Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Σκέφτηκα να φτιάξω αυτό το νήμα για ζητήματα που σχετίζονται με το γραφείο και όχι τον ίδιο τον υπολογιστή οποιαδήποτε μορφή και αν έχει αυτός.

    Η δική μου περίπτωση είναι η εξής που πιστεύω ότι έχει γίνει αρκετά κοινή για πολλούς με τον ιό. Ο πρώην χώρος για ερασυτεχνική ενασχόληση με τον υπολογιστή πρέπει να κάνει upgrade για και επαγγελματική.

    Ξεκινάω με τα ηλεκτρονικά. Εγώ θα έχω ένα έταιρικό laptop και ένα προσωπικό. Αυτή την στιγμή έχω desktop και αυτό θα έχει σημασία σε κάποιες ερωτήσεις. Έχω δύο οθόνες και ένα αντίστοιχο σεταπ με δύο φυσικές συσκευές ή με μια ultra wide θα είναι χρήσιμο. Σκοπός είναι η όσο πιο seamless αλλαγή από το ένα περιβάλλον στο άλλο με όσο τον δυνατόν πιο καθαρό γραφείο.

    Γενικά έχω καταλάβει ότι υπάρχουν δύο τρόποι να συνδεθούν τα λάπτοπ με τα περιφεριακά.

    α) Docks όπου το κάθε laptop θα συνδεθεί μέσω thunderbolt στο dock και το dock θα συνδεθεί με τα περιφεριακά. Η εναλλαγή θα είναι να υποθέσω αλλάζοντας την σύνδεση του καλωδίου μεταξύ των laptop αλλά αυτό δεν μου φαίνεται και πολύ seamless. Βάλε βγάλε καλώδια δεν μου γεμίζει το μάτι έστω και αν είναι ένα καλώδιο. Υπάρχουν docks με επιλογέα; Πέρα των γνωστών θετικών, αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ουσιαστικά το dock θα είναι το single point of περιορισμό για την ανάλυση και refresh rate της οθόνης. Επίσης δεν ξέρω αν μπορούν να τρέξουν δύο οθόνες και μάλλον η ultra wide θα είναι μόνοδρομος.

    β) Οθόνες με πολλαπλές εισόδους και πληκτρολόγιο/ποντίκι με bluetooth πολλαπλών συνδέσεων. Φαντάζομαι εδώ αλλάζεις τις θόνες και τα περιφερειακά και είναι κομπλέ. Βέβαια, οθόνη, ποντίκι και ποντίκι είναι 3 διακόπτες. Αν έχεις δύο οθόνες τότε πάμε σε 4 και φαντάζομαι ότι θα υπάρχει μια γενικότερη αναστάτωση με τα extended desktops των windows. Και δεν βλέπω , πως το ζήτημα λοιπά περιφερειακά λύνεται αλλά πιστεύω σε αυτή την περίπτωση τα περιφερειακά είναι συγκεκριμένα για το σπιτικό ή εργασιακό laptop. Πχ ένα gamepad δεν θα συνδεθεί στο εταιρικό laptop. Όμως μια webcamera θα είναι σημαντική καθώς ένα καθαρό γραφείο σημαίνει κλειστά λάπτοπ κάπως. Τα ηχεία ίσως να μην είναι σημαντικά, καθώς σε video call τα ηχεία του λαπτοπ θα ειναι αρκετά.

    Υποθέτω ότι μουσική θα παίζει ο σπιτικός υπολογιστής. Πες παίζει μουσική και δουλεύεις στο άλλο laptop και έρχεται κλίση στο teams. Μέχρι να αλλάξεις οθόνες, dock και πληκτρολόγια, πως κλείνεις την μουσική; Υπάρχει κάποιο τύπου remote που να κάνει Prev/Play/Pause/Next ότι παίζει στον υπολογιστή; Αν είναι youtube;

    Όσον αφορά την συνδεσιμότητα καμιά από τις δύο προσεγγίσεις δεν φαίνεται ολοκληρωμένη. Υπάρχει τρίτος τρόπος;

    Σχετικά με το δίλημα two monitor ή utrlawide, πιστεύω η ultrawide θα κέρδιζε ξεκάθαρα αν μπορούσε να λυθεί το θέμα του διαχωρισμού δύο φυσικών συσκευών. Τα δύο desktop λόγω δύο φυσικών οθοινών έχουν πολλά πλεονεκτήματα για μένα και θα ήθελα κάτι αντίστοιχο μέσω μιας ultrawide. Κοιταξα λίγο και είδα ότι υπάρχει software που επιτυγχάνει το virtual physical screen ώστε στην ίδια οθόνη τα windows να νομίζουν ότι έχουν δύο οθόνες αλλά αναρωτιέμαι τι γίνεται με τα refresh rate?

    Περα όλων, πως κρατάς δύο laptop σε ένα γραφείο με τάξη; Κάτι μου έχουν πει για βάσεις που είναι λες και έχουν θέσεις για να κάθονται τα λάπτοπ κάθετα. Δεν δημιουργείται πρόβλημα με την ψύξη;

    Σίγουρα σε κάποια πράγματα υπάρχουν περιορισμοί χωρίς λύση. Αλλά είπα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάτι ψαγμένο ανά περίπτωση.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-07-2016
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ενδιαφέρν θα είχεκαι το ιδιο το γραφείο πως θα είναι

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.905
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά το προχώρησες καθόλου ή ακόμα στο ψάξιμο;

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Έχω καταλήξει στη καρέκλα και προσπαθώ να καταλήξω στο γραφείο (όρθιος/καθιστος) γιατί έχουν προτεραιότητα για την μέση μου. Ειδικά για το γραφείο ήθελα να πάω να ελέγξω την σταθερότητα, γιατί οι οθόνες έχουν γίνει τεράστιες και κουνιούνται αρκετά καθώς πληκτρολογεί κάποιους σε μη στιβαρό γράφειο. Δυστυχώς σηκωμένα στα 1.2μ για το ύψος μου, κουνιούνται αρχικά. Και είναι και πανάκριβα.

    Γενικά, εκτός και αν υπάρξει άλλη άποψη, με βλέπω για μια μεγάλη οθόνη γιατί ουσιαστικά δεν βλέπω σοβαρη ολοκληρωμένη λύση. Η μία οθόνη με multiple inputs εγγυάται κάπως ότι μελλοντικά θα έχω μια αναβάθμιση να κάνω και γενικά φαίνεται ως η πιο future compatible. Θα πάρω οπωσδήποτε με vesa γιατί με βλέπω να βάζω μπράτσο για καλύτερο έλεγχο του ύψους.

    Κρίμα πάντως που δεν σχολιάστηκαν απόψεις και προτάσεις. Μόνο εγώ έχω αυτό το δίλημμα. Τώρα με τον ιό, θεωρούσα ότι θα ήταν hot topic με κάθε χακια που έχει κάνει ο καθένας.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.905
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Και το πληκτρολόγιο καλό είναι να είναι ευθυγραμμισμένο στο ίδιο ύψος με τους βραχίονες. Αφού μπαίνεις που μπαίνεις στον κόπο και σε ενδιαφέρει η εργονομία. Και πολύ καλά κάνεις δηλαδή.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το πληκτρολόγιο καλό είναι να είναι ευθυγραμμισμένο στο ίδιο ύψος με τους βραχίονες. Αφού μπαίνεις που μπαίνεις στον κόπο και σε ενδιαφέρει η εργονομία. Και πολύ καλά κάνεις δηλαδή.
    Της καρέκλας;

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.905
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της καρέκλας;
    Ναι, και τους δικούς σου κατ' επέκταση. Δες ενδεικτικά την εικόνα.
    https://www.thehumansolution.com/erg...ht-calculator/

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, και τους δικούς σου κατ' επέκταση. Δες ενδεικτικά την εικόνα.
    https://www.thehumansolution.com/erg...ht-calculator/
    Επί της ουσίας το γραφείο ( η τάβλα) πρέπει να είναι στο ίδιο ύψος με τα μπράστα της καρέκλας.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.905
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επί της ουσίας το γραφείο ( η τάβλα) πρέπει να είναι στο ίδιο ύψος με τα μπράστα της καρέκλας.
    Εκεί που είναι τα χερια, αλλά πρακτικά ναι. Αλλά δεν είναι τόσο αυθαίρετο. Είναι και συνάρτηση της θέσης των ποδιών, της κατάλληλης γωνίας των χεριών κλπ.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί που είναι τα χερια, αλλά πρακτικά ναι. Αλλά δεν είναι τόσο αυθαίρετο. Είναι και συνάρτηση της θέσης των ποδιών, της κατάλληλης γωνίας των χεριών κλπ.
    Έχω κάνει εκπαίδευση. Τουλάχιστον για μένα ευχαριστώ. Βέβαια έχω να πω ότι πολύ κλασικά, δεν φαίνεται να συμφωνούν σε όλες τις απόψεις.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    677
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρίμα πάντως που δεν σχολιάστηκαν απόψεις και προτάσεις. Μόνο εγώ έχω αυτό το δίλημμα. Τώρα με τον ιό, θεωρούσα ότι θα ήταν hot topic με κάθε χακια που έχει κάνει ο καθένας.
    Ίσως θα βοηθούσε αν κωδικοποιούσες κάπως τα ερωτήματα. Τώρα είναι λίγο... αχταρμάς.

    Και πες μας και τι δουλειά θα κάνεις. Έχει σχέση.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως θα βοηθούσε αν κωδικοποιούσες κάπως τα ερωτήματα. Τώρα είναι λίγο... αχταρμάς.

    Και πες μας και τι δουλειά θα κάνεις. Έχει σχέση.
    Δίκιο έχεις αλλά και εγώ ψάχνονται. Τώρα έχω αρχίσει αρχίσει και κωδικοποιω κάποια πράγματα.

    Και το νήμα δεν το έφτιαξα για μένα μόνο αλλά για γενική συζήτηση για σχετικά θέματα και ιδέες.

    - - - Updated - - -

    Προς το παρών έχω καταλήξει ότι sit/down γραφείο είναι σχεδόν υποχρεωτικό.

    Μιας και το γραφείο θα είναι μικρότερο, πρέπει να είναι και πιο μαζεμένο. Αυτό σημαίνει μπράτσο ή μπράτσα για οθόνη σε συνδυασμό ότι ελέγχεται το ύψος εύκολα.

    Το μεγαλύτερο μου δίλημμα είναι δύο οθόνες ή ultra wide με συνολικό κόστος κάτω από χιλιάρικο.

    Με τις δύο οθόνες βλέπω αυξημένη χρηστικότητα λόγω των δύο φυσικών συσκευών αλλά και της οργάνωσης της θέσης ανά οθόνη ειδικά με τα δύο μπράτσα. Το πρόβλημα είναι τα δύο καλώδια ανά οθόνη για κάθε laptop/desktop γιατί πρέπει είτε να κέντρο ποίησης με dock ή να έχεις λάπτοπ με δύο εξόδους και φυσικά να εναλλασεις input σε δύο συσκευές .

    Το πρόβλημα με το dock είναι ότι σπρώχνει αυξημένες απαιτήσεις στο ίδιο το dock. Επίσης θέτει και απατήσεις στο laptop καθώς νομίζω χωρίς thunderbolt δεν γίνεται και αυτό σημαίνει μόνο Intel θερμάστρες. Βέβαια απλοποιεί πολύ το θεμα πληκτρολόγιο +ποντίκι γιατί μπορείς και με φθηνα καλωδιωμενα περιφερειακά.

    Με την ultra wide έχουμε το ανάποδο όσον αφορά τα καλώδια και δεν θες dock πιστεύω. Απαραίτητα είναι multichannel πληκτρολόγιο και ποντίκι με συντονισμο δηλαδή combo. Ένα πρόβλημα που πιστεύω θα έχω είναι η πολλη οθόνη και τα 144hz για λογικές τιμές. Γενικά δεν παίζω παιχνίδια αλλά νομίζω ότι η πολύ μεγάλη οθόνη με χαλάει ή μπορεί να φταίνε οι φθηνές οθόνες που έχω. Θα ήθελα λοιπόν την επιλογή η οθόνη να φαίνεται σαν δυο συσκευές στο λειτουργικό ώστε να μπορώ να διαλέξω. Αυτό σίγουρα θέλει λογισμικό. Στο δικό μου μηχάνημα οκει. Σε εταιρικά λάπτοπ ίσως είναι πρόβλημα. Τα fences και snaps για μένα δεν είναι αρκετά πιστεύω. Επίσης δεν ξέρω πόση διαφορά κάνουν τα 244 με τα 144 χερτς. Επίσης, η ultra wide είναι να συγκρίνεις κολλητές οθόνες αλλά εγώ Γενικά έχω την δεύτερη πιο πέρα σαν την δετεραντζα workspace.

    Θεωρώ πάντως τις ultra wide φθηνότερη επιλογή αγοράς, συντηρησης και αντικατάστασης.

    Σε όλα τα παραπάνω υποθέτω κλειστά λάπτοπ σε κάποιο dock με ερώτημα την κάμερα και ηχεία. Αλλά για αυτό πιστεύω υπάρχουν επιλογές.

    Η δουλειά μου είναι είναι σε πούμε software architect, team lead και στο σπίτι κυρίως internet, λίγα παιχνίδια χωρίς πολλή κίνηση και ευελπιστώ να στρωθω σε κώδικα ξανά.

    Το setup το θέλω και για πιθανή μελλοντική full remote.

    - - - Updated - - -

    Αυτά έχουν ωριμάσει μέσα μου προς το παρών. Έχω προϊόντα υπόψη αν κάποιος ενδιαφέρεται για όσα αναφέρω αλλά δεν είναι το ερώτημα μου προς το παρών.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την ultra wide έχουμε το ανάποδο όσον αφορά τα καλώδια και δεν θες dock πιστεύω. Απαραίτητα είναι multichannel πληκτρολόγιο και ποντίκι με συντονισμο δηλαδή combo. Ένα πρόβλημα που πιστεύω θα έχω είναι η πολλη οθόνη και τα 144hz για λογικές τιμές. Γενικά δεν παίζω παιχνίδια αλλά νομίζω ότι η πολύ μεγάλη οθόνη με χαλάει ή μπορεί να φταίνε οι φθηνές οθόνες που έχω. Θα ήθελα λοιπόν την επιλογή η οθόνη να φαίνεται σαν δυο συσκευές στο λειτουργικό ώστε να μπορώ να διαλέξω. Αυτό σίγουρα θέλει λογισμικό. Στο δικό μου μηχάνημα οκει. Σε εταιρικά λάπτοπ ίσως είναι πρόβλημα. Τα fences και snaps για μένα δεν είναι αρκετά πιστεύω. Επίσης δεν ξέρω πόση διαφορά κάνουν τα 244 με τα 144 χερτς. Επίσης, η ultra wide είναι να συγκρίνεις κολλητές οθόνες αλλά εγώ Γενικά έχω την δεύτερη πιο πέρα σαν την δετεραντζα workspace.

    Θεωρώ πάντως τις ultra wide φθηνότερη επιλογή αγοράς, συντηρησης και αντικατάστασης.

    Σε όλα τα παραπάνω υποθέτω κλειστά λάπτοπ σε κάποιο dock με ερώτημα την κάμερα και ηχεία. Αλλά για αυτό πιστεύω υπάρχουν επιλογές.

    Η δουλειά μου είναι είναι σε πούμε software architect, team lead και στο σπίτι κυρίως internet, λίγα παιχνίδια χωρίς πολλή κίνηση και ευελπιστώ να στρωθω σε κώδικα ξανά.

    Το setup το θέλω και για πιθανή μελλοντική full remote.

    - - - Updated - - -

    Αυτά έχουν ωριμάσει μέσα μου προς το παρών. Έχω προϊόντα υπόψη αν κάποιος ενδιαφέρεται για όσα αναφέρω αλλά δεν είναι το ερώτημα μου προς το παρών.
    Δεν χρειάζεσαι 144 Hz (καλά, για 240 ούτε καν!), μείνε στα 60 και επέλεξε πιο ποιοτικό panel.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεσαι 144 Hz (καλά, για 240 ούτε καν!), μείνε στα 60 και επέλεξε πιο ποιοτικό panel.
    Σε αυτό θα αγοράσω σίγουρα τουλάχιστον 144. Έχω μια υποψία ότι για τα μάτια μου θα κάνει διαφορά και πρέπει να το δοκιμάσω. Αν τώρα βοηθήσει και με τα λίγα παιχνίδια που παίζω καλώς και ίσως αρχίσω να ξαναπαίζω περισσότερο.

  15. #15
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό θα αγοράσω σίγουρα τουλάχιστον 144. Έχω μια υποψία ότι για τα μάτια μου θα κάνει διαφορά και πρέπει να το δοκιμάσω. Αν τώρα βοηθήσει και με τα λίγα παιχνίδια που παίζω καλώς και ίσως αρχίσω να ξαναπαίζω περισσότερο.
    Διαφορά κάνει ακόμα και στην κίνηση του ποντικιού, αλλά δεν είναι ότι τα 60 Hz είναι οπτικός εμετός.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας