Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    02-10-2016
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Καλημέρα παιδιά,

    Έγινε τελικά δεκτή η αίτηση μου για σπουδές αρχιτεκτονικής σε ένα πανεπιστήμιο του Λονδίνου και εγκρίθηκε και το φοιτητικό δάνειο από το loan office.

    Θα ταξιδέψω για Λονδίνο αρχές Οκτωβρίου, και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποια συμβουλή, τι να προσέξω, τι πράγματα θα πρέπει να κάνω κλπ. Έχω ήδη κλείσει ένα δωμάτιο με ιδιωτικό μπάνιο σε μια εστία που απέχει 20' από το campus με τα μέσα. Ανάλογα τον καιρό και την προσαρμογή μου μάλλον θα πάρω ποδήλατο/πατίνι για τις μεταφορές μου.

    Έχω φτιάξει ήδη Revolut για να κάνω μετατροπή συναλλάγματος, αν και δεν μπορώ να το βάλω στο Google Pay για ανέπαφες πληρωμές ακόμα (λόγω μη υποστήριξης στην Ελλάδα). Μάλλον θα παραγγείλω την φυσική κάρτα.

    Για κινητό έχω βρει μια καλή προσφορά στο hotukdeals, από Vodafone Unlimited Voice/ Unlimited Text/ 100Gb data στα £7.50 after rebate.

    Θα πάρω μερικούς αντάπτορες πρίζας απο Ελλάδα να μην έχω θέματα με φόρτιση κλπ.

    Υπάρχει κάποιο site σαν το skroutz.gr για αγγλικά καταστήματα για να ψάξω για μαξιλάρια, παπλώματα, κουζινικά κλπ. Το google shopping είναι βολικό.

    Επίσης, θα ψάξω να βρω μια part-time δουλειά "γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη", και να δω αν μπορώ να πάρω το maintenance loan as a migrant worker.

    Από τράπεζα, ποια θεωρείτε καλή ώστε να φτιάξω credit score?

    Ότι νομίζεται πως θα πρέπει να προσέξω παρακαλώ μην διστάσετε να μου πείτε, από τις εμπειρίες σας ή άλλα γεγονότα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Καλη αρχη!

    Για πραγματα σπιτιου βρισκεις τα παντα σε μαρκετ, Tesco, Asda. Κανεις και online Shopping. Για οτι αλλο δες και στο Argos.

    Για τραπεζα σε σχεση με credit score δεν ξερω αλλα ολες πανω κατω ιδιες ειναι. Σαν φοιτητρια δες Barclays, Halifax, etc.

    Τωρα για δουλεια πρωρα ρωτα στο πανεπιστημιο, εχουν πολλες part time δουλειες μεσα στο campus.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Αν θα έχεις ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές με ευρωπαϊκή πρίζα, βολεύει να πάρεις πολύπριζα από Ελλάδα, έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσεις τους μετατροπείς.

    Το Argos βλέπω παραμένει αξία! Από κει είχα πάρει το περισσότερο νοικοκυριό μου κάποτε.

    Δες από τα διάφορα unions (του ίδιου του πανεπιστημίου, καθώς και του University of London) αν έχεις διάφορα προνόμια, όπως εκπτώσεις, δωρεάν παροχές, κλπ.
    Ανυπόγραφος

  4. #4
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Μέσω του πανεπιστημιακού σου email, γράψου σε myunidays, studentbeans (και Totum αν θες να δώσεις λεφτά για την κάρτα τους, περίπου 25 λίρες για 3ετή κάρτα -δίνει 10% έκπτωση στα Co-op supermarket).

    Πρώτο πράγμα που θα κάνεις θα είναι να κλείσεις ένα interview με ένα jobcentre για να βγάλεις αριθμό ασφάλισης (National Insurance Number). Το γιατί θα το δείς πάμπολλες φορές στα χρόνια σου στο νησί. Κάνε register και στο NHS.

    Κατά τα άλλα, θα δυσκολευτείς λίγο να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα. Θα σου ζητάνε λογαριασμό πχ νερού-ρεύματος-τηλεφώνου με το όνομα και τη διεύθυνση σου επάνω, πράγμα που δεν είναι εύκολο να έχεις τον πρώτο καιρό που βρίσκεσαι εκεί. Εμένα αυτό το loop που δεν έβγαζα άκρη, μου το έσπασε η TSB. (ήμουν στο υποκατάστημα της Barclays του πανεπιστημίου, με το χαρτί της υποτροφίας του πανεπιστημίου απεσταλμένο στη διεύθυνση μου, και επειδή δεν ήταν utility bill δε μου ανοίγανε λογαριασμό τα ζωντόβολα).

    Από τράπεζες πάντως, κατά 99% πλέον χρησιμοποιώ μόνο τη Starling που είναι αποκλειστικά online.

    Credit score... θα σου φτιάξουν όπου και να είσαι Θυμήσου να γραφτείς σε εκλογικούς καταλόγους γιατί και αυτό μετράει.

    Καλή αρχή, και μη φοβάσαι τίποτα. Είναι process.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 21-09-20 στις 02:06.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Αν είναι branch που είναι κοντά στο πανεπιστήμιο και γενικά εξυπηρετεί φοιτητές δεν νομίζω να δυσκολευτεί.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Φαντάζομαι έχουν τελειώσει πια εκείνες οι μέρες που οι τράπεζες παρακαλούσαν να ανοίξεις λογαριασμό μαζί τους μόνο με τη φοιτητική ταυτότητα και το διαβατήριο...
    Ανυπόγραφος

  7. #7
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι έχουν τελειώσει πια εκείνες οι μέρες που οι τράπεζες παρακαλούσαν να ανοίξεις λογαριασμό μαζί τους μόνο με τη φοιτητική ταυτότητα και το διαβατήριο...
    Α, οι ένδοξες εκείνες ημέρες, που ανοίγαμε φοιτητικό λογ/μο σε 2-3 τράπεζες, για να έχουμε overdraft.

    Το ένα το είχα κάνει κοκταιλ σε τρεντι μπαρ και έπεσε πείνα να το ρεφάρω
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  8. #8
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.986
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Επίσης δες αν ως φοιτητής έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση για pre-settled status. Έχει να κάνει με την αποχώρηση του ΗΒ από την ΕΕ.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας