Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Καλησπέρα.
    Είμαι στην διαδικασία να απομακρύνομαι από το kodi (λόγω netflix DRM κυρίως).
    Οπόταν, έστησα τοπικά έναν Plex server για το τοπικό υλικό,
    και χρησιμοποιώ android tv boxes ώς clients στις τηλεοράσεις.
    Θα ήθελα όμως να ενοποιήσω τα πράγματα,
    και να έχω τα FTA/DVB-T κανάλια της digea/ert διαθέσιμα μέσα από το Gui του android tv ή του plex.
    Μία λύση είναι τοπικό dvb-t usb tuner στα tv-boxes, αλλά θα ήθελα να το αποφύγω.
    Έταιρη λύση, θα ήταν ένας τοπικός tvheadend server με 1-2 usb tuners,
    που επίσης θα ήθελα να το αποφύγω.
    Σκέφτομαι την λύση hdhomerun -> plex/pvr -> clients.
    Έχει δοκιμάσει κανείς συμφορουμίτης hdhomerun στην Ελλάδα?
    Το EPG παίζει?
    Το PVR του plex παίζει στην Ελλάδα με ert/digea και την σχετική έλλειψη epg?
    Θάνξ...
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Λοιπόν, για να κλείσει το θέμα, και για μελλοντική αναφορά πιθανών ενδιαφερομένων:

    Αγόρασα/έστησα ένα hdhomerun ο ίδιος, και να οι εντυπώσεις μου:

    part#: HDHR5-4DT(EU)

    Ποιότητα εικόνας: εξαιρετική.
    Στην Αττική που δοκίμασα έπιασε τα πάντα.

    Υποστηρίζει DVB-T/T2, και αν διαβάζω σωστά το changelog του, πλέον και DVB-C.

    Το tv-box (mi box S) το βρίσκει αυτόματα,
    και συνεργάζεται με το built-in app της Google (Channels app.),
    δεν παίζει εικόνα λόγω γνωστού bug του box S με το afr.
    Βασικά δεν μπορεί να αλλάξει το sync rate της tv.
    Γνωστό bug, έχει διορθωθεί (υποτίθεται) στην τελευταία beta του xiaomi, οπότε καλώς εχόντων των πραγμάτων θα παίξει στο άμεσο μέλλον.
    Παίζει κάποιες φορές αν επιλέξει κανείς ώς source το hdhomerun αφού εγκατασταθεί η σχετική εφαρμογή παρακάτω,
    όπου υποστηρίζει και μορφές DRM.

    Παίζει ok με το επίσημο app. της silicon dust, οπότε προς το παρόν έχω επιλέξει να χρησιμοποιώ το επίσημο app.
    Έχει και καλύτερο interface.

    Σε desktop με windows 10 παίζει άψογα με το επίσημο app.

    Σε καμία περίπτωση δεν το είδα να τραβάει OTA EPG από ERT/Digea,
    οπότε προς το παρόν, και μέχρι να βρεθεί αξιόπιστος xmltv provider για Ελλάδα,
    θα βολευτώ χωρίς EPG.

    To plex το αναγνωρίζει αμέσως, αλλά στον wizard δεν έχει επιλογή για Ελλάδα,
    οπότε δεν προχωράει ο wizard.
    Επίσης αν βρεθεί ένα xmltv source θα παίζει σαν DVR.
    Θεωρητικά θα μπορούσε κανείς να στήσει ένα tvheadend με ένα usb tuner και να τραβήξει ένα OTA xmltv από εκεί,
    και να το στείλει στο plex, αλλά θα ήθελα να αποφύγω την επιπλέον πολυπλοκότητα.

    Σε kodi δεν δοκίμασα, αλλά φαντάζομαι επίσης θα παίζει ok εφόσον διατίθεται app που υποστηρίζεται από την silicon dust.

    Θεωρητικά πρέπει να εμφανίζεται και σε upnp clients, αλλά επίσης δεν δοκίμασα.

    Συνοπτικά:
    Αρχικά φαίνεται ακριβούλι,
    αλλά είναι καλοφτιαγμένο, και αν σκεφτεί κανείς ότι έχει 2-4 tuners πάνω, αρχίζει να γίνεται πιο εύπεπτο.
    Και η δυνατότητα να έχει κανείς την tv παντού στο LAN/wi-fi είναι κάτι που βολεύει.
    Και παίζει καλύτερα από τα διάφορα usb sticks (έχω δοκιμάσει 3-4).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    UPDT:
    Μετά την δημιουργία epg/xmltv αρχείου (webgrubplus) το plex αναγνωρίζει το tuner ok.
    Live TV ERT/Digea μέσω Plex = ok.
    Για το PVR οι δοκιμές θα περιμένουν μέχρι να βγεί καμιά προσφορά για οικονομικό plex lifetime pass.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-01-2011
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    TP LINK TDW8970/ASUSAC88U
    SNR / Attn
    (dB) / 19.5(dB)
    Το χρησιμοποιώ κάνα δυο χρόνια. Παρόμοιο σεταπ, με τή διάφορα ότι δινω από το Homerun σε ένα raspberry που τρέχει tvheadend σέρβερ για να έχω epg.
    There is no spoon!

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Nα ρωτήσω από περιέργεια ?

    Γιατί μπήκατε στον κόπο να στήσετε όλα αυτά ?
    Τι σας έλειπε, τι θέλατε να πετύχετε ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-01-2011
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    TP LINK TDW8970/ASUSAC88U
    SNR / Attn
    (dB) / 19.5(dB)
    Διαμοιρασμό τηλεοπτικού σήματος σ' όλο το σπίτι με δυνατότητα εγγραφής
    There is no spoon!

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheViper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαμοιρασμό τηλεοπτικού σήματος σ' όλο το σπίτι με δυνατότητα εγγραφής
    Δηλαδή tv σε όλα τα devices.
    Πόσοι είστε στην οικογένεια?
    Γιατί το κάθε device να μην τραβάει ανεξάρτητα από το internet το τηλεοπτικό σήμα.
    Ο μόνος λόγος που βλέπω είναι το να είσαι με adsl.
    Ετσι μπορεις να δεις πολύ περισσότερα κανάλια από όσα δείχνει η digea πχ Κrititv, France24 κλπ

    Για την εγγραφή
    Μου φαίνεται σαρκο-τυρανία η εγγραφή χωρίς epg και το κατάλληλο πρόγραμμα.
    Από την εμπειρία μου
    Ολες οι εγγραφές γράφονται ως <κανάλι><ώρα> και δεν περιλαμβάνουν τον τίτλο της εκπομπής όπως φαίνονται στο epg και μετά γεμίζεις ένα κάρο εγγραφές που όλες θέλουν rename για να μπορείς να τις βρίσκεις.

    Μόνο το kaffeine (linux) κάνει εγγραφές από το epg οπότε περιέχεται και ο τίτλος της εκπομπής/ταινίας κλπ
    Δεν έχω βρει κάτι άλλο.

    Γι αυτό αναρωτιόμουνα γιατί τόσος κόπος, μήπως το έκανα και εγώ

    ΥΓ
    Προσωπικά έχω ένα laptop κάτω από την τηλεόραση με δικό του tuner (στικάκι) και ότι γράφεται εκεί μπορεί να ειδωθεί μέσω δικτύου.
    Ενα άλλο καλό που έχει το kaffeine είναι ότι μπορεί να κάνει εγγραφή ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ από όσα κανάλια ανήκουν στον ίδιο transponder. δηλαδή γράφω ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ εκπομπές που αλληλοκαλύπτονται από ΕΤ1/2/3/Sports και παίρνω 4 εκπομπές/αρχεία, όλα με τον τίτλο τους, όμορφα και τακτοποιημένα
    Εαν ήθελα να γράφω ταυτόχρονα και από άλλο transponder, θα χρειαζόμουνα άλλο ένα στικάκι κόστους 15 €
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 07-01-21 στις 12:03.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-01-2011
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    TP LINK TDW8970/ASUSAC88U
    SNR / Attn
    (dB) / 19.5(dB)
    Μέσω tvheadend λειτουργεί κανονικά το epg για τις εγγραφές. Μ ενδιέφερε να μοιράσω την tv σε όλο το σπίτι ασύρματα-ενσυρματα με δυνατότητα εγγραφής. Δεν γινόταν μέσω της εφαρμογής του homerun(δεν λειτουργεί το epg). Για αυτό έστησαν το rasp με TVHeadend μεταξύ άλλων (plex,syncthing,emby,transmission,pihole)
    There is no spoon!

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σας έλειπε, τι θέλατε να πετύχετε ?
    TV σε όλες τις συσκευές στο lan.
    TV στο δωμάτιο x που είχε πρόβλημα κεραίας (κακό σήμα/καλωδίωση) αλλά καλή λήψη wifi.
    TV/dvr στο plex σε όλο το σπίτι/lan (σε tablets/laptops/desktops).
    TV μέσα στο interface του android tv (είτε μέσω plex, είτε μέσω του channels/hdhomerun app),
    για να μην πρέπει να γυρίζει η σύζυγος εναλάξ από το tv-box στο tv-tuner της tv και μετά πάλι στην hdmi port του tv-box.
    Θεωρητικά: πρόσβαση μέσω plex από "έξω" αν ανοίξω το Plex στο wan ή μέσω vpn (δεν το χρειάζομαι, δεν το έχω δοκιμάσει).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την εμπειρία μου
    Ολες οι εγγραφές γράφονται ως <κανάλι><ώρα> και δεν περιλαμβάνουν τον τίτλο της εκπομπής όπως φαίνονται στο epg και μετά γεμίζεις ένα κάρο εγγραφές που όλες θέλουν rename για να μπορείς να τις βρίσκεις.
    Στο Plex που δοκίμασα (κατά λάθος... lol) τις προάλλες,
    έγραψε κανάλι + εκπομπή και μετά το είχε διαθέσιμο στην βιβλιοθήκη του Plex.

    Τα αρνητικά είναι:
    1. πρέπει να τρέχω το webgrab+ κάθε 1-2 μέρες να αναννεώσω το epg από cosmote/digea.
    Φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή θα έχουμε "κανονικό" epg και στην Ελλάδα, νέος είμαι ακόμα...

    2. Τυπικά το τηλ. πρόγραμμα είναι 25/50 fps.
    To android tv τυπικά τρέχει στα 60 fps και το auto frame-rate έχει ακόμα παιδικά προβλήματα (subject to change on android 11 / hdmi 2.1),
    και το de-interlacing επίσης δεν είναι στα καλύτερα του στο android-tv.
    Οπότε η αναπαραγωγή δεν είναι πάντα smooth.
    Σημειωτέον: μετά το τελευταίο update του το mibox S κάνει auto frame rate matching οπότε έχει βελτιωθεί η κατάσταση.

    Το android-tv δυστυχώς είναι must (λόγω netflix drm) οπότε κάπως έπρεπε να έρθει και η tv εντός του android.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-01-2021
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά την δημιουργία epg/xmltv αρχείου (webgrubplus) το plex αναγνωρίζει το tuner ok.

    Μήπως μπορείς να μοιραστείς την διαδικασία;

    Το παλεύω από το πρωί και δεν το καταφέρνω.
    Έχω καβτεβάσει το XML αρχείο από webgrabplus και βάζω την διαδρομή το αρχείου στο plex αλλά στο επόμενο βήμα που συσχετίζεις τα κανάλια, δεν μου τα εμφανίζει και δεν μπορώ να προχωρίσω.
    Μάλλον έχω παραλείψει κάποιο βήμα.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rafterk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως μπορείς να μοιραστείς την διαδικασία;

    Το παλεύω από το πρωί και δεν το καταφέρνω.
    Έχω καβτεβάσει το XML αρχείο από webgrabplus και βάζω την διαδρομή το αρχείου στο plex αλλά στο επόμενο βήμα που συσχετίζεις τα κανάλια, δεν μου τα εμφανίζει και δεν μπορώ να προχωρίσω.
    Μάλλον έχω παραλείψει κάποιο βήμα.
    Αν θυμάμαι καλά, το plex περιμένει να κατεβάσει το xmltv από κάποιο url (τυπικά απο το web).
    Δεν ξέρω αν δέχεται path από το file system.

    Προσωπικά, σήκωσα έναν τοπικό web server στο nas που τρέχει το Plex,
    έκανα smb share στο lan το html root του web server,
    και όρισα στο webgrabber να σώζει το xmltv που προκύπτει στο παραπάνω share.
    Μετά ρύθμισα το plex κάθε 24 ώρες να τραβάει το αρχείο από το http://192.168.x.x/guide.xml (πχ).
    Παίζει.
    Θέματα ασφαλείας δεν υπάρχουν δεδομένου ότι ο web server είναι προσβάσιμος μόνο απο το lan.

    Αυτά υποθέτωντας ότι ο grabber είναι σωστά ρυθμισμένος και διαβάζει σωστά το epg για τα κανάλια που θες απο τα sites που θες.
    Σημειωτέον, τα περισσότερα site.ini configs είνα πλέον κρυπτογραφημένα και θέλουν να αγοράσεις το πρόγραμμα (και καλώς το κάνουν).
    Το WebGrab++.log.txt τι λέει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος K1m0n : 11-01-21 στις 22:14. Αιτία: fixed typo
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-01-2021
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ευχαριστώ για την βοήθεια.
    Άργησα να δω το μήνυμα γιατί δεν είχα ενεργοποιημένη την ειδοποίηση μέσο email.

    Τελικά τα κατάξερα. Το πρόβλημα μου δεν ήταν από την πλευρά του plex.
    Είχα βάλει να τραβάει από λάθος αρχείο του webgrabplus.
    Το διόρθωσα με το σωστό που είναι το guide.xml επίσης δεν ήξερα ότι έπρεπε να τρέχω το run.sh για να ανανεώνεται το αρχείο.

    Αφού τα έφτιαξα όλα, έκανα donate 5euro και τώρα τραβάω το EPG για τις επόμενες 7 μέρες από την cosmote.gr που είναι πολύ πιο πλούσια τα δεδομένα από digea.gr. Έχει και εικόνες!

    Τα έχω όλα στημένα σε ένα MacMini που έχω σαν server οπότε έφτιαξα με το Automator έναν αυτοματισμό για να τρέχει το run.sh και να ανανεώνει το grab κάθε μέρα. Με την σειρά του ανανεώνει ο Plex από το αρχείο οπότε είναι όλα άψογα και όλα αυτόματα.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-04-2003
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Έχω παρόμοιο configuration, HDHomeRun, Plex και WebGrab+Plus (donated) σε Linux, αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τραβήξω EPG με το digea.e.gr . Δεν ξέρω τι κάνω λάθος ή που μπορώ να βρω το decryptkey στο forum του webgrabplus. Όταν τρέχω το run.sh, για το κάθε κανάλι λέει "no shows in indexpage!".

    Για τα κανάλια της ERT με το program.ert.gr channel list και ini, δείχνει να λειτουργεί.

    Καμιά βοήθεια;

  14. #14
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toRus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω παρόμοιο configuration, HDHomeRun, Plex και WebGrab+Plus (donated) σε Linux, αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τραβήξω EPG με το digea.e.gr . Δεν ξέρω τι κάνω λάθος ή που μπορώ να βρω το decryptkey στο forum του webgrabplus. Όταν τρέχω το run.sh, για το κάθε κανάλι λέει "no shows in indexpage!".

    Για τα κανάλια της ERT με το program.ert.gr channel list και ini, δείχνει να λειτουργεί.

    Καμιά βοήθεια;
    Δες τα logs, αν έχει ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σου ως donated.
    Τα περισσότερα *.ini είναι encrypted πλέον, και θέλουν κλειδί donated χρήστη.
    Το decrypt key δεν το βρίσκεις στο forum, το κατεβάζει το πρόγραμμα και αυτό-ενεργοποιείται
    (δες το FAQ, πρέπει να έχει τα account credentials σου στο config.xml =
    <license wg-username="A_User" registered-email="A_User@whatever.tld"password="12345678">)
    Αν είναι ενεργοποιημένο το account σου, και παρόλα αυτά δεν παίζει, μίλα με το support
    να δουν το συγκεκριμένο script του scrapper.
    Ενίοτε, αλλάζει το x site, και θέλει update το script, αν τους ενημερώσεις θα το φτιάξουν.
    Εγώ χρησιμοποιώ cosmote.gr & digea.gr και παίζουν.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-04-2003
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Thanks K1m0n. Στα logs φαίνεται ότι είμαι donated. Έχω ήδη τα account credentials στο WebGrab++.config.xml και αντέγραψα το digea.E.gr.ini στο siteini.user/ folder, αλλά τίποτα. Unencrypted ini όπως το program.ert.gr.ini και το digea.gr.ini παίζουν (αλλά το δεύτερο είναι παλιότερο και λείπουν κανάλια) . Θα προσπαθήσω να βρω άκρη στο forum του webgrabplus.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας