Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    DSLAM
    HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    thomson
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν για να μην σαν τα πολυλογώ είχα ένα παλιο λαπτοπ του 2013 με i3 8 giga ram και σκληρό 500 giga απλό. Το μηχάνημα λόγο πολύωρης χρήσης με windows κόλλαγε ελεεινά του είχα κάνει αρκετά φορμάτ με είχε κουράσει η χρήση του λάπτοπ ήταν απλή σερφάρισμα κανα αρχείο officce pdf και παρακολούθηση σειρών όταν το σύνδεα με την tv (τις σειρές τις είχα κατεβάσει στο σκληρό βέβαια και το σύνδεα με hdmi)το μηχάνημα ήταν αργό του έκανα φορμάτ ζούσε για λίγο κανα μήνα μετά πάλι τα ίδια μέχρι που είδα και αποείδα και αποφάσισα να βάλω linux ubuntu 20.04. Με το συγκεκριμένο λειτουργικό ήμουn ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ αλλά παιδιά ξαναέδωσα ζωή στο λάπτοπ μου χωρίς να δώσω ούτε 1€ πραγματικά ότι ποιο ωραίο λειτουργικό έχω το ψάχνω και βρίσκω λύσεις όταν έχω απορίες. Το μηχάνημα δεν κολλάει αναγνώρισε όλες τις συσκευές και δεν έχω κανένα πρόβλημα μα κανένα μόνο μικροαπορίες. Απορώ πως τόσα χρόνια ζούσα με windows. Δυστηχώς στον desktop έχω windows γιατι τον έχω για gaming μακάρι να υπήρχε λύση να το έβγαζα και από εκεί

  2. #2
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asxetos_23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν για να μην σαν τα πολυλογώ είχα ένα παλιο λαπτοπ του 2013 με i3 8 giga ram και σκληρό 500 giga απλό. Το μηχάνημα λόγο πολύωρης χρήσης με windows κόλλαγε ελεεινά του είχα κάνει αρκετά φορμάτ με είχε κουράσει η χρήση του λάπτοπ ήταν απλή σερφάρισμα κανα αρχείο officce pdf και παρακολούθηση σειρών όταν το σύνδεα με την tv (τις σειρές τις είχα κατεβάσει στο σκληρό βέβαια και το σύνδεα με hdmi)το μηχάνημα ήταν αργό του έκανα φορμάτ ζούσε για λίγο κανα μήνα μετά πάλι τα ίδια μέχρι που είδα και αποείδα και αποφάσισα να βάλω linux ubuntu 20.04. Με το συγκεκριμένο λειτουργικό ήμουn ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ αλλά παιδιά ξαναέδωσα ζωή στο λάπτοπ μου χωρίς να δώσω ούτε 1€ πραγματικά ότι ποιο ωραίο λειτουργικό έχω το ψάχνω και βρίσκω λύσεις όταν έχω απορίες. Το μηχάνημα δεν κολλάει αναγνώρισε όλες τις συσκευές και δεν έχω κανένα πρόβλημα μα κανένα μόνο μικροαπορίες. Απορώ πως τόσα χρόνια ζούσα με windows. Δυστηχώς στον desktop έχω windows γιατι τον έχω για gaming μακάρι να υπήρχε λύση να το έβγαζα και από εκεί
    αν έβαζες έναν SSD δεν θα είχες κανένα πρόβλημα

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    DSLAM
    HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    thomson
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν έβαζες έναν SSD δεν θα είχες κανένα πρόβλημα
    και χωρίς να βάλω ssd μονο με το ubuntu δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα πλέον

  4. #4
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Τις σειρές με ένα απλό file sharing αν η τηλεόραση υποστηρίζει DNLA, και θα παίζουν με το τηλεκοντρόλ της tv χωρίς να χρειάζεται σύνδεση hdmi

  5. #5
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asxetos_23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν για να μην σαν τα πολυλογώ είχα ένα παλιο λαπτοπ του 2013 με i3 8 giga ram και σκληρό 500 giga απλό. Το μηχάνημα λόγο πολύωρης χρήσης με windows κόλλαγε ελεεινά του είχα κάνει αρκετά φορμάτ με είχε κουράσει η χρήση του λάπτοπ ήταν απλή σερφάρισμα κανα αρχείο officce pdf και παρακολούθηση σειρών όταν το σύνδεα με την tv (τις σειρές τις είχα κατεβάσει στο σκληρό βέβαια και το σύνδεα με hdmi)το μηχάνημα ήταν αργό του έκανα φορμάτ ζούσε για λίγο κανα μήνα μετά πάλι τα ίδια μέχρι που είδα και αποείδα και αποφάσισα να βάλω linux ubuntu 20.04. Με το συγκεκριμένο λειτουργικό ήμουn ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ αλλά παιδιά ξαναέδωσα ζωή στο λάπτοπ μου χωρίς να δώσω ούτε 1€ πραγματικά ότι ποιο ωραίο λειτουργικό έχω το ψάχνω και βρίσκω λύσεις όταν έχω απορίες. Το μηχάνημα δεν κολλάει αναγνώρισε όλες τις συσκευές και δεν έχω κανένα πρόβλημα μα κανένα μόνο μικροαπορίες. Απορώ πως τόσα χρόνια ζούσα με windows. Δυστηχώς στον desktop έχω windows γιατι τον έχω για gaming μακάρι να υπήρχε λύση να το έβγαζα και από εκεί
    μια χαρα λειτουργικο ειναι το ubuntu, ειδικα οι lts εκδοσεις του, κι ας δεχεται εντονη κριτικη απο καποιους hardcore linuxαδες. υπαρχει λογος που ειναι η πιο δημοφιλης διανομη.
    enjoy

  6. #6
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια χαρα λειτουργικο ειναι το ubuntu, ειδικα οι lts εκδοσεις του, κι ας δεχεται εντονη κριτικη απο καποιους hardcore linuxαδες. υπαρχει λογος που ειναι η πιο δημοφιλης διανομη.
    enjoy
    Σύμφωνα με το distrowatch, είναι 4η σε δημοφιλία.

    Rank Distribution HPD*
    1 MX Linux 3885<
    2 Manjaro 2668>
    3 Mint 2458<
    4 Ubuntu 1703

    Τελευταία φορά που θυμάμαι το ubuntu να είναι hot cake διανομή, ήταν πριν 10+ χρόνια.

    Σίγουρα πρόκειται για μία super user friendly διανομή, όμως όλες οι ταρζανιές που έχουν κάνει με network managers, unity, systemd, phonon, κλπ (δεν μιλάω για ανάπτυξη μόνο, αλλά και για υιοθέτηση όσων δεν ανέπτυξε η ίδια η canonical), το έριξαν κατά πολύ στα μάτια των έμπειρων χρηστών.

    Προσωπικά, θεωρώ το mint πιο φιλικό για νέο χρήστη. Το manjaro δεν το χω δοκιμάσει, αλλά γνωρίζω πολύ καλά τι εστί arch και θεωρώ πως κι αυτή θα είναι μια εξαιρετική διανομή, εφόσον όλα είναι preconfigured φαντάζομαι.

    Όσον αφορά τον ενθουσιασμό του topic starter, έχω να του πω, να έχει συγκρατημένη αισιοδοξία, διότι πρόκειται για preconfigured διανομή κι αν όντως τον ενδιαφέρει να εντρυφήσει στα ενδότερα του GNU/linux, θα πρέπει να αντέξει τις αναποδιές που ενδεχομένως (σίγουρα θα πω εγώ) να προκύψουν, στην προσπάθεια εκμάθησης.

    Επίσης να πω, πως τα windows σέρνονται για τον λόγο του ότι είναι by default όλα ενεργά. Κι όταν λέμε όλα, εννοούμε (σχεδόν) τα πάντα.

    Αν κάτσεις και παραμετροποιήσεις τα services και τις λοιπές λειτουργίες, θα καταφέρεις να τα βελτιώσεις στον βαθμό του να τρέχουν σωστά.
    Κι αυτό στο λέει ένας κατεξοχήν χρήστης linux "δύσκολης" διανομής που αντιπαθεί τα windows, αλλά η αλήθεια να λέγεται. Όταν τρέχουν τα πάντα από πίσω, ακόμα και οι linux διανομές μπορούν να γονατίσουν το σύστημα.

    Όσον αφορά το gaming, η linux κοινότητα έχει προοδεύσει αρκετά, μέσω του steam, lutris, κλπ, όμως θα πρέπει να κάνεις πολύ αποφασιστικά βήματα στην εκμάθηση του GNU/linux, αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια μέσω αυτού (και πάλι όχι όλα βέβαια).
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    DSLAM
    HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    thomson
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    έχω 2 ερωτήσεις να κάνω για όσους ξέρουν
    1ον τι γίνετε με antivirus επειδή κάνω συχνά webanking

    2ον αν βάλω kde plasma θα βαρύνει ο η/υ??? γιτί είδα ενδιαφέρον βιντεάκια δεδομένου ότι τον η/υ τον έχω για απλές λειουργίες

  8. #8
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asxetos_23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον τι γίνετε με antivirus επειδή κάνω συχνά webanking
    πιστευω πως αν μεινεις στα επισημα repos και δεν βαζεις ppa's απο δω και απο κει, θα εισαι αρκετα ασφαλεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asxetos_23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2ον αν βάλω kde plasma θα βαρύνει ο η/υ??? γιτί είδα ενδιαφέρον βιντεάκια δεδομένου ότι τον η/υ τον έχω για απλές λειουργίες
    δεν νομιζω να βαρυνει το συστημα, μιας και το kde καταναλωνει λιγοτερη ram απο το gnome. αλλα αμα θες kde, ισως θα ηταν προτιμοτερο να βαλεις kubuntu

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με το distrowatch, είναι 4η σε δημοφιλία.

    Rank Distribution HPD*
    1 MX Linux 3885<
    2 Manjaro 2668>
    3 Mint 2458<
    4 Ubuntu 1703

    Τελευταία φορά που θυμάμαι το ubuntu να είναι hot cake διανομή, ήταν πριν 10+ χρόνια.
    ασε τι λεει το distrowatch. το ubuntu ειναι ακομα η πιο δημοφιλης διανομη, αν πας βασει install base.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asxetos_23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω 2 ερωτήσεις να κάνω για όσους ξέρουν
    1ον τι γίνετε με antivirus επειδή κάνω συχνά webanking
    Όπως σου είπε κι ο calcvita, δεν θα αντιμετωπίσεις κάποια απειλή, εφόσον μείνεις στα official repositories και δεν προσπαθείς να εγκαθιστάς εφαρμογές από μη αξιόπιστες πηγές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asxetos_23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2ον αν βάλω kde plasma θα βαρύνει ο η/υ??? γιτί είδα ενδιαφέρον βιντεάκια δεδομένου ότι τον η/υ τον έχω για απλές λειουργίες
    Δεν θα επιβαρύνεις το σύστημα ιδιαίτερα πιστεύω. Καλό είναι βέβαια σε ένα παλιό hardware με ελάχιστη ram, να τρέχεις DE τύπου fluxbox, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα πως θα συμπεριφερθεί με κάποιο πιο mainstream DE, όπως gnome, kde, xfce.

    Εφόσον είσαι ικανοποιημένος με την συγκεκριμένη διανομή, πάλι όπως είπε ο calcvita, καλό θα είναι να εγκαταστήσεις απευθείας το Kubuntu για να μη μπουρδουκλωθείς με τα πολλαπλά DE, όντας νέος ακόμη στο GNU/linux.

    Όταν θα αποκτήσεις την απαραίτητη εξοικείωση και εμπειρία - στο εύχομαι - , δεν θα 'ναι πρόβλημα να εναλλάσσεις DE κατά το δοκούν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    ασε τι λεει το distrowatch. το ubuntu ειναι ακομα η πιο δημοφιλης διανομη, αν πας βασει install base.
    Μπορεί και να 'χεις δίκιο. Αλλά από προσωπική μου διαπίστωση, μου δίνεται η εντύπωση πως περισσότερη απήχηση έχει πλέον το mint, παρά το ubuntu.

    Όπως και να 'χει, μιλάμε για το ίδιο infrastructure οπότε δεν υπάρχει λόγος να "μαλώνουμε".

    Προσωπικά, θεωρώ πως το ιδανικό είναι σαν δεύτερο βήμα μετά την πρώτη επαφή με το GNU/linux μέσω debian-οειδούς, user-friendly διανομής, να περνάει ο χρήστης σε rolling-release, για να διατηρεί μία διανομή απροβλημάτιστη από διάφορες εκδόσεις και επανεγκαταστάσεις. Αλλά αυτό είναι η προσωπική μου άποψη.
    Ο καθένας χρησιμοποιεί ό,τι και όπως τον βολεύει
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Μηνύματα
    1.207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    βαλε ενα ssd και βαλε windows 10

  11. #11
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    DSLAM
    HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    thomson
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παιδιά να ρωτήσω για όσους ξέρουν
    από ubuntu εγκατέστησα kde plasma δεν έχω μείνει τόσο ευχαριστημένος ξέρετε πως μπορώ να επιστρέψω σε ubuntu πάλι που είχα πρίν? τι εντολές πρέπει να δώσω στην κονσόλα?

  12. #12
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Αν δεν πείραξες το βασικό GUI (gnome),απλά μπες σε αυτό και μετά αφαίρεσε όλα τα πακέτα kde plasma.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    DSLAM
    HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    thomson
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    πως το κάνω αυτό ξέρεις????

  14. #14
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asxetos_23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως το κάνω αυτό ξέρεις????
    Στην login screen πρεπει να έχει ένα βελάκι ή γρανάζι.Κλικ εκεί και θα σου δώσει επιλογή σε ποιό γραφικό περιβάλλον θα μπεις.
    Στη συνέχεια ανοίγεις το synaptic και ψάχνεις τα πακέτα kde plasma.
    Τα αφαιρείς και τέλος.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    DSLAM
    HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    thomson
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μπηκα συναπτικ αλλά δεν ξέρω ποια πακέτα να αφαιρέσω

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας