Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49.999/29.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Σε μία Xiaomi τηλεόραση με Android TV που έχουμε στο καθιστικό, πρέπει κάτι να πάτησε η γιαγιά το πρωί, και ακουγόταν μόνο ήχος χωρίς να δείχνει εικόνα.

    Υπέθεσα ότι μπήκε στο radio mode (νομίζω πως έχει ραδιόφωνο η τηλεόραση, αν και δεν έχω ασχοληθεί πολύ μαζί της), και είδα και στην οθόνη να βγάζει ένα μήνυμα περί ραδιοφώνου, οπότε είπα ότι η λύση θα ήταν εύκολη, θα έπρεπε να επιλέξω ένα κανάλι και θα διορθωνόταν το πρόβλημα.

    Όποιο κανάλι όμως και αν επέλεγα η εικόνα συνέχιζε να είναι μαύρη, μου έβγαζε στο κάτω μέρος για μερικά δευτερόλεπτα ότι παίζει η τάδε εκπομπή, και άκουγα μόνο ήχο.
    Δυστυχώς έπρεπε να φύγω στη δουλειά και δεν πρόλαβα να ελέγξω με άλλη τηλεόραση στο σπίτι αν ο ήχος ήταν από το κανάλι (πχ. ΑΝΤ1) ή ήταν ήχος από κάποιο ραδιοφωνικό σταθμό.
    Το πρωί για κακή μου τύχη όλα τα κανάλια έχουν εκπομπές που μιλάνε στα πάνελ σα να είναι ραδιοφωνικοί σταθμοί και δεν ήταν εύκολο στα γρήγορα να καταλάβω τι είναι αυτό που ακούω.


    Έχει βρεθεί κάποιος σε παρόμοια περίπτωση;
    Τί πρέπει να κάνω; Δεν μου περνάει κάτι άλλο από το μυαλό από το να επιλέξω την επιλογή TV μέσα από το μενού (και όχι για παράδειγμα το Android TV) και να βάλω οποιοδήποτε κανάλι, πράγμα που το έκανα ούτως ή άλλως χωρίς επιτυχία το πρωί.

    Και η τελευταία λύση που μπορώ να σκεφτώ, το factory reset και στήσιμο από την αρχή, θέλω να το αποφύγω.
    Άλλωστε σ' αυτή την περίπτωση μπορεί το πρόβλημα να βρεθεί πάλι μπροστά μου στο μέλλον και να μην ξέρω και πάλι τι να κάνω!!


    CPU:CORE i7-920 2.66GHZ | Mobo:ASUS P6T Deluxe | RAM:Corsair 7Gb (3x 1Gb, 1x 4Gb) DDR3 1333MHz | VGA:MSI GEFORCE GT960 4GB | HDD:1x WD WD5001AALS 500GB, 1x HITACHI 500GB | Optical Drive:SAMSUNG DVD-RW SH-S223F | PSU:TAGAN TG700 BZ Series PIPEROCK | Case:APLUS CS 188AWF | UPS:NRG GUARD+ 1000
    Huawei Mate 20 Pro
    Samsung Galaxy Tab S7

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Ή θα έχει στις ρυθμίσεις επιλογή λίστας (tv/radio) ποια λίστα να χρησιμοποιεί στο channel +/-,
    ή/και θα έχει αντίστοιχο πλήκτρο στο remote.
    Σε όσες έχω δεί κάπως έτσι είναι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.053
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Σε power saving mode (πχ η δικιά μου LG, έχει 4 τέτοια), στο ΥΣΤΑΤΟ power saving παίζει μόνο ήχο, ενώ στιγμιαία δείχνει τι κάνει, ακριβώς όπως η δικιά σου. Είναι ζήτημα power saving ή ECO MODE όπως το λέει πχ η LG
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Πρέπει να μάθω να διαβάζω προσεκτικότερα τον OP.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα δοκίμαζα να την βγάλω απο το ρεύμα και να την ξαναβάλω, αν δεν στρώσει πάρε εναν φακό και βάλτον να φέγγει απο γωνία στην οθόνη και δες αν απο πίσω βλέπεις εικόνα, τότε υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα ο φωτισμός της

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49.999/29.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Είχε ενεργοποιήσει όντως το Power Saving.

    Τώρα πώς το έκανε αυτό !!

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.


    CPU:CORE i7-920 2.66GHZ | Mobo:ASUS P6T Deluxe | RAM:Corsair 7Gb (3x 1Gb, 1x 4Gb) DDR3 1333MHz | VGA:MSI GEFORCE GT960 4GB | HDD:1x WD WD5001AALS 500GB, 1x HITACHI 500GB | Optical Drive:SAMSUNG DVD-RW SH-S223F | PSU:TAGAN TG700 BZ Series PIPEROCK | Case:APLUS CS 188AWF | UPS:NRG GUARD+ 1000
    Huawei Mate 20 Pro
    Samsung Galaxy Tab S7

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.892
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε power saving mode (πχ η δικιά μου LG, έχει 4 τέτοια), στο ΥΣΤΑΤΟ power saving παίζει μόνο ήχο, ενώ στιγμιαία δείχνει τι κάνει, ακριβώς όπως η δικιά σου. Είναι ζήτημα power saving ή ECO MODE όπως το λέει πχ η LG
    Μάλλον για όσους νανουρίζονται απο την τηλεόραση ή όσους την αφήνουν για τους κλέφτες είναι αυτή η επιλογή.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας