #18
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δώσουμε τα κοινόχρηστα σε εταιρία -έκδοση κοινοχρήστων/πληρωμές μόνο- θα ορίσουμε 2-3 από την πολυκατοικία να κάνουν μικροδουλειές και να πηγαίνουμε τις αποδείξεις στα γραφεία της εταιρίας.

    Σκεφτόμασταν για ολική διαχείριση, αλλά θα απαιτούσαν αλλαγή συνεργείων που δεν θέλουμε. 20 χρόνια έχουμε τα ίδια άτομα για καθαριότητα-συντήρηση ανελκυστήρα.
    Ειστε τυχεροί που υπάρχουν διαθέσιμοι. Στη δική μου περίπτωση δεν θέλει κανένας. Πλέον, ειδικότερα οι καινούργιοι ιδιοκτήτες και περισσότερο οι κάτω των 50, δεν έρχονται ουτε στις συνελεύσεις. Μην με ενοχλείται και τέλος.

  4. #19
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Μου είπαν πως για ότι χρειάζεται να γίνει εδώ στην πολυκατοικία πρέπει πρώτα να συμφωνήσουν οι ιδιοκτήτες. Και μερικοί διαφωνούν στο να έχουμε εξωτερικό φωτισμό.
    Εγώ πρέπει να ακολουθώ τους κανονισμούς σαν ενοικιαστής.. Να πληρώνω τα κοινόχρηστα και να μι μιλάμε δηλαδή.

    Απλά είναι 3-4 οι ιδιοκτήτες εδώ ( 10 είναι τα διαμερίσματα ) και σίγουρα μερικοί είναι κακόμοιροι και καρμίρηδες.
    Ξεφτίλες

  5. #20
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είπαν πως για ότι χρειάζεται να γίνει εδώ στην πολυκατοικία πρέπει πρώτα να συμφωνήσουν οι ιδιοκτήτες. Και μερικοί διαφωνούν στο να έχουμε εξωτερικό φωτισμό.
    Εγώ πρέπει να ακολουθώ τους κανονισμούς σαν ενοικιαστής.. Να πληρώνω τα κοινόχρηστα και να μι μιλάμε δηλαδή.

    Απλά είναι 3-4 οι ιδιοκτήτες εδώ ( 10 είναι τα διαμερίσματα ) και σίγουρα μερικοί είναι κακόμοιροι και καρμίρηδες.
    Ξεφτίλες
    Ναι η συνέλευση ειναι το κύριο όργανο αποφάσεων. Όμως στη συνέλευση ανηκεις κι εσυ και αν τιθεται θέμα ασφαλείας, βεβαίως και η γνωμη σου μετράει.
    Νομιζω οτι ο εξωτερικος φωτισμος πλειοψηφία χρειάζεται μονο.

  6. #21
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Συνέλευση δε γίνεται..απλά η εταιρία διαχείρισης ενημερώνει τους ιδιοκτήτες αν συμφωνούν....οι ενοικιαστές απλά θεατές.....

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας