Εμφάνιση 1-7 από 7

Θέμα: FTTH PING

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την γνώμη σας σε κάτι. Αυτή τη στιγμή εχω ADSL στον ΟΤΕ με φαστπαθ. Στο Fortnite πιάνω απο 35 έως και 50 ping σε κανονικο ματς. Όταν μου βγάλει διαθεσιμότητα στο sfbb θα βαλω FTTH 100/10 σε ΟΤΕ . Η ερώτηση μου είναι η εξής: ποιος πάροχος έχει καλύτερο ping με FTTH σε games? Εμενα η γνώμη μου είναι ο ΟΤΕ. Όλες οι γνώμες και προσωπικές εμπειρίες δεκτές !

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προσωπική μου γνώμη, μην επιλέξεις πάροχο με κριτήριο το latency. Είναι κάτι που μεταβάλλεται συνεχώς ανάλογα τα κυκλώματα και το εκάστοτε παιχνίδι.
    Σε γενικές γραμμές, ναι ο ΟΤΕ τα πηγαίνει καλά, θεωρώ ότι η Vodafone βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο, και ακολουθεί η Wind. Πολύ γενικά όμως, και αυτά αλλάζουν από μέρα σε μέρα.
    Ειδικά στο FTTH που δεν έχεις τα προβλήματα του DSL, πήγαινε στην καλύτερη προσφορά ή έστω σε αυτόν που του ανέπτυξε το FTTH δίκτυο της περιοχής σου

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Κοιτα εγω ούτως η άλλως σε ΟΤΕ θα πήγαινα γιατί και αυτοί εκαναν τα εργα και δεν αλλάζουμε είμαστε πολλά χρόνια στον ΟΤΕ και απροβλημάτιστα . Όσον αφορά το Gaming θέλω κάτι καλό και νομίζω κατά την γνώμη μου OTE είναι μονόδρομος. Απ ότι εχω ακούσει απο κάτι φιλαράκια είχαν θέμα με βοντα στο πινγκ σε FTTH . Απο ΟΤΕ τιποτα και χαίρομαι .

  4. #4
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Όσοι περιμένετε να σωθείτε στο gaming με το FTTH περιμένετε άδικα. Κι αυτό γιατί η διαφορά FTTH σε σχέση με adsl/vdsl (fastpath) είναι maximum 6-7ms (στο 1ο hop). Μια άψογη adsl fastpath έχει 7-10ms και μια ftth έχει 1-2ms (παρακάτω είναι αυτονόητο ότι δεν γίνεται να πάει και πάνω-κάτω το ίδιο είναι σε όλους τους παρόχους ftth αρκεί βέβαια να έχουν αξιοπρεπή διασύνδεση με εξωτερικό) Αυτή είναι λοιπόν η μέγιστη βελτίωση που μπορείτε να δείτε και τίποτα περισσότερο. Τα υπόλοιπα ms μέχρι τον server που παίζετε οφείλονται αποκλειστικά στα κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα που συνήθως χωρίζουν τον Έλληνα gamer με τον server του εξωτερικού στον οποίο παίζει το παιχνίδια του.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Ακριβώς όπως τα είπε ο πιο πάνω, οι διαφορές είναι ελάχιστες. Πολύ απλά δεν γίνεται να συναγωνιστείτε κεντρική ευρώπη λόγω απόστασης.
    Αυτό που ρωτάει ο αρχικός για το ποιός πάροχος έχει το καλύτερο στην ουσία μεταφράζεται σε διασύνδεση με εξωτερικό και εκεί γενικά συμφωνούμε πως υπερέχει ο ΟΤΕ και στη συνέχεια οι άλλοι.
    Επίσης το latency από μόνο του δεν λέει και πολλά, το jitter είναι και αυτό σημαντικό.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν οικονομικά το στηρίζει η τσέπη σου go 4 it καθώς το να έχεις FTTH στην εμπειρία σου στο gaming παίζει σημαντικό ρόλο. Αρχικά διότι όπως υπόθηκε παραπάνω, το FTTH σου αφαιρεί 5-7ms σε σχέση με μια VDSL από KV (καφάου) ή 7-12ms σε σχέση με μια ADSL από αστικό κέντρο (πάντα μιλάμε για ίδιο πάροχο και fastpath profile).
    Αυτό όταν θα είσαι αντιμέτωπος με έναν αντίπαλο ίσης δυναμηκότητας σε ένα κοντινό η μακρινό shoot out χωρίς άλλες παραμέτρους και με εξαίρεση την τύχη, αυτός με το χαμηλότερο ping θα κερδίσει.-

    Στο bullet registration που έχεις με τον server πέρα από το latency (ping) σαν απόλυτη τιμή, παίζουν σημαντικό ρόλο αρκετοί ακόμα παράγοντες όπως π.χ το ίδιο το modem, το packet loss, το ping flux (jitter), τα λάθη στην γραμμή κτλ. Όταν έχεις FTTH έχεις οπτική ίνα έως το σπίτι σου και ξεχνάς αρκετά προβλήματα από τα προαναφερθέντα και επίσης συνολικά ως υπηρεσία είναι πιο φιλική σε ταυτόχρονη χρήση.

    Όλα είναι σχετικά βέβαια, εγώ το βλέπω ως επένδυση. Αν χρησιμοποιείς κάτι καθημερινά (όπως το ΝΕΤ) ή την TV για netflix, τότε βλέπεις διαφορετικά και το πόσο πιάνουν τόπο τα λεφτά σου. Σε αυτό εδώ το link -> http://smoke.narfhosting.net/cgi-bin...target=Cosmote έχουν αρκετούς κεντρικούς server/router των παρόχων που εμφανίζουν την σταθερότητα και το ping (numbers dont lie). Σε αυτό προσθέτεις το ping από σένα μέχρι το backbone δίκτυο (ftth=1ms, vdsl=6ms, adsl=9ms avg.) και μετά προσθέτεις και την άγνωστη τιμή αντίστοιχα με το που βρίσκεται ο κάθε server από το εκάστοτε ΙΧ
    π.χ μια καλή server farm μπορεί να έχει καλή διασύνδεση με το ΙΧ της Φρανκφούρτης (+2ms) , όπου με τη σειρά της ο carrier του ΟΤΕ (η θυγατρική του OTEglobe) έχει avg. ping 39ms τα τελευταία 5 χρόνια. Έτσι σε έναν καλό Γερμανικό server θα έχεις ingame ping avg 45ms κτλ.

    Στα fps games παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το net code στο εκάστοτε παιχνίδι και το tickrate των server, θεωρείται Πολύ καλό το 1-20ms , καλύτερα το 20-40ms, καλά 40-60ms και μετά όσο ανεβαίνεις πας προς το χειρότερο. Consider Unplayable λόγω τεχνικών παραμέτρων ή νεύρων το above 100ms.
    Συγκριτικά με τους άλλους παρόχους ο ΟΤΕ έχει μακράν καλύτερα και πιο σταθερά latency για gaming με τα κεντρικά EU IX, (NL, DE και UK). Μη ξεχνάς σήμερα παίζεις fortnite και είσαι λίγο πίου πίου, όταν γίνεις καλύτερος θα παίξεις πιο competitive ίσως σκξηνικά η μικρή φαινομενικά διαφορά θα έχει μεγαλύτερη επίδραση.
    Άλλοι πάνε και αγοράζουν 1ms monitor και "gaming" gear για να κερδίσουν "επιδόσεις" .

    Να θυμάσαι ότι υπάρχει επιδότηση για 2 χρόνια με την σχετική δράση https://www.sfbb.gr/ .

    Αφιέρωσε λίγο χρόνο σε παρακαλώ να δεις αυτά τα βίντεο καθώς και άλλα αν ψήσεις, αρκετά χρήσιμα.
    https://www.youtube.com/watch?v=hiHP...%28non%29sense

    https://www.youtube.com/watch?v=msOW...%28non%29sense

    https://www.youtube.com/watch?v=OxEM...%28non%29sense
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AssVas : 05-12-20 στις 22:22.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Εχει και αλλους παραγοντες που παιζουν ρολο.

    Αν ο GAME HOST (αναφερομαι σε ανθρωπο που φιλοξενει το παιχνιδι) εχει SSD και δυνατο hardware με μια συνδεση αξιοπρεπη 100/100 ειναι δυνατοτερος απο αυτον που εχει 500/500

    με HDD και ενα μεσο hardware.

    To latency ειναι για 1 FTTH σε Αμερικη 110-150ms . αν ο GAME HOST εχει γραμμη της προκοπης 300+ παιζεις ανετα ακομα και με αυτο, αν δεν εχει δινεις εντολες στο παιχνιδι και αλλου για αλλου ολα.......
    Ευρωπη που ειναι ποιο κοντα παιζεις απο 25-60ms , ειδικα σε Γερμανους και Πολωνους.

    Αλλα το ξανατονιζω ποιο πολυ ρολο παιζει το hardware που εχει καποιος για αρχη , και μετα τι συνδεση.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας