Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    05-04-2018
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    καλως σας βρηκα ξανα,με απασχολει ενα θεμα σε σχεση με την επεκταση wifi αλλα και ενσυρματη συνδεση,στο σπιτι μου που ειναι μονοκατοικια εχω ενα χωρο που χρησιμοποιουσαν παλια για κουζινα,η αποσταση μεταξυ τους ειναι 30-35 μετρα,πλεον εχω διαμορφωσει το χωρο δωματιο για προσωπικη χρηση,εκει λοιπον θελω να βαλω ιντερνετ για το σταθερο μου υπολογιστη,αλλα και wifi για τους φιλους,οπως ειπα το κυριως σπιτι ειναι στα 30-35 μετρα οπου βρισκεται και το ρουτερ,τι μπορω να κανω ετσι ωστε να εχω ιντερνετ χωρις αποσυνδεσεις,η λυση του powerline την εχω αποκλεισει απο αυτα που διαβασα εδω λογω δικτυου ρευματος,δεν εχω προβλημα να τραβηξω καλωδιο ethernet,η λυση του 2ου ρουτερ θεωρειται καλη;προτεινετε οτι θεωρειται σωστη λυση για την ιδιαιτεροτητα του χωρου(λογω αποστασης),ευχαριστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν μπορείς να βάλεις καλώδιο UTP είσαι εντάξει, απλά θα πρέπει να πάρεις καλώδιο για εξωτερικούς χώρους. Η όδευση δεν ξέρουμε πως θα γίνει και αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να προσέξεις για μηχανικές καταπονήσεις, τρωκτικά, κ.λ.π.
    Στον χώρο που θέλεις θα μπει ένα access point που θα σου δίνει δίκτυο ενσύρματα και ασύρματα.
    Δεν ξέρω τι εννοείς με το 2ο ρουτερ, αν εννοείς να το χρησιμοποιήσεις σαν AP, γίνεται.

    https://www.kafkas.gr/ilektronika/di...chrisi_192230/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ντινος34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλως σας βρηκα ξανα,με απασχολει ενα θεμα σε σχεση με την επεκταση wifi αλλα και ενσυρματη συνδεση,στο σπιτι μου που ειναι μονοκατοικια εχω ενα χωρο που χρησιμοποιουσαν παλια για κουζινα,η αποσταση μεταξυ τους ειναι 30-35 μετρα,πλεον εχω διαμορφωσει το χωρο δωματιο για προσωπικη χρηση,εκει λοιπον θελω να βαλω ιντερνετ για το σταθερο μου υπολογιστη,αλλα και wifi για τους φιλους,οπως ειπα το κυριως σπιτι ειναι στα 30-35 μετρα οπου βρισκεται και το ρουτερ,τι μπορω να κανω ετσι ωστε να εχω ιντερνετ χωρις αποσυνδεσεις,η λυση του powerline την εχω αποκλεισει απο αυτα που διαβασα εδω λογω δικτυου ρευματος,δεν εχω προβλημα να τραβηξω καλωδιο ethernet,η λυση του 2ου ρουτερ θεωρειται καλη;προτεινετε οτι θεωρειται σωστη λυση για την ιδιαιτεροτητα του χωρου(λογω αποστασης),ευχαριστω.
    Δεν χρειάζεσαι δεύτερο ρούτερ.
    Απλά τραβάς utp στο χώρο που θέλεις.
    Αν θέλεις να συνδέσεις περισσότερες από μία συσκευές θα βάλεις εκεί sw.
    Δεν υπάρχει πρόβλημα με τα μέτρα.
    Μπορείς να πας έως 50μ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    05-04-2018
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    κατ αρχην ευχαριστω για την βοηθεια,αν τραβηξω καλωδιο και βαλω switch λογικα δεν θα εχω ασυρματη συνδεση;ενα access point εχει εισοδο για ενσυρματη εισοδο;στην ουσια χρειαζομαι μονο μια ethernet εισοδο,σε αλλη περιπτωση συνδεση με ενα switch θα μου δωσει εξτρα εισοδους,προτεινεται καποιο access point που θεωρειτε αξιοπιστο,λογικα λογω καλωδιου αποσυνδεσεις δεν θα εχω;.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το καλώδιο είναι η καλύτερη σύνδεση και φυσικά δεν θα έχεις αποσυνδέσεις λόγω του καλωδίου.
    Μπορείς να κάνεις κάποιο modem/router παρόχου που σου έχει ξεμείνει να λειτουργεί σαν AP, αρκεί να σε ικανοποιεί το WI-FI που έχει. Ρυθμίσεις.
    Το AP έχει LAN για να το συνδέσεις στο δίκτυο.
    Αν θέλεις να σου πούμε γνώμες για AP θα πρέπει να μας πεις το ποσό που διαθέτεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    05-04-2018
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    καλημερα,διαβασα τις ρυθμισεις που γραφεις φιλε sweet dreams,δεν καταλαβα ομως αν στο το main router(αυτο που ειναι συνδεδεμενο τωρα στο ιντερνετ)πρεπει να του αλλαξω την ip,το δευτερο ρουτερ που εχω ειναι αρκετα παλιο,"Η IP του Access Point να βγεί έξω από το εύρος του DHCP Server του modem/router"φιλε sweet dreams τι ακριβως εννοεις εδω;μαλλον στρεφομαι στη λυση του AP,τα χρηματα που μπορω να δωσω ειναι στα 70 ευρω,https://www.skroutz.gr/s/19187520/TP...eco-M4-v1.html αν στραφω στη λυση των mesh οι ρυθμισεις διαφερουν;πως βλεπεται το συγκεκριμενο;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ντινος34 : 13-09-20 στις 10:21.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν έχεις αποφασίσει να βάλεις το παλιό ρούτερ να σου γράψω αναλυτικά γι' αυτό αλλιώς αν πας για το TP-LINK αλλάζει το θέμα.
    Το συγκεκριμένο είναι πολύ καλό και θα το ρυθμίσεις και πολύ εύκολα μέσω εφαρμογής στο κινητό.
    Μπορείς να πάρεις και ένα ρουτεράκι με λιγότερα λεφτά και να το κάνεις AP.
    https://www.skroutz.gr/s/22418534/TP...er-C60-v3.html
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    05-04-2018
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    καλημερα,θα θελα να δοκιμασω με το ρουτερ που ηδη εχω,ως εκ τουτου αν μπορουσες φιλε sweet dreams θα ηθελα τις οδηγιες σου ειμαι παντελως ασχετος σε σχεση με τα δικτυα,αν δεν με καλυψει θα στραφω σε αλλες λυσεις,ενα ευχαριστω ειναι λιγο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ντινος34 : 14-09-20 στις 03:41.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποιο ρούτερ έχεις στο σπίτι και ποιο θέλεις να κάνεις AP;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    05-04-2018
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Το ρουτερ που εχω συνδεδεμενο ειναι της wind αλλα αρκετα παλιο γιατι η συνδεση μου ειναι παλια στα 24mbps,τωρα το δευτερο ειναι και αυτο παλιο ενα tp-link δεν ξερω ακριβως γιατι που το ειχε δωσει ενας φιλος πριν αρκετο καιρο,δεν εχω προβλημα να παρω καινουργιο ρουτερ.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρέπει να μου πεις μοντέλα για να δω τι IP έχουν και αν χρειάζονται αλλαγή, εκτός και αν μου πεις εσύ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    05-04-2018
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Με συνχωρεις για την αργοπορημενη απαντηση ημουν σε ενα σεμιναριο,το ρουτερ που ειναι συνδεδεμενο στο ιντερνερ ειναι το ZTE ZXHN H108N,ενω το δευτερο ρουτερ ειναι το TP-LINK TD-W8961N v3,ευχαριστω.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και τα δύο έχουν IP 192.168.1.1.
    To κύριο modem/router το αφήνεις όπως έχει, το άλλο του βάζεις IP 192.168.1.250.
    Στο κύριο ρούτερ πας Network >>> LAN >>> DHCP Server >>> DHCP Start IP Address >>> 192.168.1.2 >>> DHCP End IP Address >>> 192.168.1.240 >>> Submit >>> επανεκκίνηση.

    Στο TP-LINK πας και κλείνεις τον DHCP Server και ρυθμίζεις το WI-FI >>> επανεκκίνηση.
    Τα συνδέεις μεταξύ τους.

    - - - Updated - - -

    TP-LINK
    Internet >>> Encapsulation >>> Bridge Mode.
    LAN >>> Router Local IP >>> 192.168.1.250
    DHCP Server >>> Disabled
    SAVE >>> Eπανεκκίνηση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Κάτι παρόμοιο θέλω να κάνω και εγώ για να πάψω να πληρώνω 2 λογαριασμούς τηλεφωνίας σε 2 διαφορετικά διαμερίσματα πού έχουν χονδρικά 20 μέτρα απόσταση και το ένα διαμέρισμα χρησιμοποιείται περιστασιακά. Θέλω να γίνει με καλώδιο ethernet. Το β διαμέρισμα και εγώ θέλω να έχει wifi (αλλιώς έβαζα ένα switch και τελείωνα). Χτες προσπάθησα με 2 spare μηχανήματα (wireless router WGR14 Netgear και Wireless modem router TP-link VR600) να τα συνδέσω με speedport entry 2i (ως κεντρικό router) χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Γίνεται με αυτού του τύπου τα spare μηχανήματα ή πρέπει να βρω κάτι άλλο;
    Θα μελετήσω τις προηγούμενες συμβουλές μήπως βγάλω άκρη...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 21-09-20 στις 17:40.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-04-2018
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Kαλημέρα,δηλαδη θα παω στην σελιδα του καθε ρουτερ;θα χρειαστω κωδικους γιατι προσπαθησα να μπω και με παει στην σελιδα της cosmote με συχνωρεις αλλα ειμαι εντελως ασχετος με αυτα,σε ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο και το ενδιαφερον.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας