Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Λοιπόν έχω δύο συνδέσεις VDSL απο ΟΤΕ rural σε ένα αραιοκατοικημένο χωριό.

    Η φυσική απόσταση (στην ευθεία) των δύο συνδέσεων είναι περίπου 100m

    Επειδή η 2η σύνδεση είναι σε γκαράζ που πλέον δεν χρησιμοποιώ ιδιαίτερα συχνά (αλλά για πολλούς λόγους δεν γίνεται να διακόψω την σύνδεση) και επειδή την πληρώνω που την πληρώνω σκέφτομαι να κάνω σύζευξη τύπου load balancing μεταξύ των δύο συνδέσεων.


    Έχω ήδη περάσει σωλήνες ποτιστικούς υπόγεια (δεν χρειάζεται άδεια σε αγροτική περιοχή) απο το γκαράζ σε ένα χωράφι (περίπου 300 μέτρα επειδή δεν είναι ευθεία γραμμή) πίσω απο το σπίτι όπου βρίσκεται η δεύτερη σύνδεση.


    Σκέφτομαι λοιπόν (επειδή δεν είναι εφικτό λόγω σπιτιών ενδιάμεσα να το κάνω με κεραίες πχ Ubiquiti) να περάσω οπτική στην διαδρομή που ήδη έχω περάσει τους ποτιστικούς σωλήνες

    Το πρόβλημα είναι το εξής όμως, το χωράφι ναι μεν είναι πίσω απο το σπίτι αλλά ενδιάμεσα μεσολαβεί ένα στενό δρομάκι (όχι κεντρική οδική αρτηρία) με άσφαλτο.

    Μπορώ να πάρω άδεια (ή να πληρώσω τον δήμο ή κάτι τέτοιο) για να περάσω την οπτική κάτω απο αυτό το στενό;

    εναλλακτικά μάλλον θα πρέπει να κάνω κεραία στο χωράφι και μετά στο σπίτι υποθέτω.

    Να μου κάνει bonding ο ΟΤΕ το βλέπω ανέφικτο σωστά;

    Μην γελάσετε απλά για σιγουριά μήπως μπορώ να περάσω καλώδιο στις κολώνες του ΟΤΕ; γιατί έτσι η απόσταση ειναι απλά μερικά μέτρα;


    Επίσης συγνώμη αν το πόσταρα σε λάθος forum αλλά δεν ήμουν σίγουρος που να το ποστάρω ας το μεταφέρουν οι Mod αν πιστεύουν κάτι τέτοιο.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Bonding δεν το παρέχει ο ΟΤΕ
    Απλό καλώδιο απο τις κολώνες του ΟΤΕ πάλι το ξεχνάς
    Μένει η οπτική

    Να την περάσεις μόνος σου χωρίς εργαλεία λίγο δύσκολο, όποτε μήπως να κοιτούσες για κάποιο συνεργείο που να περνάει οπτικές εκεί στην περιοχή σου;

  3. #3
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bonding δεν το παρέχει ο ΟΤΕ
    Απλό καλώδιο απο τις κολώνες του ΟΤΕ πάλι το ξεχνάς
    Μένει η οπτική

    Να την περάσεις μόνος σου χωρίς εργαλεία λίγο δύσκολο, όποτε μήπως να κοιτούσες για κάποιο συνεργείο που να περνάει οπτικές εκεί στην περιοχή σου;
    To να την περάσω δεν ειναι πρόβλημα το πρόβλημα (θα βάλω την οπτική μέσα σε σωλήνα και θα την περάσω όπως πέρασα τους ποτιστικούς) το θέμα είναι πως θα την περάσω απο το στενάκι μπροστά στο χωράφι για να την φέρω στο σπίτι που βρίσκεται η άλλη σύνδεση VDSL.


    Επίσης δεν υπάρχει καμία πιο high tech λύση να κάνω κάτι τύπου bonding/tunneling όπως πχ οι υπηρεσία αυτή; https://www.mushroomnetworks.com/bro...nding-service/ ή δεν κατάλαβα καλά και δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει κάτι τέτοιο;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    To να την περάσω δεν ειναι πρόβλημα το πρόβλημα (θα βάλω την οπτική μέσα σε σωλήνα και θα την περάσω όπως πέρασα τους ποτιστικούς) το θέμα είναι πως θα την περάσω απο το στενάκι μπροστά στο χωράφι για να την φέρω στο σπίτι που βρίσκεται η άλλη σύνδεση VDSL.


    Επίσης δεν υπάρχει καμία πιο high tech λύση να κάνω κάτι τύπου bonding/tunneling όπως πχ οι υπηρεσία αυτή; https://www.mushroomnetworks.com/bro...nding-service/ ή δεν κατάλαβα καλά και δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει κάτι τέτοιο;
    Δεν είναι μόνο το να περάσεις την ίνα, είναι και οι τελικές συνδέσεις που χρειάζεσαι εξοπλισμό για να το κάνεις,
    Ναι με υπηρεσίες τύπου vpn tunneling μπορείς να κάνεις το bonding αλλά είδες τιμές;

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ζητα να περασεις μια σωλήνα για πότισμα κατω απο την ασφαλτο. Ριξε δυο και περνα την ινα.
    Multimode fiber.
    Εναλλακτικά, σηκωσε κολωνα μεσα στο χωραφι σου και περνα απέναντι.
    Για τον τερματισμό, είτε θα βρεις κάποιον να στα τερματισει, είτε θα παρεις ενα mechanical splicing kit και μπόλικο youtube.
    Θες και δυο οπτικους ανταπτορες.

    Αλλα γιατι δεν ζητας μεταφορα ακρου?

  6. #6
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζητα να περασεις μια σωλήνα για πότισμα κατω απο την ασφαλτο. Ριξε δυο και περνα την ινα.
    Multimode fiber.
    Εναλλακτικά, σήκωσε κολωνα μεσα στο χωραφι σου και περνα απέναντι.
    Για τον τερματισμό, είτε θα βρεις κάποιον να στα τερματισει, είτε θα παρεις ενα mechanical splicing kit και μπόλικο youtube.
    Θες και δυο οπτικους ανταπτορες.

    Αλλα γιατι δεν ζητας μεταφορα ακρου?

    Ναι το θέμα είναι ότι θέλω να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες αν γνωρίζει κάποιος για την διαδικασία δηλαδή να "ζητήσω" δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται (τουλάχιστον για εμένα) πχ που θα το ζητήσω απο το επιμελητήριο; υπεχωδε ή τον δήμο, προβλέπεται με λίγα λόγια κάτι τέτοιο ή θα με κοιτάνε με γουρλωμένα μάτια και θα με περάσουν για τρελό ; (με ότι αντιμετώπιση συνεπάγει κάτι τέτοιο το δημόσιο το ξέρουμε λιγο πολύ όλοι).

    Και αν γίνεται έχει νόημα να το κάνω; ή με τις άδειες κτλ θα φύγουν πχ 5000-10000 για τον όπιο λόγο (απο παράβολα ή φορολόγηση μέχρι και καλά ότι πρέπει να κάνω leasing εκσκαφέα του δήμου ή και εγώ δεν ξέρω τι)



    όσο για την μεταφορά άκρου δεν γίνεται για διάφορους λόγους μεταξύ των οποίων ότι χρησιμοποιώ την σύνδεση στο γκαράζ απλά τώρα πια όχι τόσο συχνά θέλω να μπορώ να κάνω κλίσεις απο εκεί (όχι μόνο επειδή είναι δωρεάν αλλά να κρατήσω και τον αριθμό μου ) και το αλάρμ που έχω χρησιμοποιεί το σταθερό τηλέφωνο για να κλίσεις αν κάποιος μπουκάρει μέσα.


    Επίσης απλά για σιγουριά είναι 100% ότι δεν γίνεται να περάσω καλώδιο απο τις κολώνες του ΟΤΕ; (δεν εννοώ να πάω εγώ προσωπικά με το χέρι αλλά πχ να δώσω κάτι στον οτε για να περάσει/αδειωδοτήσει κάτι τέτοιο)

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Καλωδια να περασεις απο κολωνες οτε δεν προβλεπεται.
    Πες πως ηθελες να περασεις νεροσωληνα απεναντι. Τι θα εκανες?

    Αδειοδοτηση για καλωδια δεν θα παρεις ποτε, δεν εισαι παροχος.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι μόνο το να περάσεις την ίνα, είναι και οι τελικές συνδέσεις που χρειάζεσαι εξοπλισμό για να το κάνεις,
    Ναι με υπηρεσίες τύπου vpn tunneling μπορείς να κάνεις το bonding αλλά είδες τιμές;
    Ο εξωπλισμός δεν είναι το πρόβλημα τον παίρνω υπάρχουν μηχανήματα που παίρνουν οπτική και βγάζουν σε utp το ρούτερ που έχω υποστιρίζει 2η WAN όλα μια χαρά


    όσο για τιμές στην σελίδα που σου έδειξα δεν λέει αλλά έχει πχ προγράμματα για απλή χρήση γραφείου (το βάζει πριν απο το small business) και η όλη λογική ειναι ότι εξοικονομεί χρήματα απο leasing κτλ (κατα τα λεγόμενα τους) οπότε ίσως να συμφέρει (σκεπτόμενος και το κόστος για την ίνα αλλά και τον εξοπλισμό αν πάω να περάσω μόνος μου)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλωδια να περασεις απο κολωνες οτε δεν προβλεπεται.
    Πες πως ηθελες να περασεις νεροσωληνα απεναντι. Τι θα εκανες?

    Αδειοδοτηση για καλωδια δεν θα παρεις ποτε, δεν εισαι παροχος.
    Δεν ξέρω... για χωράφια δεν υπάρχει θέμα το έψαξα αλλά εδώ μιλάμε να σχιστεί (έστω ένα μικρό λεπτό κομμάτι) απο άσφαλτο (είπαμε είναι ένα στενό που χωρίζει το χωράφι με το σπίτι) οι σωλήνες που πέρασα είναι πίσω απο το χωριό πάνω σε δικά μου χωράφια (γιαυτό και 300 μέτρα απόσταση αν και η φυσική απόσταση στην ευθεία είναι ~100)

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο εξωπλισμός δεν είναι το πρόβλημα τον παίρνω υπάρχουν μηχανήματα που παίρνουν οπτική και βγάζουν σε utp το ρούτερ που έχω υποστιρίζει 2η WAN όλα μια χαρά


    όσο για τιμές στην σελίδα που σου έδειξα δεν λέει αλλά έχει πχ προγράμματα για απλή χρήση γραφείου (το βάζει πριν απο το small business) και η όλη λογική ειναι ότι εξοικονομεί χρήματα απο leasing κτλ (κατα τα λεγόμενα τους) οπότε ίσως να συμφέρει (σκεπτόμενος και το κόστος για την ίνα αλλά και τον εξοπλισμό αν πάω να περάσω μόνος μου)





    Η σύγκριση που κάνει είναι με μισθωμένες γραμμές, όποτε ρώτα πρώτα τιμή (να κάθεσαι πριν το κάνεις)

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το προβλημα δεν ειναι η μετατροπη της ινας σε utp αλλα ο τερματισμος της. Αυτο το εχεις χασει. Google mechanical splicing.

    Ουτε ο πρωτος εισαι ουτε ο τελευταιος που θα περασει νεροσωληνα καθετα σε αγροτικο δρομο.
    Συνηθως ο τοπικος υδραυλικος ξερει τις λεπτομερειες.
    Το αν εσυ μεσα απο τη νεροσωληνα περασεις καλωδιο, δεν ενδιαφερει κανενα.

    Τα περι bonding τα ακουω μονο ως ανεκδοτο.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα δεν ειναι η μετατροπη της ινας σε utp αλλα ο τερματισμος της. Αυτο το εχεις χασει. Google mechanical splicing.

    Ουτε ο πρωτος εισαι ουτε ο τελευταιος που θα περασει νεροσωληνα καθετα σε αγροτικο δρομο.
    Συνηθως ο τοπικος υδραυλικος ξερει τις λεπτομερειες.
    Το αν εσυ μεσα απο τη νεροσωληνα περασεις καλωδιο, δεν ενδιαφερει κανενα.

    Τα περι bonding τα ακουω μονο ως ανεκδοτο.
    Δεν είναι αγροτικός δρόμος αυτό λέμε δεν ειναι χωματόδρομος δηλαδή έχει ασφαλτο κάτι τέτοιο δηλαδή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FVHvP6K.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  815,2 KB 
ID: 219071

    Δεν χρειάζεται να κάνω splicing πουλάνε οπτικές ίνες με το μέτρο με έτοιμες επαφές προεγκατεστημένες... ενδεικτικά 300 μέτρα https://www.amazon.com/Meter-Multimo.../dp/B00551MC64

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ο τοπικος υδραυλικος πρεπει να γινει φιλος σου.

    Οσο για τις τερματισμενες ινες αμα ειναι να τις ριξεις μεσα σε σχαρες το συζηταμε, να τις περασεις μεσα απο σωληνες, καλη τυχη, πραγματικα.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τοπικος υδραυλικος πρεπει να γινει φιλος σου.

    Οσο για τις τερματισμενες ινες αμα ειναι να τις ριξεις μεσα σε σχαρες το συζηταμε, να τις περασεις μεσα απο σωληνες, καλη τυχη, πραγματικα.
    Δεν υπάρχει θέμα πραγματικά τους κόβω οριζόντια(για πλαστικούς pvc ή κάτι παρόμοιο μιλάμε) ίσα ίσα να χωρέσει η ίνα και τους γεμίζω με αφρό ή τους κολλάω με φλόγιστρο ή περνάω σιλικόνη στην σχισμή ή απλά τους αφήνω έτσι τα πρακτικά του ζητήματος ειναι τετριμμένα άπαξ και είμαι σίγουρος ότι μπορώ να το κάνω θα βρώ την άκρη το θέμα είναι αν μπορώ να το κάνω γιατί αν είναι να πληρώσω πχ 5000 μόνο για να μπορέσω να το περάσω απο δρομάκι καλύτερα να σηκώσω κολώνα και να στείλω το σήμα με κεραία βέβαια εκεί είναι πάλι πολύπλοκο το θέμα γιατί δεν ξέρω αν και πως(πάλι απο θέμα αδειών κτλ) μπορώ να σηκώσω πχ 15-20 μέτρα κολώνα για κεραία.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Κυκλοφορουν και ποντικια. Αμα ειναι να κανεις τετοιες βαβουρες παρε ενα κινεζικο splicing kit και παιξε.

    Αμα περασεις νερο σωλήνα μιση ιντσα απι το δρομο, ολα τα αλλα γίνονται

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Να σου δώσουν άδεια να κάνεις τομή σε τέτοιο δρόμο εντός οικισμού το θεωρώ αδύνατον (σε αντίθεση με το να περάσεις σε αγροτικό δρόμο σωλήνα για νερό σε χωράφι που είναι σύνηθες).
    Γιατί θέλεις να κάνεις το δύσκολο και δεν κάνεις το εύκολο;
    Πέρνα ψηλά ανάμεσα στα 2 κτίρια εκατέρωθεν του δρόμου, σύρμα γαλβανιζέ και στερέωσε πάνω του πλαστικό σπιράλ μέσα από το οποίο θα περάσεις την ίνα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας