Εμφάνιση 1-9 από 9

Θέμα: EoIP, DDNS & 3/4G

  1. #1
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.511
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    χαίρεται. Στο γραφείο έχω ένα mikrotik όπου κάνει PPPOE-client πίσω από μια γραμμή ΟΤΕ και έχει ένα DDNS domain έστω atuxoffice.noip.org.
    Υπάρχει ένα απομακρυσμένο σημείο που έχει μόνο 3/4G που θα μπει ένα Mikrotik.
    Θέλω να EoIP ώστε να είναι απευθείας το δίκτυο του γραφείο πάνω σε μια πόρτα του απομακρυσμένου σημείου και να βλέπονται απευθείας.
    Το πρόβλημα είναι ότι στο απομακρυσμένο σημείο λόγω 3/4G γίνεται διπλό ΝΑΤ και δεν υπάρχει περίπτωση από τον πάροχο να βγει.
    EoIP απευθείας με στατικές ΙΡs χωρίς ΝΑΤ έχω κάνει, με DDNS & 3/4G το ένα άκρο κάπου κόλλησα.

    Καμιά ιδέα κανείς?

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, ο παροχος κινητης τι ειναι καρτοκινητη? δινει ip πισω απο ΝΑΤ αν ειναι ετσι. Θες παγια συνδεση για ευκολα πραγματα.
    Υπάρχει καποια λυση με reverse SSH tunneling, λενε οτι ετσι το παρακαμπτεις, αλλα και δεν εχω ασχοληθει ποτε και δεν το εχω καταλαβει.
    Αν θες ψαχτο αν δεν μπορεις να βαλεις παγια συνδεση για να εχεις public ip οπως ειχα κανει εγω παλιοτερα.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαίρεται. Στο γραφείο έχω ένα mikrotik όπου κάνει PPPOE-client πίσω από μια γραμμή ΟΤΕ και έχει ένα DDNS domain έστω atuxoffice.noip.org.
    Υπάρχει ένα απομακρυσμένο σημείο που έχει μόνο 3/4G που θα μπει ένα Mikrotik.
    Θέλω να EoIP ώστε να είναι απευθείας το δίκτυο του γραφείο πάνω σε μια πόρτα του απομακρυσμένου σημείου και να βλέπονται απευθείας.
    Το πρόβλημα είναι ότι στο απομακρυσμένο σημείο λόγω 3/4G γίνεται διπλό ΝΑΤ και δεν υπάρχει περίπτωση από τον πάροχο να βγει.
    EoIP απευθείας με στατικές ΙΡs χωρίς ΝΑΤ έχω κάνει, με DDNS & 3/4G το ένα άκρο κάπου κόλλησα.

    Καμιά ιδέα κανείς?
    Αν πιάνεις 4G στο σημείο, είχα ερευνήσει για παρόμοιο project ένα πακέτο της Vodafone με στατική IP πάνω από 4G modem ( προσοχή, έπαιζε μόνο πάνω από 4G οπότε επιβεβαίωσε το σήμα πρώτα ). Αν θυμάμαι καλά, το κόστος ήταν κοντά στα 32Ε/μήνα για 8 static IPs και 100GB/μήνα. Τελικά δεν προχώρησε το συγκεκριμένο case γιατί βρέθηκε εναλλακτική, οπότε δεν έχω εμπειρίες να μοιραστώ. Μπορείς όμως να επικοινωνήσεις μαζί τους και να ρωτήσεις.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Νομίζω(?) ότι αυτό με το ssh που το είχαν αφήσει ανοιχτό (για λόγους διαχείρισης, υποθέτω?),
    και μπορούσες αν είχες όρεξη να στήσεις έναν reverse app proxy και να παρακάμψεις walled-garden και nat, το έχουν κλείσει.
    Ιδέα: μπα...
    Βασικά για αξιόπιστο vpn/eoip/etc δεν θες nat.
    Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να σηκώσεις ipsec tunnel (που υποστηρίζει nat traversal),
    και μέσα από το tunnel να περάσεις eoip.
    Θεωρητικά θα παίξει, δεν το έχω δοκιμάσει.
    Αλήθεια, γιατί 2πλό nat?
    1 = isp
    2 = ?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.511
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    Είναι με καρτοκινητή και δίνει σίγουρα μόνο ΝΑΤ.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι με καρτοκινητή και δίνει σίγουρα μόνο ΝΑΤ.
    Εμενα μου ειχαν πει απο cosmote οτι ολες οι καρτοκινητες παιζουν παντα μονο πισω απο ΝΑΤ.
    Αλλα προσωπικα εχω twin sim W.U και παιζει με ΝΑΤ το εχω δει και τωρα προσφατα.
    Θελει παγια συνδεση για να εχει public και με ενεργοποιηση APN VPN internet.

    Πισω απο nat δεν εχεις DDNS και δεν εχεις κανενα VPN server.
    Και γενικα δεν παιζει τπτ πχ καμερες κτλ κτλ.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι με καρτοκινητή και δίνει σίγουρα μόνο ΝΑΤ.
    Τωρα με το lockdown καναμε το εξης σε πολλους.

    Ενα mikrotik στη δουλεια και αλλο ενα στο σπιτι . Στου σπιτιου ειναι πισω απο το οικιακο modem-router .

    και με οpenvpn δουλευαν ολοι κανονικα με τα ip-phones τους και τους υπολογιστες με ολα τα shared folders να δουλευουν σαν να ηταν τοπικα.
    Σαφως με περιορισμο της μεγιστης ταχυτητας λογω ιντερνετ.

    Μεσω κινητης δεν νομιζω να εχεις προβλημα. παλι nat εχεις.
    Στησε τον server σου στην σταθερη γραμμη και βαλε το απομακρυσμενο σημειο να κανει την κληση. οχι αναποδα.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Θεωρώ και l2tp+IPSec πάλι θα παίξει. Outgoing κλήση θα κάνει από το 4G router.

    Το πρόβλημα με τα 4G συνήθως υπάρχει σε εισερχόμενο traffic που εκεί παίζει Nat.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Οταν ειναι η ip πισω απο ΝΑΤ δεν παιζει οτι θελει DDNS, δεν μπορουμε να ανοιξουμε πορτες και δεν γινεται να εχουμε servers.
    O πελατης θα παιξει server δεν μπορεις να εχεις.
    Και συνηθως τα βαζουμε και σε σημεια με καμερες και τοτε εχουμε θεμα γιατι δεν παιζουν και πρεπει να κανουμε συμβολαιο με παγια συνδεση.
    Εγω ηθελα καμερες και openvpn server και δεν επαιζε φυσικα αφου δεν γινεται να ανοιξω πορτες πως θα παιξει.
    Τα εχω γραψει αναλυτικα στο θεμα με την κινητη. Τελικα μονο με παγια συνδεση εγινε δουλεια και μετα απο ενεργοποιηση του apn (vpn internet) και απο τοτε οσα χρονια το ειχα ειχε ΠΑΝΤΑ public dynamic ip.
    Eιχα μιλησει τοτε και με τεχνικους COSMOTE κινητης αρκετες φορες, ειπαν βασικα οτι η καρτοκινητη προοριζεται για ομιλια και ιντερνετ σε συσκευες ΟΧΙ ρουτερς και αλλες συσκευες που δεν ειναι κινητα-ταμπλετ κτλ.
    Οποτε για ρουτερ κτλ θεωρειται ποιο "επαγγελματικο" το θεμα οποτε public ip μονο σε παγιες συνδεσεις.
    Οι αλλοι παροχοι δεν ξερω τι κανουν αλλα μου ειπαν οτι και οι αλλοι δεν δινουν γιατι ειπα να παω σε αλλον....

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας